Jump to content

160lt (200lt full)...βοήθεια


georgels

Recommended Posts

Γεια σας και καλώς σας βρήκα. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι σοβαρά με αυτό το hobby (καθώς παλαιότερα δεν γνώριζα καν τι θα πει στρώσιμο ενυδρείου, αζωτούχες βάσεις κτλ κτλ). Λοιπόν σκέφτομαι να στήσω 200lt ενυδρείο για να φιλοξενίσει αφρικανικές κιχλίδες labidochromis yellow. Περίπου 5-6 στον αριθμο και πιο λίγες. Τώρα θέλω να μου πείτε γι αυτο το είδος ψαριού πως ακριβώς πρέπει να στήσω το ενυδρείο μου. Διαστάσεις θα έχει 100*40*50 και βάρος 42,5kg (μονο τα τζάμια). Δηλαδή τι ακριβώς να χρησιμοποιήσω για υπόστρωμα, τι είδους φυτα να βάλω (σκέφτομαι για java moss και anubia), τι φίλτρο να παρω (σκεφτομαι eheim 2212 internal) τι πέτρες μπορώ να χρησιμοποιήσω και γενικά τι θα χρειαστω απο τεχνικής αποψεως (τι ειδους θερμοστατη, φυτα, φιλτρο κτλ κτλ). Βήμα Βήμα λοιπόν πως θα το στήσω. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλώς σας βρήκα. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι σοβαρά με αυτό το hobby (καθώς παλαιότερα δεν γνώριζα καν τι θα πει στρώσιμο ενυδρείου, αζωτούχες βάσεις κτλ κτλ). Λοιπόν σκέφτομαι να στήσω 200lt ενυδρείο για να φιλοξενίσει αφρικανικές κιχλίδες labidochromis yellow. Περίπου 5-6 στον αριθμο και πιο λίγες. Τώρα θέλω να μου πείτε γι αυτο το είδος ψαριού πως ακριβώς πρέπει να στήσω το ενυδρείο μου. Διαστάσεις θα έχει 100*40*50 και βάρος 42,5kg (μονο τα τζάμια). Δηλαδή τι ακριβώς να χρησιμοποιήσω για υπόστρωμα, τι είδους φυτα να βάλω (σκέφτομαι για java moss και anubia), τι φίλτρο να παρω (σκεφτομαι eheim 2212 internal) τι πέτρες μπορώ να χρησιμοποιήσω και γενικά τι θα χρειαστω απο τεχνικής αποψεως (τι ειδους θερμοστατη, φυτα, φιλτρο κτλ κτλ). Βήμα Βήμα λοιπόν πως θα το στήσω. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Φίλε μου καλωσόρισες στο ΑΖ και καλό διάβασμα !

Μάλλον το post σου είναι σε λάθος τμήμα (καλύτερα στις αφρικανικές κιχλίδες) αλλά εν πάση περιπτώσει μερικές πληροφορίες για αυτά που ρωτάς είναι οι ακόλουθες

1. Το πλήθος που σκέφτεσαι είναι ΟΚ αν παραμείνει μόνο σε αυτό το είδος

2. Χρειάζεσαι καλύτερα άμμο για υπόστρωμα (χαλαζιακή, θαλασσινή ή ανάλογα που θα βρείς) και πολλές πέτρες που να δημιουργούν σπηλιές και περάσματα

3. Φυτά γενικά δεν πάνε με τις αφρικανικές κιχλίδες όμως αν θέλεις να βάλεις τότε ναι μπορείς να βάλεις μερικές anubies δεμένες σε κάποια πέτρα με πετονιά, ή επίσης valisneria και γενικά φυτά που είναι ανθεκτικά, δεν απαιτούν πολύ φως και ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΦΑΝΕ ΑΜΕΣΩΣ τα ψάρια

4. Κατά τη γνώμη μου το 2212 με τίποτα δεν θα σηκώσει επαρκώς για τα ψάρια αυτά το φιλτράρισμα, άσχετα τι λέει στα χαρτιά του. Προτίμησε ένα αξιοπρεπές εξωτερικό φίλτρο με ροή αντλίας τουλάχιστον 600 λίτρα την ώρα να μην πω και μέχρι 1000 λίτρα / ώρα π.χ. EHEIM 2217, 2026, Tetratec EX700, SERA 1100 κλπ).

5. Πέτρες ποταμίσες ή ασβεστολιθικές και γενικά να δίνουν κρυψώνες και περάσματα. θα τις στήσεις με πολλή προσοχή, θα τις κολλλήσεις μεταξύ τους με σιλικόνη (ενυδρειακή) και πριν γίνουν όλα αυτά στον πάτο του ενυδρείου βάλε (κόλλησε) φελιζόλ (υπάρχουν και άλλα κόλπα αλλά ας μην μακρυγορώ). Ωραίες πέτρες είναι οι φεγαγρόπετρες αν βρεις, άλλοι φίλοι θα σου πουν που μπορείς να βρεις πέτρες σχτικά φτηνά και σε μεγάλη ποικιλία.

