Jump to content

Στιγμές Από Το 70Αρι Φυτεμένο Μου.


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Πολυ ομορφο οπως παντα! Αλλα με εκεινα τα ψαρια τι θα κανεις; Θα πανε στο μεγαλο;

Ευχαριστώ Θοδωρή. Ναι οι ροδόστομοι θα μεταφερθούν στο μεγάλο με το μεγάλο κοπάδι. Θα μείνουν μόνο οι καρδινάλιοι. Σκέφτομαι να προσθέσω ένα ζευγάρι ραμιρέζι, αλλά θα προτιμήσω να φύγουν και οι καρδινάλιοι...

Στο μέλλον βέβαια....

Link to comment
Share on other sites

Στο 1,20, αν θυμαμαι καλα, μπορεις δυο κοπαδια! Καρδιναλιοι και ροδοστομοι! Και σιγουρα μπορεις και ραμ!

Στον κυβο εγω θα ελεγα να βαλεις γαριδες ή κανα μονομαχο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ κακομοιρη μου να σε δω να τα κανεις αυτα στο μεγαλο!

Τι εννοείτε παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Να σε δω να παλευεις να κανεις τοσο φυτεμενο το μεγαλο! Θα σου φυγει η μαγκια!

Link to comment
Share on other sites

Στο 1,20, αν θυμαμαι καλα, μπορεις δυο κοπαδια! Καρδιναλιοι και ροδοστομοι! Και σιγουρα μπορεις και ραμ!

Στον κυβο εγω θα ελεγα να βαλεις γαριδες ή κανα μονομαχο!

Φίλε άλλο είπα. Οι ροδόστομοι στο μεγάλο, σε μεγαλυτερο κοπάδι μαζί με την σύνθεση του μεγάλου, 4/5 σκαλάρια και μάλλον οτόκυκλους ή απίστο. Είδομεν.

Οι καρδινάλιοι μένουν στον κύβο.

Το ζευγάρι των ράμ σκέφτομαι να αντικαταστήσει τους καρδινάλιους στο μικρό, μονά τους. Αν βεβαίως βρεθεί τρόπος να δωθούν κάπου οι καρδινάλιοι.

Link to comment
Share on other sites

Να σε δω να παλευεις να κανεις τοσο φυτεμενο το μεγαλο! Θα σου φυγει η μαγκια!

Όχι βέβαια, δεν τρελάθηκα ακόμη..... βιοτοπικό με τσαγάκι θα γίνει αυτό και από πράσινα πίστια....μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε άλλο είπα. Οι ροδόστομοι στο μεγάλο, σε μεγαλυτερο κοπάδι μαζί με την σύνθεση του μεγάλου, 4/5 σκαλάρια και μάλλον οτόκυκλους ή απίστο. Είδομεν.

Οι καρδινάλιοι μένουν στον κύβο.

Το ζευγάρι των ράμ σκέφτομαι να αντικαταστήσει τους καρδινάλιους στο μικρό, μονά τους. Αν βεβαίως βρεθεί τρόπος να δωθούν κάπου οι καρδινάλιοι.

Kαταλαβα φιλαρακι μου τι ειπες και γιαυτο σου ειπα τα απο πανω! Στο μεγαλο 2 κοπαδια ενα με καρδιναλιους και ενα με ροδοστομους και ενα ζευγαρι ραμ ή απιστο! Βασικα τα κιχλιδακια μπορεις και σε κοπαδι των 5-6!

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβα φιλαρακι μου τι ειπες και γιαυτο σου ειπα τα απο πανω! Στο μεγαλο 2 κοπαδια ενα με καρδιναλιους και ενα με ροδοστομους και ενα ζευγαρι ραμ ή απιστο! Βασικα τα κιχλιδακια μπορεις και σε κοπαδι των 5-6!

Θοδωρη,ολα αυτα μαζι και με 4-5 σκαλαρια?

Αν ναι,τοτε Παρασκευα,συμφωνω να βγαλεις και τους καρδιναλιους απο αυτο γιατι θα νιωσουν πολυ καλυτερα σε μεγαλο ενυδρειο.....θα δεις αλλη συμπεριφορα!

Εγω σ'αυτο θα προτεινα μια ομαδα απο μικρα τυπου cpd,iriatherina,ή ember tetra....και red cherry :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω τοποθετηθει εξ αρχης για τα σκαλαρια στο μεγαλο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να βαλω καρδιναλιους με σκαλαρια γιατι μαλλον θα τους φανε. Εξ αλλου το βασικο κονσεπτ στο μυαλλο μου για το μεγαλο ειναι σκαλαροβιοτοπος.... τα κυρια ζωντανα θα ειναι τα σκαλαρια. Αν ταιριαζει θα βαλω και καποια απο αυτα που ειπα παραπανω για να γινει το ενυδρειο πιο πιστο στην πραγματικοτητα. Ε και να γεμισει και λιγο.... δεν ειναι και μικρο. Αλλα ολα θα γινουν σιγα σιγα και με σχεδιο και πανω απ ' ολα με σεβασμο και πληροφοριες απο εμπειροτερους στο θεμα....εχω καποιους στο μυαλλο μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λοιπον φιλοι, μετα απο 3 και κατι χρονια λειτουργιας το ενυδρειο αυτο εκανε τον κυκλο του. Ξεκινησε πολυ απλα (χαρη στο Νινταλ) και εξελιχθηκε σε φυτεμμενο για αρκετο καιρο. Μου χαρησε απειρες στιγμες χαλαρωσης και δημιουργικης απασχολησης. Τους τελευταιους μηνες αλλαχθηκε το set up και εγινε ενα μικρο iwagumi παραλληλα με το καινουριο (240λ.) που ετρεξε μαζι .

Ομως η διπλες οι υποχρεωσεις και ο λιγοστος ελευθερος χρονος εφεραν την παρακμη του. Ετσι αυτες τις ημερες ξεστηθηκε, καθαριστηκε, φυλαχθηκαν υλικα, φιλτρα, βιολογικα κτλ και θα αποθηκευτει πλεον.

Μεχρι παλι να επανελθει στο προσκηνιο με ο, τι θεμα επιλεγει τοτε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...