Jump to content

Επιτέλους Έστρωσαν Τα Ενυδρεία! Αλλά...


kalliroi

Recommended Posts

Στην αρχή είχα blackwater λόγω του ξύλου, τώρα ετοιμάζω το νερό με το sera aquatan blackwater. Έχω μέσα και ένα ξυλαράκι catappa. Στο νερό που θα ετοιμάσω τώρα δεν θα βάλω sera aquatan blackwater αλλά seachem prime μιας και δεν είναι μόνο αντιχλώριο αλλά καθαρίζει και το νερό.

Σκέφτηκα να κάνω αλλαγή 50% επειδή χτες έκανα 25% και τώρα δεν είδα βελτίωση. Να κάνω δηλαδή 30% αλλαγή; Βακτήρια χτες έριξα 10 μλ. Έλεγαν οι οδηγίες ρίξτε 10 μλ για κάθε 25 λίτρα νερού. Έπειτα στο site της sera έλεγε βάλτε 10 μλ ή ένα καπάκι. Και το καπάκι είναι πολύ λιγότερο από 10 μλ! (sera bio nitrivec). Άρα νομίζω ότι χτες έριξα πολλά βακτήρια και υποθέτω ότι με την αυριανή αλλαγή δεν υπάρχει λόγος να ξαναβάλω. Σωστά; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα μισο! Αν εκανες εχθες δεν θα κανεις και αυριο! Μια φορα την βδομαδα 30%. Μολις μπεις σε ρουτινα θα δεις ολα στα στρωσουν. Ασε τα καπακια και πηγαινε παρε συριγγες για να μην παιδευεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες χωρίς καμία αλλαγή στον μονομάχο, παρά μόνο με αναπλήρωση, έκανα αλλαγή 25% επειδή μέτρησα νιτρώδη 0,3. Σήμερα ξαναμέτρησα νιτρώδη 0,3. Αυτά είναι επικίνδυνα, δεν πρέπει να κάνω αλλαγές μέχρι να μηδενιστούν; Έριξα βακτήρια για να ενισχύσω την βιολογία. Θα πρέπει απλά να περιμένω να μηδενιστούν μόνα τους με φυσικό τρόπο (βακτήρια) και απλά να μετράω για να βεβαιωθώ ότι δεν ανέβουν κι άλλο;

Αυτό το είχα περάσει και με την αμμωνία. Μέτραγα 0,5 επί αρκετές μέρες, παρά τις αλλαγές 25% κάθε μέρα και την προσθήκη Ammo Lock και βακτηρίων. Μόλις άφησα το ενυδρείο στην ησυχία του η αμμωνία μηδενίστηκε μόνη της, εγώ απλά μετρούσα κάθε μέρα μην τυχόν ανέβει κι άλλο. Να κάνω το ίδιο και με τα νιτρώδη, δηλαδή;

Έχω εξοπλιστεί με σύριγγες, τα 10 μλ βακτήρια με τη σύριγγα τα μέτρησα. Αυτό που με μπέρδεψε ήταν η ιστοσελίδα της σέρα που άλλα έλεγε εκεί, και άλλα λέει η συσκευασία των βακτηρίων. Το πολύ πολύ να έριξα παραπάνω βακτήρια. :whistling:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως ετσι. Το ψαρι το ριχνουμε αφου εχει στρωσει το φιλτρο. Το προβλημα μπορει να δημιουργηθηκε επειδη δεν εκανες αλλαγες τοσο καιρο. Τωρα αν κανεις αλλαγες συνεχεια δεν νομιζω οτι θα καταφερεις κατι παρα να στρεσαρεις το ψαρι! Τελος της εβδομαδας η επομενη αλλαγη και απο κει και περα στο προγραμμα.

Μετρα και αυριο και ξαναπες μας και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν κάνω αλλαγή, αλλά θα κάνω μετρήσεις για να παρακολουθώ τι γίνεται. Πάω να τελειώσω τις μετρήσεις του μονομάχου, να ετοιμάσω το νερό για τα χρυσόψαρα και βλέπω αύριο τι κάνω. Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου. Προσπαθώ να καταλάβω και να βρω μία ισορροπία ώστε να μην είμαι υπερβολική. Κανονικές ρουτίνες, λοιπόν! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η συνταγη και δεν πεφτει ποτε εξω. Το ιδιο εννοειται και με τα χρυσοψαρα. Οτι λαθακι εγινε, εγινε. Τωρα πρεπει να το φερουμε στα ισια του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ο δικός μου μονομάχος που παρουσίασε ένα σκίσιμο στην ουρά πριν καιρό, "έθρεψε" μόνο του όταν έστρεψα την έξοδο του φίλτρου στο τζάμι και εννοείται με τη χαμηλότερη ροή. Ανατάραξη ίσα που υπάρχει στην επιφάνεια, στο ενυδρείο δεν κινείται τίποτα. Ανησυχούσα αλλά τελικά οι μετρήσεις είναι οκ και το φίλτρο φαίνεται να ανταποκρίνεται μια χαρά. Ο μονομάχος έγινε από τότε πάρα πολύ κινητικός, σε όλο το ενυδρείο, οπότε υπέθεσα ότι του έφταιγε η ροή. Για δείτε το κι εσείς...