6. θερμοστάτη 150 watt είναι καλά

Δες και εδώ για παραδείγματα και ιδέες εδώ και εδώ επίσης. Ακόμη ρίξε και μια ματιά εδώ.

Καλή συνέχεια! θα το ευχαριστηθείς πολύ με τις κιχλίδες. Φυσικά μην ξεχνάμε στρώσιμο, έλεγχο παραμέτρων νερού για κιχλίδες malawi (Ph, σκληρότητα) κλπ...

Σίγουρα θα πάρεις απαντήσεις και από άλλους φίλους (Malawi που είσαι ?? :thumbup: )

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ανδρέα σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Λοιπόν φυτά να σου πω την αλήθεια δεν ενθουσιάζομαι πολύ να βάλω και ειδικά αν δεν τα χρειάζονται οι labidochromis caerulus ακόμα καλήτερα. Φίλτρο εξωτερικό θα κοιτάξω αυτά που μου είπες όπως επίσης και τις πέτρες για κρυψώνες. Τώρα μήπως θα ήταν καλήτερα να έπαιρνα ψιλό χαλίκι σε στυλ άμμου, γιατί δεν ξέρω φοβάμαι λίγο την άμμο θαλάσσης. Και θα βάλω στο υπόστρωμα μόνο χαλίκι ψιλό (που βασικά αυτό θέλω αντι της άμμου) ή μπορω να βάλω και τίποτα άλλα μεγαλύτερα χαλίκια? Επίσης θα χρειαστώ αεραντλία? και αν ναι πείτε μου και καμιά μάρκα-τύπο. Από φωτισμό τι λέτε να βάλω? ή να μην βάλω τίποτα? Επίσης πλαστικά φυτά σκέφτομαι να βάλω έτσι κανενα δυο. Πείτε μου πως αλλιώς πρέπει να οργανωσω το ενυδρείο για τις συγκεκριμένες κιχλίδες και γενικά κάτι άλλο που προτειμούν...

Link to comment
Share on other sites

φιλε Ανδρεα επειδη σκεφτομαι να κανω κι εγω ενα ενυδρειο με κιχλιδες για πες μου οταν λες αμο θαλλασης αμμο απο παραλια ενοεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ψιλό χαλίκι (το πιο ψιλό) θα έκανε, γενικά πάντως να ξέρεις ότι οι κιχλίδες τους αρέσει να ανακατώνουν γενικά στην άμμο γι αυτό να είναι ψιλό να μπορούν να σκάβουν και να μην ταλαιπωρούνται. Για την άμμο θαλάσσης έχουν κάποιες φορές εκφραστεί κάποιες επιφυλάξεις που αφορούν την περιεκτικότητα σε πυρίτιο και αν αυτό επηρεάζει μακροπρόθεσμα τη σιλικόνη αλλά μου φαίνεται ότι αυτό μάλλον δεν απασχολεί και πολύ κόσμο. Βέβαια αν μαζέψεις άμμο καλύτερα μέσα από τη θάλασσα (απέξω μπορεί να έχει πολλές βρωμιές) και μετά καλό πλύσιμο. (Gutsi αυτό αφορά και τη δική σου ερώτηση). Καλύερα σχετικά χονδρόκοκκη παρά πολύ ψιλή. Για το καινούργιο malawi που ετοιμάζω τώρα έκανα ένα μείγμα αγορασμένης άμμου ποταμίσιας (για ενυδρεία) με άμμο από παραλία πιο χονδόκοκκης και ένα σακκί "ζωντανή" για malawi από pet shop. Παλιότερα σε άλλο ενυδρείο είχα άμμο χαλαζιακή (αγορασμένη) ανάμεικτη με ψιλό χαλίκι. Μεγαλύτερα χαλίκια, ας πούμε ωραία βότσαλα από ποτάμι μπορείς να βάλεις οριοθετώντας περιοχές (τους αρέσουν κάτι τέτοια). Για φωτισμό στα malawi από ότι ξέρω και από ότι έχω διαβάσει δεν είναι το πολύ σημαντικό στοιχείο αφού δεν έχεις φυτά και αφού γενικά στα βάθη που κινούνται τα ψάρια αυτά ο φωτισμός δεν είναι και τόσο έντονος. Πάντως δύο λάμπες τουλάχιστον θα έβαζα έχοντας ως οδηγό τα 0,3 έως 0,5 watt ανά λίτρο για malawi. Λάμπες daylight και όχι ροζ για φωτοσύνθεση προφανώς. Πλαστικά φυτά δεν είμαι οπαδός αλλά αυτό είναι και θέμα του καθενός μας έτσι δεν είναι? Αεραντλία γενικά δεν χρειάζεται αν υπάρχει αρκετή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού για να οξυγονώνεται . Παρόλα αυτά επειδή δεν έχουμε φυτά, καλό θα ήταν να υπάρχει μία αεραντλία (μία ΕΗΕΙΜ μεσαία νομίζω η 200 είναι, ή μία Rena 200 ή μία Schego Optimal) και με μία κρυμμένη αερόπετρα συνδεδεμένη θα μπορούσες να την ανάβεις περιοδικά για μερικές ώρες την ημέρα με τη βοήθεια ενός χρονοδιακόπτη.

