Jump to content

140 Λιτρα Φυτεμενο


nikolas_goun

Recommended Posts

Η πρωτη μου επαφη με τα ενυδρεια ξεκινησε πριν 5 περιπου χρονια, οταν ο πατερας μου ειχε την "κακη" ιδεα να μου κανει δωρο ενα reef ενυδρειο :jig: Ηταν Μαιος θυμαμαι οταν ειχα γυρισει απο μια εκδρομη και ειχα βρει τον πατερα μου να κολαει τα κρυσταλλα του ενυδρειου (σαν φοιτητς και ο πατερας μου ειχε φτιαξει ενδυρειο γλυκου ολομοναχος) Τελοσπαντων τον Ιουνιο του 2009 μπηκαν τα πρωτα αλλατισμενα νερα και αρχισε να τρεχει το ενυδρειο με τον καιρο αρχισα να το στοκαρω. Τον πρωτο καιρο με ειχε δυσκολεψει πολλυ και ειχα ζητησει βοηθεια απο αρκετα μελλη αυτου του φορουμ αλλα και αλλων και τους ευχαρστω (μια μικρη λεπτομερεια το προηγουμενο ονομα μου στο φορουμ ηταν nikos_gn ή nick_gn δεν θυμαμαι για αυτο και η αλλαγη του ονοματος :P ) Πηγαιναν ολα καλα ωσπου δυο χρονια μετα.. το καλοκαιρι του 2011 ελειπα σε διακοπες για μια βδομαδα και ειχα περασει πολυ καλα.. αλλα η μοιρα μου επιφυλλασε πικρες οταν θα γυρνουσα σπιτι. Δυστηχως ειχε βραχυκυκλωσει ο θερμοστατης και ειχε ριξει το γενικο.. τα πηρα ολα στο χερι :cigar: . Λογω οικονομικων δεν ξαναπροσπαθησα για reef και ειπα θα το κανω γλυκο (οχι οτι παραιτηθηκα τελειως καποια στιγμη θα ξανακανω ενα reef)

Aς δωσω τωρα καποια στοιχεια για το φυτεμενο μου

Διαστασεις : 80cm μηκος x 40cm πλατος x 50cm υψος

Φλιτρανση: Eheim 2213 σαν βιολογικο, Eheim Liberty 2042 κρεμαστο με σφουγκαρια

Θερμανση: Eheim/Jager 150 watt

Φωτισμος: 24watt T5 10000 kelvin Aquamedic, 24watt Aquamedic plantgrow, 10watt T8 LED 6500kelvin, 10watt T8 LED 10000kelvin

Yποστρωμμα: 4cm seachem flourite black

Ζωντανα

Ψαρια: 1x clown loach, 1x redtail shark, 2x corrydoras, 1x pleco, 1x gold algae eater, 5x neon tetra, 5x black tetra, 4 x guppy + 8 δικιας μου γεννας , 2 x Ξιφοφορους.

Φυτα: 3 ριζες Echinodorus amazonicus, 5 ριζες Anubias nanapost-58102-0-31208400-1388833105_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikolas_goun
Link to comment
Share on other sites

Eρχοντε και αλλες φωτογραφιες.. η προηγουμενη ειναι πως ηταν αρχικα :)

Link to comment
Share on other sites

Kαι ετσι ειναι σημερα :D

post-58102-0-35873800-1388833734_thumb.jpg

post-58102-0-55887700-1388833751_thumb.jpg

post-58102-0-24400500-1388833765_thumb.jpg

post-58102-0-52541600-1388833780_thumb.jpg

post-58102-0-71017900-1388833799_thumb.jpg

post-58102-0-16726100-1388833813_thumb.jpg

post-58102-0-17804200-1388833824_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την κακη ποιοτητα αλλα ειναι απο κινητο :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα χρώματα σου , ζωηρά και ζωντανά . Φοβερά , πανέμορφα τα φυτά σου , αλλά νομίζω πώς είναι λανθασμένος ο συνδυασμός σου στα ψαράκια :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ειναι λιγο λανθασμενος.. αλλα εχουν προσαρμοστει ολα μια χαρα και λυπαμαι να τα δωσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ξαναρθες στο φορουμ μας και καλη χρονια.