Link to comment
Share on other sites

εχω χαμηλωσει κ γω την ροη κατα πολυ κ εχω στρψει προς το τζαμι το σπρει μπαρ,μπορω να την μειωσω κ αλλο αν προσθεσω ενυδριακο βαμβακι αλλα φοβαμαι μην δενγινεται καλη κυκλοφορια του νερου κ εχω θεμα με την βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως ετσι. Το ψαρι το ριχνουμε αφου εχει στρωσει το φιλτρο. Το προβλημα μπορει να δημιουργηθηκε επειδη δεν εκανες αλλαγες τοσο καιρο. Τωρα αν κανεις αλλαγες συνεχεια δεν νομιζω οτι θα καταφερεις κατι παρα να στρεσαρεις το ψαρι! Τελος της εβδομαδας η επομενη αλλαγη και απο κει και περα στο προγραμμα.

Μετρα και αυριο και ξαναπες μας και βλεπουμε!

Σήμερα μέτρησα πάλι αμμωνία 0 και νιτρώδη 0,3. Δεν έχω προλάβει ακόμα να μετρήσω τα υπόλοιπα. Έριξα περίπου 2,5 μλ βακτήρια. Σήμερα τον τάισα με 3 αποξηραμένα σκουληκάκια το πρωί και 3 μικρούς κόκκους το απόγευμα. Αύριο δεν θα τον ταίσω και θα ξαναμετρήσω.

Σήμερα έκανα αλλαγή νερού και στα χρυσόψαρα. Είχα ετοιμάσει νερό για 30% αλλαγή αλλά καταλάθος αφαίρεσα περισσότερο, με αποτέλεσμα η αλλαγή να είναι της τάξεως του 45% υπολογίζω. Έβαλα σκούπα βυθού, κλάδεψα μερικά φυτά που είχαν χαλασμένα φύλλα, καθάρισα λίγη άλγη από τα τζάμια και όταν έθεσα ξανά σε λειτουργία το φίλτρο φόρεσα μία κάλτσα που βάζουμε το βιολογικό υλικό και έτσι έφτυσε εκεί όλη τη βρωμιά! Τέλος έριξα βακτήρια και αύριο σκοπεύω να ρίξω σίδηρο γιατί ο εχινόδωρος έχει φύλλα που κιτρινίζουν, και στο τέλος γίνονται διάφανα και αποσυντίθονται.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εισαι μια χαρα! Δουλεψε η πατεντα; Δεν πειραζει για το νερο, δεν τρεχει τιποτα!

piki μην τρελλαινεσαι! ρουτινες, καθαρο νερο και βιταμινες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ο δικός μου μονομάχος που παρουσίασε ένα σκίσιμο στην ουρά πριν καιρό, "έθρεψε" μόνο του όταν έστρεψα την έξοδο του φίλτρου στο τζάμι και εννοείται με τη χαμηλότερη ροή. Ανατάραξη ίσα που υπάρχει στην επιφάνεια, στο ενυδρείο δεν κινείται τίποτα. Ανησυχούσα αλλά τελικά οι μετρήσεις είναι οκ και το φίλτρο φαίνεται να ανταποκρίνεται μια χαρά. Ο μονομάχος έγινε από τότε πάρα πολύ κινητικός, σε όλο το ενυδρείο, οπότε υπέθεσα ότι του έφταιγε η ροή. Για δείτε το κι εσείς...

εχω χαμηλωσει κ γω την ροη κατα πολυ κ εχω στρψει προς το τζαμι το σπρει μπαρ,μπορω να την μειωσω κ αλλο αν προσθεσω ενυδριακο βαμβακι αλλα φοβαμαι μην δενγινεται καλη κυκλοφορια του νερου κ εχω θεμα με την βιολογια.

