Jump to content

rio 400


rockxk

Recommended Posts

καταρχην σας διαβαζω εδω και καιρο

λοιπον ηρθε ο καιρος να δειτε το ενυδρειο που ηθελα εξ αρχης και να με βοηθησετε στο τελειωμα του.

ειναι το ριο 400 με μονο το 2217 εξωτερικο φιλτρο

οι μετρησεις που εχω ειναι:

NH4/NH3 = 0,5

NO2 = 0

NO3 = 5

KH = 6

GH = 10

PH = 7,5

τα ψαρια που εχω ειναι:

6 μελανοταινιες = 2 πικοκ + 4 μποεσμανι

2 σκαλαρια

2 κις γκουραμι

2 λαμπεο = μπικολορ + αλπινο = εχει σταματησει το κυνηγητο

τα φυτα που εχω ειναι :

1.Microsorum pteropus Windelov = το εχω δεσει σε ξυλο σε πετρα και ενα στο υποστρωμα

2.Ceratophyllum demersum = φυτεψα λιγο και λιγο το αφησα να αιωρειται.

συμφωνα με τα παραπανω :

Ψαρια = σκεφτομαι να προσθεσω καμια γαριδα και κανα γατοψαρο.μπορω συμφωνα με μονο το 2217 να προσθεσω αλλο ψαρι?για πειτε μου γνωμες.

φυτα = εχω δει ορισμενα ενυδρεια που εχουν γκαζον.ποιο ειναι? τι αλλα φυτα να παρω?υποψιν μου αρεσει να μην ειναι ''ζουγκλα'' και να εχει πετρες + ξυλα + φυτα αρμονικα.

post-2444-1172649829_thumb.jpg

post-2444-1172649850_thumb.jpg

post-2444-1172649910_thumb.jpg

post-2444-1172650907_thumb.jpg

post-2444-1172651012_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - rockxk
Link to comment
Share on other sites

Torm μπορεί να είναι και ανάλογα με το test που χρησιμοποιεί.

Ενδεχομένως να μην έχει 0 το test και ο μικρότερη τιμή να είναι το 0,5.

Είχε περάσει από τα χέρια μου ένα τέτοιο υγρό test πέρυσι μόνο που δεν

θυμάμαι την μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

το ριο 400 στρωθηκε αμεσως απο το 120λιτρο του καρφουρ.σημερα θα αγορασω διαφορετικη μαρκα τεστ αμμωνιας διοτι ολα ειναι της sera και απο οτι διαβασα μαλλον ειναι προβληματικα.

εχω ανοιξει και αλλο θεμα σχετικα με τα τεστς στο αναλογο πεδιο...

εδω κυριως θελω να μου προτεινετε τι φυτα να αγορασω και ποσα για να φτιαξω το ενυδρειο με τη δικια μου πινελια βεβαιως βεβαιως!

οσο αφορα τα ψαρια θα ανοιξω αλλο θεμα στους αρχαριους γλυκου νερου οταν ολοκληρωθει το design του ενυδρειου συμφωνα παντα με τα ψαρια που εχω μεχρι στιγμης.οποτε μη γραφετε για ψαρια σε αυτο το θεμα.ακυρον.

ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΡΩΤΑΜΕ-ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩς ΟΙ ΑΡΧΑΡΙΟΙ.(αν δειτε και εγω εχω ηδη ανοιξει πολλα θεματα στα οποια τωρα μπερδευομαι να βγαλω ακρη τωρα που τα ξαναδιαβαζω).

οποτε προτεινω ΧΟΝΤΡΙΚΑ στους ADMINISTRATORS με καποιο τροπο να χωρισουν τα θεματα της εισαγωγης ενος ''ψαρουκλα'' ως :

1.ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ-ΧΗΜΕΙΑ ΝΕΡΟΥ (εδω ο αρχαριος καταλαβαινει οτι παιζει με βιολογια-χημεια και πανω απο ολα με ΖΩΝΤΑΝΑ ΟΝΤΑ....

