Jump to content

Mπομπ Το Χελωνάκι


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum !

Ο Μπομπ αν και στρεσαρίστηκε αρκετά έβγαλε το ταξίδι και πια κάθεται στον θρόνο του.

Έχω μια ερώτηση που καιρό θέλω να κάνω, πια ο μικρός Μπόμπ έχει μεγαλώσει αρκετά (είναι 1,5 χρονών) και σκέφτομαι μήπως πρέπει να του αλλάξω την διατροφή.

Τον ταΐζω καθημερινά γαρίδες, υπολογίζω ότι τρώει 10-15 μικρές γαρίδες την ημέρα.

2-3 φορές την εβδομάδα του δίνω λάχανο (δεν του πολύ αρέσει) ή μαρούλι.

Του είχα αγοράσει τροφή σε μπαλίτσες σαν στικ, αλλά ούτε που τις ακούμπησε.

Να προσθέσω ότι του δίνω καθημερινά βιταμίνες και μια φορά την εβδομάδα του κάνω δίαιτα !

Πως σας φαίνεται, πρέπει να αλλάξω κάτι;

καλή διατροφή είναι. άντε αν θες να δέινει λαχανικά μια μέρα παραπάνω, και να κόψεις μια μέρα με γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σούλα !

Μr zoo είναι σύνηθες το φαινόμενο το χελωνάκι κάθε φορά που με βλέπει να ζητά φαγητό;

Πολλές φορές νομίζω ότι θα πηδήξει έξω από το ενυδρείο !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα !

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα, πριν μερικούς μήνες μετακόμισα και φυσικά πήρα μαζί και το ενυδρείο μου.

Τα Χριστούγεννα θα χρειαστεί να λείψω για 10 μέρες και δεν υπάρχει κάποιος που μπορώ να του εμπιστευτώ το σπίτι και την φροντίδα του Μπόμπ.

Τι λύση προτείνεται; Μπορεί να μείνει τόσες μέρες χωρίς τροφή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στο πρότεινα.... Υπάρχουν αυτόματες ταιστρες που βγαινει τελείως το στόμιο εξόδου και μπορούν να δεχθούν και γαρίδες...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Mr zoo μπορείς να μου στείλεις ένα λινκ να δω ποιες εννοείς;

Πόσες μέρες μπορεί να περάσει με αυτήν την ταΐστρα;

Κάτι τελευταίο, πόσες μέρες μπορεί να μείνει χωρίς φαγητό και χωρίς τον κίνδυνο να πάθει κάτι;

Ευχαριστώ για την βοήθεια !

Link to comment
Share on other sites

Το όριο για την "αφάγια" εξαρτάτε απο την κατάσταση που ειναι το ζώο, και απο τις συνθήκες περιβάλλοντος ...... Ενα ενήλικο ζώο που εχει παχύνει καλά κατά το καλοκαίρι μπορεί να μείνει μήνες μυστικό ΑΝ πέσει ταυτόχρονα η θερμοκρασία (χειμερία νάρκη)...Ενα μικρό ζώο, με σωστα επίπεδα θερμοκρασίας , 3 μέρες το πολυ για μενα και εννοείτε πως δεν το συνιστώ...

Σου στέλνω πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα φιλε!

επειδη ειναι μικρος ο μπομπ σου προτεινω να παρεις μια ταιστρα.με 20ευρω εισαι κομπλε τιγκαρε την στην ξηρα τροφη καλης ποιοτητας(θα σου προτεινα παντα να δινεις καλη ποιοτητα φυσικα και ποτε τις χυμα γαριδες)

προσοχη μονο την τροφη να μην την βλεπουν φωτα,θα χαλασει!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αντί για γαρίδες να βάλεις πέλετ https://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/trofi-se-stik-3839/product/sera-raffy-p.html αν δεν μπαίνουν οι γαρίδες στη ταΐστρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με αυτόματη ταΐστρα των 20€ και πελετς (στικς) δεν έχω καταφέρει να πετύχω σταθερή ποσότητα στο ρίξιμο της τροφής. Την μια ρίχνει 1 στικ την άλλη 7 την άλλη καμία κλπ. Ψάχνω να βρω καμιά καλύτερη με διαφορετικό τρόπο λειτουργίας αλλά δεν έχω βρει τίποτα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε η ταΐστρα !

Αγόρασα την παρακάτω

http://www.petsupermarket.gr/6960/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/dophin-auto-feeder-af012.html

Τροφή είχα της sera

https://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/trofi-se-stik-3839/product/sera-raffy-p.html

H ρύθμιση της ώρας ήταν εύκολη.

Τώρα πρέπει να πειραματιστώ με την ποσότητα της τροφής που ρίχνει, η πρώτη προσπάθεια γέμισε το ενυδρείο με στικ και ο Μπομπ έτρεχε να φάει όσα περισσότερα μπορούσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα κάνε τις δοκιμές σου εκτός ενυδρείου γιατί βλέπω τον Μπομπ να μεγαλώνει πολύ πιο γρήγορα :lol::lol::lol: Μία της Dolphin έχω και γω αλλά την πιο απλή με ρύθμιση 12ωρο ταισμα ή 24ωρο. Το σύστημα με τον μύλο που γυρνάει και το ρυθμιζόμενο πορτάκι δεν με βολεύει καθόλου τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε zalaros, που ευτυχώς είπες την λέξη μύλος και έκανες το μυαλό μου να στρωφαρει...... Στα δικά μου χρόνια παιδιά απο την sera αν θυμάμαι καλά, υπήρχε αυτή η ταιστρα. ....

