Jump to content

Mπομπ Το Χελωνάκι


Recommended Posts

Καλησπέρα !

Θα σας παρουσιάσω τον Μπόμπ και το ενυδρείο του που έστησα με την πολύτιμη βοήθεια του Krouser.

Τέλος θα σας κάνω μερικές ερωτήσεις :bigemo_harabe_net-66:

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
trachemys scripta

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: 80Χ30Χ40
Συνολικά Λίτρα: 100

Οργανισμοί:
Χελώνες: o Mπομπ


Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο: Τπτ ακόμα
Πέτρες: Ναι αμέ
Ξύλα: Όχι
Ψεύτικα Φυτά: Ούτε
Στεριά: Νησάκι που επιπλέει
Άλλα διακοσμητικά : Πειρατικό καράβι
Βυθός: Του Μπικίνι :bigemo_harabe_net-76:

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): Έχουμε και τέτοια
Άλλες λάμπες: Όχι
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 20cm

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση: Και από αυτό έχουμε
Θέρμανση/ Ψύξη: Κανονικά στους 28 βαθμούς
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Όχι ακόμα
Διατροφή: 10-15 γαρίδες την ημέρα, λίγα λαχανικά που και που, μια μέρα την εβδομάδα νηστεία


Παράμετροι: Δεν έχω κάνει ακόμα μετρήσεις, ξέρω είμαι τραγικός πρέπει να πάρω τεστ
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: 30% του νερού κάθε εβδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-57079-0-96717700-1383325717_thumb.jpgpost-57079-0-91837500-1383325733_thumb.jpgpost-57079-0-51646200-1383325750_thumb.jpgpost-57079-0-27060100-1383325781_thumb.jpgpost-57079-0-03151900-1383325800_thumb.jpgpost-57079-0-40115200-1383325817_thumb.jpg

Και αφού τελείωσα την παρουσίαση θέλω να ρωτήσω πως σας φαίνεται ο Μπομπ και το ενυδρείο του ;

Κάνω κάτι πολύ λάθος;

Το ενυδρείο το έστρωσα με βακτήρια για 3 εβδομάδες, στις οδηγίες λέει ότι σε κάθε αλλαγή νερού πρέπει να βάζω 5ml για κάθε 78 λίτρα νερού, υπολογίζω το συνολικό νερό του ενυδρείου ή μόνο αυτό που αλλάζω ;

Αυτά τα μπαλάκια που είναι στο βυθό είναι λογικά βρωμειά, πως τα καθαρίζω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φίλε μου.... αλλά ήταν και αναμενόμενο αφού όπως μας "μαρτυράς" είχες την βοήθεια του Krouser....

Τα βιολογικά υλικά θα τα καθαρίζεις πλένοντας τα νερό του ενυδρείου

Για τα βακτύρια που προσθέτεις, υπολογίζεις την ποσότητα τους βάση του νέου νερού που προσθέτεις

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση mr.zoo !

Μήπως γνωρίζει κάποιος με ποιόν τρόπο μπορώ να καθαρίσω τον βυθό ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση mr.zoo !

Μήπως γνωρίζει κάποιος με ποιόν τρόπο μπορώ να καθαρίσω τον βυθό ;

τον βυθο η με σκουπα βυθου η στην αλλαγη με την σκουπα νερου !

πολυ ομορφο !!!

και εγω με την βοηθεια του aquazone εφτιαξα ενα ωραιο 80χ60χ50

αλλα αντιμετοπιζω προβλημα με τα αλλατα να εισαι σιγουρος πως και εσυ στο μελλον θα εχεις το ιδιο θεμα γιαυτο συμπληρωνε το νερο της εξατμησης !

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο, δεν την είχα ακουστά την σκούπα βυθού, θα ψάξω όμως να βρω..

Το νερό της εξάτμισης το αλλάζω, δεν αφείνω να πέσει κάτω από ένα όριο.

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητο εξάρτημα, υπάρχουν απλές, που κάνεις αναρρόφηση με το στόμα, άλλες που απλά τις ταρακουνάς και ξεκινάνε, και άλλες με μπαταρία για να μην κάνεις καμία άλλη κίνηση εκτώς από το πάτημα ενός κουμπιού

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θέλω να πάρω κ μια πλάτη για το ενυδρείο να δείχνει πιο όμορφο και μαζί θα πάρω και μια σκούπα βυθού, οι πλάτες είναι αυτοκόλλητες;

Link to comment
Share on other sites

όμορφο το ενυδρειάκι σου .

με χαλάει λίγο το καραβάκι θα προτιμούσα να έχεις κάποιο βραχάκι στην θέση του και στον βυθό κοίταξε να βάλεις καμιά πετρούλα μεγάλη σε μέγεθος σαν υπόστρωμα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θέλω να πάρω κ μια πλάτη για το ενυδρείο να δείχνει πιο όμορφο και μαζί θα πάρω και μια σκούπα βυθού, οι πλάτες είναι αυτοκόλλητες;

Αν εννοείς τις εσωτερικές πλάτες που μοιάζουν με φυσικό πετρόλα,όχι. Τις κολαμε με σιλικόνη. Τις εξωτερικές αφίσες από την άλλη τις κολαμε με ζελοτέιπ
Link to comment
Share on other sites

το νερο πως το αλλαζεις χωρις σκουπα ?