2.ΕΙΔΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (εδω ο αρχαριος βλεπει τι ενυδρειο του ταιριαζει π.χ βιοτοπικο-φυτεμενο-κοινωνικο κ.ο.κ)-ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ-ΥΦΑΛΜΥΡΟ-ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ (ΑΝΤΛΙΑ-ΦΙΛΤΡΟ-ΛΑΜΠΕΣ-κ.ο.κ) (εδω ο αρχαριος αφου εχει ηδη εχει καταλαβει οτι παιζει με φυλακισμενες ζωες, βλεπει τι πρεπει να παρει συμφωνα με το ειδος του ενυδρειο που θελει να φτιαξει ετσι ωστε τα ζωντανα να ζουν οσο το δυνατον καλυτερα)

3.ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ (εδω ο αρχαριος διαλεγει τα ζωντανα που θα φιλιξενησει συμφωνα με το ειδος και τη βιολογια που εχει το ηδη στρωμμενο ενυδρειο του.

4.DESIGN ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ-ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ-ΧΗΜΕΙΑ ΝΕΡΟΥ (ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ-ΧΑΛΙΚΙ-ΦΥΤΑ) (εδω ο αρχαριος συμφωνα με τα παραπανω φτιαχνει το ιδανικο σπιτι (φυσικο περιβαλλον) των ζωντανων που θα φιλοξενησει και με τις απαραιτητες προδιαγραφες νερου)

ετσι ενας ψαρακας θα διαβασει ακριβως τα πρωτα βηματα χωρις μπερδεματα αν μπορω να το πω ετσι.

πιστευω να σας εβαλα σε σκεψεις διοτι εγω δεν εχω μεγαλο IQ....τι να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ:

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

:thumbup:

Είναι κάτι που ελπίζουμε στο μέλλον να γίνει ένας πλήρες οδηγός για τα ενυδρεία γλυκού νερού!

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ!Ωραίο ενυδρείο και ΜΙΝΙΜΑL!!!

`ηθελα να σε ρωτήσω κάτι.το χαλίκι που έχεισ κάτω στρωμένο είναι ψιλό?δηλαδη θα μπορούσα να βάλω φιλτρο βυθο?γιατι μου άρεσε το χρώμα τουσ αλλα εχω βρεί μόνο ψιλο χαλίκι στα PET SHOP.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι ειναι το μαυρος βασαλτης γυαλισμενος 5mm απο water inn.

προστεθηκαν αλλα 2 φυτα τα synema triflorum και hydrophila polysperma και φυτευτηκαν δεξια-μεση-αριστερα.

αλλα μαλλον θα μεταφερω η θα προσθεσω το ceratophyllum demersum στα αριστερα για να καλυψω αμμεσα θερμανση και το λαστιχο απο το οποιο τραβα νερο το 2217.

post-2444-1172778254_thumb.jpg

post-2444-1172778272_thumb.jpg

post-2444-1172778282_thumb.jpg

post-2444-1172778298_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟ!!!τώρα που έβαλεσ και άλλα φυτά έδειξε καλύτερα!!!THANKS για το χαλίκι!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το αποτελεσμα μετα την προσθεση φυτων. :lmao:

Να πω την γνωμη μου? Θα προτιμουσα το πισω μερος πιο γεματο ,με φυτα και αλλα "καλουδια' για να μην φαινεται τοσο και κενο εκει πισω...

Απο την αλλη γουστα ειναι αυτα και αφου σου αρεσει εσενα, ολα οκ!!!

Οσο αφορα ταα φυτα,μπορεις να προσθεσεις ανουμπια και javamoss.Ειναι ευκολα φυτα και χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.Αν το υπερφοτρωσεις(κατι που οπως λες δεν θελεις)ισως ρειαστεισ και co2.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο :rasp:

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα,

μεχρι στιγμης τα εχω αφησει ετσι ετσι ωστε να μεγαλωσουν για να τα κοψω και να γεμισω περισσοτερο το ενυδρειο.