http://i.tfcdn.com/img2/6fu-05cAY17EzsBQkFpSzJBRUlJgpa9fXl6uB-LnJhaV6CXn5-oHuIb4OcYbm-kXZOam6xeAubqmBsbmRubG8bmJmXnxJcYGBhVArJdVkA4zBmhEabFeZm5iemq6Xl5qCYnGAAA*/fvUG-v8A.B

Είχε τις θέσεις με τα γεύματα, και η μια θέση απο κάτω ήταν τρύπια, οποτε όταν περιστρεφόταν ο μύλος και περνούσε πάνω απο αυτή την τρύπα, όλο το υλικό του κάδου έπεφτε βαρυτηκα στο ενυδρείο.....

Πλεονεκτήματα αυτης ήταν οτι μπορούσαμε να ταΐζουμε διαφορετικές τροφές καθε μέρα, και οτι μπορούσαμε να βάλουμε και γαρίδες....

Μειονέκτημα οτιβειχε μόνο 14 θέσεις, οποτε και αυτές ήταν ο μέγιστος αριθμός ημερών αυτονομίας, άρα και απουσίας μας.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.

Κάηκε η uvb του μικρού και είμαι σε αναζήτηση νέας.

Του είχα exo terra reptile uvb100 26w,  να ξαναπάρω ίδια;

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει πολύ και πολύ ομορφο τανκ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα έλεγα να πάρεις την exo terra reptile uvb 5.0 26w. Η 10.0 ειναι πολύ μεγάλο το ποσοστό της ακτινοβολιας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mια φωτό από τον Bob που όπως βλέπετε κάνει ηλιοθεραπεία !

 

 

post-57079-0-15870100-1432111431_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρχοντας ο Μπομπ :lol:

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα την απολαμβάνει τελικά την νέα του λαμπα

Link to comment
Share on other sites

Nαι ΜrZoo πολύ σωστή επιλογή !

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχει δυναμώσει πάρα πολύ.

Με το που δει κίνηση, νομίζει ότι έρχεται φαγητό και πετάει τα νερά έξω, πρέπει σιγά σιγά να σκέφτομαι μεγαλύτερο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα ! 

 

Ο Μπομπ έχει γίνει πραγματικό θηρίο, φτάσαμε τα 14cm μήκος και αναρωτιέμαι αν πρέπει να αρχίσω έρευνα για νέο σπίτι.

Το ενυδρείο του είναι 90 λίτρα, με μήκος 80cm και ύψος νερού 27cm.

Για πόσο καιρό ακόμα μπορεί να ζήσει άνετα στο συγκεκριμένο ενυδρείο;

Τι προτείνεται;

 

Φωτό !

 

 

post-57079-0-91572300-1442997014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τον βλέπω τον Μπομπ. Για το θέμα ενυδρείου, μόνο εσύ είσαι ο κατάλληλος για να το απαντήσεις..... Αν το βλέπεις το ζώο να ζορίζετε στις κινήσεις του (αν δεν είναι αρκετός ο χώρος για δεξιά-αριστερα ή αν με δυο άπλυτες φτάνει απέναντι) τότε θα χρειαστεί να αλλάξεις. Αλλιώς εγώ θα σου έλεγα να σηκώνεις λίγο το νερό....

Κατά γενική ομολογία τα 90cm του είναι καλά σαν μήκος..... Το πλάτος τώρα αν είναι 35cm για παράδειγμα και αυτός είναι 15cm θα αρχίσει να τον δυσκολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ MrZoo για την άμεση απάντηση.

Θα τον αφήσω να μεγαλώσει λίγο ακόμα έτσι ώστε να οργανώσω την σωστή μετάβαση του σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Σκέφτομαι ακόμα και την κατασκευή λίμνης σε ένα σημείο του μπαλκονιού, αλλά δεν ξέρω αν οι συνθήκες θα είναι κατάλληλες για την άνετη διαβίωση του.

Αν υπάρχει κάποια ιδέα για την μελλοντική οικία του Μπομπ ευπρόσδεκτη !

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Kαλημέρα σε όλους !

Ο Μπόμπ έφτασε τα 15 cm και από χτες ζει σε καινούργιο ενυδρείο.

Οι διαστάσεις του νέου ενυδρείου είναι 100cm μήκος 30cm πλάτος και 40cm ύψος, φαίνεται ότι τον χωράει αρκετά καλά αλλά υπάρχει πρόβλημα με το Bansking spot.

Tου έχω βάλει το πλωτό νησάκι που είχε στο παλιό ενυδρείο καθώς το πλάτος δεν έχει αλλάξει και μπαίνει ακριβώς.

Το πρόβλημα είναι ότι ο Μπομπ έχει βαρύνει αρκετά και βουλιάζει το νησί με αποτέλεσμα να φεύγουν οι μαγνήτες που το συγκρατούν και αυτός να βρίσκεται πάλι μέσα στο νερό !

Σκέφτομαι να το κολλήσω με σιλικόνη για ενυδρεία πάνω στο τσάμι, πιστεύεται θα κάνει δουλειά;

Ευχαριστώ !

 

post-57079-0-33196300-1473064026_thumb.jpgpost-57079-0-19931900-1473064029_thumb.jpgpost-57079-0-43510800-1473064072_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...