Δυστοιχος τα ψαρια σου ειναι λαθος και πρεπει να κανεις κατι γι αυτο γιατι θα εχεις προβληματα.Καποια μεγαλωνουν πολυ και δεν κανουν για το ενυδρειο σου και καποια θελουν διαφορετικες συνθικες νερου.

Οι λαμπες σου ειναι λαθος,βασικα τα κελβιν τους ειναι λαθος,στα φυτεμενα βαζουμε 4500Κ και 6500Κ,πρεπει να τις αλλαξεις γιατι θα εχεις προβληματα με τις αλγες.

Μετρησεις δεν βλεπω..το ενυδρειο ειναι στρωμενο?

Link to comment
Share on other sites

Ο rastafarian εχει απολυτο δικιο

μπορει να νομιζεις οτι τα ψαρια εχουν προσαρμοστει

αλλα ολα τα ψαρια χρειαζονται διαφορετικες συνθηκες νερου

γιαυτο το καλητερο ειναι να επιλεξεις τι θα ηθελες να κρατησεις

Επισης θα χρειαστουμε και αλλες πληροφοριες

οπως:

μετρησεις

ρουτινες

ποσο καιρο τρεχει

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι λαμπες ειναι στο προγραμμα να αλλαξουν .. Αλγες ειχα στις αρχες ενα προβληματακι με ΒΒΑ αλλα εχει κοπασει ευτυχως. Μετρησεις εκανα στην αρχη οταν το εστρωνα αλλα τωρα μετα απο δυο χρονια που τρεχει εχουν ολα σταθεροποιηθει και κυλουν ομαλα :) Οσων αφορα τα ψαρια αν εννοεις τα loaches μολις φτασουν σε σημειο να μην χωραν στο ενυδρειο :P θα τα δωσω 100% μεχρι στιγμης παντως τα βλεπω μια χαρα.. και ενεργητικα και υγιεστατα

:D:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ο rastafarian εχει απολυτο δικιο

μπορει να νομιζεις οτι τα ψαρια εχουν προσαρμοστει

αλλα ολα τα ψαρια χρειαζονται διαφορετικες συνθηκες νερου

γιαυτο το καλητερο ειναι να επιλεξεις τι θα ηθελες να κρατησεις

Επισης θα χρειαστουμε και αλλες πληροφοριες

οπως:

μετρησεις

ρουτινες

ποσο καιρο τρεχει

Ναι γνωριζω για τα ψαρια αλλα στις αρχες ειχα προσπαθησει για κοινωνικο.. Τιμες pH απο οσο θυμαμαι ειμουν στα ορια για τα loaches δηλαδη καπου στο 7.5 και γενικα ευτυχως καποια αρρωστια δεν εχει εμφανιστει :D

Οσων αφορα τις ρουτινες μου:

-10% αλλαγη νερου εβδομαδιαια

-καθαρισμα φιλτρου με σφουγγαρια εβδομαδιαια

- 50% αλλαγη νερου μηνιαια

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι λαμπες ειναι στο προγραμμα να αλλαξουν .. Αλγες ειχα στις αρχες ενα προβληματακι με ΒΒΑ αλλα εχει κοπασει ευτυχως. Μετρησεις εκανα στην αρχη οταν το εστρωνα αλλα τωρα μετα απο δυο χρονια που τρεχει εχουν ολα σταθεροποιηθει και κυλουν ομαλα :) Οσων αφορα τα ψαρια αν εννοεις τα loaches μολις φτασουν σε σημειο να μην χωραν στο ενυδρειο :P θα τα δωσω 100% μεχρι στιγμης παντως τα βλεπω μια χαρα.. και ενεργητικα και υγιεστατα

:D:thumbsu:

Δεν ειναι μονο αυτο φιλε μου.

redtail shark δεν κανει για το ενυδρειο σου.

corydoras θελουν κοπαδι και μαλακο νερο.

pleco αν ειναι ο κοινος δεν κανει για το ενυδρειο σου και θελει μαλακο νερο.

neon θελουν κοπαδι και μαλακο νερο.

black tetra θελουν κοπαδι και μαλακο νερο.

