Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

πηρε μπρος απο σημερα ; ανυπομονω!καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

είμαστε όλο μάτια και περιμένουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις σχολασω θα ξεπλυνω τον αραγωνιτη...θα βαλω τον βραχο...

Και μετα φωτογραφιες.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τα κομμάτια του βράχου που έχεις, αλλά ότι και να έχεις σίγουρα υπάρχουν περιθώρια για να παίξεις με το aquascape... άντε να δούμε τι θα κάνεις !!! :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονη ειναι αρετη.....!

Αγαλη αγαλη γινεται η αγουριδα μελι...!

Τον αραπη και αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας....! Ασχετο :-Ρ

Αστα γιατι ακομα δεν αρχισα βαρδια και θελω να σχολασω να παω να συνεχεισω....

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονη ειναι αρετη.....!

Αγαλη αγαλη γινεται η αγουριδα μελι...!

Τον αραπη και αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας....! Ασχετο :-Ρ

Αστα γιατι ακομα δεν αρχισα βαρδια και θελω να σχολασω να παω να συνεχεισω....

εισαι στο σωστο δρομο

Link to comment
Share on other sites

Εεε ναι ρε Νικ...περενω ακομα τα λεντ με τους οδηγους και το ρεφρακτομετρο, το εχω στο περιπου τωρα, οταν παω σπιτι θα κανω μια "μετρισει" με ενα αλατομετρο γυαλινο και βλεπουμε...

Εχτες εβαλα νερακι, 3 κιλα αλατι tropic marin pro reef, με εναν κυκλοφοριτη 3.000λ/ψ και τον κυκλοφοριτη του ενυδρειου με τον θερμοστατη....το πρωι που σηκωθηκα ειχε διαλυθει το αλατι τελειως....

Τον βραχο μου τον εστεισα καπως(οπως αρεσε, κλεμενη ιδεα απο τον Κωστα Καππα) και τον αφησα σκεπασμενο με περιτυλιγμα να στεγνωση η εποξικη της tunze...

Εχω να σπασω αλλο ενα κομματι για να προσθεσω....και παει λεγοντας...εχει δουλειτσα ακομα....

Αλλα ο "κυβος" εριφθει(την σκοτωσα την λεξη).....

Ahh!! You get my point....stay tuned!!!:-P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εεε ναι ρε Νικ...περενω ακομα τα λεντ με τους οδηγους και το ρεφρακτομετρο, το εχω στο περιπου τωρα, οταν παω σπιτι θα κανω μια "μετρισει" με ενα αλατομετρο γυαλινο και βλεπουμε...

Εχτες εβαλα νερακι, 3 κιλα αλατι tropic marin pro reef, με εναν κυκλοφοριτη 3.000λ/ψ και τον κυκλοφοριτη του ενυδρειου με τον θερμοστατη....το πρωι που σηκωθηκα ειχε διαλυθει το αλατι τελειως....

Τον βραχο μου τον εστεισα καπως(οπως αρεσε, κλεμενη ιδεα απο τον Κωστα Καππα) και τον αφησα σκεπασμενο με περιτυλιγμα να στεγνωση η εποξικη της tunze...

Εχω να σπασω αλλο ενα κομματι για να προσθεσω....και παει λεγοντας...εχει δουλειτσα ακομα....

Αλλα ο "κυβος" εριφθει(την σκοτωσα την λεξη).....

Ahh!! You get my point....stay tuned!!!:-P

:thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

αδερφε καλη αρχη και απο μενα ανυπομονουμε :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ημουν απ την δουλεια...επεσε και δουλεια...ειχα μια αναποδια με τον βραχο...ξαναστησα απ την αρχη και οταν εκατσα στον καναπε για ενα τσιγαρο με πηρε ο υπνος...το μεσημερι φωτος παιδες...παω για δουλεια τωρα....

Ηρθε και ο Κωστας Τ εχθες και μετρισαμε την αλατοτητα και ειμαι 1025....θερμοκρασια στους 24-25 για αρχη μιας που περιμενω τον κοντρολερ ακομα, μαζι με τα υπολοιπα....

Ο βραχος αν και εμεινε 20ωρες και εκτος νερου, εχει ακομα καποια ζωη επανω, δυο σκουλικακια εκοψαν βολτα εχτες στον αραγωνιτη(προσφορα Κωστα Τ) και κατι σαν "ομπρελα" ανοιξε, λογικα θα το παρει η μηχανη να το δειτε.....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να ανεβασω φωτο απ το Iphone(4)???

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και μια πρωινη πριν φυγω για δουλεια...

Ακομα θολο μετα την προσθηκη του αραγωνιτη και τα βακτυριδια....

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

μεγαλωσε τις φωτο ειναι πολυ μικρες και δεν φαινονται καλα καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε ακου ο αριστερος βραχος ειναι ψυλος καΙ μη λειτουργικος εγω θα κατεβαζα το τελευταιο κομματι και επισεις σου λειπουν σπηλιες αρα το κομματι αυτο το βαζεις αναμεσα στα δυο για να κανεις σπηλιες

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη ενα κομματι πισω απ τα δυο...

Πες κανα τροπο να τα κολλησω και να μηνουνε συγουρα γιατι χαλασα ενα κουτι κολλα(tunze) και τπτ δεν εκανα :-(

Ειχω σκευτη κανα δυο τροπου αλλα αμα δεν βγω υλικο καλο δεν μπορω να κανω τπτ καλητερο απ το να στοιβαξω ακολητα και οτι γινει στην πορεια...

Link to comment
Share on other sites

Πάνε τα δεξιό κομμάτι ακόμη πιο δεξιά για να δημιουργήσει μια υποτυπώδη κρυψώνα μεταξύ του βράχου και του κρεμαστού skiimer.

Επίσης φέρνεις το αριστερό κομμάτι και άλλο δεξιά και με ένα ακόμη κομμάτι βράχου τα ενώνεις μεταξύ τους δημιουργώντας μια γέφυρα που και σαν κρυψώνα θα είναι, αλλά θα ενώσει και τους δυο βράχους για περισσότερη σταθερότητα και χώρο για κοράλλια.

Το ότι το αριστερό κομμάτι είναι υψηλό προσωπικά μου αρέσει, αν και όπως είπε ο Νίκος δεν είναι ιδιαίτερα λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...