Jump to content

Αγγελόψαρα Με Μικρά Κοπαδόψαρα


Recommended Posts

Κατ' αρχήν θέλω να ευχηθώ καλό φθινόπωρο σε όλους.

Το ερώτημά μου είναι ποιο είδος κοπαδοψαρου μπορώ να συνδυάσω σε ένα ζευγάρι Αγγελόψαρα.

Μου αρέσουν οι ροδόστομοι και οι καρδινάλιοι αλλά και άλλες προτάσεις από Αμερική δεκτές.

Εχω παρατηρήσει οτι οι απόψεις αντικρούονται, αλλοί λενε οτι τα μικρά κοπαδόψαρα θα γίνουν γευμα και αλλοι οτι συνυπαρχουν χωρίς πρόβλημα με αποτελέσμα να έχω μπερδευτεί.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εγω προσωπικα ειχα για 2 χρονια αγγελοψαρα με νεον τετρα χωρις προβλημα κ αυτο γιατι πρωτα εβαλα τα νεον κ μετα απο κανα μηνα τα αγγελοψαρα. Σε αλλη περιπτωση γειτονα που προσπαθησε να κανει το ιδιο στησιμο με μενα αλλα βιαστηκε κ τα εβαλε μαζι τα νεον εξαφανηστικαν σε 5 μερες. Κ στις 2 περιπτωσεις μιλαμε για ενηλικα αγγελοψαρα. ΑΝ τα αγγελοψαρα ειναι μικρα κ τα βαλεις μαζι με τα νεον τοτε δεν εχεις προβλημα. Ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις διίστανται γιατι πολυ απλα μπορουν να συμβουν και τα δυο.

Κυριος παραγοντας ειναι ο χαρακτηρας των εκαστοτε ψαριων.

Ολες οι κιχλιδες οπως και το αγγελοψαρο, εχουν απροβλεπτο χαρακτηρα.

Οι πιθανοτητες να επιτεθουν στα μικροψαρα εξαρτωνται και απο τα μεγεθη των ψαριων, οπως κι απο τη διατροφη, αλλα κυριως απο το αν μπουν σε φαση αναπαραγωγης.

Επισης μια ειρηνικη αρχικα συμβιωση, δεν εξασφαλιζεται για παντα.

Τα πραγματα μπορει να αλλαξουν ξαφνικα.

Γενικος κανονας ειναι οτι δεν διατηρουμε μικρα και μεγαλα ψαρια μαζι, αφου το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο, ακομα κι αν το μεγαλο φημιζεται για ησυχη συμπεριφορα.

Ειναι στη φυση του να βλεπουν τα μικρα ως τροφη (ιδιως αν χωραει στο στομα τους - ενω για καποια ψαρια εκ φυσεως επιθετικοι θηρευτες, δεν χρειαζεται να χωραει στο στομα του αφου τα κοβουν πριν τα φανε ) ή αν τα δουν ως απειλη για τα δικα του μικρα ή αυγα (και για αυτο δεν εξαρταται αν χωρανε στο στομα τους κλπ, απλα τα σκοτωνουν κι ας μη τα φανε)

Υπαρχει και η αντιθετη περιπτωση, οπου μικροψαρα ενοχλουν πολυ τα αγγελοψαρα.

Τα λεγομενα ψαρια fin nippers.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δε θα σε συμβούλευα να παίξεις με τις πιθανότητες, ιδιαίτερα όταν αφορούν την επιβίωση ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα να πω και το εξης.

Σημαντικο ρολο παιζει και το μεγεθος του ενυδρειου, οπως και η διακοσμηση αλλα και ο αριθμος των ατομων του κοπαδιου.

Οταν ειναι μικρο το ενυδρειο (και αναγκαστικα κολυμπουν αναμεσα στα αγγελοψαρα) και χωρις σωστο στησιμο με κρυψωνες κλπ, τα μικροψαρα νοιωθουν εκτεθιμενα και στρεσαρονται πολυ.

Μπορει λοιπον να μην εχουν επιθεσεις απο τα αγγελοψαρα, αλλα να ειναι ευαλωτα σε ασθενειες λογω εξασθενημενου ανοσοποιητικου, και να αρρωσταινουν/πεθαινουν "χωρις λογο".

Πχ οταν απαφασισα να ξεριζωσω (για λογους καθαριοτητας του βυθου) ολη τη subulata απο το βυθο, η οποια ειχε κατακλυσει ολο το ενυδρειο και προσφερε καταφυγιο στα μικροψαρα αναμεσα στα λεπτα της φυλλα, τα μικροψαρα εδειχναν διαφορετικη συμπεριφορα. Εκαναν πιο αποτομες κινησεις, κοπαδιαζαν και εκτελουσαν διαδρομες διαφυγης κλπ χωρις λογο.

Ευτυχως ηταν ανετο το ενυδρειο (500 λιτρα) και εβρισκαν ησυχα μερη, το κοπαδι ηταν μεγαλο (50 ατομα) και ενοιωθε ποερισσοτερη ασφαλεια, μεχρι τελικα να τα χωρισω απο τα αγελοψαρα, για να ελαφρωσει και το ενυδρειο απο ιχθυοφορτωση (κι εγω απο τις συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου)

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς! Αυτό το στρεσάρισμα δυστυχώς λίγοι το λαμβάνουν υπόψη τους και ακόμα λιγότεροι μπορούν να το διακρίνουν στα ψαράκια τους!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οπως ανεφεραν οι προλαλησαντες ειναι πειραμα τα μικροψαρα με σκαλαρια και καλο ειναι να μην πειραματιζομαστε με ζωουλες. Μπορεις ομως να βαλεις ενα κοπαδι corydoras!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 9 σκαλαρια έχω και καμία 20αρια καρδιναλιους πάνω απο δυο χρόνια χωρις πρόβλημα. Κάποια στιγμή μου χάρισαν 6 καρδιναλιους ακόμα και με το που μπήκαν στο ενυδρειο το ένα σκαλαρι αφηνιασε και μέσα σε μια μέρα τα σκότωσε και τα 6 τα καινουρια. Το συμπέρασμα μου είναι οτι τα καινουρια ψαράκια μπήκαν φοβισμένα και ο σκαλαρας το κατάλαβε και τα έφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 9 σκαλαρια έχω και καμία 20αρια καρδιναλιους πάνω απο δυο χρόνια χωρις πρόβλημα. Κάποια στιγμή μου χάρισαν 6 καρδιναλιους ακόμα και με το που μπήκαν στο ενυδρειο το ένα σκαλαρι αφηνιασε και μέσα σε μια μέρα τα σκότωσε και τα 6 τα καινουρια. Το συμπέρασμα μου είναι οτι τα καινουρια ψαράκια μπήκαν φοβισμένα και ο σκαλαρας το κατάλαβε και τα έφαγε.

Δε παύει όμως, πάρα την θετική εμπειρία σου για την συνύπαρξη των ψαριών σου, να έχασες 6 ψαράκια. Η δική σου γνώμη είναι πως η συμβίωση έτυχε η πέτυχε; μιλάω βέβαια για την αρχή και όχι για τώρα μετά από 2 χρόνια. Δλδ στην αρχή πειραματιστηκες και σου έκατσε ή ήσουν σίγουρος; Αν έστηνες ξανά το ενυδρείο σου θα το ξαναδοκιμαζες ρισκαροντας για τους καρδιναλιους;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...