Jump to content

Mπομπ Το Χελωνάκι


Recommended Posts

Μπορείς να του κολήσεις από κάτω λίγο λεπτό φελιζόλ, που θα του αυξήσει την πλευστότητα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα και το έλυσα αγοράζοντας αυτό http://www.ebay.com/itm/Decorative-Floating-Basking-Amphibian-Reptiles-Turtle-Terrarium-Platform-/381311663604?hash=item58c7f23df4:g:qHUAAOSwpDdVaRvw 

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και ωραίο του Ζαλαρου. ... Ο τύπος ήθελε να πάρει μια γωνία με βεντούζες για να βάζει το σφουγγάρι της κουζίνας, δίπλα στο νεροχύτη και τελικά το έβαλε στο ενυδρείο. .... Ενώ η ΔΙΚΉ ΜΟΥ!!! Σου επιτρέπει να κρύψεις τον πλωτήρα από κάτω και να διατηρήσεις την ποιο naturale κατάσταση, δεν με πιάνεις όμως......

Παίδες, πλάκα κάνω, προς Θεού ε.

Στο δια ταύτα, προς το παρών, την βλέπω οριακά καλά. .... Λίγο να μεγαλώσει όμως, την βλέπω να βρίσκουν τα fenders στο ρεμετζο. .... Όποτε τότε θα πρέπει αναγκάστηκα να πλατυνεις το πάσο της κουζίνας. ...

Link to comment
Share on other sites

:hehe  :hehe  :hehe  :hehe Όντως μοιάζει με βάση για σφουγγάρι κουζίνας αλλά είναι η μόνη βάση που ακόμη κρατάει την χελώνα μου πάνω από το νερό και χωράει στο μικρό ενυδρείο μου (το καβούκι της έχει φτάσει αισίως στα 20cm...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μr Zoo επειδή είμαι σίγουρος ότι ο Μπομπ θα προσπαθήσει να φάει το φενιζόλ υπάρχει κάποιο κόλπο-πρόταση; 

Επίσης, με τι είδους κόλλα να το κολλήσω κάτω από το νησάκι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην βάλεις τελικό, βάλε μια μικρή λωρίδα κόντρα πλακέ θαλάσσης που πάλι έχει άνωση και δεν μπορεί να την φάει, ή αν βρεις ακατέργαστο φελλό. ... Για να το κολλήσεις βάλε ενυδρειακη σιλικόνη

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις πόσο καλύτερη είναι η δική μου λύση από του MrZoo :-P δες την φωτογραφία.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Είπαμε 20cm καβούκι ε; Λιαζόταν κάνα δίωρο τουλάχιστον όταν την τράβηξα φωτο. Δίπλα της χωράει άνετα ακόμη και ο Μπομπ :-P :-D

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ :D Την χελώνα την πήραμε τέλη Ιουλίου του 2014. Ήταν στο γνωστό μέγεθος του κέρματος των 2€. Ακριβώς μια βδομάδα μετά πήραμε το ενυδρείο διαστάσεων 60Χ30Χ40 το οποίο πλέον (εδώ και κάποιους μήνες) είναι μικρό. Σε λίγες μέρες όμως μετακομίζουμε σε άλλο διαμέρισμα και έτσι χθες παρήγγειλα ένα 120Χ50Χ60 το οποίο ελπίζω να μας καλύψει για πολύ περισσότερο καιρό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ :D Την χελώνα την πήραμε τέλη Ιουλίου του 2014. Ήταν στο γνωστό μέγεθος του κέρματος των 2€. Ακριβώς μια βδομάδα μετά πήραμε το ενυδρείο διαστάσεων 60Χ30Χ40 το οποίο πλέον (εδώ και κάποιους μήνες) είναι μικρό. Σε λίγες μέρες όμως μετακομίζουμε σε άλλο διαμέρισμα και έτσι χθες παρήγγειλα ένα 120Χ50Χ60 το οποίο ελπίζω να μας καλύψει για πολύ περισσότερο καιρό. 

Μεγάλωσε γρηγορότερα από την δική μου, λογικά την ταΐζεις περισσότερο !

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα την ταϊζω παραπάνω αλλά μπορεί και να παίζει ρόλο το φύλλο, αν είναι όντως Μπομπ ο δικός σου και Μένια η δικιά μου...  :hehe

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα !

Έβαλα φενιζόλ στην κάτω μεριά από το νησάκι όπως μου πρότεινε ο MrZoo αλλά ο Μπομπ, όπως περίμενα, άρχισε να το μασάει.

Έτσι προχώρησα στην δεύτερη λύση και αγόρασα το πλαστικό νησάκι με τις βεντούζες που πρότεινε ο Zalaros.

Ο Μπόμπ έχει συνηθίσει το νέο ενυδρείο και έχει μεγαλώσει και άλλο από την τελευταία φορά που σας τον έδειξα.

Όμως, δεν πιστεύω ότι θα βγάλουμε Χριστούγεννα στο 100cm μήκος 30cm πλάτος και 40cm ύψος ενυδρείο του και αρχίζω να κάνω πλάνα για καινούργιο.

