Jump to content

Πρόβλημα Με Lucky Bamboo (Δράκαινα Σαντεριάνα)


Recommended Posts

Έχω σε ένα 25λιτρο μονομαχοενυδρείο 3 lucky bamboo, μέσα στο υπόστρωμα και το χαλίκι. Λίγο παραπάνω από το μισό μέρος τους βρίσκεται μέσα στο νερό, ενώ το άνω μέρος τους με τα φύλλα είναι έξω από το νερό. Το πιο μεγάλο και παχύ πριν λίγο καιρό άρχισε να κιτρινίζει στο φύλλωμα και στη συνέχεια το κιτρίνισμα άρχισε να κατεβαίνει. Σε μία αλλαγή νερού το απομάκρυνα από το ενυδρείο, και μου έκανε εντύπωση πόσο καλά είχε ριζώσει. Στο κάτω μέρος του όμως έχει πεταχτεί ένα νέο κομμάτι του με μικρά φυλλαράκια. Επομένως το κράτησα σε ένα δοχείο με το νερό της αλλαγής. 

 

2014-01-18+18.13.52.jpg

 

Τα δύο εναπομείναντα. Έτσι ξεκίνησε να κιτρινίζει ολόκληρο το άλλο. Μήπως πρέπει να κλαδέψω τα κίτρινα φύλλα; 

 

2014-01-18+18.16.38.jpg

 

Οι νέοι βλαστοί που πέταξε το χαλασμένο.

 

2014-01-18+18.15.30.jpg

 

Το χαλασμένο. Έχω διαβάσει ότι όταν το κόβουμε πρέπει να αλείφουμε το κομμένο μέρος με κερί. Προτού κάνω οτιδήποτε γνωρίζει κανείς να μου πει τη γνώμη του. Φυσικά δεν το βάζω πίσω στο ενυδρείο, θα το κρατήσω σε ένα δοχείο με νερό από τις αλλαγές μέχρι να δω τι θα κάνω τελικά, αν επιζήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα άλλο φορουμ διαβασα πως αυτο συμβαινει απο μεγάλη ποσότητα ουσιών που έχει το νερο ή και λιπασμάτων και συνηστούσε να κόψεις τα κιτρινισμένα φύλλα δεν ξέρω κάτι άλλο για να σε βοηθησω θα σου πρότεινα να το πας σε ενα φυτώριο να σου πεί και κάποιος "ειδικός" τη γνώμη του...

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος,δεν εχω καθολου εμπειρια απο αυτο το φυτο και δεν μπορω να σε βοηθησω.Ισως αν ψαξεις σε κανενα ξενο φορουμ να βρεις την απαντηση και να την γραψεις και για μας.:P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)

Αλλαγές νερού στο μονομάχο κάνω εβδομαδιαίως και δεν λιπαίνω καθόλου πλέον. Κάνω θεραπεία με melafix στον μονομάχο, αλλά το πρόβλημα με το φυτό έχει ξεκινήσει πολύ πριν τη θεραπεία.

Θα ψάξω να βρω πληροφορίες και θα σας ενημερώσω, μήπως μάθουμε όλοι μαζί! :D

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από μία αναζήτηση (σε ξένα fora κηπουρικής τελικά!) βρήκα ότι το κιτρίνισμα στα φύλλα και/ή στον κορμό μπορούν να οφείλονται σε πολλούς παράγοντες:

  1. πολλή έκθεση σε άμεσο ηλιακό φως
  2. χαμηλό επίπεδο στάθμης νερού
  3. απότομες μεταβολές θερμοκρασίας
  4. στρες
  5. έκθεση σε αέρα κλιματιστικού
  6. χημικά στο νερό
  7. πολύ λίπασμα στο νερό
  8. έλλειψη λίπανσης (σε έκθεση στο ηλιακό φως αν δεν έχει θρεπτικά συστατικά δεν μπορεί να φωτοσυνθέσει)
  9. ασθένεια του φυτού

Σχετικά με τη λίπανση, είδα ότι ακόμα και σε όσους έχουν αυτό το φυτό εκτός ενυδρείου, π.χ. σε βάζο ή γλάστρα, συστήνεται να χρησιμοποιούν λιπάσματα για υδρόβια φυτά.

Συμβουλές που βρήκα για την αντιμετώπιση:

  1. Κόβουμε τα κιτρινισμένα φύλλα με ένα καθαρό ψαλίδι άμεσα γιατί η σήψη μπορεί να επεκταθεί και στο υπόλοιπο φυτό.
  2. Κόβουμε τον κιτρινισμένο κορμό στο σημείο που είναι σαν δαχτυλίδι και "σφραγίζουμε" το κομμένο μέρος με λίγο κερί για να μην μολυνθεί από βακτήρια.
  3. Φροντίζουμε να έχει τις ιδανικές συνθήκες.

