Jump to content

Αργοπορημενες Αλλαγες Νερου Και Μετρησεις.


mad23

Recommended Posts

Πολλες φορες για διαφορους λογους καθυστερουμε να κανουμε μια αλλαγη νερου και την πραγματοποιουμε καποιες μερες-εβδομαδες μετα.



Εχετε παρατηρησει ποτε καποια μεταβολη στις τιμες αυτου του νερου της αργοπορημενης αλλαγης?


Ειχατε καποιο προβλημα με το ενυδρειο μετα την αλλαγη?


Και ποια διαδικασια ακολουθησατε μεχρι να κανετε εντελει την αλλαγη?



edit


Το θεμα ξεκινησε με βαση την πολυ ευστοχη απορια του φιλου jester σε καποιο αλλο θεμα


"επ ευκαιρία. το νερό για τις αλλαγές μπορώ να το αποθηκεύσω σε βαρέλι χωρίς κυκλοφορητή (αφού διαλυθεί το αλάτι βεβαίως) και να ανάψω τον κυκλοφορητή μια ώρα πριν την αλλαγή ή θα είναι για πέταμα;"



Γι'αυτο ποτε δεν πρεπει να δισταζουμε να κανουμε ερωτησεις παιδια,απο την πιο απλη ερωτηση μπορει να ανοιχτει ενα πολυ ωραιο θεμα και να γινει μια πολυ καλη συζητηση :thumbsu:



Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσεις όμως το νερό στο κουβά με κυκλοφορητή την τέταρτη μέρα το πιο πιθανόν είναι να ανεβάσει αμμωνία και να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου. Καλύτερα χωρίς κυκλοφορία αλλά σφραγισμένο να μην παίρνει αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη προσωπικα εχω αφησει με κυκλοφορητη φρεσκο-νεο νερο για αλλαγη,10 ημερες πριν τελικα κανω την αλλαγη και

μετρησα αμμωνια 0 και στα δυο μπετονια.

Το ενα ηταν 60 λιτρα και το αλλο 50.

Μηπως σε αυτο που λες παιζει ρολο το αλατι που χρησιμοποιησες?

Αυτο που λες ισως να ισχυει με καποια αλατια οπως το bio-actif η' της fauna.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

νιτρώδη μέτρησες; :xmas_laugh:

Στη δική μου περίπτωση, χρησιμοποιώ της grotech το easy mix, το άφησα 4 μέρες στο κουβά με κυκλοφορητή επειδή δεν είχα χρόνο να κάνω την αλλαγή.την 4η ή 5ή μέρα δεν θυμάμαι ακριβώς κοιτάω το κουβά περνώντας από μπροστά και μου φάνηκε σαν να είχε θολώσει το νερό μέσα, έκανα τεστ αμμωνίας και βρισκόμουν στην πρώτη βαθμίδα με το τεστ της sera, βέβαια επειδή έχω δηλώσει ριψοκίνδυνος, έκανα την αλλαγή εκείνη τη στιγμή :ChristmasTree: από τότε δεν έχω ξανά αφήσει πάνω από δύο μέρες το νερό της αλλαγής στο κουβά.

πάντως σίγουρα αποτελεί ενδιαφέρον η συγκεκριμένη συζήτηση!

εσύ Μιχάλη τι αλάτι χρησιμοποίησες;

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη,χρησιμοποιω το tpm pro και το red sea το απλο.

Αυτα εχω αφησει για αρκετες μερες και δεν μου παρουσιασαν καμια θολουρα και μετρησιμη αμμωνια.

Και πραγματικα τα εχω αφησει παρα πολλες φορες για αρκετες μερες(τεμπελακος...μεχρι να παρω αποφαση να την κανω την αλλαγη :bbq: )

Αυτο που λες το εχω δει με τα 2 αλατια που ανεφερα(bio-actif και fauna).

