Jump to content

ποσο χρονο εβδομαδιαιως ασχολειστε?


printioa

ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΩΣ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ?  

120 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

θελει χρονο και ποσο?

μας επιβαρυνει τα πιεσμενα προγραμματα μας? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Εαν οι τιμες του ενυδρειου ειναι σταθερες δεν νομιζω χρειαζεται πολυς χρονος για να το συντηρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ο κάθε νέος χομπίστας έχει να αντιμετωπίσει ένα βουνό από απορίες, προβλήματα, ανασφάλειες κλπ, που σίγουρα απαιτούν περισσότερη ενασχόληση με το νέο του χόμπι, για να μπορέσει να ανταπεξέλθει σωστά. Αυτό σημαίνει περισσότερο χρόνο για διάβασμα, ψάξιμο, συζήτηση, παρατήρηση, συντήρηση... όλα. Οι κινήσεις του και οι πρακτικές του είναι πιο αργές και ίσως όχι και οι πιο σωστές (ή μεθοδικές) κατά τη συντήρηση του ενυδρείου, με αποτέλεσμα να χρειάζεται αρκετά περισσότερο χρόνο για να διεκπεραιώσει τις απαραίτητες ρουτίνες, από έναν έμπειρο.

Ερχεται όμως κάποια στιγμή αργότερα, που πιάνει τον εαυτό του να έχει τελειώσει τις απαραίτητες πχ εβδομαδιαίες "εργασίες" σε χρόνο dt... Είναι η συσσώρευση της γνώσης και της εμπειρίας που τον βοηθούν να το πετύχει αυτό, χωρίς καν να το καταλάβει. Και σίγουρα αυτό έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του καθ' ενός, πόσο σχολαστικός δηλαδή είναι κλπ.

Γενικά θα έλεγα ότι το ενυδρείο θέλει χρόνο για τη σωστή συντήρησή του και γι' αυτό καλό είναι όποιος δεν διαθέτει καθόλου από αυτό το πολύτιμο "αγαθό" στην σημερινή καταναλωτική κοινωνία της ταχύτητας και μυθοποίησης του "Ο χρόνος είναι χρήμα", να το σκέφτεται πολύ καλά πριν ξεκινήσει και σε όλες του τις παραμέτρους, ώστε να μην βρεθεί σε λίγο καιρό με ένα ενυδρείο "βούρκο" που τα ψάρια θα ασφυκτιούν από τις κακές συνθήκες λόγω έλλειψης συντήρησης.

Από την άλλη βέβαια δεν παύει να είναι ένα χόμπι και μάλιστα εξαιρετικό, που θα μπορούσε κάποιος άνετα να πει ότι ο χρόνος που ξοδεύει γι' αυτό, είναι χρόνος ξεκούρασης και ευχαρίστησης, που τόσο πολύ έχει ανάγκη ο σημερινός μέσος άνθρωπος που ζει στην παραπάνω αναφερόμενη κοινωνία...

Μην τον φοβάστε λοιπόν αυτό το χρόνο!

Βάλτε και σεις ένα (ή και άλλο ένα) ενυδρείο στη ζωή σας..! :thumbup:

Υ.Σ.: Προσωπικά ασχολούμαι πολύ εβδομαδιαίως... Μα πάρα πολύ..! :)

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινα θέλω περίπου μισή ώρα για να ταΐσω, να κάνω και έναν γρήγορο έλεγχο και να ρίξω τα λιπάσματα

Επίσης κάθε Κυριακή τουλάχιστον ένα δίωρο για κλάδεμα, καθάρισμα και αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Παλια πιστευα πως το ενυδρειο θελει πολλες ωρες περιποιοισεις μια μερα σκεφτηκα να μην περοιποιοιθω καθολου το ενυδρειο για 1 βδομαδα(φισικα ομως τα ταιζα αλλα 1 φορα την ημερα)

ετσι λοιπον δοκιμασα να μην ασχολουμε τελικα ειδα πως ασχολεισαι δεν ασχολεισαι ειναι το ιδιο πραγμα.Αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που χρειάζεται κάποιο ενυδρείο είναι κάτι πολύ σχετικό και δεν είναι δυνατόν να είναι για όλα τα ενυδρεία το ίδιο .

