Jump to content

Αναβάθμιση Skimmer, Επιτέλους (Deltec Mce 400)


Mr_Zoo

Recommended Posts

χαχαχα, θεός.... που να δείς τι ανάσα έχω όταν κοιμάμαι.... (βασικά πρέπει να είναι πρόβλημα του κινητού, γιατί και άλλοι που έχουν τραβήξει βίντεο με το κινητό μου έτσι ακούγονται)

Link to comment
Share on other sites

Καμμενοι δεν λες τιποτα γιωργο! :bbq: χαχα

Παντως δεν ακουγεται τιποτα...ουτε απο την αντλια του ουτε απο το νερο που επιστρεφει!

Ωραια και η ματια στο ενυδρειο! :jig:

Ωραια πραγματα!Δεν λεω κατι τωρα γιατι τα κραταω για την αναλυτικη παρουσιαση!

Υ.Σ

Μην τον ακους τον αλλο! :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο εργαλείο Γιώργο καλοδούλευτο να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αψογο πραγματικα!!!

Πρεπει να ειναι και το πρωτο βιντεακι στο you tube με το mce 400

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτού του τύπου τα skimmer είναι πολύ πρακτικά από πολλές απόψεις.

Μπορεί να τοποθετηθεί κρεμαστό έξω από το ενυδρείο, μπορεί να τοποθετηθεί και εσωτερικά μέσα σε sump, έχει το media box για υλικά φίλτρανσης, είναι συμβατά με όζον και γενικά πολύ συμμαζεμένα σαν κατασκευή.

Ας ελπίσουμε η εταιρία να βγάλει και μεγαλύτερα μοντέλα με αυτό το στυλ....π.χ. MCE-800 !!!

Link to comment
Share on other sites

Αιολε έχεις δίκιο, για το όζον, που λίγοι το έχουν βρει. Για αντίστοιχο 800άρι δεν νομίζω να βγάλει, μίας και όσοι έχουν τόσο μεγάλα ενυδρείο, έχουν sump, και γι αυτα οι εταιρεία απ όσο είδα έχει κάτι λεύκα, που κάποια δουλεύουν μέσα στο sump και κάποια απ έξω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω όλη τη σειρά των skimmer της εταιρίας, απλά το σκεφτόμουν λόγω της πρακτικότητας της συγκεκριμένης σειράς.

Και μια ερώτηση / απορία

Αν τοποθετηθούν δυο skimmer ΜCE-600 σε ένα ενυδρείο 500-600 λίτρων, θα κάνουν δουλειά? ή θα πρέπει το skimmer να έχει την ανάλογη ονομαστική ισχύ για τα λίτρα που είναι κατασκευασμένο?

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση / απορία

Αν τοποθετηθούν δυο skimmer ΜCE-600 σε ένα ενυδρείο 500-600 λίτρων, θα κάνουν δουλειά? ή θα πρέπει το skimmer να έχει την ανάλογη ονομαστική ισχύ για τα λίτρα που είναι κατασκευασμένο?

γιατι οχι?εγω γνωριζω 2 ανθρωπους που τα δουλευουν ετσι οπως τα λες...βεβαια το πρακτικο του θεματος ειναι σημαντικο...αλλο να καθαριζεις 1 και αλλο 2 σκιμμερ.επισης τα ρευματα,καταναλωση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αίολε, όπως σου λέει και ο Κωστής από πάνω μου, και βέβαια θα κάνει....

Αλλά γιατί να βάλεις 2 MCE 600 σε ένα ενυδρείο 500-600 λίτρα την στιγμή που το ένα MCE 600 καλύπτει ενυδρεία 500-600 λίτρα....

mce600_zps60eb92e5.jpg

Εδώ από το site της μαμάς εταιρείας

http://www.deltec-aquaristik.com/english/products/external_skimmer/mc_serie/159.html

και εδώ το site του Έλληνα αντιπρόσωπου, στο οποίο βρήκα αναφορά για τις αντλίες τις λευκές

http://www.reefishbusiness.com/?p=1754

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Ακαδημαϊκή ήταν η ερώτηση περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

μην τα ξαναλεμε.