επισης

εγω τα βακτηρια τα βαζω αναλογα με την αμμωνια που θα δηξει ο δηκτης !

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

το νερο πως το αλλαζεις χωρις σκουπα ?

Είτε απλά χωρίς να συφωνάρουμε, είτε με ένα απλό λάστιχο με μεγάλη προσοχή μην ρουφήξουμε και τα ζώα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και πάλι !

Σαν αρχάριος μπορεί να γράψω και πράγματα που δεν είναι σωστά, έτσι να σας πώ ότι αλλάζω νερό κάθε Παρασκευή με ένα κουβαδάκι, αλλάζω γύρω στο 30%, βάζω βακτήρια ανάλογα με το πόσο νερό προσθέτω και καθαρίζω το φίλτρο με νερό ενυδρείου.

Υπόστρωμα δεν έβαλα αν και έχω πετρούλες ενυδρείου γιατί μου είπαν ότι θα είναι δύσκολο το να καθαρίσω τον βυθό, τι λέτε να τις προσθέσω;

Σίγουρα η επόμενη αγορά είναι τεστ νερού και σκούπα βυθού.

Ότι άλλο πιστεύετε ότι πρέπει να διωρθώσω, εδώ είμαι να το ακούσω :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτείνω να βάλεις πέτρες στο βυθό .στο έγραψα και πιο πάνω . απλά να είναι μεγάλες σε διάμετρο οπότε γενικά δεν θα έχεις πρόβλημα με τον καθαρισμό αν πάρεις και την σκούπα.

Link to comment
Share on other sites

αν θες αλλαξε το απο το εξωτερικο φιλτρο ! ;) ειναι ο ποιο γρηγορος τροπος

εγω απλα βαζω ενα λαστιχο και ολα καλα !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kαλησπέρα !

Εχτές καθώς καθάριζα το ενυδρείο παρατήρησα ότι ο θερμοστάτης είχε μια μικρή ρωγμή, τον τράβηξα έξω και αμέσως έσπασε !

Μετά από μόνο 6 μήνες χρήση μου φάνηκε παράξενο το πως χάλασε.

Ήταν ο παρακάτω

http://www.petsupermarket.gr/6708/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/marina-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-100w.html

Υπάρχει πρόταση για κάποιον άλλο;

Επίσης χρειάζομαι και τεστ νερού, το έχω παραμελίσει πολύ καιρό τώρα, τι να διαλέξω;

Και μια τελευταία ερώτηση, χρειάζεται άλλη λάμπα εκτός της uvb που του έχω;

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης μπορεί να σπάσει, ακόμα και αν δεν βγεί από το νερό, με την επαφή του και μόνο στα τοιχώματα ή στο χαλίκι του ενυδρείου, ειδικά αν τον κούνησε απότομα ο κάτοικος του ενυδρείου.....

Γι αυτό μια λύση που χρησιμοποιούν πολλοί στα χελωνοενυδρεία είναι αυτή το easy heater που είναι πολύ λεπτός και άθραυστος

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έβγαλα ενώ δούλευε, ούτε πιστεύω ότι ο Μπομπ έχει τόση δύναμη ώστε να το έσπασε, αν και κοιμάταν δίπλα του.

Τελικά αγόρασα καινούργιο σήμερα , προτίμησα άλλη μάρκα, πιστεύω να βγει καλό !

Τώρα πρέπει να αγοράσω τα τεστ νερού !

Μια φωτό

post-57079-0-42850100-1393960898_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Kαλησπέρα !!

Επειδή το επόμενο διάστημα θα χρειαστεί να μετακομίσω, υπάρχει κάποιος ειδικός τρόπος μεταφοράς της νεροχελώνας μου έτσι ώστε να μην αγχωθεί ;

Το ταξίδι θα διαρκέσει 1 ώρα.

Επίσης το ενυδρείο θα το αδειάσω ολόκληρο για να την μεταφορά, αφού φτάσει στον προορισμό θα ξαναβάλω νερό και βακτήρια. Η νεροχελώνα θα πρέπει να μπει κατευθείαν μέσα;

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτείνω να βάλεις πέτρες στο βυθό .στο έγραψα και πιο πάνω . απλά να είναι μεγάλες σε διάμετρο οπότε γενικά δεν θα έχεις πρόβλημα με τον καθαρισμό αν πάρεις και την σκούπα.

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στο forum !

Ο Μπομπ αν και στρεσαρίστηκε αρκετά έβγαλε το ταξίδι και πια κάθεται στον θρόνο του.

Έχω μια ερώτηση που καιρό θέλω να κάνω, πια ο μικρός Μπόμπ έχει μεγαλώσει αρκετά (είναι 1,5 χρονών) και σκέφτομαι μήπως πρέπει να του αλλάξω την διατροφή.

Τον ταΐζω καθημερινά γαρίδες, υπολογίζω ότι τρώει 10-15 μικρές γαρίδες την ημέρα.

2-3 φορές την εβδομάδα του δίνω λάχανο (δεν του πολύ αρέσει) ή μαρούλι.

Του είχα αγοράσει τροφή σε μπαλίτσες σαν στικ, αλλά ούτε που τις ακούμπησε.

Να προσθέσω ότι του δίνω καθημερινά βιταμίνες και μια φορά την εβδομάδα του κάνω δίαιτα !

Πως σας φαίνεται, πρέπει να αλλάξω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...