Ελπίζω να βοήθησα

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Για πείτε μου λίγο τώρα τι εξοπλισμό να πάρω για ενυδρείο 74*34*43 85λίτρων? θέλω αυτόματη ταιστρα, φίλτρο εσωτερικό, θερμοστάτη, θερμόμετρο και μια μικρή αεραντλία. Το ενυδρειάκι θα φιλοξενήσει μικρά ψάρια 5-10 στον αριθμό οχι παραπάνω απο 5εκ εκαστο. Βασικά δώστε μου λινκ με τα προιοντα...την καλήτερη σχέση τιμη-απόδοσης. (αν γίνετε απο ελληνικά μαγαζιά και συγκεκριμένα απο το lavitaebella που είναι και κοντα στο σπίτι www.lavitaebella.gr).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δώστε μου λινκ με τα προιοντα...την καλήτερη σχέση τιμη-απόδοσης. (αν γίνετε απο ελληνικά μαγαζιά και συγκεκριμένα απο το lavitaebella που είναι και κοντα στο σπίτι www.lavitaebella.gr).

Βασικά αυτό που μας ζητάς είναι λίγο δύσκολο μαλον θα σε δυσκολέψουμε στην επιλογή .

Ο κάθε ένας εδώ έχει βολευτεί με κάποια μηχανήματα που τα έχει προσαρμοση στο δικό του ενυδρείο .

Για να σου δώσω να καταλάβεις εμένα με βολευη η αυτόματη ταΐστρα ( Γ ) η μικρή και όχι η (Α) που ξέρω ότι είναι καλύτερη αλλά δεν μπαινη στο ενυδρείο μου .

Μετά δεν ξέρουμε πια προϊόντα κυκλοφορούν στη περιοχή σου .

Εγω θα σου έλεγα να ριξης μια ματιά να δεις πια προϊόντα νομίζεις οτι θα σε βολέψουν και πριν τα αγοράσεις να μας ζητήσεις την άποψη μας γι αυτά .

Πάντα όμως οι απόψεις είναι υποκειμενικές .

Link to comment
Share on other sites

Ok επειδή τελικα μάλλον θα κανω παιχνίδι με αυτο το 80αρι ενυδριακι για να μάθω, θα αφήσω προς το παρον το μεγάλο μου όνειρο για το ενυδρείο με κιχλίδες. Λοιπόν, εγώ απο βδομάδα θα αρχίσω σιγά σιγά να στήνω το ενυδρειο απο τεχνικής άποψης όμως θέλω να ξέρω το είδος των ψαριών για να ξέρω τιμες ph, gh θερμοκρασία κτλ κτλ. Μήπως μπορείτε να μου πείτε κανένα ψάρι απο 5-6cm έτσι πολύ ανθεκτικό, να αναπαράγεται εύκολα και γενικά να είναι οτι πρεπει για ενα αρχάριο?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου αρέσουν οι κιχλίδες και θα στήσεις 80άρι, σου προτείνω να βάλεις μέσα ένα ζευγάρι kribensis που αναπαράγονται και σχετικά εύκολα, ώστε να τα συνδυάσεις όλα... :thumbup: (πάτα στα link να διαβάσεις σχετικά).

Υ.Σ.: Καλώς ήρθες στο Aquazone.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ωστέ kribensis ε? οκ θα το σκεφθώ. Σε ευχαριστω. Δεν μου λες τώρα η αναλογία είναι 1 αρσενικό με πόσα θηλυκά? επίσης εαν τα έχω στο 80αρι μόνα τους χωρίς κανενα αλλο είδος θα χρειαστεί να βγάλω τα μικρά οταν μεγαλώσουν? (δηλαδή εγω έλεγα αν ειναι να τα βαλω εκει, να ζευγαρωσουν και μετα π.χ να μείνουν και με τα μωρα τους, οσα κρατήσω ή ζήσουν τελος πάντων). Επίσης δεν έχω σκοπό να "μπλέξω" με φειτεμένα ενυδρεία γιατι θέλω πρώτα να μάθω τα βασικά για το στρώσιμο του νερού και όλα αυτα τα σκευάσματα που νομίζω οτι παραπάνω λιπάσματα και θεωρίες θα με μπλέξουν. Υπάρχει πρόβλημα λοιπόν αν δεν βάλω τα kribensis σε φυτεμένο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

...Δεν μου λες τώρα η αναλογία είναι 1 αρσενικό με πόσα θηλυκά?...