καταρχην πως τα κλαδευω? μπορω π.χ να τα ξεριζωσω απο το υποστρωμα και να τα κοψω στη μεση ετσι ωστε να εχω δυο ιδια με τις ριζες τους και να τα φυτεψω παραδιπλα?

και κατι αλλο.

λογω του οτι

1ον θελω να βαλω και κανα πλεκο θα χρειαστω ενα δευτερο φιλτρο.

και

2ον λεω να βαλω και καποιο δυσκολο φυτο π.χ rosefolia pink

τι μου προτεινετε να παρω?

εγω λεω για ακομα ενα 2217 και να αλλαξω τις δυο υπαρχουσες λαμπες με 2 τ5 αλλα δε γνωριζω σχετικα...

οι λαμπες αναβουν 10 ωρες τη μερα.καλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μεχρι στιγμης τα εχω αφησει ετσι ετσι ωστε να μεγαλωσουν για να τα κοψω και να γεμισω περισσοτερο το ενυδρειο.

:thaman:

καταρχην πως τα κλαδευω? μπορω π.χ να τα ξεριζωσω απο το υποστρωμα και να τα κοψω στη μεση ετσι ωστε να εχω δυο ιδια με τις ριζες τους και να τα φυτεψω παραδιπλα?

κοβεις στο υψος που θες και φυτευεις παραδιπλα.

και κατι αλλο.

λογω του οτι

1ον θελω να βαλω και κανα πλεκο θα χρειαστω ενα δευτερο φιλτρο.

ειπαμε χρεαζεσαι ετσι κι αλλιως

και

2ον λεω να βαλω και καποιο δυσκολο φυτο π.χ rosefolia pink

τι μου προτεινετε να παρω?

δυσκολα φυτα θελεις επιπλεον φωτισμο σε αναλογια περιπου 1watt/lit

ειδικα αυτα με τα ροζ - κοκκινα θελουν πολυ φως

αρα πρεπει να προσθεσεις λαμπες!!!

επιπλεον το co2 ειναι σημαντικο για ομορφα φυτα

εγω λεω για ακομα ενα 2217 και να αλλαξω τις δυο υπαρχουσες λαμπες με 2 τ5 αλλα δε γνωριζω σχετικα...

οι Τ5 δεν αλλαζουν με Τ8

πρεπει να προσθεσεις και αλλες λαμπες

το 2217 ειναι πολυ καλο.

οι λαμπες αναβουν 10 ωρες τη μερα.καλα δεν ειναι?

μεχρι και 12 ωρες καλα εναι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ποιο φιλτρο προτεινετε και γιατι?

το 2ο φιλτρο που να το τοποθετησω?υποθετω αναποδα απο οτι το αλλο(το υπαρχον βρισκεται στα αριστερα οπως κοιταμε το ενυδρειο οποτε το 2ο θα μπει δεξια)

την εξοδο να την βαλω ψηλα στο ενυδρειο οπως ειναι του παλιου ή στο βυθο?(η εξοδος του υπαρχον ειναι στα δεξια οπως κοιταμε το ενυδρειο οποτε του 2ου φιλτρου θα μπει αριστερα)

στο υπαρχον εχω μονο βιολογικο υλικο οποτε να κανω το 2ο μηχανικο ή μισο μισο?

αν αλλαξω τις λαμπες ποιες μου προτεινετε και γιατι?

οι δυο που εχω ειναι PHILIPS.η μια 26watt και η αλλη 38watt και ασπρομπλε.η μπλε ειναι στο πισω μερος και η ασπρη μπροστα.

υπαρχει τροπος να ανοιγοκλεινει σιγα σιγα το φως? διοτι εχω βαλει χρονοδιακοπτη και ξαφνικα οι λαμπες αναβουν και κλεινουν.

φανταζομαι ποσο θα στρεσσαρονται τα ψαρια ετσι ξαφνικα που θα τους ''ερχεται'' και θα ''φευγει'' το φως....

τελος καθε 2 εβδομαδες αλλαζω το 1/3 του νερου δηλαδη 120 λιτρα.