Ανάλογα το ενυδρείο που θέλουμε να έχουμε γίνεται και η συντήρηση του ενυδρείου.

Για παράδειγμα δεν είναι δυνατόν να έχεις ένα ενυδρείο με πλήρη ιχθυοφόρτηση και να μην του αφιερώνεις καθημερινά χρόνο .

Φυσικά και παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η εμπειρία που διαθέτει κάποιος στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που χρειάζεται κάποιο ενυδρείο είναι κάτι πολύ σχετικό και δεν είναι δυνατόν να είναι για όλα τα ενυδρεία το ίδιο .

Ανάλογα το ενυδρείο που θέλουμε να έχουμε γίνεται και η συντήρηση του ενυδρείου.

Για παράδειγμα δεν είναι δυνατόν να έχεις ένα ενυδρείο με πλήρη ιχθυοφόρτηση και να μην του αφιερώνεις καθημερινά χρόνο .

Φυσικά και παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η εμπειρία που διαθέτει κάποιος στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

:thumbup::)

Απο τι στιγμη που θελει καποιος να ασχοληθει με το χομπυ πρεπει να αφιερωσει χρονο ειτε το θελει ειτε οχι.

Αλλιως, κατα τη γνωμη μου να μην ασχοληθει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Παλια πιστευα πως το ενυδρειο θελει πολλες ωρες περιποιοισεις μια μερα σκεφτηκα να μην περοιποιοιθω καθολου το ενυδρειο για 1 βδομαδα(φισικα ομως τα ταιζα αλλα 1 φορα την ημερα)

ετσι λοιπον δοκιμασα να μην ασχολουμε τελικα ειδα πως ασχολεισαι δεν ασχολεισαι ειναι το ιδιο πραγμα.Αυτα απο μενα.

Μπορεις να μας πεις γιατι το λες αυτο??

Δηλαδη για να καταλαβω συντηρηση δεν κανεις καθολου?

Δεν κανεις ελεγχο για τις παραμετρους του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά εκτός ταΐσματος η κάποιας συντιρισεις δεν μπορώ να καταλάβω τον χρόνο ασχολίας διότι κάθομαι και το κοιτώ & μελετώ στο μυαλό μου τι μπορώ να αλλάξω η προσθέσω ,ταυτόχρονα κάτι διορθώνω η πειραματίζομε σε κάτι πάνω στο ενυδρείο . Βέβαια δεν το έχω διαμορφώσει όπως θα ήθελα τουλάχιστον για την ώρα. .

Αλλά και να το είχα όπως το ονειρεύομαι πάλι το ίδιο νομιζω οτι θα γίνονταν

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις γιατι το λες αυτο??

Δηλαδη για να καταλαβω συντηρηση δεν κανεις καθολου?

Δεν κανεις ελεγχο για τις παραμετρους του νερου?

Βαζω φαρμακα αλλα σταδιακα γιατι αν βαζουμε πολλη φαρμακο μπορει να παθουν καποια αρρωστια για αυτο λεεω πως οσο λιγοτερο ασχολησε τοσο καλυτερα ειναι τα ψαρια.Αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω 30 λεπτα την εβδομαδα μονο για ταισμα και 4 ωρες συνολικα για συντηρηση,αμα το ενυδρειο ειναι στρωμενο με σωστες παραμετρους για τα ψαρια τοτε παιρνει σχετικα λιγο χρονο.για εμενα απαιτει χρονο γιατι ειμαι μαθητης και εχω να διαβασω,μην βλεπετε το προφιλ που λεει πως ειμαι συνεχια ανοιχτος γιατι συνηθος ,δυστυχος, το ξεχναω ανοιχτο.............