Θα κάνω όσα έγραψα και θα σας ενημερώσω! :geek:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες Χρυσανθη!

Να πω μια βλακεια?Μηπως αυτο το φυτο θελει και νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες Χρυσανθη!

??????

Το μπαμπου φυτευεται η πρεπει να ειναι εξω οι ριζες;;;

Link to comment
Share on other sites

??????

Το μπαμπου φυτευεται η πρεπει να ειναι εξω οι ριζες;;;

Αφου ετσι την λενε,τι να γραψω?:P

Χρυσανθη..σε εδωσα στεγνα..:P

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε πολλούς πάντως που έχουν τέτοιο φυτό και το συντηρούν σε βάζο με απλό νεράκι βρύσης μέχρι να το βαρεθούν και να το πετάξουν :P

Link to comment
Share on other sites

??????

Το μπαμπου φυτευεται η πρεπει να ειναι εξω οι ριζες;;;

Ναι, φυτεύεται κανονικά σε χώμα, απλά θέλει πολλή υγρασία. Οι ρίζες μπορούν να είναι είτε μέσα στο χώμα, είτε μέσα σε νερό, όπως τα συναντάμε συνήθως μέσα σε βάζα. Στο ενυδρείο το έχω βάλει μέσα στο υπόστρωμα και στο χαλίκι, έπιασε πάτο δηλαδή!

Αφου ετσι την λενε,τι να γραψω? :P

Χρυσανθη..σε εδωσα στεγνα.. :P

Το Καλλιρόη μου αρέσει περισσότερο! :whistling:

Έχω δει σε πολλούς πάντως που έχουν τέτοιο φυτό και το συντηρούν σε βάζο με απλό νεράκι βρύσης μέχρι να το βαρεθούν και να το πετάξουν :P

Κρίμα είναι, αν το φροντίσει κανείς μπορεί να ζήσει πολλά χρόνια! Εγώ θα το παλέψω, πάω τώρα να το κουράρω κι επιστρέφω!

Link to comment
Share on other sites

Κλάδεψα τα κιτρινισμένα φύλλα στα δύο μπαμπού που είναι στο ενυδρείο.

2014-01-19+22.07.49.jpg

Έκοψα τον κορμό στο σημείο που έχει "δαχτυλίδι" και το "σφράγισα" με κερί.

2014-01-19+22.15.28.jpg

Πραγματικά ρομαντική διαδικασία...

2014-01-19+22.09.08.jpg

Και τώρα λίγη αηδία, το χαλασμένο κομμάτι που άρχισε να αποσυντίθεται.

2014-01-19+22.08.23.jpg

Κλάδεψα λίγο τις ρίζες κι έβαλα το μπαμπού σε ένα βάζο με νερό από το ενυδρείο.

2014-01-19+22.16.40.jpg

Ελπίζω να σωθεί το φυτό, έχει βγάλει νέους βλαστούς!

2014-01-19+22.17.01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο βαζο....... :P :P

Από τα jumbo :P έχω ίδιο και σε πράσινο από τα ΙΚΕΑ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το φυτάκι πάει μια χαρά μέχρι τώρα, δεν έχει κανένα άλλο κιτρίνισμα ή άλλο σημάδι και οι βλαστοί σιγά σιγά μεγαλώνουν! :)

2014-02-03+01.47.58.jpg

2014-02-03+01.48.24.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς ο ασθενής υποτροπίασε τις προηγούμενες ημέρες. Πάλι άρχισε να κιτρινίζει και μάλιστα από την στιγμή εκείνη το κιτρίνισμα προχωρούσε ραγδαία. Έκανα ξανά τομή, αυτή τη φορά ακριβώς πάνω στη γραμμή και σφράγισα την κομμένη περιοχή με κερί, αυτή τη φορά πιο προσεκτικά να καλυφθεί καλά. Άλλαξα νερό, έβαλα από το νερό της αλλαγής και του άλλαξα θέση. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάει καλά.

2014-02-13+09.28.34.jpg2014-02-13+09.29.01.jpg

Δεν ξέρω τι πήγε στραβά, μπορεί το φυτό να είναι άρρωστο, μπορεί να το πείραξε το ελάχιστο λίπασμα που δοκίμασα να προσθέσω, μπορεί να το ενόχλησε ο κλιματισμός ή το φως. Πάντως οι νέοι βλαστοί μεγαλώνουν. Μέχρι και τα άλλα δύο που έχω μέσα στο ενυδρείο πέταξαν νέους βλαστούς.