Η ροή του φίλτρου είναι κανονική και χρησιμοποιώ σπρεϊ μπαρ, έτσι αναταράσσει ελαφρά την επιφάνεια πάνω από εκεί. Ο μονομάχος κινείται κανονικά, πηγαίνει σε όλο ενυδρείο, εκτός φυσικά πάνω από το σπρεϋ μπαρ. Κολυμπάει παντού και αράζει παντού, μέσα στα φυτά και το ξύλο, πάνω στο κερατόφυλλο στην επιφάνεια, πάνω στο φίλτρο και πίσω από τον θερμοστάτη. Νομίζω πως φταίνε οι συνθήκες του νερού, αν δω ότι συνεχίζεται και αφού στρώσει εντελώς το ενυδρείο θα ξαναδω αν έχω περιθώριο να μειώσω και άλλο τη ροή.

Link to comment
Share on other sites

Η ροή του φίλτρου είναι κανονική και χρησιμοποιώ σπρεϊ μπαρ, έτσι αναταράσσει ελαφρά την επιφάνεια πάνω από εκεί. Ο μονομάχος κινείται κανονικά, πηγαίνει σε όλο ενυδρείο, εκτός φυσικά πάνω από το σπρεϋ μπαρ. Κολυμπάει παντού και αράζει παντού, μέσα στα φυτά και το ξύλο, πάνω στο κερατόφυλλο στην επιφάνεια, πάνω στο φίλτρο και πίσω από τον θερμοστάτη. Νομίζω πως φταίνε οι συνθήκες του νερού, αν δω ότι συνεχίζεται και αφού στρώσει εντελώς το ενυδρείο θα ξαναδω αν έχω περιθώριο να μειώσω και άλλο τη ροή.

Τι εννοεις με αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εισαι μια χαρα! Δουλεψε η πατεντα; Δεν πειραζει για το νερο, δεν τρεχει τιποτα!

Πήρα την κάλτσα, την έβαλα στο ακροφύσιο και την κράτησα για λίγα δευτερόλεπτα, αυτό έφτυσε ό,τι ήταν και την έβγαλα. Εκεί είδα ότι κράτησε κάτι καφέ μπιχλίτσες, έτσι θα κάνω από εδώ και πέρα. ;)

Για τον μονομάχο ανησυχώ, έχω διαβάσει ότι ακόμα και ελάχιστες τιμές νιτρωδών είναι άμεσα βλαβερές για το ψάρι και ότι πρέπει να κάνω αλλαγές μέχρι να μηδενιστεί. Να περιμένω δηλαδή να μηδενιστούν τα νιτρώδη από μόνα τους όπως έγινε με την αμμωνία; :(

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με αυτο;

Νομίζω πως φταίνε οι συνθήκες του νερού που ο μονομάχος έχει ψαλιδίσματα στην ουρά του, γιατί την διατροφή την προσέχω και η ροή νομίζω ότι είναι ΟΚ. :)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα πρεπει να ειναι 0! Δοκιμασε να κανεις αλλαγη 10% μεχρι να μηδενιστουν! Αν και οι καθημερινες αλλαγες πανε πισω το στρωσιμο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι πάνε πίσω το στρώσιμο, γι'αυτό τον είχα αφήσει 2 εβδομάδες χωρίς αλλαγή (καλώς ή κακώς). Θα ετοιμάσω νεράκι και θα το αλλάξω αύριο το πρωί. Θα ξαναμετρήσω, βέβαια, πριν την αλλαγή μήπως τυχόν βοήθησαν τα βακτήρια που έριξα απόψε και τελικά την αποφύγω μέχρι το τέλος της εβδομάδας. :)

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα ξανά σήμερα για νιτρώδη και ήταν ακόμα στο 0,3. Έκανα πάλι μία αλλαγή νερού 12% και πρόσθεσα βακτήρια. Με την ευκαιρία κλάδεψα και καθάρισα λίγο. Το πεχα ήταν ίδιο (7,5) και στο ενυδρείο και στο νερό της αλλαγής, η γενική σκληρότητα στο ενυδρείο είναι 9 και στο νερό της αλλαγής 8, άρα κάτι την ανεβάζει στο ενυδρείο. Σήμερα δεν είχα ταίσει καθόλου τον μονομάχο, αλλά μετά την αλλαγή του έδωσα ένα αποξηραμένο σκουλήκι εμποτισμένο με λίγη βιταμίνη. Θα ξαναμετρήσω αύριο να δω αν έπεσαν τα νιτρώδη. Το φίλτρο λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Καλλιροη, χωρις παρεξηγηση, μηπως λεει μικροτερο του 0,3 και οχι σκετο 0,3; Μου φαινεται λιγο περιεργο τοσες μερες να μην κατεβαινει!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα ξανά μετρήσεις και είδα ότι έπεσαν και τα νιτρώδη κάτω από 0,3. Οι τιμές στο τεστ μου είναι <0,3 όταν είναι κίτρινο το δείγμα, 0,3 όταν είναι πορτοκαλί και συνεχίζει όταν γίνεται πιο κόκκινο. Από την αρχή που έστησα το ενυδρείο πάντα είχα κίτρινο χρώμα στα δείγματά μου. Το Σάββατο που έκανα μετρήσεις για πρώτη φορά το είδα πορτοκαλί, στα 0,3 σύμφωνα με το τεστ. Σήμερα πάλι το δείγμα έγινε κίτρινο. Ωστόσο, από περιέργεια, θα μετρήσω το νερό της βρύσης μου και θα σας πω.