Με αυτα το νερο ειχε θολωσει στην 2η-3η μερα.(και εγω την ειχα κανει την αλλαγη τελικα-λυπομουν το αλατι- και δεν ειδα καποια αρνητικη επιδραση στο ενυδρειο.)Ηταν σχετικα λιγα τα λιτρα οποτε και δεν προτεινω σε καποιον να κανει το ιδιο.

Αλλα αυτα περιεχουν μεσα οργανικες ενωσεις και γενικα συστατικα που προωθουν-βελτιωνουν τη βιολογια κτλ

οποτε ισως αυτα να παιζουν καποιο ρολο.

Να πω την αληθεια σε αυτα δεν εκανα μετρηση αμμωνιας.Ισως να ειχαν ισως και να μην ειχαν.

Επρεπε να μετρησω γμτ...

Της grotech αναφερει οτι περιεχει κατι παρομοιο σαν τα δυο παραπανω?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν περιέχει τίποτα τέτοιο! Να ήταν τυχαίο! δεν ξέρω! μιας πού όταν αγόραζα άλλο αλάτι δεν ετοίμαζα ποτέ το νερό της αλλαγής αλλά το έριχνα κατευθείαν, ανακάτευα να λιώσει το αλάτι και μέσα! θα το ξαναδοκιμάζω να δω μήπως ήταν τυχαίο, έτσι για επαλήθευση!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωτηρη,μια επαληθευση θα ηταν πολυ χρησιμη :thumbsu:

Αν τυχει να κανω και εγω αλλαγη με καποιο απο αυτα τ'αλατια θα μετρησω κ εγω αμμωνια.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Και γω Μιχαλη οπως εσυ τυχαινει να αφηνω αρκετες μερες το νερο της αλλαγης. Παω για ενα 24 ωρο και καταληγω στο 5ημερο λογω υποχρεωσεων. Παντα με κυκλοφοριτη (αλατι Red Sea απλο) χωρις θερμοστατη. Κατα καιρους μετρησα μια φορα αμμωνια, μια αλλη νιτρικα αλλα τιποτα. Ισως να χω μετρησει και νιτρωδη δεν θυμαμαι.. Θα εχω το νου μου την επομενη φορα που θα αργησω αρκετα να κανω μετρησεις σε ολα.. Μια απορια, τα χρησιμα συστατικα KH, Ca κλπ. καταναλωνονται απο τιποτα με τις μερες? Χλωμο το βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

Και γω Μιχαλη οπως εσυ τυχαινει να αφηνω αρκετες μερες το νερο της αλλαγης. Παω για ενα 24 ωρο και καταληγω στο 5ημερο λογω υποχρεωσεων. Παντα με κυκλοφοριτη (αλατι Red Sea απλο) χωρις θερμοστατη. Κατα καιρους μετρησα μια φορα αμμωνια, μια αλλη νιτρικα αλλα τιποτα. Ισως να χω μετρησει και νιτρωδη δεν θυμαμαι.. Θα εχω το νου μου την επομενη φορα που θα αργησω αρκετα να κανω μετρησεις σε ολα.. Μια απορια, τα χρησιμα συστατικα KH, Ca κλπ. καταναλωνονται απο τιποτα με τις μερες? Χλωμο το βλεπω..

επειδη ρωτηθηκε στο αλλο θεμα απο το οποιο εγιναν αποκοπη τα posts . Δεν εδειξαν τιποτα οι μετρησεις που ειχα κανει..Μηδενικες.
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη το τελευταιο αλατι που ειχα και εκανα μετρησεις μου εβγαλε στα 1,026

1η μερα

kh-14,6

ca-440

2 μερα

Kh-14

ca-430

3η μερα

Κh-14

ca-430

4η μερα

Δεν μετρησα

5η μερα

kh-14

ca-430

Μετραγα γιατι ηταν πρωτη φορα που το χρησιμοποιησα της fauna οποτε ηθελα να εχω εικονα για τις τιμες.

