Jump to content

Tiger barbs-φωτισμος


Recommended Posts

Οταν σβήνουν τα φώτα και υπάρχει ακόμα φωτισμός στο δωμάτιο τι συμπεριφορά έχουν?

Και μια άλλη ερώτηση, άσχετη. Είχες κάποιο πρόβλημα με την συμπεριφορά τους προς τους άλλους συγκατοίκους που αναφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλη σας μερα!

-Σιγουρα καπου εχω διαβασει για επιλυση του αντιστοιχου προβληματος(εψαξα αλλα δε μπορεσα να το βρω) αλλα μια που το ολο θεμα εχει αρχισει να με κουραζει πλεον(η ολη κατασταση εχει κοντα στο μηνα), αποφασισα να ζητησω τα φωτα σας :rasp:

-Τα συγκεκριμενα μενουν ολη τη μερα κρυμμενα κατω απο το εσωτερικο φιλτρο και δε βγαινουν ουτε για φαγητο.Ηαληθεια ειναι οτι ολα ξεκινησαν μετα την προσθηκη 2ης λαμπας...

Βεβαια η εισαγωγη της 2ης λαμπας εγινε σταδιακα απο πλευρας ωρων χρησης της.

Στο ενυδρειο μου 96 λιτ. υπαρχουν 6 τιγρακια,5 tetra neon,5 corry's,4 οtto's,3 apple snails.Επισης υπαρχουν περιπου 30 ριζες φυτων(6-7 ειδη),παροχη DIY CO2.

-Τι να κανω?(εκτος απο υπομονη...) :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Οταν σβήνουν τα φώτα και υπάρχει ακόμα φωτισμός στο δωμάτιο τι συμπεριφορά έχουν?

Και μια άλλη ερώτηση, άσχετη. Είχες κάποιο πρόβλημα με την συμπεριφορά τους προς τους άλλους συγκατοίκους που αναφέρεις?

-Οταν σβηνουν τα φωτα του σαλονιου(εκει ειναι το ενυδρειο) αυτα για αρκετη ωρα (κανα 2-3 ωρες)συνεχιζουν να μενουν κατω απο το φιλτρο.Το πρωι παλι κατα τις 6 που συνηθως ξυπναω κοιμουνται (με το γνωστο αστειο τροπο που κοιμουνται τα τιγρακια) στη μεση του ενυδρειου...

Οσον αφορα την ολη συμπεριφορα τους απεναντι στους αλλους συγκατοικους τους,δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Επισης ξεχασα να αναφερω οτι ο φωτισμος μου ειναι 2χ18watt(osram daylight) και αυτος μου προεκυψε μετα την αλλαγη που εκανα στην flouora που ειχα αρχικα(1χ18w flouora & 1x18w daylight) με σκοπο την αλλαγη της συμπεριφορας των tiger barbs.O δε φωτισμος ειναι απο τις 11.00-22.00.

Μηπως η ολη σταση τους ειναι φυσιολογικη?(δε πολυγουσταρουν το φως) :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα σου έλεγα να δεις μήπως υπάρχει κάποια ενόχληση στο ενυδρείο απο τον περιβάλλοντα χώρο!

Στη συνέχεια θα πρότινα να κάνεις μετρήσεις και να φροντίσεις να έχουν σταθερές τιμές και θερμοκρασίες!

Αν κάτι δημιουργεί άγχος στα ψάρια αυτά να ξέρεις δεν θα συμπεριφέρονται φυσιολογικά!

Τα υπόλοιπα έχουν φυσιολογική συμπεριφορά;

Μήπως υπάρχουν διαμάχες;

Το φαινόμενο τα παρατήρησες απο την αρχή ή ένω τα είχες ήδη κάποιο διάστημα (και πόσο) ;

Μόνο με την συνεχή παρατήρηση μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τον περιβαλλοντα χωρο,δεν ξερω αν αυτο που τα ενοχλει ειναι μηπως το χρυσοψαρο που υπαρχει στο 35λιτ.DIY ενυδρειο μου το οποιο το εχω καθετα(σχηματιζουν ενα Γ τα δυο ενυδρεια) στο 96 λιτ.

