Jump to content

Θολό νερό


steliosv

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο cayman 80 120lt. To φίλτρο που έχει γράφει ότι είναι 350l/h. Το ενυδρείο λειτουργεί μια εβδομάδα και το νερό είναι λίγο θολό. Περισσότερο στην αρχή λιγότερο τωρα. Να τονισώ ότι όταν το έστυσα ξέχασα να ξεπλύνω το χαλικί και το αντιλήφθηκα όταν γέμισα το ενυδρείο αλλά επειδή είχα βάλει και υπόστρωμα δε μπορούσα να το βγάλω και να το ξεπλύνω. Εδω στο φόρουμ μου είχαν πει ότι θα καθαρίσει αν και θα έπρεπε να το είχα πλύνει. Τώρα σκέφτομαι να κάνω μια μεγάλη αλλάγη νερού. Θα ήταν καλό αυτό. Το ενυδρείο είναι σε κατάσταση στρωσίματος. Με την αλλαγή νερου μπορεί να επηρεαστεί το στρώσιμό;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί επειδή το ενυδρείο βρίσκεται στο στρωσιμό να είναι bacteria bloom. Κάνε μια μικρή αναζήτηση στο forum για να δεις κάποια θέματα σχετικά με αυτό. Οι αλλαγές νερού σε αυτή τη φάση μπορεί να καθυστερήσει το στρώσιμο. Βέβαια μπορεί και να χρειάζεται μιας και δεν επλυνες το χαλίκι σου... :)

Ας πει και κανένας πιο έμπειρος τη γνωμη του... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όχι πριν στρωθεί το ενυδρείο και ανέβουν πολύ τα ΝΟ3.

Τότε μπορείς να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού και να βάλεις ψάρια.

Το νερό θα ξεθολώσει, μην το σκέφτεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ καινούριος είμαι, κανε υπομονή. Η θολούρα θα φύγει όπου νά'ναι. Εμένα πείρε 6-7 μέρες.

Εσύ πρέπει να περιμένεις περισσότερο, διότι αν όπως λες δεν έπλεινες το χαλίκι σου τότε έχεις και περισσότερη σκόνη. Δεν ξέρω αν μια αλλαγή νερου επιβάλλεται, αλλά στο άνω-άνω μέρος του φίλτρου σου υπάρχει ένα κομμάτι σαν βαμβάκι (υαλοβάμβακας) αν δεις είναι πολύ λερωμένο. Αντικατέστησε το ΧΩΡΙΣ όμως να ενοχλήσεις ή μετακινήσεις οτιδήποτε άλλο στο φίλτρο.

Κλείσε βέβαια τον ηλεκτρισμό πρώτα - πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Υαλοβάμβακα δεν έχει. Τα υλικά που είχε μέσα το φίλτρο ξεκινόντας απο δέξια προς αριστερά. Πρώτα έχει ένα μπλε σφουγγάρι, μετά έχει μακαρόνι, μετά έχει κάτι μαύρες μπίλιες (δεν ξέρω πως λέγεται) και μετά έχει ένα μαύρο σφουγγάρι. Αυτά τα υλικά τα είχε εξαρχής μέσα τοποθετημένα όταν πήρα το ενυδρείο και δεν τα έχω πειράξει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα! Ενώ είχα καθαρίσει (πλύνει) καλά το υπόστρωμα, δεν έπλυνα το χαλίκι και μου είχε θολώσει αρκετά το νερό. Μέσα σε 2-3 μέρες όμως, έχοντας μόνο το φίλτρο του ενυδρείου, το νερό είχε καθαρίσει τελείως. Έπειτα, αφού έβαλα και το φίλτρο που μου έδωσε ο JDP, πρόσθεσα φυτά και μετά από λίγο καιρό πρόσθεσα και τα πρώτα μου ψαράκια!

