Jump to content

Γεννα Convict Αμεση Βοηθεια


GeorgeG4

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου...!!!!

σημερα ειδα καπως περιεργα τα ψαρακια μου σε μια γωνια του ενυδρειου.ειχαν σκαψει και σε μια πετρα ειχαν βαλει τα αυγα τους..

ο μαυρουλης την βρηκε την ασπρουλα και ζευγαρωσαν (ε περιπου).

Στο θεμα μας....το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα με αλλα ψαρακια καταδικοι και αυτα..

τι κανω?ξερω οτι μολις βγουν πρεπει να τα παρω...να παρω και την μανα τους?

εχω ενα αλλα μικρο ενυδρειο 30 λίτρων ομως δεν εχω θερμοστατη εκει...τι μπορω να κανω ωστε να μπορεσω να εχω οσα πιο πολλα μικρα ζωντανα

στο τελος???να κλεισω με πλεξιγκλας μια γωνια μεσα στο υπαρχων???

Οποιος μπορει λιγο γρηγορα να μου απαντησει.....Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν εχεις κι αλλα μεσα δυσκολα τα πραγματα! Αν μπορεις φτιαξε καποιο χωρισμα με πλεξιγκλας και χωρισε τα!

Για σημερα ασε ανοιχτο ενα φωτακι ωστε να βλεπουν οι γονεις τα αυγα και αυριο κανεις τις πατεντες σου!

Μην βγαλεις τα ψαρια τωρα!

Link to comment
Share on other sites

ειναι αβγα ακομα.αν δεν βγουν τα ψαρακια δεν κανω τιποτα.να αφησω το πορτατιφ ανοιχτο τοτε.

θα μπορουσα να τα παρω οταν βγουν ομως το μικρο το ενυδρειο δεν θα μπορω να το ελενξω σε θεμα θερμοκρασιας και εκει κολλαω...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα χωρισεις δεν χρειαζεται να τα παρεις! Αν ηταν να τα εβγαζες, τωρα ηταν η καλυτερη ωρα! Τα αυγα δεν παθαινουν τιποτα. Τα νεογεννητα ψαρακια παθαινουν!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι θα δοκιμασω να βαλω πλεξιγκλας και να απομονωσω την μια γωνια.να αφησω την μανα μαζι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Να αφησεις τους γονεις μαζι! Αν δεις οτι η μανα διωχνει τον πατερα, να βγαλεις τον πατερα και να αφησεις την μανα μονο!

Ριξε και μια ματια εδω απο επιτυχημενη γεννα!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εκανα τιποτα ειναι πολυ σκληρα ψαρια μην ανγωνεσαι και αυτη η γεννα να μην παει καλα θα δεις πολλες ακομα ειναι να μην γινει η αρχη ασε τα πραγματα να πανε μονα τους μην τα στρεσαρεις μπορει να τα κανεις χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εκανα τιποτα ειναι πολυ σκληρα ψαρια μην ανγωνεσαι και αυτη η γεννα να μην παει καλα θα δεις πολλες ακομα ειναι να μην γινει η αρχη ασε τα πραγματα να πανε μονα τους μην τα στρεσαρεις μπορει να τα κανεις χειροτερα.

και εγω τιποτα δεν θα εκανα!!!!!!!!!!!!!!!!τα convict ειναι πολυ καλοι γονεις,και με πολλες γεννες (νομιζω ανα σαραντα πενηντα μερες εχω γεννα)......αν ειναι η πρωτη φορα που γεναν ,μπορει να τα χασουν τα αυγα τους,αλλα μην αγχωνεσε γιατι θα υπαρξουν πολλες ακομα γεννες και καθε φορα ,το ζευγαρι θα ειναι ποιο εμπειρο....αυτο που με φοβιζει δεν ειναι τα αυγα με τους γονεις τους,αλλα τα υπολοιπα ψαρια στο ενυδρειο!!!!!!!!!!!!!!!!! τα οποια και μεγαλυτερα να ειναι ,θα το φανε το ξυλο τους απο τους γονεις ,και για λιγες μερες στο ενυδρειο οτι κινητε θα πυροβολητε!!!!!!!!!τι αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο??????

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βιαζεσαι για απογονους ,ασε την φυση να κανει την δουλεια της!!!!!!!!!!σιγουρα ,θα δεις πολλες ακομα γεννες ,σε πολλα σημεια του ενυδρειου σου.Τα ψαρια σου θα βρουν και το σημειο που θα τα βολευει αλλα και τον τροπο αναπαραγωγης τους!!!!!!!!Υπαρχει περιπτωση να κανεις τα παντα(να βαλεις πλεξι,να τα χωρισεις απο τα αλλα ψαρια κ.α.)αλλα να μην καταφερεις τιποτα,αφηνοντας τα ομως μονα τους ,θα μαθουν.Απλα καλα θα ειναι να εχεις πολλες πετρες και ριζες και γενικα πολλες κρυψωνες στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...