Υπαρχει περιπτωση να το βλεπουν(comet) και να στρεσαρονται?

Oσον αφορα τη θερμοκρασια αυτη πεφτει το βραδυ(φωτα σβηστα) στους 24(οπου εχω και τον θερμοστατη)

και κατα την διαρκεια της ημερας πλησιαζει τους 25,5οC.

-Διαμαχες δεν εχω.Τα neon tetra ειναι ησυχα και αυτα τα ''ψαχνω'' αναμεσα στα φυτα.

Η αληθεια ειναι οτι οταν παλιοτερα το χαλικι μου ηταν ανοιχτοχρωμο ειχα τα ιδια προβληματα.Στη συνεχεια βαζοντας κι αλλο χαλικι, μαυρο αυτη τη φορα (ο βυθος ηταν καταπληκτικος θα ελεγα καθοτι μαυρος)τα τιγρακια ηταν στο στοιχειο τους.Με τις αναμοχλευσεις ομως απο τη σκουπα βυθου τα χαλικια ανακατευτηκαν.Ηρθε και η προσθηκη 2ης λαμπας και τα τιγρακια αρχισαν τα ιδια-να κρυβονται.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν η αλλαγή στον φωτισμό να επιρέασε την συμπεριφορά τους!

Λίγη υπομονή και προσθήκη μιας δόσης αντιχλώριο (παράλληλα είναι αντιστρές) ίσως να βοηθούσε!

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πόσο καιρό το έχεις;

Ακούω για αλλαγές και θα ήθελα να μάθω σε πόσο διάστημα έγιναν συνολικά.

Χαλίκι,λάμπες κτλπ...

Οι πολλές αλλαγές στην διακόσμηση,διαρρύθμιση του ενυδρείου στρεσσάρουν

τα ψάρια και ειδικά όταν γίνονται σε μικρό χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

-Οσον αφορα τις αλλαγες που εγιναν αυτες εγιναν σε διαστημα 1,5-2 μηνων περιπου.

Παντως ολα δειχνουν να πηγαινουν ρολοι(εκτος απο τη συμπεριφορα των tiger barbs) μια που εδω και μια εβδομαδα εχω γενες απο τα apple snails(2 τσαμπια προς το παρον) :lmao: , και μολις εχθες "πηρα" για πρωτη φορα τα αυγα απο τα corry's aenaus που τα ειδα εντελως τυχαια πανω σενα φυλλο μιας hygrophilla...

foloxene τρεμε.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
...και μολις εχθες "πηρα" για πρωτη φορα τα αυγα απο τα corry's aenaus που τα ειδα εντελως τυχαια πανω σενα φυλλο μιας hygrophilla...

foloxene τρεμε....

Μόλις τώρα είδα αυτό το ποστ τυχαία.

Φίλε μου πράγματι... τρέμω!!! Αλλά από χαρά για το γεγονός..! :bowdown: Εύχομαι να έχουν πάει όλα καλά και τα αυγουλάκια να έχουν γίνει ψαράκια! Πες μας όμως τι εξέλιξη είχες και βάλε και καμιά φωτογραφία αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

-Λοιπον απο την γεννα αυτη καταφερα να σωσω μεχρι στιγμης 22 μικρα τα οποια αισιως εφτασαν τον ενα ποντο. ;)

Αρχικα ηταν 28 και τα ειχα σ'ενα 35DIY που εχω ως γεννηστρα.Ταιζω καθημερινα ή και με ενναλλαγες τριμενες(απο μενα-τις κανω σκονη και ριχνω μια σταγονα Fishtamin) τροφες Welsi Gran(Tropical),TetraMinBaby,Dafnia&Spiroylina

Το οτι εχασα μικρα οφειλετε στο οτι πριν μια εβδομαδα περιπου εβαλα μεσα στη γενιστρα ενα εσωτερικο φιλτρο που εχω(Εheim 2006).Παρολο που το ειχα στη χαμηλη ροη(50-180λιτ/ωρα ειναι το ευρος παροχης του) και παρολο που το "εντυσα" με δυχτακι, 6 απο τα μικρα τα βρηκα μεσα στο φιλτρο :D .Και βεβαια το εβγαλα αμεσως.