Ενα ζευγάρι μόνο του.

...επίσης εαν τα έχω στο 80αρι μόνα τους χωρίς κανενα αλλο είδος θα χρειαστεί να βγάλω τα μικρά οταν μεγαλώσουν? (δηλαδή εγω έλεγα αν ειναι να τα βαλω εκει, να ζευγαρωσουν και μετα π.χ να μείνουν και με τα μωρα τους, οσα κρατήσω ή ζήσουν τελος πάντων)...

Πρέπει να τα βγάλεις κάποια στιγμή. Διαφορετικά θα γίνει "της Κορέας"...

...Επίσης δεν έχω σκοπό να "μπλέξω" με φειτεμένα ενυδρεία γιατι θέλω πρώτα να μάθω τα βασικά για το στρώσιμο του νερού και όλα αυτα τα σκευάσματα που νομίζω οτι παραπάνω λιπάσματα και θεωρίες θα με μπλέξουν. Υπάρχει πρόβλημα λοιπόν αν δεν βάλω τα kribensis σε φυτεμένο ενυδρείο?

Προτιμάνε τα φυτά. Αν δεν βάλεις φυτά θα τα ζορίσεις και δεν υπάρχει λόγος.

Ξανασκέψου το για το φυτεμένο αφού πρώτα διαβάσεις αυτό. Δεν είναι τόσο δύσκολο τελικά να έχεις μερικά εύκολα φυτά στο ενυδρείο σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καταστάλαξα σε anubias και java moss. Για πες μου δυο λόγια...πως ακριβώς πρέπει να τα τοποθετείσω μέσα στο ενυδρείο? και τι λιπάσματα-εξοπλσιμό θα χρειαστώ....Επίσης τι φωτισμό λες να βάλω? Μπορώ να προσαρμόσω καμια λάμπα cold cathode για υπολογιστή? (χρώματος light blue, ροζ, μπλε κτλ κτλ)

Έγινε επεξεργασία - georgels
Link to comment
Share on other sites

Στην ανούμπια πρέπει να προσέξεις να μην σκεπάσεις με χαλίκι τον οριζόντιο κεντρικό κορμό (να είναι όλος έξω από το χαλίκι, εάν φυτευτεί το φυτό). Μόνο οι ρίζες μέσα, διαφορετικά σαπίζει. Επίσης μπορείς να την δέσεις σε ξύλο ή πέτρα.

Την java moss ή θα την πιάσεις σε ξύλα και πέτρες, ή θα την σκαλώσεις σε καμιά τρύπα, ώστε να αρχίσει να αναπτύσσεται από εκεί. Ακόμα και "φυτευτή" γίνεται αλλά είναι πιο δύσκολο.

Λιπάσματα εκτιμώ ότι δεν θα χρειαστείς με αυτά τα φυτά, τουλάχιστον στις αρχές. Και τη λάμπα σου θα έλεγα να μην την πειράξεις μέχρι να δεις πως θα πάει το πράγμα. Μετά βλέποντας και κάνοντας. Σου προτείνω να βάλεις και κερατόφυλλο ή elodea που "τραβάνε" και νιτρικά από το νερό. Είναι επίσης εύκολα φυτά και γρήγορα στην ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Να δέσω δηλαδή την java moss με καμια μιχήνα πάνω σε π.χ ελαφρόπετρα? Δεν θέλει καποια συγκεκριμένη πέτρα έτσι? Το κερατόφυλο και γενικά τα φυτά που θα βάλω να τα απολυμάνω πρώτα (αν ναι πως). Μετα θα πρέπει να βάλω καγκελα γύρω απο τον θερμοστάτη? (μηπως καίγονται οταν ακουμπανε τα ψάρια). Τώρα για λάμπα όπως λες μαλλον δεν θα κάνω κατι γιατι θα είναι και σε δωμάτιο σχετικά ευήλιο. Το πολύ πολύ να πάρω κανενα γλύφτη για την άλγη (ενα που ειναι μακρουλο χρυσαφι και μιαζει καπως με χρυσοψαρο και ειναι κολημένο μονιμως πανω στο τζαμι, algae νομίζω το λενε).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο. Τα φυτά να τα βάλω αμέσως μέσα ή να περιμένω να στρωθεί το νερό και να αρχίσει η "σχεδον" κανονική λειτουργεία του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...