γκαπυ θελουν σκληρο νερο

ξυφοφοροι θελουν σκληρο νερο

Επισης εχεις παρα πολλα ψαρια για τα λιτρα σου.Θα πρεπει να σκεφτεις με ποια θες να ασχοληθεις και να τους παρεχεις σωστες συνθικες και αυτα που δεν ταιριαζουν πρεπει να φυγουν.

10% αλλαγη την εβδομαδα δεν ειναι τιποτα,θα πρεπει να κανεις 30% καθε εβδομαδα.

Το φιλτρο δεν το καθαριζουμε τοσο συχνα αλλα μονο οταν πεσει η ροη του.Με ποιο τροπο το καθαριζεις?

Θα πρεπει να κανεις μετρησεις για να δουμε σε τι φαση ειναι το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι προβληματα μπορει να εμφανιστουν στα ψαρια? (Το φιλτρο με τα σφουγγαρια το καθαριζω τοσο συχνα γιατι βρομιζει και γρηγορα..της βιολογιας δεν το πειραζω) Γιατι ρε παιδια τοσο καιρο που τα εχω ολα τρεχουν φυσιολογικα.. υπαρχει περιπτωση να ημουν τοσο τυχερος και να επεσα σε τοσο ανθεκτικα? Γενικα δεν θελω να κατηγορησα κανεναν αλλα μηπως οσον αφορα τις μετρησεις ειναι σαν να ψαχνουμε προβλημα να βρουμε? Δηλαδη πριν 20 και 30 χρονια που δεν ειχαν τεστακια και τετοια και το μονο που ειχαν ηταν ενα φιλτρο ενας θερμοστατης κ.λ.π πως συντηρουσαν ενυδρεια? Kαι σε μενα πιο συγκεκριμενα πως γινεται να τρεχουν ολα φυσιολογικα χωρις κανενα απολυτως προβλημα? Και εκτος αυτου να εχω και γεννες απο γκαπυ αλλα και απο ξιφοφορους? Και να εχουν επιβιωσει κιολας? Λιγες ακομα φωτο σε λιγο :D

Link to comment
Share on other sites

τελικα σαν να ειναι πολλες <3 :P

post-58102-0-56032300-1388854478_thumb.jpg

post-58102-0-25904000-1388854497_thumb.jpg

post-58102-0-90988400-1388854512_thumb.jpg

post-58102-0-82845000-1388854528_thumb.jpg

post-58102-0-70944300-1388854541_thumb.jpg

post-58102-0-56893500-1388854566_thumb.jpg

post-58102-0-14596400-1388854573_thumb.jpg

post-58102-0-27901800-1388854582_thumb.jpg

post-58102-0-53186600-1388854594_thumb.jpg

post-58102-0-61045100-1388854609_thumb.jpg

post-58102-0-49985100-1388854630_thumb.jpg

post-58102-0-29670100-1388854662_thumb.jpg

post-58102-0-79324700-1388854851_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikolas_goun
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις τα προφιλ των ψαριων που εχεις θα καταλαβεις.Οπως σου ειπα καποια θελουν μαλακο νερο και καποια σκληρο,δεν τα βαζουμε ολα οπου ναναι και με οτι ναναι.Τα προφιλ γι αυτο υπαρχουν.

Οσον αφορα τα τεστακια ειναι χρησιμα γιατι ξερεις ανα πασα ωρα και στιγμη τι γινετε στο ενυδρειο σου,Εσυ που δεν κανεις τεστ που ξερεις αν εχεις αμμωνια η ανεβασμενα νιτρικα?Θα περιμενεις να αρρωστησει καποιο ψαρι πρωτα για να καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω παρα πολλα ψαρια που δεν εχεις γραψει,οπως αρκελικους,red eye tetra νομιζω,πλατυ.