Επίσης έπεσαν και τα νιτρικά, το Σάββατο είχα μετρήσει 10 και σήμερα ήταν λιγότερα. Οι υπόλοιπες τιμές (αμμωνία, πεχα, σκληρότητες) είναι ίδιες. Υποθέτω ότι μειώθηκαν λόγω των βακτηρίων που έριξα και των μικρών αλλαγών. Θα ξαναμετρήσω αύριο και θα το παρακολουθώ κάθε μέρα μέχρι να σταθεροποιηθούν οι συνθήκες.

Αυτό που μου μένει τώρα είναι να ελέγξω το χαλίκι μου μήπως μου ανεβάζει την σκληρότητα του νερού, καθότι είναι στο 9 και το πεχα στο 7,5.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μέτρησα και το νερό της βρύσης. Το δείγμα είναι κατακίτρινο, συνεπώς δεν έχει νιτρώδη. Το δείγμα μου από το ενυδρείο, ήταν ούτε πορτοκαλί, που θα σήμαινε 0,3 αλλά ούτε και το ίδιο κίτρινο της βρύσης, άρα λογικά έχω νιτρικά κάτω από 0,3 αλλά όχι και μηδενικά. Έριξα λίγα ακόμη βακτήρια να βοηθήσω την βιολογία. Το φίλτρο βλέπω έχει κανονική ροή και λειτουργεί. Υπομονή από εδώ και πέρα και παρατήρηση... :detective2:

Link to comment
Share on other sites

η ουρα πως τα παει του μονομαχου καλιροη?τα τεστακια σε μπερδευουν παντως...και γω καποια δοση το εβλεπα για πορτοκαλι αλλα μετρισα το νερο της βρυσης κ ειχε το ιδιο χρωμα με του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Η ουρίτσα ακόμα είναι ίδια, ψαλιδισμένη. Μήπως να πάρω μελαφίξ, θα βοηθήσει; Τα τεστάκια ακόμα με μπερδεύουν. Έκανα όμως τεστ και στο νερό της βρύσης και κατάλαβα τη διαφορά. :) Εσένα ο δικός σου είναι καλά; Μόλις γύρισα από το σούπερ μάρκετ και πήρα ακουαφόρτε για να τεστάρω το χαλίκι. Φοβάμαι πολύ να το χρησιμοποιήσω. Να ρίξω το δείγμα από το χαλίκι στην μπανιέρα και να ρίξω εκεί το ακουαφόρτε; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Η ουρίτσα ακόμα είναι ίδια, ψαλιδισμένη. Μήπως να πάρω μελαφίξ, θα βοηθήσει; Τα τεστάκια ακόμα με μπερδεύουν. Έκανα όμως τεστ και στο νερό της βρύσης και κατάλαβα τη διαφορά. :) Εσένα ο δικός σου είναι καλά; Μόλις γύρισα από το σούπερ μάρκετ και πήρα ακουαφόρτε για να τεστάρω το χαλίκι. Φοβάμαι πολύ να το χρησιμοποιήσω. Να ρίξω το δείγμα από το χαλίκι στην μπανιέρα και να ρίξω εκεί το ακουαφόρτε; :ninja:

το μελαφιχ η αληθεια ειναι οτι βοηθαει πολυ.εμενα ακομα ειναι στα ιδια..περιμενω το χαλικι που ακομα δεν μου εχει ερθει κ εχω σκασει..μην φοβασαι για το ακουαφορτε.παρε μια ποσοτητα χαλικι,βαλτην μεσα σε ενα μπολ κ ριξε,παρατηρησε αν αφριζει.μετα πεταξε το μπωλ.στην μπανιερα δεν ξερω αν θα δεις τ αφρισμα.μη πλησιασεις το προσωπο σου κοντα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...