Έγινε επεξεργασία - sourloter
Link to comment
Share on other sites

Υαλοβάμβακα δεν έχει. Τα υλικά που είχε μέσα το φίλτρο ξεκινόντας απο δέξια προς αριστερά. Πρώτα έχει ένα μπλε σφουγγάρι, μετά έχει μακαρόνι, μετά έχει κάτι μαύρες μπίλιες (δεν ξέρω πως λέγεται) και μετά έχει ένα μαύρο σφουγγάρι. Αυτά τα υλικά τα είχε εξαρχής μέσα τοποθετημένα όταν πήρα το ενυδρείο και δεν τα έχω πειράξει.

Δεν ξέρω αν αυτά είναι τα απαραίτητα, αλλά νομίζω έχεις ελλήψεις στο φίλτρο σου. Δεν είμαι όμως σίγουρος.

Πού είναι ο άνθρακας? Πάλι πριν το σφουγγάρι τοποθετώ υαλοβάμβακα για να τραβάει τις χοντρές ακαθαρσίες και στη δεδομένη περίπτωση τη σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτά είναι τα απαραίτητα, αλλά νομίζω έχεις ελλήψεις στο φίλτρο σου. Δεν είμαι όμως σίγουρος.

Πού είναι ο άνθρακας? Πάλι πριν το σφουγγάρι τοποθετώ υαλοβάμβακα για να τραβάει τις χοντρές ακαθαρσίες και στη δεδομένη περίπτωση τη σκόνη.

O ανθρακας ειναι το μαυρο σφουγγαρι που αναφερει και δεν χρειαζεται να υπαρχει στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

O ανθρακας ειναι το μαυρο σφουγγαρι που αναφερει και δεν χρειαζεται να υπαρχει στο φιλτρο.

Είσαι σίγουρος ότι το μαύρο σφουγγάρι κάνει και ότι ο ενεργός άνθρακας?

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπαν και οι άλλοι φίλοι η θολούρα οφείλεται στη διαδικασία του στρωσίματος.Θα καθαρίσει.Η γνώμη μου όμως είναι να τοποθετήσεις υαλοβάμβακα.Ο άνθρακας θα συμφωνήσω δεν χρειάζεται.Εγώ τον χρησιμοποιώ μόνο μετά απο θεραπεία.Μπορείς λοιπόν να τον βγάλεις και στη θέση του να προσθέσεις ενα πλούσιο κομμάτι υαλοβαμβάκα.

Καλή Επιτυχία :thumbup::)

Φιλικα Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπαν και οι άλλοι φίλοι η θολούρα οφείλεται στη διαδικασία του στρωσίματος.Θα καθαρίσει.Η γνώμη μου όμως είναι να τοποθετήσεις υαλοβάμβακα.Ο άνθρακας θα συμφωνήσω δεν χρειάζεται.Εγώ τον χρησιμοποιώ μόνο μετά απο θεραπεία.Μπορείς λοιπόν να τον βγάλεις και στη θέση του να προσθέσεις ενα πλούσιο κομμάτι υαλοβαμβάκα.

Καλή Επιτυχία :thumbup::)

Φιλικα Σωκράτης

Συμφωνω με το Σωκρατη απολυτα αφαιρεσαι τον αν8ρακα και στι 8εση του βαλε Υαλοβαμβακα και σε 2/3 μερες 8α εχεις το επι8υμιτο αποτελεσμα. Φιλικα Στρατος. :band:

Link to comment
Share on other sites

Μην είμαστε υπερβολικοί. Κατά τη διαδικασία του στρωσίματος και μέχρι το ενυδρείο να βρει την ισορροπία του ο άνθρακας δεν κάνει κακό, μάλλον καλό κάνει ειδικά στις θολούρες και στις τανίνες που βγάζουν τα ξύλα, το υπόστρωμα και σε διάφορα άλλα.

Στη συνέχεια και αφού βρει την ισορροπία του το ενυδρείο μπορεί να αφαιρεθεί και να χρησιμοποιείται όταν χρειαστεί πχ μετά από θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

ο άνθρακας δεν κάνει κακό, μάλλον καλό κάνει ειδικά στις θολούρες και στις τανίνες που βγάζουν τα ξύλα, το υπόστρωμα και σε διάφορα άλλα.

