Jump to content

Επιλογη Ψαριων


nickst

Recommended Posts

καλη χρονια σε ολους παιδια.

ηδη αρχισα να βαζω μπροστα για το 600 που θα κανω.
θα γινει 170Χ55Χ65

παντα ειχα τρελα με γεωφαγους και λογο λιτρων δεν τους εβαλα ποτε.

για αυτο και στηνω σιγα σιγα το 600 να εχω μεγαλυτερη επιλογη ψαριων και να βαλω τους γεωφαγους.
εχω στο μυαλο μου αμμο κατω χαλαζιακη μπεζ οχι ασπρη η αμμο γενικα λεπτη που να μην επιρεαζει ph κτλ μερικες ριζες κανα δυο πετρες lava μεσα(ειναι και φτηνες) και νουφαρα στην επιφανεια pistia.

πισω λεω να το βαψω απο εξω με σπρει μαυρο η τπτ αλλο.

τωρα για ψαρια σκεφτομαι να βαλω 6 geophagus altifrons απο πλεκο ισως κανα δυο ακριβα ειδη με κανα 30ευρο το καθενα αν εχω τα λεφτα αλλιως 4 ancistrus.

και σκεφτομαι και για ενα κοπαδακι Uaru amphiacanthoides γυρω στα 6 λεω αν ειναι σωστο για τα λιτρα μου ωστε να υπαρχει και κινηση στην μεση και στην επιφανεια του ενυδρειου.τι λετε?
απο φωτισμο επειδη φυτα δεν θα βαλω ποτε αλλα βαριά καμια φορα καμια βασιλνερα μονο τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιααα, παμε λοιπον! Καταρχην εχεις διαλεξει πανεμορφα ψαρακια!

Πλεκο να μην βαλεις γιατι θα εχεις προβληματα με τους γεωφαγους!

Τωρα για τα κοπαδια εισαι μια χαρα αλλα να ξερεις πως οταν θα χεις γεννες θα εισαι λιγο στιμωγμενα! Τα ουαρου εξαλλου γεννουν στον βυθο συνηθως!

Απο αμμο, φροντισε να ειναι ψιλη!

Για την πλατη, εσυ ξερεις καλυτερα.

Για φυτακια, βαλε εχινοδορους και βασλισνεριες που ειναι φυτακια που δεν πολυαρεσουν στα ουαρου και δεν μπορουν να ξεθαψουν ευκολα οι γεωφαγοι. Οπως και να χει ομως ρισκαρεις! Πιστια δεν το βλεπω να επιζουν και απο τα ψαρια αλλα και απο την ροη που πρεπει να ειναι αρκετη!

Φροντισε να εχεις δυνατη φιλτρανση!

Κατα τα αλλα μια χαρα σε βρισκω και περιμενουμε παρουσιαση!

Καλως ηρθες στην Αμερικη!

Link to comment
Share on other sites

πες μας λίγο τι σκέφτεσαι να κάνεις με την φίλτρανση ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω καταρχην για την βοηθεια σας και τις γνωμες σας παιδια.
αν βαλω αντι για πλεκο ancistrus θα υπαρχει προβλημα?
για φυτα ελεγα μονο πιστια αλλα αν τα πειραζουν τα ψαρια δεν το βαζω αν ειναι.
για φιλτρανση τωρα ειμαι αναμεσα απο:

-ειτε δυο eheim 2217 γεματα siporax παντα

-ειτε ενα 2217 σιγουρα και μετα ειτε και ενα 2080 ή 2075

απο φωτισμο τι προτεινεται να βαλω παιδια απο λαμπες Τ5?
δεν χρειαζομαι πολυ αφου δεν θα εχω φυτα λογικα και στο μελλον δεν σκοπευω να βαλω απαιτιτικα μονο καμια βασιλνερα αν βαλω.
με μια Τ5 54w θα ειμαι καλα επειδη θα εχω και μηκος 170.

η να παω σε δυο πιο μικρα watt ωστε να πιασω ολο το μηκος?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω καταρχην για την βοηθεια σας και τις γνωμες σας παιδια.

αν βαλω αντι για πλεκο ancistrus θα υπαρχει προβλημα?

για φυτα ελεγα μονο πιστια αλλα αν τα πειραζουν τα ψαρια δεν το βαζω αν ειναι.

