Jump to content

Ενυδρείο


steliosv

Recommended Posts

Αυτό είναι το ενυδρείο μου μέχρι στιγμής. Σκέφτομαι να βάλω ενα βραχάκι από την άλλη μεριά που είναι το ξύλο και μετα μόλις αποφασίσω τον τρόπο που θα είναι τοποθετημένα στο ενυδρείο θα προσθέσω και τα φυτά ώστε να δείχνουν πιο ωραία γιατι θέλω να είναι τοποθετημένα σύμφωνα με την διακόσμηση, δηλαδή ας πούμε περνάνε μεσα από το ξύλο και κάπως έτσι. Στην πρώτη φότο είναι έτσι όπως είναι το ξύλο τώρα και στην δεύτερη εκεί που το είχα πριν. Ακούω γνώμες και προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο μου μέχρι στιγμής. Σκέφτομαι να βάλω ενα βραχάκι από την άλλη μεριά που είναι το ξύλο και μετα μόλις αποφασίσω τον τρόπο που θα είναι τοποθετημένα στο ενυδρείο θα προσθέσω και τα φυτά ώστε να δείχνουν πιο ωραία γιατι θέλω να είναι τοποθετημένα σύμφωνα με την διακόσμηση, δηλαδή ας πούμε περνάνε μεσα από το ξύλο και κάπως έτσι. Στην πρώτη φότο είναι έτσι όπως είναι το ξύλο τώρα και στην δεύτερη εκεί που το είχα πριν. Ακούω γνώμες και προτάσεις.

καλη αρχη!!!το ξυλο στην πρωτη φωτο ειναι πιο ωραιο.μπορεις να βαλεις και ενα ακομη ξυλο πλατυ και μεγαλουτσικο στα ορθια το οποιο να καλυψει το φιλτρο για αισθητικους λογους και αργοτερα να φυτρωσεις πανω του java moss ή riccia.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η φωτο δεν φαινεται και τοσο καθαρη χρυσοψαρο ειναι το ψαρακι πυ εχεις μεσα?Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο μου μέχρι στιγμής. Σκέφτομαι να βάλω ενα βραχάκι από την άλλη μεριά που είναι το ξύλο και μετα μόλις αποφασίσω τον τρόπο που θα είναι τοποθετημένα στο ενυδρείο θα προσθέσω και τα φυτά ώστε να δείχνουν πιο ωραία γιατι θέλω να είναι τοποθετημένα σύμφωνα με την διακόσμηση, δηλαδή ας πούμε περνάνε μεσα από το ξύλο και κάπως έτσι. Στην πρώτη φότο είναι έτσι όπως είναι το ξύλο τώρα και στην δεύτερη εκεί που το είχα πριν. Ακούω γνώμες και προτάσεις.

Ανάλογα με το φόντο της φωτογραφίας σου πίσω, θα πρέπει να οργανώσεις και το εσωτερικό του ενυδρείου.

Τοποθετάς την ψηλή βλάστηση πίσω και ερχόμενος προς τα εμπρός τοποθετάς την χαμηλότερη. Με αυτό ξεγελάς και το μάτι και θα δείχνει πολλή βάθος με την φωτο που έχεις χρησιμοποιήσει. Προσωπικά λέω ότι θα ήταν καλύτερα αν χρησιμοποιούσες ακόμα ένα κομμάτι ξύλο (μαλακώνει το νερό) στην άλλη πλευρά διότι δένεται πιο εύκολα και δείχνει πιο όμορφο με τα φυτά. Το χρυσόψαρο έχεις πεί ότι είναι βοήθεια για το στρώσιμο, που αργότερα μάλλον θα φύγει. Τι ψάρια σκοπεύεις να βάλεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λέτε να βάλω και άλλο ξύλο και να μην βάλω Βράχο (ψεύτικο). Γιατί σκεφτόμουν με το βράχο να μπει έτσι ώστε να κρύβει και το φίλτρο και να είναι με τρύπες ώστε να έχουν και κρυψώνες τα ψάρια. Βασικά σκεφτόμουν για κοινωνικό ενυδρείο αλλά μάλλον θα πάω σε αφρικάνικες κιχλίδες γιατί εκτός ότι είδα κάποιες που μου άρεσαν, δεν θυμαμαι ακριβώς ποιες, το νερό είναι αρκετά σκλήρο πάνω >16 και το PH 8 και αν έχω καταλάβει καλά οι αφρικάνικες κιχλίδες θέλουν πιο σκληρό νερό. Οι μετρήσεις αυτές έγιναν με stik. Σε υγρά έχω προς το παρό μόνο για NH4, NO2, NO3. Για PH, GH, KH θα πάρω όταν ολοκληρωθεί το στρώσιμο για να για να επιβεβαίωσω αυτές τις ενδείξεις ώστε να βάλω και τα ψάρια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...