Link to comment
Share on other sites

συνολικα ασχολουμε γυρω στις 4-5 ωρες την εβδομαδα,παρολο που ειμαι κι εγω μαθητης προλαβαινω μια χαρα να μπαινω στο internet να διαβαζω και να φροντιζω το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ξαναειπα ειναι αδικος κοπος αλλο θεμα αν σας αρεσει να ασχοληστε με τα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

καλα θες να μας χαζεψεις γινετε να ασχολουμαστε με τα ενυδρεια χωρις να τα συντηρουμε; :):band: μετα τα ψαρια τελος θα τα δεις να κανουν τουμπες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινα θέλω περίπου μισή ώρα για να ταΐσω, να κάνω και έναν γρήγορο έλεγχο και να ρίξω τα λιπάσματα

Επίσης κάθε Κυριακή τουλάχιστον ένα δίωρο για κλάδεμα, καθάρισμα και αλλαγή νερού.

κάπως έτσι λειτουργώ κι εγώ..

βέβαια ο χρόνος καθημερινής ενασχόλησης είναι καθαρά υποκειμενικός

και εξαρτάται από τις ιδιαιτερότητες του καθενός και τις ανάγκες των

ενυδρείων του..

πάντως περισσότερο χρόνο καταναλώνω στο να τα χαζεύω

και αυτό με ευχαριστεί πιο πολύ από όλα!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ξαναειπα ειναι αδικος κοπος αλλο θεμα αν σας αρεσει να ασχοληστε με τα ενυδρεια.

Θα σε παρακαλουσα να μην δινεις πολλες απαντησεις σε καθε θεμα...ολοι καταλαβαμε τι θελεις να πεις αν και κανενας δεν συμφωνει μαζι σου.

Σε παρακαλω να προσπαθησεις να διαβαζεις πιο πολυ και να γραφεις λιγοτερο.

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλουσα να μην δινεις πολλες απαντησεις σε καθε θεμα...ολοι καταλαβαμε τι θελεις να πεις αν και κανενας δεν συμφωνει μαζι σου.

Σε παρακαλω να προσπαθησεις να διαβαζεις πιο πολυ και να γραφεις λιγοτερο.

Ευχαριστω...

Και ομως συμφωνω και εγω μαζι του.

Να μετρησω τι? Νιτρικα? Για ποιον λόγο? Ξερω περιπου που βρισκονται πριν απο καθε αλλαγη.

Θεμα αμμωνιας δεν τιθεται. Εχω να δω πανω απο χρονο.

Εχω δει στην πράξη τι αλλαγη νερου χρειαζεται και γινεται η ιδια καθε εβδομαδα.

Το κλαδεμα ειναι υποθεση λιγων λεπτων και γινεται καθε δευτερη εβδομαδα.

Το καθαρισμα του βυθου γινεται περιπου 1 φορα την εβδομαδα, μαζι με την αλλαγη του νερου.

Το ταισμα γινεται καθημερινα απο την Eheim.

Συνολικα δεν ασχολουμε πανω απο 15 λεπτα την εβδομαδα.

Στο γραφειο, στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα ασχολουμε ακομα λιγοτερο. Δεν εχει ουτε φυτα για κλαδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα εσύ andreasp κάνεις συντήρηση στα ενυδρεία σου. Δεν τα αφήνεις στην "τύχη" τους.

Το ότι χρειάζεσαι λίγο χρόνο είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλουσα να μην δινεις πολλες απαντησεις σε καθε θεμα...ολοι καταλαβαμε τι θελεις να πεις αν και κανενας δεν συμφωνει μαζι σου.

ο.κ

Link to comment
Share on other sites

συνολικα ασχολουμε γυρω στις 4-5 ωρες την εβδομαδα,παρολο που ειμαι κι εγω μαθητης προλαβαινω μια χαρα να μπαινω στο internet να διαβαζω και να φροντιζω το ενυδρειο.

ναι αλλα φιλε σκεψου,απο οτι βλεπω στο προφιλ σου εχουμε καποια διαφορα ηλικιας,ασε που τωρα στην 2γυμνασιου πεφτει πολυ διαβασμα..............θα δεις μολις φτασεις στην ηλικια μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εισαι κοσμογυρισμενος.

Link to comment
Share on other sites

μπα , μπα τωρα το ειδα μπορεις και γραφεις ελληνικα αυτο ειναι πολυ καλο για ολο το forum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...