για φιλτρανση τωρα ειμαι αναμεσα απο:

-ειτε δυο eheim 2217 γεματα siporax παντα

-ειτε ενα 2217 σιγουρα και μετα ειτε και ενα 2080 ή 2075

απο φωτισμο τι προτεινεται να βαλω παιδια απο λαμπες Τ5?

δεν χρειαζομαι πολυ αφου δεν θα εχω φυτα λογικα και στο μελλον δεν σκοπευω να βαλω απαιτιτικα μονο καμια βασιλνερα αν βαλω.

με μια Τ5 54w θα ειμαι καλα επειδη θα εχω και μηκος 170.

η να παω σε δυο πιο μικρα watt ωστε να πιασω ολο το μηκος?

Γενικα αλλα βυθοψαρα δεν θα συνιστουσα γιατι θα εχεις πολυ στριμωξιδι στον βυθο και κατα συνεπεια πολυ ξυλο! Ειδικα κατα την αναπαραγωγη!

Απο φιλτρα, οτι και να διαλαξεις φροντισε να ειναι δυνατα!

Απο λαμπες εφοσον δεν θα βαλεις φυτα, βαλε Τ5 για μελλοντικη χρηση αλλα οχι πολυ δυνατες!

Αυτο το τελευταιο δεν το καταλαβα! :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι εχετε βγαλει πορισμα οτι δεν μπορεις να βαλεις πλεκο.....το βασιζετε καπου αυτο?φυσικα και μπορεις να βαλεις και υπαρχουν αρκετα ειδη που θα τεριαζαν στο setup σου.κατα την γνωμη μου κατι μεγαλυτερο απο ανσιστρους....εχεις δει κατι που σου αρεσει?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα ουαρου σε ολο το ενυδρειο δεν κινιουνται?

θα βαλω οσες πιο πολλες ριζες γινεται για να υπαρχουν διακλαδωσεις και πρασματα στο ενυδρειο.
τωρα για τα ancistrus θοδωρη μικρα γινονται και αν βαλω και 4 τετοια
http://s3.amazonaws.com/thmb.inkfrog.com/pix/fansu710/tri_cave_L_01.jpg/450/0

ωστε να εχει το καθενα την κρυψωνα του και οποτε θελει να εχει τον χωρο του δεν πσιτευω να δημιουργησουν προβλημα στους γεωφαγους ειτε στα ουαρου που θα ειναι τερατα σε σχεση με τα ανκιστρους.
για τις λαμπες ρωτησα αν με μια Τ5 54W120cm θα με καλυψει στο ενυδρειο απο φωτισμο?
η να παω σε δυο των 39W και πιο μικρες σε μηκος ας πουμε.
θελω ομορφο κκαι χαμηλο φωτισμο να φαινονται τα χρωματα των ψαριων αλλα και να ειναι στυλ αμαζονιου οχι πολυ φωτεινα μεσα.
τα φιλτρα αυτα που προτεινα δεν ειναι δυνατα και καλα για 600λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι εχετε βγαλει πορισμα οτι δεν μπορεις να βαλεις πλεκο.....το βασιζετε καπου αυτο?φυσικα και μπορεις να βαλεις και υπαρχουν αρκετα ειδη που θα τεριαζαν στο setup σου.κατα την γνωμη μου κατι μεγαλυτερο απο ανσιστρους....εχεις δει κατι που σου αρεσει?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Δημτρη δεν ειπαμε οτι δεν μπορει να βαλει πλεκο. Ειπαμε πως πλεκο μαζι με γεωφαγους, δυο αρκετα μεγαλα ειδη σε τετοιο αριθμο και μοιραζωμενα τον ιδιο περιορισμενο χωρο, θα υπαρχουν καυγαδες κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης!

Link to comment
Share on other sites

για ancistrus ελεγα να βαλω4 μιας και γινονται μικρα και δεν εχουν και μεγαλο κοστος.

αλλα αν βαλω πλεκο ελεγα για ενα ειτε δυο κομματια το πολυ αλλα καποιο ωραιο ειδος να γινεται μεγαλο οχι 12-15 εκατοστα μονο και ας εχει και μεχρι 45-50 ευρο ας πουμε βαρια.

κιχλιδες ειτε και μονο οι γεωφαγοι να ειναι μεσα πιστευω στην αναπαραγωγη θα πεφτει ξυλο λιγο.λογικο πιστευω.

για αυτο θα βαλω οσες πιο πολλες μπορω ριζες ωστε να περναν αναμεσα και να κοβουν λιγο τις συγκρουσεις..

