Jump to content

Σκέψεις Για Μετακόμιση Από Αφρική Σε Αμερική


\/ag

Recommended Posts

Καλησπέρα στους φίλους της Αμερικής..

Όπως γράφω και στον τίτλο μου μπήκε η ιδέα να αλλάξω Ήπειρο και να το γυρίσω στα αγαπημένα μου αγγελόψαρα!Είχα και παλαιότερα αλλά σε αρκετά αρχάριο στάδιο ενασχόλησης...

Να μην τα πολυλογώ το ενυδρείο είναι 1,80μήκος , 0,60ύψος κ γύρω στα 500 λίτρα..

Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή...αν υπάρχει κάποιο άρθρο και δεν το έχω δει ας το ποστάρει κάποιος!

Περισσότερο με ενδιαφέρει να βρω ''καθαρά'' ψάρια και το τι συγκατοίκους μπορώ να βάλω..αριθμό ψαριών κλπ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Προδότη!!χαχα(Πλάκα κάνω)

Δεν ξερω να σου απαντησω στα ερωτηματα σου αλλα καλη επιτυχία!

και περιμένω να γινει εξίσου ομορφο όσο ηταν το νταμάρι σου(αν και λίγο δύσκολο αυτό)😇😇

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον! Τι εχουμε τωρα τελευταια; Ελα να ανεβαινουμε τα Αμερικανακια!

Τα λιτρα σου και τις διαστασεις σου τα βλεπω σουπερ! Τι ακριβως θες να μαθεις;

Απο συγκατοικους εχεις μπολικους! Ραμ, απιστογραμμα, κορυ κτλ!

Οσο για τα ψαρια, οταν αγορασεις τα αγγελοψαρα κοιτα να ειναι φυσικου μοτιβου ή αλτου ή περουβιανα! Μην παρεις πολυχρωμα οπως κοι κτλ!

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή να έχεις Βαγγέλη ! Αν μου επιτρέπεις , τι σε έκανε να αλλάξεις ;

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς είμαι άνθρωπος που βαριέμαι εύκολα..ειδικά αν δεν αλλάζω έστω κάτι μικρό!!Ο πιο βασικός λόγος όμως είναι οτι βρισκόμαστε στην Ελλαδάρα που δεν βοηθάει στο χόμπι μας..ψάρια που ήθελα να βρω δεν τα έβρισκα ποτέ ή έπρεπε κατόπιν παραγγελίας,να πάρεις καμια 10αρια ψάρια,γουρούνι στο σακί,ξοδεύοντας και ένα κάρο λεφτά..οπότε πήρα την απόφαση για αλλαγή!!

Για τι αριθμό ψαριών μιλάμε για το ενυδρείο μου;;γύρω στα 6-8 αγγελόψαρα;(που μπορούμε να βρούμε κιόλας;παίζει κανένας να έχει μικρά;;)

Θα ήθελα να βάλω και κάποιο κοπάδι μικρών ψαριών..γίνεται;;Αν θυμάμαι καλά κάποτε είχα διαβάσει οτι σε τέτοια περίπτωση πρώτα βάζουμε τα μικρότερα ψάρια και μετά τα αγγελόψαρα...για να μην μπουν μετά και τα δουν σαν τροφή!

Γενικώς κάτι που μπορεί να μην γνωρίζω;;

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς είμαι άνθρωπος που βαριέμαι εύκολα..ειδικά αν δεν αλλάζω έστω κάτι μικρό!!Ο πιο βασικός λόγος όμως είναι οτι βρισκόμαστε στην Ελλαδάρα που δεν βοηθάει στο χόμπι μας..ψάρια που ήθελα να βρω δεν τα έβρισκα ποτέ ή έπρεπε κατόπιν παραγγελίας,να πάρεις καμια 10αρια ψάρια,γουρούνι στο σακί,ξοδεύοντας και ένα κάρο λεφτά..οπότε πήρα την απόφαση για αλλαγή!!

