Jump to content

Νέο Paludarium


Recommended Posts

καλησπερααα σ όλους....θα ηθελα αν γνωριζετε να μ βοηθησετε σχετικα με το στησιμο ενος paludarium σε 80λ γυαλα.θα ηθελα να μαθω πιο ειναι τ καταλληλο χωμα βασικα που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω (να καλυψω τ backround )ωστε τα φυτα που θα μπουν να αντεξουν κ οσα θα εχουν ριζες να ριζωσουν!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό το διάστημα τυχαίνει να στείλω και εγώ ένα παλουταριουμ θα σου πω τα εξής.

1. πρέπει να αποφασίσεις αν θα είναι ανοικτού τύπου ή κλειστού (με ή χωρίς καπάκι)

2. Θέλει καλή μελέτη πχ για το που θα μπει ο θερμαντήρας που θα είναι η είσοδος και η έξοδος του νερού, αν θα κάνεις καταρράχτη ή ρυάκι κτλ. Από τώρα να σκεφτείς τη φυτά και που θα βάλεις και να φανταστείς πόσο θα μεγαλώσουν και πως θα καλύψουν τον χώρο. Θα πρέπει να αποφασίσεις αν η κατασκευεί της πλάτης θα είναι μόνιμα κολλημένη στο ενυδρείο η αποσπόμενη και πως θα το επιτύχεις αυτό, γενικά θέλει καλή μελέτη για να βγει κάτι το όμορφο και όχι κάτι το κοινό.

3. Οι περισσότεροι τουλάχιστον στο εξωτερικό το φτιάχνουν με αφρό πολυουρεθάνης, εδώ στην Ελλάδα όμως δεν έχω βρει πουθενά αφρό πολυουρεθάνης που να είναι κατάλληλος για μόνιμη επαφή με το νερό, και δεν ξέρω αν υπάρχει.

Σε ερώτηση μαστόρων που την χρησιμοποιούν με είπαν ότι σε κάποια φάση η πολυουρεθάνη θα τραβήξει μέσα νερό και θα μουλιάσει, θα μαλακώσει.

4. το φελιζόλ είναι ποιο κατάλληλο αλλά και αυτό με τον καιρό ρουφά νερό αλλά δεν μαλακώνει τόσο.

5. και στα δυο η ρίζες των φυτών μπορούν να τα διαπεράσουν.

6. Επειδή δεν θέλω να κάνω κάτι πρόχειρο και θέλω να κρατήσει χρόνια η μόνη λύση είναι η στεγανοποιήσεις με ειδικό κονίαμα στεγανοποίησης. πχ durostick D1 ή isomat aquamat, εποξικές ρητίνες δεν συνιστώ γιατί η επιφάνεια που δημιουργούν δεν είναι ικανή για να μπορέσουν να αναπτυχθούν ενδεχόμενα αναρριχητικά φυτά ή βρύα.

7. Εγώ χρησιμοποιώ χώμα από κομπότ που έκανα μόνος μου αλλά μπορείς να χρισιμοποιήσεις και φυλόχομα.

Οτι και να χρησιμοποιήσεις καλό είναι να το αποστειρόσεις ποιο μπροστά από τυχόν μύκητες και αυγά διαφόρων ζουζουνιών τοποθετώντας το στο φούρνο για κανένα τέταρτο στους 250 βαθμούς.

8. Αν θα βάλεις νεφελοποιητη πρέπει να σκεφτείς που θα τον βάλεις για να μην φαίνεται και συνάμα να έχει το καλύτερο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Πάνω από όλα μην βιάζεσαι η προπαρασκευαστική περίοδος είναι και αυτή κομμάτι από το χόμπι και δημιουργεί ευχάριστες κατασκευαστικές στιγμές μέσα από της επιτυχίες και αποτυχίες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο Χρηστος πιο πανω ειναι ενα θεμα που θελει παρα πολυ μελετη για να γινουν ολα σωστα απο την αρχη και να μη χρειαστει να ξηλωνεις μετα για να διορθωνεις πραγματα.Σκεψου καλα τι θες να κανεις και σχεδιασε το και μετα προχωρας στην κατασκευη.