δεν κερω αν σκεφτομαι σωστα και αν ειναι σωστο αυτο που σκεφτομαι για τις ριζες εσεις θα μου πειτε χαχα

Link to comment
Share on other sites

τα ουαρου σε ολο το ενυδρειο δεν κινιουνται?

θα βαλω οσες πιο πολλες ριζες γινεται για να υπαρχουν διακλαδωσεις και πρασματα στο ενυδρειο.

τωρα για τα ancistrus θοδωρη μικρα γινονται και αν βαλω και 4 τετοια

http://s3.amazonaws.com/thmb.inkfrog.com/pix/fansu710/tri_cave_L_01.jpg/450/0

ωστε να εχει το καθενα την κρυψωνα του και οποτε θελει να εχει τον χωρο του δεν πσιτευω να δημιουργησουν προβλημα στους γεωφαγους ειτε στα ουαρου που θα ειναι τερατα σε σχεση με τα ανκιστρους.

για τις λαμπες ρωτησα αν με μια Τ5 54W120cm θα με καλυψει στο ενυδρειο απο φωτισμο?

η να παω σε δυο των 39W και πιο μικρες σε μηκος ας πουμε.

θελω ομορφο κκαι χαμηλο φωτισμο να φαινονται τα χρωματα των ψαριων αλλα και να ειναι στυλ αμαζονιου οχι πολυ φωτεινα μεσα.

τα φιλτρα αυτα που προτεινα δεν ειναι δυνατα και καλα για 600λιτρο?

Τα κλαδια και οι ριζες ειναι μια καλη επιλογη. Απλα φροντισε να υπαρχει και ελευθερος χωρος για κολυμπι και πανω και κατω.

Τα ουαρου κινουνται σε ολο τον χωρο του ενυδρειου σαν τους δισκους!

Για τις λαμπες εγω θα εβαζα ολο το μηκος και χαμηλες σε κελβιν!

Aπο φιλτρα θα εβαζα κατι ποιο δυνατο! Αλλα δεν ξερω κατα ποσο σε παιρνει οικονομικα!

Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα αλλα ψαρια βυθου!

Link to comment
Share on other sites

για ancistrus ελεγα να βαλω4 μιας και γινονται μικρα και δεν εχουν και μεγαλο κοστος.

αλλα αν βαλω πλεκο ελεγα για ενα ειτε δυο κομματια το πολυ αλλα καποιο ωραιο ειδος να γινεται μεγαλο οχι 12-15 εκατοστα μονο και ας εχει και μεχρι 45-50 ευρο ας πουμε βαρια.

κιχλιδες ειτε και μονο οι γεωφαγοι να ειναι μεσα πιστευω στην αναπαραγωγη θα πεφτει ξυλο λιγο.λογικο πιστευω.

για αυτο θα βαλω οσες πιο πολλες μπορω ριζες ωστε να περναν αναμεσα και να κοβουν λιγο τις συγκρουσεις..

δεν κερω αν σκεφτομαι σωστα και αν ειναι σωστο αυτο που σκεφτομαι για τις ριζες εσεις θα μου πειτε χαχα

Κιχλιδες, σιγουρα και λογικο να πεφτει και ξυλο αλλα οσο πιο πολλα τοσο πιο πολυ το ξυλο. λιγοτερος χωρος για να απομακρυνθει το εκαστοτε ξυλοφορτωμενο ψαρι και ενω τα ουαρου θα μπορουν να πανε επιφανεια τα πλεκο οχι!

Αληθεια για μικρογεωφαγους ή νανοκιχλιδες εχεις σκεφτει; Εναλλακτικα εννοω αντι για τους γεωφαγους!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

οχι θοδωρη για αυτο κανω το 600λιτρο για να βαλω αυτα τα ψαρια μεσα.παντα ονειρευομουν γεωφαγους εχουν υπεροχα χρωματα για μενα.

το μονο που ,πορω να κανω ειναι απο υψος65 να την κανω70 την γυαλα και απο 600 λιτρα να παει 650.
αν βαλω ενα 2217 και ενα 2080 συνολικα θα εχω 2700λ/ω.λιγα ειναι για 650 λιτρα ενυδρειο?
να παω αντι για αυτα τα φιλτρα σε ενα 2217 και σε ενα 2260?

Link to comment
Share on other sites

οχι θοδωρη για αυτο κανω το 600λιτρο για να βαλω αυτα τα ψαρια μεσα.παντα ονειρευομουν γεωφαγους εχουν υπεροχα χρωματα για μενα.