Για τι αριθμό ψαριών μιλάμε για το ενυδρείο μου;;γύρω στα 6-8 αγγελόψαρα;(που μπορούμε να βρούμε κιόλας;παίζει κανένας να έχει μικρά; ;)8 εισαι καλα. Απο μικρα ισως να βρεις σε καμια αγγελια.

Θα ήθελα να βάλω και κάποιο κοπάδι μικρών ψαριών..γίνεται;;Αν θυμάμαι καλά κάποτε είχα διαβάσει οτι σε τέτοια περίπτωση πρώτα βάζουμε τα μικρότερα ψάρια και μετά τα αγγελόψαρα...για να μην μπουν μετά και τα δουν σαν τροφή! Καλυτερα να μην κανουμε πειραματα.

Γενικώς κάτι που μπορεί να μην γνωρίζω;; Δυστυχως δεν μπορω να ξερω τι γνωριζεις και τι οχι. Παντως οτι θες εδω ειμαστε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία..θέλω να μάθω απο συγκατοίκους τι επιλογές εχω;περισσότερο με ενδιαφέρει όπως είπα κάτι σε μικρά κοπαδοψαρα..ροδοστομους πχ;;κάτι άλλο;τι;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες και από εμένα φίλε μου στην Αμερικα. Όσον αφορά τον συνδυασμό των σκαλαριών με μικρά κοπαδόψαρα οι απόψεις είναι δύο. 1) η άποψη του sturm που σίγουρα είναι σωστή και δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις θύματα και 2) η άποψη που μπορείς να βάλεις μικρά κοπαδόψαρα αλλά ταυτόχρομα με τα σκαλάρια και συνήθως προτείνονται οι ροδόστομοι , μια και είναι μεγαλύτεροι από τα νεον και τους καρδινάλιους.

Εγω καλως ή κακώς εβαλα ροδόστομους και στους λίγους μήνες που τα έχω δεν υπάρχει πρόβλημα, τι θα προκύψει στο μέλλον δεν το ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες και από εμένα φίλε μου στην Αμερικα. Όσον αφορά τον συνδυασμό των σκαλαριών με μικρά κοπαδόψαρα οι απόψεις είναι δύο. 1) η άποψη του sturm που σίγουρα είναι σωστή και δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις θύματα και 2) η άποψη που μπορείς να βάλεις μικρά κοπαδόψαρα αλλά ταυτόχρομα με τα σκαλάρια και συνήθως προτείνονται οι ροδόστομοι , μια και είναι μεγαλύτεροι από τα νεον και τους καρδινάλιους.

Εγω καλως ή κακώς εβαλα ροδόστομους και στους λίγους μήνες που τα έχω δεν υπάρχει πρόβλημα, τι θα προκύψει στο μέλλον δεν το ξέρω

Τι μεγεθος εχουν τα σκαλαρια σου; Εχουν ζευγαρωσει ή οχι ακομη;

Καποια στιγμη μολις ειχα στησει το ενυδρειο αυτο εβαλα ενα κοπαδι 20 ροδοστομους. Λεω μικρα τα σκαλαρια, μεγαλοι οι ροδοστομοι δεν παιζει να μου τους φανε! Την ιδια μερα κιολας και ενω ενα καινουριο ζευγαρι ετοιμαζοταν για γεννα ειδα το απιστευτο! Ενω δεν μπορουσαν να τους φανε, 2-3 σκαλαρια μαζι απομονωνανε ψαρια και τα χτυπαγανε στο σωμα. Μολις το ψαρακι ζαλιζοταν το κανανε μια χαψια! Το προβλημα ηταν οτι δεν μπορουσαν να το καταπιουν κι ετσι το ξαναφτυναν και το ξαναρπαζαν μεχρι που το ψαρακι χαιρεταγε το ματαιο εκεινο ενυδρειο! Σε μια μερα εχασα 3 ψαρια και τα υπολοιπα ζουσαν με τον τρομο μεχρι που τα εβγαλα την επομενη. Για να μη σας πω τι τραβηξζ για να τα βγαλω σε 50 λιτρα ενυδρειο!!!