οταν το βγαζω ειμαι οκ αλλα για να το βαλω παοδευομαι με ποτιστιρι.

υπαρχει καμια μικρη αντλια για να το μπαινοβγαζω?

Link to comment
Share on other sites

τελος καθε 2 εβδομαδες αλλαζω το 1/3 του νερου δηλαδη 120 λιτρα.

οταν το βγαζω ειμαι οκ αλλα για να το βαλω παοδευομαι με ποτιστιρι.

υπαρχει καμια μικρη αντλια για να το μπαινοβγαζω?

Θα μπορουσες να πάρεις έναν κυκλοφορητή 1000λτ/ώρα και να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου!

Το κόστος του είναι περίπου 30-40 ευρώ!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ποιο φιλτρο προτεινετε και γιατι?

το 2ο φιλτρο που να το τοποθετησω?υποθετω αναποδα απο οτι το αλλο(το υπαρχον βρισκεται στα αριστερα οπως κοιταμε το ενυδρειο οποτε το 2ο θα μπει δεξια)

σωστα

την εξοδο να την βαλω ψηλα στο ενυδρειο οπως ειναι του παλιου ή στο βυθο?(η εξοδος του υπαρχον ειναι στα δεξια οπως κοιταμε το ενυδρειο οποτε του 2ου φιλτρου θα μπει αριστερα)

στο υπαρχον εχω μονο βιολογικο υλικο οποτε να κανω το 2ο μηχανικο ή μισο μισο?

ναι μισο μισο

αν αλλαξω τις λαμπες ποιες μου προτεινετε και γιατι?

οι δυο που εχω ειναι PHILIPS.η μια 26watt και η αλλη 38watt και ασπρομπλε.η μπλε ειναι στο πισω μερος και η ασπρη μπροστα.

ιδιου μηκους λαμπες με διαφορετικα watt? εισαι σιγουρος?

υπαρχουν ειδικες λα,πες για τα φυτα αν εχεις πολυ καλη η pro plant arcadia

υπαρχει τροπος να ανοιγοκλεινει σιγα σιγα το φως? διοτι εχω βαλει χρονοδιακοπτη και ξαφνικα οι λαμπες αναβουν και κλεινουν.

φανταζομαι ποσο θα στρεσσαρονται τα ψαρια ετσι ξαφνικα που θα τους ''ερχεται'' και θα ''φευγει'' το φως....

δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7960 αλλα υπομονη στη παραγγελια

τελος καθε 2 εβδομαδες αλλαζω το 1/3 του νερου δηλαδη 120 λιτρα.

αλλαζε λιγο περισσοτερο περιπου 150 λιτρα.

εναλαστιχο απο μια βρυση με παροχη απο το θερμοσιφωνα και θα γρθτωσεις κοπο αλλα σιγανη ροη

οταν το βγαζω ειμαι οκ αλλα για να το βαλω παοδευομαι με ποτιστιρι.

υπαρχει καμια μικρη αντλια για να το μπαινοβγαζω?

αντλια της EHEIM με 1000 λ/ω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μαλλον θα παω για το 2026 και οχι για ακομα ενα 2217.επειδη δε τα παω καλα με τα αγγλικα ποια η διαφορα ? υπαρχει να διαβασω σε ελληνικα?

σχετικα για τις λαμπες εκανα ενα τυπογραφικο λαθος.ειναι οι παρακατω:

μπροστα PHILIPS TLD 36W/29

και

πισω PHILIPS TLD 36W/54 = ΜΠΛΕΔΙΖΕΙ.

και οι δυο made Holland

το 29-54 τι ειναι?

να τις αλλαξω με τ5? και αν ναι με ποιες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μαλλον θα παω για το 2026 και οχι για ακομα ενα 2217.επειδη δε τα παω καλα με τα αγγλικα ποια η διαφορα ? υπαρχει να διαβασω σε ελληνικα?