ετοιμαζεις αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο.

γιατι να μενεις σε τεχνολογια δοκιμασμενη μεν,αλλα αλλης δεκαετιας σε σκιμμερ?

ΑΕΡΑ φιλε....παροχη αερα ατελειωτη οριζει η νεα γενια σκιμερ.τα'παμε τα ξανα'παμε.....παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

στις 20-12-13 είχε γίνει το πρώτο καθάρισμα του κάδου, σήμερα είναι έτσι

DSC04220_zpsd96df00f.jpg

DSC04222_zps17adba61.jpg

και μία φωτό από το πόσο πρέπει να έχουμε ανοιχτή την βαλβίδα του αέρα, σύμφωνα με αυτά που προτείνει η εταιρεία, για να λειτουργεί σωστά και να μην κάνει και θόρυβο (βέβαια έχω δεί και εξαιρέσεις που το έχουν full ανοιχτό, και δεν κάνει θόρυβο)

DSC04223_zpsf185bba2.jpg

Link to comment
Share on other sites

ααα έχει από την μάνα του και τρυπούλα για το άδειασμα του βρώμικου νερού?

Link to comment
Share on other sites

για την υπερχείλιση, στην περίπτωση που κάποιος λείψει λίγο καιρό και γεμίσει το δοχείο (ή αν είναι τεμπέλης σαν και του λόγου μου) και το επιστρέφει μέσα στο σκίμμερ, όπως ακριβώς και το 600, μόνο που εκείνο το έχει με pvc σωληνάκι σκληρό...

Link to comment
Share on other sites

το 600ρι έχει προέκταση στυλ Γ που το επιστρέφει μέσα... έτσι όπως είναι το 400 μπορεί να βάλει κάποιος σωληνάκι προς την αποχέτευση ή κάτω από το ενυδρείο ένα μεγάλο δοχείο.

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο σωληνάκι στο δίνει κιόλας στην αρχική συσκευασία, για να το κάνεις ίδιο στυλ με το 600 και να επιστρέφει μέσα στο σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, ήταν κάτι που έλειπε από την συγκεκριμένη σειρά. (η δυνατότητα προς αποχέτευση)

Πάντως κατά τη γνώμη μου, είναι λάθος η τακτική επιστροφής των αποβλήτων μέσα στο σώμα. Όλο εκείνο το συμπυκνωμένο δηλητήριο να επιστρέφει στο skimmer (εφ όσον κάποιος ξεχάσει να το αηδιάσει), δεν είναι και ότι καλύτερο. Μπορεί να επιστρέφει στο σώμα, σ ένα κλειστό κύκλωμα δηλαδή, άλλα όσο ναναι όλο και κάποια ποσότητα θα διαφύγει προς το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα γι αυτό έχει τόσο μεγάλους κάδους, ενός φίλου μου το 600 που "πρόσεχα" το καλοκαίρι το άδειασα 2 φόρες στον μήνα που έλειψε, απλά γιατί δεν είχα τι άλλο να κάνω... Η συνόλη ποσότητα που έβγαλε τις 2 φορές, δεν υπερχείλιζε το κύπελο

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το πόσο γρήγορα θα γεμίσει το κύπελλο έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, και ένας από αυτούς είναι η συσσώρευση οργανικών μέσα στο νερό.

Αλλά αν κάνεις πως ρίχνεις διάφορα ζουμιά, ειδικά κάποιες τροφές για κοράλλια, γίνεται χαμός στο skimmer και γεμίζει σε δευτερόλεπτα αν ξεχάσει κάποιος να το κλείσει κατά το τάισμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Γιώργη!!! Media box πότε θα φτιάξουμε;Βλέπω πως έχει "πάτημα" για υλικά στην έξοδο. :xmas_laugh:

Διάβασε το manual.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το manual.

manual????? εννοείς το βιβλιαράκι που έχω από την πρώτη μέρα μέσα στο συρτάρι και πιάνει χώρο????? θα στο φέρω να το διαβάσεις εσύ......

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.... Κοίτα να πλημμυρίσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

κανα νεο εχουμε; πως παει το σκιμμερ μετα απο 1,5 χρονο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...