2014-02-13+11.10.58.jpg

Δεν έχω μπλε φως στο ενυδρείο, από τον φακό βγήκε έτσι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi, σκέφτομαι να φτιάξω γυάλα με υδρόβια φυτά και ίσως βάλω και καμιά δράκαινα. Ξέρεις αν γίνονται πολύ ψηλές? Μπορείς να τις κρατήσεις σε κάποιο ύψος? (Να μην ψηλώσουν πολύ εννοώ...)

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Τις δικές μου τις αγόρασα περίπου στα 40 εκατοστά. Είναι φυτά αργής ανάπτυξης, αλλά μπορούν να μεγαλώσουν πάρα πολύ, να γίνουν σαν δέντρα! Εμένα δεν έχουν ψηλώσει καθόλου αλλά έχουν βγει νέοι βλαστοί χαμηλά. Εγώ την άρρωστη την έκοψα επειδή κιτρίνισε. Μπορείς να τις κόψεις αρκεί να καλύψεις το κομμένο μέρος με κερί για να μην μολυνθεί. Περισσότερα δε γνωρίζω, είναι και για μένα κάτι καινούριο.

Αν κάνεις γυάλα με υδρόβια φυτά, θα σου πρότεινα να δεις το θέμα του Σωτήρη "Φύση στη γυάλα", μιλάμε έκανε έναν μικρό παράδεισο σε μία γυάλα. Την δράκαινα εγώ δεν θα την έβαζα σε στρογγυλή, αλλά σε παραλληλεπίπεδη μου φαίνεται ότι θα δείχνει πιο ωραία.

Αν η γυάλα σου είναι κοντή πιστεύω θα ταίριαζε ένα κοντό lucky bamboo τέτοιου τύπου, τα δικά μου είναι σαν αγγούρια!

gp4-lb19-hppnss.jpg

Στο internet θα βρεις πάρα πολλές ιδέες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πέρασαν δύο εβδομάδες και κάτι από την τελευταία φορά που το φυτό κιτρίνισε και το έκοψα. Και αυτή τη φορά τα ίδια, παρόλο που το έβαλα σε νέα θέση με λιγότερο φως, πάλι άρχισε να κιτρινίζει. Ενώ την πρώτη εβδομάδα έδειχνε ότι πηγαίνει καλά, στη συνέχεια άρχισε ακριβώς το ίδιο κιτρίνισμα. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω για ακόμα μία φορά να κόψω το κιτρινισμένο και να δω τι άλλο μπορώ να κάνω μιας και μέχρι τώρα το πείραμα δεν έχει πετύχει.

Το σημείο στο οποίο το έκοψα, και μέχρι το οποίο έφτανε το κιτρίνισμα, ήταν λίγο πιο πάνω από το "δαχτυλίδι" δίπλα στο οποίο έχει φυτρώσει νέος βλαστός. Αν συνεχίσει το κιτρίνισμα, μάλλον το φυτό θα πεθάνει γιατί δεν θα έχω τι άλλο να κόψω, το έχω κοντύνει πάρα πολύ. Το έβαλα σε ένα μικρό ποτήρι γιατί το άλλο βάζο του έπεφτε πλέον μεγάλο.

2014-03-03+17.11.30.jpg

Τώρα ο νέος βλαστός με τα φύλλα θα βρίσκεται εκτός νερού, αναγκαστικά. Και ίσως αυτό να το σώσει το φυτό. Τόσο καιρό το έκοβα, το σφράγιζα με κερί, αλλά ο νέος βλαστός με τα φύλλα ήταν μέσα στο νερό. Και αυτό το φυτό, επειδή λαμβάνει το οξυγόνο από τα φύλλα, δεν μπορούσε να "αναπνεύσει" μέσα στο νερό.

Έπειτα παρατήρησα ότι το έκοψα όχι ακριβώς πάνω στο "δαχτυλίδι" αλλά λίγο πιο ψηλά και είδα ότι στα άλλα 2 που έχω στο ενυδρείο, εκεί είναι κομμένα. Και τα lucky bamboo των φωτογραφιών στο internet πάλι εκεί είναι κομμένα. Ίσως τελικά να είχα καταλάβει λάθος και να το έκοβα σε σημείο που δεν έπρεπε.

Ελπίζω αυτή τη φορά να το σώσω! :)

Τα άλλα δύο στο ενυδρείο πάνε μια χαρά, μάλιστα το ένα έχει πετάξει έναν βλαστό που σιγά σιγά μεγαλώνει.

2014-03-03+17.22.33.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...