Eheim number: 202601; ροη: 950 l/h, καταναλωση: 25 W, χωρος για υλικα φιλτρρισμαοτς: 4,9 l, καταλληλο για ενυδρεια μεχρι: 350 l

Eheim number: 221701; ροη: 1000 l/h, καταναλωση: 20 W, χωρος για υλικα φιλτρρισμαοτς: 6,0 l,καταλληλο για ενυδρεια μεχρι: 600 l

καρφωτος για το 2217

σχετικα για τις λαμπες εκανα ενα τυπογραφικο λαθος.ειναι οι παρακατω:

μπροστα PHILIPS TLD 36W/29

και

πισω PHILIPS TLD 36W/54 = ΜΠΛΕΔΙΖΕΙ.

και οι δυο made Holland

το 29-54 τι ειναι?

να τις αλλαξω με τ5? και αν ναι με ποιες?

δεν μπορεις να τις αλαξεις με Τ5.

πρεπει να αλλαξεις ολο το φωτιστικο σωμα

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

δηλαδη εχουν αλλο συστημα οι τ5...

τελος παντων

ποιες λαμπες προτειεντε να παρω?

να παρω δυο να ειναι pro plant arcadia αλλα ποσα watts να ειναι η καθεμια?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

δηλαδη εχουν αλλο συστημα οι τ5...

τελος παντων

ποιες λαμπες προτειεντε να παρω?

να παρω δυο να ειναι pro plant arcadia αλλα ποσα watts να ειναι η καθεμια?

ναι εχουν αλλο ballast (τροφοδοτικο ας πουμε) αλλα ακροφυσια και ειναι κοντυτερες των Τ8

pro plant arcadia ναι!

τα watt ειναι στανταρ για στανταρ μηκος λαμπας δηλαδη 36 στην περιπτωση σου.

μπορεις με εξωτερικο ballast για Τ5 να δεσεις 2 λαμπες πανω στις Τ8 και να αναβουν ανεξαρτητα.

κοστος για ballast καλωδιο και ακροφυσια(ετοιμο σετ ) περιπου 120€.

ρωτα τα καταστηματα που εμφανιζονται στο forum.

σε αυτη τη περιπτωση η βελτιωση ειναι απιστευτη καθως θα προσθεσεις 108watts και αξιζει πιστευω τον κοπο.

προσοχη στο κοστος δεν ειπα για λαμπες.

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα αξιζουν αυτες που εχω η καλυτερα να τις αλλαξω και με ποιες?

μηπως πρεπει να προσθεσω παραπανω των δυο και αν ναι ποιες και πως?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα, γραφω μετα απο καιρο γιατι ειχα μπλεξει με δουλειες.

δυστυχως εχω χασει αρκετα ψαρια χωρις να ξερω το λογο.εχουμε και λεμε λοιπον:

1.ειχα 2 σκαλαρια -εχω ενα

2.ειχα 2 κις γκουραμι -εχω 1

3.ειχα 6 μελανοταινιες-εχω 3

οι μετρησεις ειναι:

nh3/nh4 = 0

no2 = 0

no3 = 5

kh = 5

gh = 11

ph =7,5

θερμοκρασια = 26

αλλαγες νερου καθε 2 εβδομαδες απο 150 λιτρα

το νερο αλλαζεται σε 3 δοσεις απο ενα βαρελακι των 50 κιλων αφου μπει το αντιστοιχο αντιχλωριο και ''κατσει'' το ερο στο βαρελακι κανα μισαωρο.

τα ψαρια φαινονται μια χαρα και ξαφνικα τα βλεπω νεκρα ενα ενα, ανα διαστημα μικροτερο των 2 εβδομαδων.

πιθανολογω οτι μπορει να φταιει:

1.λιγη τροφη(τα ψαρια ειναι ολα μικρα) = ριχνω τοση ωστε να καταναλωνεται χωρις να πεφτει στο βυθο.εχω φτασει σε σημειο να ταιζω λιγο λιγο ετσι ωστε να βλεπω ποιο ψαρι δε προλαβαινει να φαει!!!