Στη συνέχεια και αφού βρει την ισορροπία του το ενυδρείο μπορεί να αφαιρεθεί και να χρησιμοποιείται όταν χρειαστεί πχ μετά από θεραπεία.

Αυτο 8α μπορουσες φιλε μου να μου το αναλυσεις λιγο ποιο απλα γιατι δεν το γνωριζω και μου ειναι ενδιαφερον;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση. Ο ενεργός άνθρακας θα βοηθήσει να καθαρίσει το νερό πολύ πιο γρήγορα απορροφώντας διάφορα οργανικά από το νερό και το υπόστρωμα, το χρώμα που βγαίνει από τις ρίζες (ξύλα) και γενικά πολλά από αυτά που δημιουργούν προβλήματα με τη διαύγεια του νερού και τις άλγες σε φρεσκοστημένα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση. Ο ενεργός άνθρακας θα βοηθήσει να καθαρίσει το νερό πολύ πιο γρήγορα απορροφώντας διάφορα οργανικά από το νερό και το υπόστρωμα, το χρώμα που βγαίνει από τις ρίζες (ξύλα) και γενικά πολλά από αυτά που δημιουργούν προβλήματα με τη διαύγεια του νερού και τις άλγες σε φρεσκοστημένα ενυδρεία.

Συμφωνώ! Ο άνθρακας είναι σε θέση να βοηθήσει στα αρχικά στάδια στρωσήματος ενός ενυδρείου. Τώρα επανέρχομαι και στη χρήση υαλοβάμβακα. Χρησιμοποίησε ένα μεγάλο κομμάτι και δεν θα χάσεις είναι αρκετά απορροφητικός σε σωματίδια. (24 ώρες έλεγξε το και θα δεις το τι συνέλεξε). Καλή επιτυχία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην είμαστε υπερβολικοί. Κατά τη διαδικασία του στρωσίματος και μέχρι το ενυδρείο να βρει την ισορροπία του ο άνθρακας δεν κάνει κακό, μάλλον καλό κάνει ειδικά στις θολούρες και στις τανίνες που βγάζουν τα ξύλα, το υπόστρωμα και σε διάφορα άλλα.

Στη συνέχεια και αφού βρει την ισορροπία του το ενυδρείο μπορεί να αφαιρεθεί και να χρησιμοποιείται όταν χρειαστεί πχ μετά από θεραπεία.

Το στρωσιμο γινεται με βακτηρια και δεν νομιζω ο ανθρακας να ειναι οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το στρωσιμο γινεται με βακτηρια και δεν νομιζω ο ανθρακας να ειναι οτι καλυτερο.

Ναί, με μια διαφορά όμως! Ο άνθρακας δεν σκοτώνει τα βακτήρια

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λαθος διατυπωση εκανα.Στον ανθρακα δεν μπορουν να αναπτυχθουν αποικιες βακτηριων

εκτος εαν δουλεψει αρκετο καιρο και γινει απλο σφουγγαρι,αρα στην παρουσα κατασταση που

θελυμε να δημιουργηθουν οσο το δυνατον περισσοτερες αποικιες βακτηριων καλο θα ηταν στην

θεση του ανθρακα να μπει και αλλο μπλε σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λαθος διατυπωση εκανα.Στον ανθρακα δεν μπορουν να αναπτυχθουν αποικιες βακτηριων

εκτος εαν δουλεψει αρκετο καιρο και γινει απλο σφουγγαρι,αρα στην παρουσα κατασταση που

θελυμε να δημιουργηθουν οσο το δυνατον περισσοτερες αποικιες βακτηριων καλο θα ηταν στην

θεση του ανθρακα να μπει και αλλο μπλε σφουγγαρι.