το μονο που ,πορω να κανω ειναι απο υψος65 να την κανω70 την γυαλα και απο 600 λιτρα να παει 650.

αν βαλω ενα 2217 και ενα 2080 συνολικα θα εχω 2700λ/ω.λιγα ειναι για 650 λιτρα ενυδρειο?

να παω αντι για αυτα τα φιλτρα σε ενα 2217 και σε ενα 2260?

Ουπς σορυ, λαθος μου! Ειχα κολλησει στα δυο 2217! :xmas_smile:

Το 2260 μια χαρα ειναι! Με ενα δευτερο μια χαρα πιστευω θα εισαι.

Εγω παντως αν ειχα χρημα θα εβαζα 2 fx5!

Link to comment
Share on other sites

χωρανε παρα πολυ λιγη βιολογια και για αυτα που σου λεω πολυ πιο ακριβα απο δυο fx5 θα βγουνε χαχα.αλλα προτειμω eheim χαχα.

δυο fx5 θα ηταν 7000λ/ω χαχα πλυντηριο θα γινοταν μεσα ειπαμε δεν εχω και 2,5 μετρα μηκος η κανα δυτονο χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ησουν αλλα αυτα ειναι προτιμησεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημτρη δεν ειπαμε οτι δεν μπορει να βαλει πλεκο. Ειπαμε πως πλεκο μαζι με γεωφαγους, δυο αρκετα μεγαλα ειδη σε τετοιο αριθμο και μοιραζωμενα τον ιδιο περιορισμενο χωρο, θα υπαρχουν καυγαδες κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης!

Αυτό το λές από προσωπική εμπειρία ή βασίζεται μόνο σε πράγματα που΄έχεις διαβάσει σε φόρουμ?

Προσωπικά είχα ένα απίστευτο ενυδρείο 200Χ60Χ60 με ένα γκρούπ από Geophagus Winemilleri και 3 μεγάλους Acanthicus στο οποίο δέν υπήρξε ποτέ μα ποτέ πρόβλημα επιθετικότητας ακόμα και κατά την διάρκεια των επιτυχημένων αναπαραγωγών που είχαν οι Geophagus Winemilleri αλλά και ούτε κατά την διάρκεια του 'φλερταρίσματος' των Acanthicus.

Για τα παραπάνω έχω και φωτό αλλά και βίντεο που το αποδεικνύουν....

post-2-0-65321100-1388677973_thumb.jpg post-2-0-18801500-1388677985_thumb.jpg post-2-0-67471500-1388677998_thumb.jpg post-2-0-21994500-1388678009_thumb.jpg

https://www.facebook.com/photo.php?v=2212359984492&l=2792246945572520425

https://www.facebook.com/photo.php?v=2206930408756&l=3612918989255557289

Τώρα για την φίλτρανση.

Πήγαινε ΜΟΝΟ σε 2080.Μήν σκεφτείς κάτι άλλο.Το συγκεκριμένο φίλτρο εκτός τον τεράστιο όγκο για βιολογικό υλικό 12+λίτρα σου προσφέρει και τις δύο εισαγωγές πράγμα απαραίτητο για ένα τέτοιο setup που ετοιμάζεις.

Τώρα για την ροή, μήν ακούς πέρι πλυντηρίου...Τα ψάρια αυτά στις κανονικές τους συνθήκες ζούν σε ποτάμια με πάρα πολύ ρεύμα που πολύ δύσκολα θα φτάσεις στο ενυδρείο σου.

Στο δικό μου είχα 2 Tunze 6045 αλλά και ένα Resun Wave Maker 15000....

Τα ψάρια απλά το απολάμβαναν.....

Εδώ και κάποιες φωτό...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες δημητρη.

λεω να παρω ενα 2080 οπως ειπα και ενα 2217.

ωστε αν τυχον χτυπα ξυλο τυχει τπτ να εχω το αλλο μεχρι να διορθωθει.

και να εχει και πιο πολυ ροη μεσα στο ενυδρειο και καθαρισμο εννοειται.

πλεκο δεν ξερω αν θα βαλω επειδη θα εχω και τα αλλα ψαρακια που κινουνται σε ολο το ενυδρειο.