Δεν λεω οτι θα γινει και σε σενα αλλα αυτη ειναι η φθση τους και καλο ειναι να μην κανουμε πειραματα!

Υπαρχουν αλλοι συγκατοικοι για τα σκαλαρια και μικροι και μεγαλοι!

Ραμ, κορυ, γεωφαγοι, απιστογραμμα κτλ!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τι μεγεθος εχουν τα σκαλαρια σου; Εχουν ζευγαρωσει ή οχι ακομη;

Καποια στιγμη μολις ειχα στησει το ενυδρειο αυτο εβαλα ενα κοπαδι 20 ροδοστομους. Λεω μικρα τα σκαλαρια, μεγαλοι οι ροδοστομοι δεν παιζει να μου τους φανε! Την ιδια μερα κιολας και ενω ενα καινουριο ζευγαρι ετοιμαζοταν για γεννα ειδα το απιστευτο! Ενω δεν μπορουσαν να τους φανε, 2-3 σκαλαρια μαζι απομονωνανε ψαρια και τα χτυπαγανε στο σωμα. Μολις το ψαρακι ζαλιζοταν το κανανε μια χαψια! Το προβλημα ηταν οτι δεν μπορουσαν να το καταπιουν κι ετσι το ξαναφτυναν και το ξαναρπαζαν μεχρι που το ψαρακι χαιρεταγε το ματαιο εκεινο ενυδρειο! Σε μια μερα εχασα 3 ψαρια και τα υπολοιπα ζουσαν με τον τρομο μεχρι που τα εβγαλα την επομενη. Για να μη σας πω τι τραβηξζ για να τα βγαλω σε 50 λιτρα ενυδρειο!!!

Δεν λεω οτι θα γινει και σε σενα αλλα αυτη ειναι η φθση τους και καλο ειναι να μην κανουμε πειραματα!

Υπαρχουν αλλοι συγκατοικοι για τα σκαλαρια και μικροι και μεγαλοι!

Ραμ, κορυ, γεωφαγοι, απιστογραμμα κτλ!

Δεν διαφωνω καθολου μαζι σου , οπως γραφω και στο ποστ παραπανω, σιγουρα η αποψη σου ειναι σωστη. Καλως ή κακως τωρα τα εχω τα ψαρια ελπιζω να μην εχουν προβλημα οταν ζευγαρωσουν τα σκαλαρια, αν δω οτιδηποτε εχω stand by ενα 60λιτρο για μεταφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έλα στην παρέα μας Αμερικάνε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

βαγγελη καλυτερα πιστευω να στραφεις ε ραμ η κορυ,,,,,απο προσωπικη εμπειρια μικρα κοπαδοψαρα θα τα βρουνε δυσκολα με τα σκαλαρια,,,ειδικα αν σου βγει ζευγαρι,,και εγω εβλεπα να εξαφανιζονται οι ροδοστομοι τα νεον κ καρδιναλιοι .....και λοιπα μικρα ψαρια,,,,και ας ειχαν μπει πριν ,,,,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σκεφτεσαι καθολου για καμια αμερικανικη κιχλιδα? π.χ. salvini, firemouth, Juwel Cichlid, convict η ακομη και καμια μεγαλητερη.

Εχεις αρκετο μηκος πιστευω και αν τα συνδιασεις με ενα κοπαδι dither fish οπως zebra danios η silver dollars θα εχεις ωραιο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα.........είναι δυνατόν να πας από Αφρική σε Αμερική θα ξενερώσεις σίγουρα για να το ξανά σκεφτείς.........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εδω τι γινεται εχουμε κανα νεο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...