Jump to content

Με πεισατε οσον αφορα τα φυτα...


tony

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια με πεισατε οσον αφορα τα φυτα ...μπηκα στην διαδικασια στο να διαλεξω φυτα και κατελιξα σε

Ceratophyllum demersum foxtail ή Ceratophyllum demersum νομιζω οτι ειναι αυτα που εχω στο ενυδρειο μου αλλα σε πλαστικα.. αν εχετε την καλοσυνη πειτε την γνωμη σας

post-2684-1172065146_thumb.jpg

8ελω την βοη8εια σας οσον αφορα στο που 8α τα βρω εχω παει σε 2-3 μαγαζια κοντα στην περιοχη που μενω (Καλογρεζα-Νεο Ηρακλειο) αλλα δεν εχουν το συγκεκριμενο ειδος.. που μπορω να τα βρω? και επισης απ οτι διαβασα ειναι πολυ ευκολο φυτο με γρηγορη αναπτυξη χωρις πολυ συντηρηση (μονο κλαδεμα),απο την δικια σας εμπειρια ισχυει ? και ποσα φυτα απο αυτο το ειδος μπορω να βαλω μεσα .. SAW ME YOUR LIGHTS ..

Ευχαριστω..προκαταβολικα

με εκτιμηση tony

Link to comment
Share on other sites

Θα το βρείς σίγουρα στις συναντήσεις του Aquazone. Οι πιο πολλοί χομπίστες έχουν κλαδέματα. Μπορείς να ζητήσεις στην αντίστοιχη κατηγορία και σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μοu τελικα... τα φυτα ειναι Caboba εκανα μια δοκιμη και εβαλα μεσα στο ενυδρειο 3 φυτα αλλα τα Gouramakia το εξαφανησαν αστραπιεα...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μοu τελικα... τα φυτα ειναι Caboba εκανα μια δοκιμη και εβαλα μεσα στο ενυδρειο 3 φυτα αλλα τα Gouramakia το εξαφανησαν αστραπιεα...

Όταν λες "το εξαφάνισαν" τι εννοείς; Τα Gurami έφαγαν τα φυτά; Εγω έχω γκουράμι στο ενυδρείο και με τα φυτά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου kopa56 πιστεψε με δεν εμεινε τιποτα εφαγαν τα παντα (και ειναι και αρρωστα).. εκτος τον κορμο ...φιλαρακια,κοτσανακια εξαφανηστηκαν .διαβασα σε μια σελιδα στο internet οτι καποιες φορες τους εμφανιζετε εντονα το συναισθημα του φυτοφαγου και αν βρουν καποια φυτα με λεπτα φυλαρακια οπως Ceratophyllum demersum ,Ceratophyllum demersum 'Foxtail' ,Caboba etc. δεν λενε οχι , το τιμουν..

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

Tony εγώ έχω στο ενυδρείο anubias, microsorum, Cabomba, Egeria densa, Echinodorus rose, φυτά που είναι εύκολα και ανθεκτικά. Δοκίμασε τα, τα βρίσκεις εύκολα σε ενυδρειακά μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...