Το μαύρο σφουγγάρι είναι στο τελευταίο μέρος όπου είναι και η αντλία που είναι η έξοδος του νερού. Να το βγάλω από εκει και να το αφήσω κενό.

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο σφουγγάρι είναι στο τελευταίο μέρος όπου είναι και η αντλία που είναι η έξοδος του νερού. Να το βγάλω από εκει και να το αφήσω κενό.

Όχι φίλε μου, δεν διαταράζεις είπαμε τώρα την γαλήνη του φίλτρου. απλά στο άνω-άνω μέρος του τοποθέτησε υαλοβάμβακα για πιο γρήγορη "κάθαρση" του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Υαλοβάμβακα είναι λίγο δύσκολο να βάλω γιατί εδώ σπέτσες είμαι λίγο δύσκολο να βρω. Όταν ανέβω Αθήνα είναι πολύ πιθανόν να έχει στρωθεί το ενυδρείο. Πάντως η διάξη του φίλτρου είναι οριζόντια και χωρισμένα σε διαμερίσματα οπότε και να βγάλω ας πούμε τον άνθρακα δεν χρειάζεται να πειράξω τίποτα άλλο. Απ'ότι λέτε ο άνθρακας δε βοηθάει στην αποικία των βακτηρίων αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να βγει και να μείνει το τελευταίο διαμέρισμα κενό με την αντλία μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Υαλοβάμβακα είναι λίγο δύσκολο να βάλω γιατί εδώ σπέτσες είμαι λίγο δύσκολο να βρω. Όταν ανέβω Αθήνα είναι πολύ πιθανόν να έχει στρωθεί το ενυδρείο. Πάντως η διάξη του φίλτρου είναι οριζόντια και χωρισμένα σε διαμερίσματα οπότε και να βγάλω ας πούμε τον άνθρακα δεν χρειάζεται να πειράξω τίποτα άλλο. Απ'ότι λέτε ο άνθρακας δε βοηθάει στην αποικία των βακτηρίων αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να βγει και να μείνει το τελευταίο διαμέρισμα κενό με την αντλία μόνο;

Ο υαλοβάμβακας είναι πρώτης ανάγκης για το ενυδρείο και δεν κοστίζει τίποτα. Μπορείς ακόμα αν παρακαλέσεις και μια από τις υπεραγορές στις Σπέτσες να σε προμηθεύσουν. Με το Αντιχλώριο και τα ζωντανά βακτήρια τί έχεις κανονίσει? Είναι και αυτά πρώτης ανάγκης και ειδικά το πρώτο δεν σηκώνει αναστολή

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωντανά βακτήρια μου είπαν να τα χρησιμοποιώ ώσπου να τελειώσει το μπουκάλι και αυτό τελειώνει αύριο όπου είναι και η 12 μέρα λειτουργίας. Ζωντανά βακτήρια χρειάζεται σε κάθε αλλαγή νερού; Όσο για το αντιχλώριο έχω 2 μπουκάλια ώσπου να τελειώσουν θα έχω ξανακατέβει Αθήνα και θα πάρω και αν τυχόν όχι θα πω να μου στείλουν. Υαλοβάμβακα είναι ειδικός που μπαίνει στα ενυδρεία ή μπορώ να το προμηθευτώ ας πουμε αν έχει μαγαζί που πουλάει και χρώματα εδώ Σπέτσες;

Link to comment
Share on other sites

Είχα αντιμετωπίσει κι εγώ πρόβλημα θολούρας στο δικό μου ενυδρείο, τα υλικά του φίλτρου σου είναι εντάξει.

Η θολούρα προέρχεται απο την απότομη ανάπτυξη βακτήριων θα σου πρότεινα να προσθέσεις στο ενυδρείο σου κάποιον κυκλοφορητή το φίλτρο σου είναι μικρό για τα λίτρα του ενυδρείου (350lit/h). Προσωπικά θα άλλαζα φίλτρο δεν έχω και σε τόσο εκτίμηση τα FERPLAST.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...