Jump to content

Καινούριο ενυδρείο 200lt (160lt καθαρά)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Πρόσφατα αγόρασα ένα Juwel Rekord 160 (101x41x46) με εσωτερικό φίλτρο Juwel Filter Compact, 2 λάμπες φωτισμού 30W η κάθε μία , θερμοστάτη Juwel 200W και το έπιπλό του.

Θα ήθελα να ζητήσω συμβουλές και προτάσεις για τα είδη φυτών που μπορώ να φυτέψω με σκοπό την μελλοντική (σε περίπου 6 μήνες) φιλοξενία δίσκων, καθώς και τα είδη ψαριών (μικρών σε μέγεθος κατά προτίμηση) που μπορούν να εισαχθούν στο ενυδρείο αμέσως μετά το στρώσιμό του, που μπορούν να συνυπάρξουν ειρηνικά και χωρίς προβλήματα με τους δίσκους που θα προστεθούν αργότερα.

Θέλω όπως καταλάβατε να αποκτήσω πρώτα μια σχετική εμπειρία με την διατήρηση, συντήρηση του ενυδρείου πριν εισάγω τα προαναφερθέντα ψάρια, καθώς άκουσα ότι είναι αρκετά απαιτητικά.

Θέλω επίσης να προσθέσω ότι διαβάζω και ξαναδιαβάζω όσο μπορώ και έχω ήδη κάποια γενική ιδέα επί του θέματος αλλά η γνώμη ατόμων που φιλοξενούν και έχουν εμπειρία στους δίσκους θα είναι πολύτιμη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Απο φυτα μπορεις να βαλεις πισω Vallisneria και στο μεσο διαφορα ειδη Echinodorus. Τωρα οσον αφορα τους συγκατικους μπορεις εχεις καρδιναλιους, ροδοστομους και corydoras για γατοψαρα.

Eχω μια ενσταση για το μεγεθος του ενυδρειου σου και το αν ειναι καταληλο για δισκους αφου θελουν αρκετα περισσοτερα λιτρα. ( Εκτος και αν βαλεις ετοιμο ζευγαρι).

Οι πιο "ειδικοι¨θα σου πουν....

Οπως και να εχει καλη αρχη! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φίλε Blackghost7,

(και συμπατριώτη μου μάλλον, καταγωγή από Μεσολόγγι!)

για τους δίσκους σκεφτόμουν να πάρω 2 μικρούς ανήλικους με προοπτική να μεγαλώσουν και να γεράσουν μαζί μου :thumbup: , αφού πρώτα εξοικειωθώ με τα μικρότερα σε μέγεθος και λιγότερο απαιτητικά ψάρια. Με πρόσθεση ενός καλού εξωτερικού φίλτρου μαζί με το εσωτερικό λες να είναι πρόβλημα?

Όσο για τα φυτά που μου πρότεινες είναι "εύκολα" ή απαιτητικά κατά τη γνώμη σου για έναν αρχάριο?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ειμαι! Σπουδαζω εδω.

Τωρα για το φυτα ειναι αναλογα το ειδος για παραδειγμα η vallisneria gigantea ειναι ευκολο φυτο οπως και σχεδον ολα τα "πρασινα" ειδη Echinodorus αντιθετα με τα "κοκκινα" που ειναι πιο απαιτητικα. Γενικα ομως ειναι απο τις "ευκολες" κατηγοριες φυτων.

Για τους δισκους που λες πως ξερεις οτι θα ειναι ζευγαρι (αρσενικο- θυληκο) και οτι θα επιλεξουν και εκεινα να γινουν ζευγαρι?!

Με το ζορι παντρια δεν γινεται!!! :thumbup:

Και αν δεν πετυχει το ζευγαρι που θες ,πραγμα που ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο, τοτε θα εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γαμ.. Αυτό είναι το κακό. Δεν μπορείς όταν είναι στην εφηβεία τους να τους χαμηλώνεις τα φώτα, να βάζεις απαλή μουσική και να τους ανάβεις το τζάκι!! :thumbup:

Παντρειές με το ζόρι δεν γίνονται!

Παρεπιπτόντως, thanx για τις info για τα φυτά. Ξεκίνησα δάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστηση μου που σε βοηθησα.

Καλο διαβασμα (Το ιδιο κανω και εγω που εχω εξεταστικη!) για να εχεις και καλη αρχη με το ενυδρειο σου.

Αν θες για το θεμα των δισκων καλο θα ηταν να παρεις και καποια αλλη γνωμη (Δες το ειδικο θεμα για αυτους).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...