αλλα αν μπορω να βαλω τι προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα οικονομικα με παιρνει για 2fx5 απλα το θεμα ειναι κανουν πολυ θορυβο?
επιδης δεν θα σηκωσουν ολη την αμμο στον αερα με τοση κυκλοφορια?
καιαπο ρευμα ποσο θα καινε το μηνα ξερουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λές από προσωπική εμπειρία ή βασίζεται μόνο σε πράγματα που΄έχεις διαβάσει σε φόρουμ?

Προσωπικά είχα ένα απίστευτο ενυδρείο 200Χ60Χ60 με ένα γκρούπ από Geophagus Winemilleri και 3 μεγάλους Acanthicus στο οποίο δέν υπήρξε ποτέ μα ποτέ πρόβλημα επιθετικότητας ακόμα και κατά την διάρκεια των επιτυχημένων αναπαραγωγών που είχαν οι Geophagus Winemilleri αλλά και ούτε κατά την διάρκεια του 'φλερταρίσματος' των Acanthicus.

Για τα παραπάνω έχω και φωτό αλλά και βίντεο που το αποδεικνύουν....

attachicon.gif60891_1579139594378_2342373_n.jpg attachicon.gif60503_1579139034364_7305270_n.jpg attachicon.gif40238_1519779310408_4597631_n.jpg attachicon.gif31794_1437590415737_8028325_n.jpg

https://www.facebook.com/photo.php?v=2212359984492&l=2792246945572520425

https://www.facebook.com/photo.php?v=2206930408756&l=3612918989255557289

Τώρα για την φίλτρανση.

Πήγαινε ΜΟΝΟ σε 2080.Μήν σκεφτείς κάτι άλλο.Το συγκεκριμένο φίλτρο εκτός τον τεράστιο όγκο για βιολογικό υλικό 12+λίτρα σου προσφέρει και τις δύο εισαγωγές πράγμα απαραίτητο για ένα τέτοιο setup που ετοιμάζεις.

Τώρα για την ροή, μήν ακούς πέρι πλυντηρίου...Τα ψάρια αυτά στις κανονικές τους συνθήκες ζούν σε ποτάμια με πάρα πολύ ρεύμα που πολύ δύσκολα θα φτάσεις στο ενυδρείο σου.

Στο δικό μου είχα 2 Tunze 6045 αλλά και ένα Resun Wave Maker 15000....

Τα ψάρια απλά το απολάμβαναν.....

Εδώ και κάποιες φωτό...

Δημητρη συμφωνοι και δεν σε αμφισβητω!

Εγω προσωπικα εχω 6 altispinosus και 10 corydoras 150χ50! Παρα το μικρο μεγεθος των ψαριων και το μεγαλο μεγεθος του ενυδρειου εχω παρατηρησει επιθετικοτητα κατα την διαρκεια του ταισματος αλλα οταν ειχαμε την γεννα των ραμ, εκει ειχαμε προβλημα!

Νικο δεν νομιζω να εχεις προβλημα με το fx5!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

απο θεμα ρευματος ομως θοδωρη?αυτο σκεφτομαι πολυ.αν βαλω ενα fx5 και ενα 2217eheim?
αν και μπορω να βρω το 2260 οπως ειπα και να παρω και ενα 2217.
εχω δει πολλα βιντεακια με το fx5 και εχει τρομερα δυνατη ροη κατι που δεν πιστευω να ειναι τοσο καλο οσο και να εχουν στην φυση τους.εκτροφειου θα ειναι τα ψαρια αλλωστε.
και δισκους που ειχα παλια μου ειπαν ατομα του ειδους οτι δεν θελουν δυνατη ροοη σαν ψαρια παρολο που σε ποταμι ζουνε.για αυτο λεω ισβς ειναι υπερβολικα τοση πολυ ροη.
και να επελεγα ειτε 2260 με 2217

ειτε 2217 με 2080 που ρουφαει και απο δυο μεριες

ειτε δυο 2217.

24 ωρες θα δουλευουν δεν ειναι και λιγα τα λεφτα απο το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε πηγαινε στο 2080 που λεει ο Δημητρης ή ενα σκετο fx5!

Link to comment
Share on other sites

θα παω στο 2080 και ενα 2217 για να καιει και πιο λιγα και να υπαρχουν και δυο φιλτρα μεσα.

τα ουαρου και τα altifrons ξερετε κανενα μαγαζι που να τα πουλαει?μικρα εννοω σε μεγεθος και σε τι τιμες κυμαινωνται?

Link to comment
Share on other sites

Altfrons δεν ξερω, ουαρου ξερω αλλα δεν ξερω αν κανουν αποστολες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...