Το φιλτραρισμα συνεχιζεται με ενα αεροφιλτρο (πολυ θορυβο κανει-λες και εχω ενα μικρο καταρακτη στο σαλονι μου) το οποιο εχω συνδεδεμενο με μια αεραντλια Eheim σε "φουλ" ροη η οποια παρεπιπτωντως ειναι αθορυβη θα ελεγα.

Θερμοκρασια εχω σταθερη με Jager στους 25οC.Ειναι καλα εκει ή οχι?

Μεσα εχω βαλει να κοβουν βολτες κλαδεματα απο egeria,bacopa,hygrophilla ,για να ρουφουν τα νιτρικα και να κρυβονται τα μικρα.Το υψος νερου ειναι στους 18 ποντους για να μπορουν να βγαινουν στην επιφανεια.

Αλλαγες νερου κανω καθε μερα το 40%-περιπου 9 λιτ-με το αναλογο αντιχλωριο.

Επισης θελω να πω οτι εχω χασει αλλες 2 γεννες αφου τα aenaus γεννησαν πανω στο εσωτερικο φιλτρο(μαυρο κουτι με κυκλοφορητη) το οποιο ειναι με μικρα μπιμπικια να το πω(η επιφανεια του) με αποτελεσμα στην πρωτη αποπειρα μου να τα παρω,να τα χαλασω και στη δευτερη γεννα που τα αφησα να τα :bowdown: τα apple snailw

Προχθες παλι εζησα "μερες Filoxenoy" αφου πετυχα γεννα και τη θυληκια να κουβαλαει τα αυγα της με τα πτερυγια ;)

-Περιμενω αγωνιωδως τις γνωμες και τις συμβουλες σας :thumbup:

ΟΥΦ τα εγραψα

Υ.Γ fotos μολις πετυχω καμια καθαρη γιατι τις δγαζω μετο κινητο Nokia με 1.3Μp και δεν βγαινουν καθαρες ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πήγες, ΜΠΡΑΒΟ..! ;)

Τη θερμοκρασία εγώ σε αρχικό στάδιο την έχω στο 28 και την κατεβάζω από το μήνα και μετά, μισό βαθμό κάθε εβδομάδα, μέχρι να πάει στο 25 όπου και τα κρατάω μόνιμα.

Οι αλλαγές να γίνονται προσεκτικά σε σχέση με τις παραμέτρους του ενυδρείου και όλα είναι μια χαρά, απ' ότι διαβάζω. Δεν ξέρω σε τι pH και τι σκληρότητες τα κρατάς, αλλά να ξέρεις ότι θέλουν μαλακό νερό και προς το ουδέτερο περιβάλλον.

Να πάρεις ένα μικρό φιλτράκι ρυθμιζόμενο, γιατί θα το χρειαστείς σύντομα... Δεν γίνεται να τη βγάλουν με το αερόφιλτρο - θα αρχίσουν οι απώλειες.

Να προσέχεις να μη μένουν καθόλου χωρίς φαΐ, γιατί τον πρώτο καιρό τρώνε από λίγο και συνέχεια! ( και μετά το ίδιο κάνουν δηλαδή, αλλά τέλος πάντων... :thumbup: )

Και φρόντισε επειγόντως για φωτογραφίες, γιατί θα σε... αποκληρώσω! :bowdown::D

Καλή συνέχεια και σου εύχομαι να τα μεγαλώσεις ΟΛΑ και να τα χαρείς ψαρούκλες στο ενυδρείο σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...