Τι διαστάσεις πιστεύεται ότι θα καλύψουν τον Μπομπ και την τσέπη μου μια για πάντα;

Επίσης, επειδή το φίλτρο μου έχει αρχίζει να τα παίζει, τι φίλτρο να αγοράσω για να το χρησιμοποιήσω και στο επόμενο και ελπίζω τελικό ενυδρείο;

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ Να και μια γλυκιά φωτό την ώρα που του τρίβω το καβούκι με οδοντόβουρτσα

 

 

 

post-57079-0-02324400-1477311804_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@alexiskon Στην νέα πλατφόρμα υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις mention κάποιον.

Θα σου συνιστούσα να την χρησιμοποιείς γιατί μερικές φορές τα θέματα "κατεβαίνουν χαμηλά"

από την ροή των απαντήσεων και παραμένουν αναπάντητα :(

 

Οπότε mention τους...

@Mr_Zoo @zalaros @Billias

 

Link to comment
Share on other sites

Πέσαμε στην κινέζικη ορολογία του rastaman με τα mention και τα άλλα ακαταλαβίστικα. .. Χαχα 

 

Λοιπόν, το 1μ είναι οκ σαν τελικό μήκος. ... Τωρα θα σου έλεγα κάτι με 40-50 πλάτος με ύψος στα 50-55 (ώστε να έχεις ύψος νερού 40-45 το πολύ),  θα σου ήταν οκ.

 

Φίλτρο θα σου πρότεινα σαν αυτό του zalaros, ή αυτής της σειράς (κάπου είδα ότι έχει βγάλει νέα μοντέλα,  ποιο απλά στην χρήση) θα σε κάλυπτε. ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμβουλή @rastaman

 

@Mr_Zoo αξίζει να το φτιάξω μόνος μου ή να προτιμήσω έτοιμο;

 

Θυμάμαι όταν έστηνα το πρώτο μου ενυδρείο είχα ρωτήσει για τζάμια και δεν άξιζε το κόπο.

 

@zalaros τι φίλτρο έχεις, εσωτερικό ή εξωτερικό;

 

Έμαθα το νέο κόλπο και θα τους ταγκάρω όλους, χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το ενυδρείο rehau 300 αφού πρώτα έψαξα για κατασκευή. Πολύ οικονομικό και άριστο. 417 μου κόστισε μαζί με το έπιπλο. Πολύ καλή κατασκευή και τα δύο.

Φίλτρο χρησιμοποιώ το aquael 800 multikani που είναι εξωτερικό. Έχω ανοίξει θέμα αποκλειστικά για αυτό στον πίνακα με τα φίλτρα.

Εδώ μόλις το έστησα

c52b3695a6895e724e312c2c4c82a627.jpg

Η εξέδρα είναι λίγο μικρή και σκέφτομαι να την κάνω επέκταση με ένα κομμάτι πλαστικού. Δυστυχώς η συγκεκριμένη από όσο έψαξα δεν βγαίνει σε μεγαλύτερο μέγεθος.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk


  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ωραία λίτρα....μπορείς να φτιάξεις εξέδρα με πέτρα όπως κάναμε στην έκθεση...πολύ φυσικό αποτέλεσμα και τα χελωνάκια το λατρεύουν...

large.IMG_3784.JPGlarge.IMG_3783.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ααα έχουν περισσέψει πέτρες μπορείς να έρθεις απο γουλανδρή να πάρεις... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά από Θεσσαλονίκη λίγο δύσκολο... :-D Θα βολέψει όμως τον@alexiskon μιας και ο Μπομπ σύντομα θα το χρειαστεί ;-)

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2016 at 10:50 ΜΜ, το μέλος alexiskon έγραψε:

 

@Mr_Zoo αξίζει να το φτιάξω μόνος μου ή να προτιμήσω έτοιμο;

 

Κοίτα, εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές των έτοιμων ενυδρείο, δεν αξίζει να το φτιάξεις.  Ακόμα και ποιο φτηνά να είναι τα τζάμια,  βάλε τον κόπο, και το φινίρισμα. ...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χωρίς αυτό το φόρουμ δεν πιστεύω να κατάφερνα να στήσω ενυδρείο και συγχρόνως να κρατάω ευχαριστημένο το Μπομπ.

 

Στο θέμα μας τώρα, @Mr_Zoo τις ίδιες διαστάσεις σκεφτόμουν και εγώ αν αναλογιστείς ότι ο Μπομπ σε λίγο θα φτάσει πάνω από 20cm.

Επίσης, αφού δεν πολύ πιάνουν τα χέρια μου, θα προτιμήσω την έτοιμη λύση και υπολογίζω γύρω στα 200 ευρώ χωρίς βάση, μιας και το στηρίζω στον πάγκο της κουζίνας.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

 

@zalaros τις επόμενες μέρες θα παραγγείλω το ίδιο φίλτρο με εσένα, μου φάνηκε πολύ καλή επιλογή σε ιδιαίτερα ελκυστική τιμή.

Το νησάκι που αγόρασα είναι αρκετά σταθερό για την ώρα αλλά ψάχνω και εγώ τρόπους προέκτασης.

Link to comment
Share on other sites

Ο πάγκος της κουζίνας σου τι πλάτος έχει;

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@zalaros βασικά είναι διαχωριστικό τοιχάκι με μάρμαρο 25cm πλάτος και 1,2 m μήκος, λες να μην το κρατήσει και να χρειαστεί να αλλάξω μάρμαρο;

Γιατί αν είναι έτσι πιο πολύ συμφέρει να μετακομίσω σε 4αρι και να πάρει ένα ολόκληρο δωμάτιο ο Μπομπ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...