Θα πρεπει να βρεις τροπο να κρατας υγρασια μεσα στο paludarium για τα φυτα σου και οι τροποι ειναι με νεφελοποιητη η με τεχνιτη βροχη.Αν θες τεχνιτη βροχη εκει θελει αρκετη μελετη,θα πρεπει να βαλεις μπεκακια απο πανω για να ψεκαζει,αντλια με πολυ μεγαλη πιεση και νερο απο α/ο για να μη σου αφηνει αλατα στα τζαμια.Γενικα ψαξε και εδω μεσα στα παλιοτερα θεματα αλλα και σε φορα του εξωτερικου και θα βρεις πολλα πληροφοριες.Οπως σου ειπαμε θελει πολυ καλη μελετη και πολυ υπομονη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχην παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας δεν περιμενα τοσο γρηγορη ανταποκριση!ευχαριστω πολυ χρηστο ...ρασταφαριαν εγγυηση εισαι!!απο κει κ περα το πλανο το μελεταω εδω κ 3 βδομαδες μ βιντεακια κυριως απο youtube!αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ περα απο το χωμα που μ τ ελυσε ο χρηστος ειναι το κομματι που θα βρισκεται μεσα στο νερο(μαλλον φελιζολ η κομματι απο φελο)....πως θα γινει να χρησιμοποιησω κατι μη τοξικο για να τ καλυψω αν υπαρχει!μια μ σκεψη ειναι να το καλυψω με ενυδρειακη μη τοξικη σιλικονη αν υπαρχει κ να κολλησω πανω του πετρα ωστε να γινει σαν ενα κομματι βραχου!το τσιμεντοχρωμα για το κομματι εξω απο το νερο θα βοηθουσε στο να γινει πιο σκληρο το φελιζολ λετε?η γυαλα θα ειναι ανοιχτη στην αρχη και αν δω οτι δεν κραταει υγρασια τοτε θα την κλεισω κ θα παω για βροχουλα αν κ δεν θελω να φτασω μεχρι εκει!απο φυτα θα μπουν υδροφυλλα κατα κυριο λογο αλλα κ υλιγα υδροβια και λιγα κακτακια πανω πανω στην κατασκευη...ειναι κατι το οποιο δεν μ προβληματιζει τοσο παιδια!οτι ιδεες εχετε ειναι καλοδεχουμενες εννοειται και οτι συμβουλη....επειδη μ αρεσει η διαφορετικοτητα παω για κατι καλο κ οχι για κατι κοινοτοπο!ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας δεν περιμενα τοσο γρηγορη ανταποκριση!ευχαριστω πολυ χρηστο ...ρασταφαριαν εγγυηση εισαι!!απο κει κ περα το πλανο το μελεταω εδω κ 3 βδομαδες μ βιντεακια κυριως απο youtube!αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ περα απο το χωμα που μ τ ελυσε ο χρηστος ειναι το κομματι που θα βρισκεται μεσα στο νερο(μαλλον φελιζολ η κομματι απο φελο)....πως θα γινει να χρησιμοποιησω κατι μη τοξικο για να τ καλυψω αν υπαρχει!μια μ σκεψη ειναι να το καλυψω με ενυδρειακη μη τοξικη σιλικονη αν υπαρχει κ να κολλησω πανω του πετρα ωστε να γινει σαν ενα κομματι βραχου!το τσιμεντοχρωμα για το κομματι εξω απο το νερο θα βοηθουσε στο να γινει πιο σκληρο το φελιζολ λετε?η γυαλα θα ειναι ανοιχτη στην αρχη και αν δω οτι δεν κραταει υγρασια τοτε θα την κλεισω κ θα παω για βροχουλα αν κ δεν θελω να φτασω μεχρι εκει!απο φυτα θα μπουν υδροφυλλα κατα κυριο λογο αλλα κ υλιγα υδροβια και λιγα κακτακια πανω πανω στην κατασκευη...ειναι κατι το οποιο δεν μ προβληματιζει τοσο παιδια!οτι ιδεες εχετε ειναι καλοδεχουμενες εννοειται και οτι συμβουλη....επειδη μ αρεσει η διαφορετικοτητα παω για κατι καλο κ οχι για κατι κοινοτοπο!ευχαριστω και παλι!

ακομα ξεχασα να πω οτι δεν γνωριζω τι ειναι ο νεφελοποιητης?καταρακτης θα υπαρχει κ οχι ρυακι!

