Jump to content

Mπομπ Το Χελωνάκι


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το κρατήσει αλλά το 25cm εγώ θα το φοβόμουν. Φυσικά αναφέρομαι σε ενυδρείο με πλάτος σαν το δικό μου 50cm. Εδώ θα χρειαστείς την βοήθεια ατόμων με μεγαλύτερη εμπειρία σε ενυδρεία.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2016 at 6:03 ΜΜ, το μέλος alexiskon έγραψε:

@zalaros βασικά είναι διαχωριστικό τοιχάκι με μάρμαρο 25cm πλάτος και 1,2 m μήκος, λες να μην το κρατήσει και να χρειαστεί να αλλάξω μάρμαρο;

Γιατί αν είναι έτσι πιο πολύ συμφέρει να μετακομίσω σε 4αρι και να πάρει ένα ολόκληρο δωμάτιο ο Μπομπ !

 

Αν σκέφτεσαι για πλάτος ενυδρείου 40cm μπορείς να το βάλεις αρκεί να βάλεις κάτω από το ενυδρείο ένα κοντραπλακέ 20mm

στις διαστάσεις της γυαλάς.

Αν σκέφτεσαι για πλάτος 50cm δεν είναι καθόλου καλή ιδέα πάνω σε 25άρι τοίχο. . .

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω λίγο χρόνο ακόμα αφήνοντας τον Μπομπ στο υπάρχον ενυδρείο, ακόμα κινείται άνετα μέσα σε αυτό.

Αλλά θα προχωρήσω άμεσα σε αλλαγή φίλτρου.

Κατά πάσα πιθανότητα θα πάω σε ενυδρείο με 50cm πλάτος έτσι ώστε να μη χρειαστεί να ξανά αλλάξω.

Για οτιδήποτε θα σας κρατάω ενήμερους !

Ευχαριστώ για τις συμβουλές @rastaman @zalaros @Mr_Zoo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλή χρονιά. Παρατήρησα υγρασία στην κουζίνα και κατά πάσα πιθανότητα φταίει το ανοιχτό ενυδρείο. Έχω ένα καπάκι αλλά αν το βάλω δεν θα μπορώ να προσαρμόσω τη λάμπα uvb. Σκέφτομαι να κόψω ένα κομμάτι πλεξιγκλάς και να κατεβάσω τη θερμοκρασία στους 20 βαθμούς, πιστεύετε θα βοηθήσει;

Ευχαριστώ

 

@rastaman @Mr_Zoo

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά :-D Αν εννοείς να κατεβάσεις την θερμοκρασία του νερού στους 20 μην το κάνεις. Θα δεις τον Μπομπ έτοιμο για ύπνο... Ή βάλε το καπάκι και σκέψου πατέντα για την uvb ή βάλε κομμάτι πλέξιγκλας όπως είπες. Άσχετα με την υγρασία χρειάζεται να κλείνει από πάνω (όχι τελείως) για να μην είναι πολύ κρύος ο αέρας πάνω από το νερό. Ειδικά τώρα τον χειμώνα και ειδικά την νύχτα που σβήνουν οι λάμπες και δεν έχει άλλη θέρμανση εκτός από τις λάμπες.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δυστυχώς δεν το γνωρίζω. Νομίζω όμως με μια αναζήτηση στο google θα λυθεί η απορία σου. Μπορείς να κόψεις ένα κομμάτι για να περνάει η λάμπα.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να μην αφήσω κενό για να περιορίσω όσο περισσότερο μπορώ την εξάτμιση.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Το όλο σκεπτικό θέλει πολύπλευρο ψάξιμο. ... Αν απλά βάλεις ένα καπάκι,  και από μέσα την λάμπα με το ντουι, θα περιορίσεις την υγρασία που θα βγαίνει στο δωμάτιο, αλλά αργά  η γρήγορα θα έχεις θέματα με την υγρασία που θα περνάει στο ντουι. ... Αν από την άλλη βάλεις το πλεξι και από πάνω την λάμπα θα κόβει αρκετό ποσοστό ακτινοβολίας.  Εγώ θα έλεγα να βάλεις 2-3 κομμάτια σαν καπάκια γύρω γύρω από την λάμπα (για να περιορίσεις κάπως την υγρασία) και όταν σβήνει η λάμπα να βάζεις κι εκεί καπάκι....

 

Η άλλη λύση (που έκανα κι εγω, κα την πρότεινε ο fotisgt) είναι ο αφυγραντηρας που κάνει καλό και στο σπίτι. ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Mr_Zoo το έλυσα το ζήτημα, το καπάκι καλύπτει τα 2/3 του ενυδρείου την ημέρα και η λάμπα λειτουργεί πάνω από το basking spot που είναι στο υπόλοιπο 1/3.

Από το απόγευμα και μετά το καπάκι κλείνει και η υγρασία μένει μέσα.

Όσον αφορά τον αφυγραντήρα τον έχω στο πρόγραμμα μιας και σε λίγο καιρό θα αλλάξω και ενυδρείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα στην παρέα !

Τελευταία ο Μπομπ δεν τρώει μαρούλι και αγγούρι, πράγμα ασυνήθιστο καθώς ήταν τα αγαπημένα του.

Επίσης, τρώει μικρότερη ποσότητα από στικ.

Δεν έχει αλλάξει κάτι στις συνήθειες του και φαίνεται απόλυτα υγιείς.

Κάποια συμβουλή; 

Link to comment
Share on other sites

Καμία ανησυχία σύμφωνα με την δική μου εμπειρία ;) Η δικιά μου κάνα δυο φορές τον χρόνο (συνήθως όταν αλλάζει η εποχή) δεν τρώει τίποτα απολύτως για μία με δύο βδομάδες. Και ενώ όταν ήταν μικρή έτρωγε μαρουλάκι, τώρα δεν ακουμπάει κανένα λαχανικό. Γενικά οι χελώνες από όσο βλέπω από την δικιά μου και από όσο έχω διαβάσει στο διαδίκτυο, αλλάζουν συχνά συνήθειες. Για αυτό και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχήσεις για κάτι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...