εχεις δικιο οι μεταβολες θεωρω πως οφειλονταν στο οτι διαλυθηκε καλυτερα το αλατι και οχι οτι ειχε καταναλωση η' κατι αλλο.

Παντως σε κουβα που ειχα αφησει χωρις κυκλοφορητη με στασιμο το νερο για μια ημερα+,ειχα δει πτωση στο Ph.

Απο τοτε παντα ειχα κυκλοφορητη.

Θερμοστατη βεβαια βαζω παντα οσο αρκει για να ζεστανει το νερο πριν την αλλαγη.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα βρήκα και αυτή την συζήτηση στο Reef Central.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2119232

Βασικά αυτό που λένε είναι πως τα αλάτια με πρόσθετες βιταμίνες και βακτήρια/οργανικά θα ξεκινήσουν τον κύκλο κανονικά ενώ αυτά που δεν έχουν πρόσθετα δεν θα έχουν τέτοια θέματα. Και όσο για την αποθήκευση αναφέρουν πως το μόνο πρόβλημα είναι να γίνει αναερόβιο το μίγμα άρα θέλει μινιμουμ αεραντλία. Μου λύθηκε και η απορία με ένα λευκό ίζημα που έβγαζε παλιά το Tropic Marine Pro. Πρόκειται για ανθρακικό ασβέστιο που δημιουργόταν είτε επειδή έριχνα πρώτα το αλάτι και μετά το νερό είτε λόγω της εξάτμισης.

Mod edit

Αφαιρεθηκε το offtopic μερος του Post που μεταφερθηκε :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν εχεις κατι μεσα να ξεκινησει το κυκλο δεν ειναι λογικο να συμβει αυτο...

Οπως επισης δεν ειναι λογικη η μεγαλη καταλωσει σε στοιχεια εφοσον δεν υπαρχει κατο μεσα να τα καταναλωσει....

Ειδηκα για 10μερες, εδω ριχνουμε τις παναγιας τα ματια μεσα και παλι φτανουμε μηνα καμια φορα....

Αυτο με το θολομα μου κανει εντυπωσει, υπαρχει περιπτωσει να αφριζει ή να δημιουργειτε μεσα στο κουβα φυσαλιδα και να θολονει;;

Εαν σε καποιον ξανασυμβει αυτο, ας κανει εναν καπο πριν κανει κατι να βγαλει την αντλια και να δει σε ποση ωρα θα ξεθολοσει, ετσι θα μαθουμε τι παιζει....

Τωρα που ειπατε αλλαγες πρεπει να φτιαξω νερο ....

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ ότι κάνοντας πειράματα αποθηκευσεις σε θαλασσινό νερό όμως, μου έδειχνε όταν το κυκλοφορούσαν σε ανοιχτό καδο νιτρικα στις 10μερες και μετά ,ενώ όταν το κρατούσα αεροστεγως κλειστό σε αδιαφανής βαρέλι, δεν έδειχνε τίποτα ακόμη και 21 ημέρες μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω παλι αφησα νερο και σφραγισμενο για 5 μερες,6 ισως και βδομαδα χωρις τπτ μεσα,σκετο το νερο γιατι μου τυχανε διαφορα εκεινες τις μερες και η χαζη δεν εκανα τεστ πριν και μετα και κανω την αλλαγη και σημερα(μετα απο μερες αρκετες δλδ)που εκανα τεστ στο νερο ολα εχουν γ.....μη πω καλυτερα...αμμωνια στο θεο,νιτρικα στο θεο,ph υψηλο, kh χαμηλο, και εβαλα και ζωντανα καινουρια και ειμαι σε φαση υστεριας με την βλακεια μου....εχω ετοιμασει γυρω στα 40 λιτρα νερο και με αλατι και χωρις και αυριο θα κανω αλλαγη με φρεσκο νερο να δουμε γιατι παω να παθω εγκεφαλικο..και ολα μου πηγαιναν ρολοι,οταν λεμε ρολοι ρολοι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...