Link to comment
Share on other sites

τα κονιάματα που σου πρότεινα είναι μη τοξικά, στην ουσία είναι κάποιο είδος τσιμέντου και τα δυο είναι κατάλληλα για δεξαμενές πόσιμου νερού.

ο νεφελοποιητης είναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

εδώ φαίνεται ποιο καλά

Link to comment
Share on other sites

ααα το fogger λεςς ναιιι θα εχω τετοιοοοοο σιγουρα,,,,,χρηστο το κονιαμα το durostick που μ προτεινες κλασσικα σ μαγαζι με χρωματα η σ υλικα οικοδομων κτλ??

Link to comment
Share on other sites

ααα το fogger λεςς ναιιι θα εχω τετοιοοοοο σιγουρα,,,,,χρηστο το κονιαμα το durostick που μ προτεινες κλασσικα σ μαγαζι με χρωματα η σ υλικα οικοδομων κτλ??

και το isomat μη τοξικο ειναιι??

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο προϊόντα λένε ότι είναι κατάλληλα για δεξαμενές πόσιμου νερού οι περισσότεροι πάντως χρησιμοποιούν το ντουροστικ παρασυρόμενος και εγώ αυτό αγόρασα από μαγαζί με οικοδομικά υλικά, αλλά και από το ιντερνετ μπορείς να το παραγγείλεις αν δεν έχεις κοντά σου κάποιο μαγαζί. Ακόμη πάντως δεν το έχω χρησιμοποιήσει γιατί όπως είπα είμαι εδώ και ένα μην στην κατασκευαστική φάση, (περιμένω να έρθει το fogger από κίνα για να συνεχίσω).

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο που θα πρεπει να σχεδιασεις ειναι που θα βαλεις την αντλια για τον καταρακτη ωστε να μη φαινεται αλλα και να μπορεις να την βγαζεις ευκολα εξω για τυχον συντηρηση οπως και που θα βαλεις τον θερμοστατη σε περιπτωση που βαλει και ζωντανα μεσα.Επειδη ειχα σκεφτει και εγω να κανω ενα paludarium παλιοτερα,το ειχα ψαξει λιγο και κατεληξα οτι θα εφτιαχνα 2 'θηκες' απο background στις πισω γωνιες του ενυδρειο οπου κατω (σε καποια αποσταση απο το βυθο) θα εβαζα αυτο το πλαστικο πλεγμα που βαζουν οι θαλασσινοι στις κοραλιερες και πανω θα ακουμπουσα τις αντλιες (μια στην μια γωνια και αλλη μια στην αλλη)Αυτο θα το εκανα για να μη ρουφηξει αμμο η αντλια αλλα και για να μπορω να τις βγαλω ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα ρασταφαριαν...αυτα τα εχω βρει που και τι θα μπει το καθενα!!τ προβλημα μ ηταν αυτο με την στεγανοποιηση τ τμηματος που θα ηταν μεσα στο νερο ωστε να μην μ το μολυνει αν τυχον μπει κανα ζωντανο!!αλλα και του τμηματος απο εξω απο τ νερο οπου θα μπουν τα φυτα να ηταν ιδιαιτερα γονιμο ωστε να πιασουν τα φυτακια!!με μια χοντρη στρωση φυλοχωματος δεν πιστευω να εχω προβλημα παντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μην νομιζετεεεε οτι το θεμα ξεχαστηκε!!ξεκιναω μμε την ευκαρια των γιορτων και σ λιγες μερες θα υπαρξουν και οι πρωτες φωτο απο την κατασκευη!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να προχωρήσει , όπως το έχεις φανταστεί ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τη έχεις κάνει έως τώρα;

και τη δυσκολίες συνάντησες;

πχ εγώ λόγο λόγο καιρού δεν μπορώ να φτιάξω το τσιμέντο γιατί δεν κάνει μου είπαν με τέτοιες θερμοκρασίες και έχω σταματήσει την κατασκευή και θα συνεχίσω με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

κατα κυριο λογο μεχρι τωρα χρηστο μονο την βαση εχω κανει.....και το σχεδιο του πως θα γινει ακριβως απο εναν φιλο μ που ζωγραφιζει φοβερα!!!!τα εχει ζωγραφισει ολα οπως ακριβως τα εχω φανταστει μ μικρες αλλαγες.σε λιγες μερες μπαινω στο καθαρα πρακτικο κομματι!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...