Jump to content

Σκάβουν τον πάτο...


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά

2 από τις κιχλίδες μου σκάβουν συνεχώς τον πάτο και ανοίγουν τρύπες.

Έχω χαλίκι (χωράει ένας κόκκος στο στόμα τους) και από κάτω υπόστρωμα. Είναι αντιαισθητικό, χώρια που σηκώνεται χώμα από το υπόστρωμα και βρωμίζει το νερό, χαλάνε οι ρίζες κτλ.

Καθώς είναι 2 στάνταρ σημεία που σκάβουν, σκέφτηκα τα εξής για να τοποθετήσω στα επίμαχα σημεία:

-Ένα διάφανο νάυλον διχτάκι να προστατέυει μία λεπτη στρώση από χαλίκι, λίγο πρίν το υπόστρωμα.

-Να φτιάξω μία μικρή επιφάνεια από τσιμέντο, με κολλημένα χαλίκια από πάνω.

Ιδέες;

Φιλικά

Έγινε επεξεργασία - DrAvalanche
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα μην κάνεις από αυτά που αναφέρεις. Και ούτε μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι στην φύση τους να σκάβουν η περισσότερες κικλήδες. Το ότι επέλεξαν να σκάβουν ένα συγκεκριμένο σημείο του ενυδρείου και αυτό είναι φυσιολογικό, εάν είναι ζευγαράκι μάλλον κάνουν φωλιά και προετοιμάζονται για γέννα. Έπρεπε πιο μπροστά να ενημερώσουν για το είδος της κηχλήδας και να μην έβαζες υπόστρωμα. Εάν παρόλο αυτά κανείς αυτά που σκέφτεσαι τότε ή κιχλήδες θα ενοχληθούν και θα σκάψουν σε άλλο σημείο του ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα μην κάνεις από αυτά που αναφέρεις. Και ούτε μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι στην φύση τους να σκάβουν η περισσότερες κικλήδες. Το ότι επέλεξαν να σκάβουν ένα συγκεκριμένο σημείο του ενυδρείου και αυτό είναι φυσιολογικό, εάν είναι ζευγαράκι μάλλον κάνουν φωλιά και προετοιμάζονται για γέννα. Έπρεπε πιο μπροστά να ενημερώσουν για το είδος της κηχλήδας και να μην έβαζες υπόστρωμα. Εάν παρόλο αυτά κανείς αυτά που σκέφτεσαι τότε ή κιχλήδες θα ενοχληθούν και θα σκάψουν σε άλλο σημείο του ενυδρείο σου.

εχεις απολυτο δικιο!!! :thumbup::) φιλε DrAvalanche καλες γέννες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μου δεν έιναι να μη μπορούν να σκάψουν καθόλου, απλώς να μη φτάνουν μέχρι το υπόστρωμα.

Έτσι όπως το σκεφτόμουν, θα προστατέψω μία λεπτή στρώση χαλικιόυ μόνο. Θα παραμείνει σκαμμένο, αλλά δε θα φαίνεται τόσο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μου δεν έιναι να μη μπορούν να σκάψουν καθόλου, απλώς να μη φτάνουν μέχρι το υπόστρωμα.

Έτσι όπως το σκεφτόμουν, θα προστατέψω μία λεπτή στρώση χαλικιόυ μόνο. Θα παραμείνει σκαμμένο, αλλά δε θα φαίνεται τόσο πολύ

Το σκάψιμο είναι μια από τις δραστηριότητες των κιχλίδων έτσι και αλοιώς! Αν τους στερίσεις τον χώρο αυτό, θα ανακαλύψουν άλλο. Το καλύτερο θα ήταν ένα πιο χοντρό στρώμα από άμμο-χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Πιό χοντρό στρώμα; Χμμ. Το τωρινό μου έιναι 2,5εκ μπροστά κα ανηφορίζει στα 5εκ πίσω. Πιστεύετε ότι είναι αρκετό για κιχλίδες η θα ήθελε παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το σκάψιμο είναι μια από τις δραστηριότητες των κιχλίδων έτσι και αλοιώς! Αν τους στερίσεις τον χώρο αυτό, θα ανακαλύψουν άλλο. Το καλύτερο θα ήταν ένα πιο χοντρό στρώμα από άμμο-χαλίκι.

Δυστυχώς αγαπητέ φίλε In the Pond ( που απ'οτι βλέπω ήμαστε και συμπατριώτες ) και πιό χοντρό στρώμα χαλίκι και άμμο να έχουν πάλι θα κάνουν το θαύμα τους.Αυτό που έχει σημασία φίλοι μου μεγάλη είναι η προσοχή που χρειάζεται μήν καταρεύσουν οι πέτρες απο το σκάψιμο με πιθανόν δυσάρεστα αποτέλεσματα.

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη έχεις απόλυτο δίκιο, το έιχα σκεφτεί και εγώ. Το συγκεκριμένο σημείο που σκάβουν είναι παγίδα θανάτου, μεγάλη πέτρα από πίσω, μεγάλα ξύλα από πάνω. Θα αλλάξω και την διακόσμηση μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αγαπητέ φίλε In the Pond ( που απ'οτι βλέπω ήμαστε και συμπατριώτες ) και πιό χοντρό στρώμα χαλίκι και άμμο να έχουν πάλι θα κάνουν το θαύμα τους.Αυτό που έχει σημασία φίλοι μου μεγάλη είναι η προσοχή που χρειάζεται μήν καταρεύσουν οι πέτρες απο το σκάψιμο με πιθανόν δυσάρεστα αποτέλεσματα.

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Συμφωνώ! Από που είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...