2.το μη επαρκες φιλτρο =επειδη εχω ενα φιλτρο εξωτερικο το 2217 μεσα στην εβδομαδα θα προσθεσω το 2028.βεβαια τα ψαρια ειναι και πολυ μικρα και πολυ λιγα για να μη φτανει.ετσι νομιζω τουλαχιστον.

3.ΛΙΓΑ ΨΑΡΙΑ!!! = ισως επειδη ειναι λιγα μπας και πεφτει ξυλο και τα αδυναμα στρεσσαροντα και ετσι δε τρωνε?διοτι το μονο που παρατηρησα ηταν το σκαλαρι που πεθανε να ηταν στο βυθο κανα τριημερο χωρις να τρωει.ετσι του εβαζα τη τροφη απο πανω του στην επιφανεια και ανεβαινε και ετρωγε λιγο και μετα παλι κατω.

θα κανω καλα αν αγορασω :

1. 4 σκαλαρια = θα γινουν 5 ετσι ωστε να μη πεφτει ''ξυλο'' μεταξυ των δυο

2. 5 μελανοταινιες-μποεσμανι- ετσι ωστε να γινουν κοπαδακι

3. 3 κις γκουραμι = να γινουν 4 αν και δε νομιζω να φταιει το αλλο διοτι ηταν αγαπημενα και ηταν τα μονα που δε ''μαλωναν''.

Link to comment
Share on other sites

1 αρκετο μεγαλο ξυλο ''σουματρα''

1 φυτο lobelia cardinals

1 φυτο hygrophila polysperma

2 κρυπτοκορινες indonesia

καποια σκαλαρια και μελανοταινιες

καθως αλλαξα και τις λαμπες με arcadia μια ροζ και μια ασπρη

την ροζ την εβαλα πισω.

τελος προσθεσα και το 2028

απλα επειδη το ξυλο επεπλεε εβαλα τη μια πετρα να το κρατα

λετε τα φυτα που ειναι ηδη ψηλα να τα βγαλω και να τα βαλω πισω?

για να ακουσω γνωμες παρακαλω...

post-2444-1180284071_thumb.jpg

post-2444-1180284083_thumb.jpg

post-2444-1180284094_thumb.jpg

post-2444-1180284105_thumb.jpg

post-2444-1180284118_thumb.jpg

post-2444-1180284132_thumb.jpg

post-2444-1180284145_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 αρκετο μεγαλο ξυλο ''σουματρα''

1 φυτο lobelia cardinals

1 φυτο hygrophila polysperma

2 κρυπτοκορινες indonesia

καποια σκαλαρια και μελανοταινιες

καθως αλλαξα και τις λαμπες με arcadia μια ροζ και μια ασπρη

την ροζ την εβαλα πισω.

τελος προσθεσα και το 2028

απλα επειδη το ξυλο επεπλεε εβαλα τη μια πετρα να το κρατα

λετε τα φυτα που ειναι ηδη ψηλα να τα βγαλω και να τα βαλω πισω?

για να ακουσω γνωμες παρακαλω...

Το οτι εχασες σχεδον τα μισα σου ψαρια διχνει οτι το ενυδρειο δεν ηταν καλα στρωμενο.Επρεπε να αφησεις ενα χρονικο διαστημα,και στη συνεχεια να μπουν τα ψαρια λιγα λιγα και οχι ολα μαζι Μπραφ(μιλαω για τα Σκαλαρια και μελανοταινιες).Η προσθεση του δευτερου φιλτρου ειναι ενα πολυ θετικο βημα γιατι αυξησες τη βιολογια σου κατα πολυ.Θα σου προτεινα μια UV λαμπα οπου κατα τη γνωμη μου θεωρω απαραιτιτη.Οι αλαγες καλυτερα να ειναι εβδομαδιαιες της ταξεως 30% και οχι καθε 15θημερο.Για την πετρα καλα εκανες κι οταν (ριζα η ξυλο)θα ποτισει με νερο θα βα ρυνει και δεν θα επιπλεει ποια.Ευχομαι να βοηθησα εστω και λιγο με την πολυλογια μου,

Φιλικα Στρατος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...