Φιλε μου εκτος οτι εχεις υπερβολικα πολλα ψαρια,τα ψαρια σου δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Oντως τα εχω ξεχασει αυτα.. ηταν οι πρωτοι κατοικοι του ενυδρειου.. 1 αρλεκινος και 3 red eye tetra.. πλατυ οχι δεν εχω ειναι ο θηλυκος ξιφοφορος.. Απλα σου ξαναλεω οτι μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωμισει προβλημα αρα ναι δεν θα κανω μετρησεις μονο και μονο για να πλουτιζουν καποιες εταιρειες.. Με αυτα που μπορω να προσφερω αυτον τον καιρο εχω δει ψαρια που ειχα παρει μικρα να γινονται θερια ολοκληρα.. Πιστευω οτι πλεον το ενυδρειο εχει γινει ενα κλειστο συστημα που μπορει πλεον και συντηρει μονο του τον εαυτο του.. Στο θαλασσινο που ειχα που εκανα μετρησεις και προσθετα ζουμια για να ειναι "σωστες" οι τιμες , καθε μερα και χειροτερα πηγαινε..

Τα προφιλ ψαριων ευτυχως που εχουν δημιουργηθει για να ξερουν τα ατομα που θελουν να κανουν ενα βιοτοπικο τι συνθηκες να εχουν :D

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε μου,δεν εχω κατι αλλο να πω.

Καλη συνεχεια απο μενα

Σε ευχαριστω πολυ :) Keep rollin :P xaxax

Link to comment
Share on other sites

Oντως τα εχω ξεχασει αυτα.. ηταν οι πρωτοι κατοικοι του ενυδρειου.. 1 αρλεκινος και 3 red eye tetra.. πλατυ οχι δεν εχω ειναι ο θηλυκος ξιφοφορος.. Απλα σου ξαναλεω οτι μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωμισει προβλημα αρα ναι δεν θα κανω μετρησεις μονο και μονο για να πλουτιζουν καποιες εταιρειες.. Με αυτα που μπορω να προσφερω αυτον τον καιρο εχω δει ψαρια που ειχα παρει μικρα να γινονται θερια ολοκληρα.. Πιστευω οτι πλεον το ενυδρειο εχει γινει ενα κλειστο συστημα που μπορει πλεον και συντηρει μονο του τον εαυτο του.. Στο θαλασσινο που ειχα που εκανα μετρησεις και προσθετα ζουμια για να ειναι "σωστες" οι τιμες , καθε μερα και χειροτερα πηγαινε..

Τα προφιλ ψαριων ευτυχως που εχουν δημιουργηθει για να ξερουν τα ατομα που θελουν να κανουν ενα βιοτοπικο τι συνθηκες να εχουν :D

Σε αυτο θα διαφωνισω

οι συνθηκες που εχουν τα προφιλ

ειναι αυτες που θα πρεπει να υπαρχουν

ωστε τα ψαρακια μας

-να ζουν περισσοτερα χρονια

-να αποκτουν πληρως τα χρωμα τα τους

-να μην ειναι τοσο ευαισθητα

και αλλα πολλα

Εμεις προσπαθουμε να μαθουν ολοι

πως θα πρεπει να διατηρουμε

ενα σωστο ενυδρειο

ωστε να ειμαστε εμεις και τα ψαρακια μας ευτυχησμενα

Χωρις να πιεζουμε καποιον να το κανει

Απλως συμβουλευουμε

Παντα Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και οι δυο εχετε απολυτο δικιο.. απλα ξαναλεω οτι δεν βρισκω πουθενα το λογο στο να αλλαξω κατι στο ενυδρειο μου (εκτος απο τις λαμπες :P ) απο την στιγμη που βλεπω πως ολα κυλανε ομαλα, χωρις καποιο προβλημα, και παρατηρω ανατυξη και στα φυτα μου και στα ψαρια μου

B)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και οι δυο εχετε απολυτο δικιο.. απλα ξαναλεω οτι δεν βρισκω πουθενα το λογο στο να αλλαξω κατι στο ενυδρειο μου (εκτος απο τις λαμπες :P ) απο την στιγμη που βλεπω πως ολα κυλανε ομαλα, χωρις καποιο προβλημα, και παρατηρω ανατυξη και στα φυτα μου και στα ψαρια μου

B)

Φιλε μου, καλως ηρθες και παλι!

Ελπιζω να μην στραβωσει κατι στο ενυδρειο σου γιατι μετα θα ειναι αργα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ελπιζω φιλε μου..

:bigemo_harabe_net-151:

post-58102-0-29592600-1388919690_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...