Jump to content

Παγκάσιος καρχαρίας


Recommended Posts

Παιδιά πόσα λίτρα νερού χρειάζεται ένας παγκάσιος καρχαρίας για να μην τα κάνει όλα λαμπόγιαλο. Λέτε να μπορεί να ζήσει σε ένα ενυδρείο 1χ35 ???? ή θα κάνει καμιά απότομη κίνηση και θα τρέχω εγώ;;;; Μου είπανε πως φτάνει μέχρι 40 πόντους. Αλλά με τρόμαξαν στο Pet shop λέγοντας μου ότι συχνά έχει σπάσει κάποια ενυδρεία πελατών... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

στο παρελθον φιλοξενουσαμε στο σπιτι μου 3 παγκασιους.ο ενας ειχε φτασει στην ηλικια των 17 ετων!!!!!!!!!!!!!!στην ηλικια των 9 ετων εσπασε το μηκους 90 ποντων ενυδρειο που βρισκοτανε και ετσι τον τοποθετησαμε μαζι με τους αλλους σε ενα ενυδρειο 130χ50χ50.ακομη ειχε σπασει και εναν θερμοστατη.το συμπερασμα για αυτο το ψαρι μετα απο πολυχρονη πειρα ειναι οτι χρειαζεται για ενα ζευγαρι τουλαχιστον 300 λιτρα ενυδρειο καλα φτιαγμενο και κατα προτιμηση 10αρι τζαμι.ο θερμοστατης πρεπει να ειναι προστατευμενος(εξωτερικος αν ειναι δυνατον).η κινηση του νερου μεγαλη γιατι ειναι πολυ ευχαριστη για αυτα τα ψαρια και η διακοσμηση ελαχιστη και οχι αιχμηρη(αν ειναι δυνατον ακομη και να απουσιαζει,αυτο το λεω γιατι το ψαρι αυτο οσο μεγαλωνει τρομαζει περισσοτερο τοσο οσο δεν φανταζομαστε μερικες φορες!!! με αποτελεσμα να χτυπιεται και συχνα να σκιζεται το κατω χειλος του απο τα χτυπηματα,ετσι καλο ειναι να μην ενοχλουμε το ενυδρειο και ειναι απαγορευτικο να χτυπαμε τα τζαμια και να παιζουν τα παιδια μπροστα απο το ενυδρειο.το γενικο συμπερασμα ομως μετα απο μακροχρονια πειρα ειναι οτι αυτες οι υποχωρησεις αξιζουν τον κοπο γιατι προκειται για ενα μειωδες,ομορφο και κινητικο ψαρι που με καλη φροντιδα οχι ομως δυσκολη(σωστη θερμοκρασια,καλο ταϊσμα,ενα σκετο αντιχλωριο στο νερο και καλο φιλτραρισμα που συνεπαγεται καλη κυκλοφορια του νερου) ειναι ο,τι χρειαζεται για να φτασει ανετα στην ηλικια των 20 ετων!!!

Link to comment
Share on other sites

...το συμπερασμα για αυτο το ψαρι μετα απο πολυχρονη πειρα ειναι οτι χρειαζεται για ενα ζευγαρι τουλαχιστον 300 λιτρα ενυδρειο....

Τα 300 λίτρα που λες, δεν κάνουν παρά μόνο για μικρού μεγέθους τέτοια ψάρια, που είναι στην ανάπτυξη...

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι κάτω από 3 μέτρα ενυδρείο και τουλάχιστον 1200 λίτρα όγκου (και λίγα λέω...), δεν κάνει να έχεις τέτοιο ψάρι (ενήλικο ή σχεδόν ενήλικο) αν θέλεις να του παρέχεις το στοιχειώδη απαραίτητο χώρο..

Ο κυριότερος λόγος που όπως αναφέρεις φοβάται και χτυπιέται με αποτέλεσμα τους συχνούς τραυματισμούς, πιστεύω ότι είναι γιατί τα διατηρούν σε μικρές εγκαταστάσεις και έτσι διαμορφωμένες που το ψάρι νοιώθει συνεχώς ανασφάλεια και άγχος, γιατί δεν μπορεί ούτε να κολυμπήσει άνετα, ούτε να κρυφτεί όταν νοιώθει απειλή... Και μην ξεχνάτε ότι δεν είναι σαν άλλα ψάρια αντίστοιχου μεγέθους, γιατί το συγκεκριμένο είδος θέλει ΠΟΛΥ ελεύθερο χώρο για να κολυμπάει...

Link to comment
Share on other sites

Διλαδή να το ξεχάσω για τώρα ίσως στο επόμενο ενυδρείο :rasp: κρίμα γιατί μου άρεσε πολύ αυτό το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Τα 300 λίτρα που λες, δεν κάνουν παρά μόνο για μικρού μεγέθους τέτοια ψάρια, που είναι στην ανάπτυξη...

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι κάτω από 3 μέτρα ενυδρείο και τουλάχιστον 1200 λίτρα όγκου (και λίγα λέω...), δεν κάνει να έχεις τέτοιο ψάρι (ενήλικο ή σχεδόν ενήλικο) αν θέλεις να του παρέχεις το στοιχειώδη απαραίτητο χώρο..

Ο κυριότερος λόγος που όπως αναφέρεις φοβάται και χτυπιέται με αποτέλεσμα τους συχνούς τραυματισμούς, πιστεύω ότι είναι γιατί τα διατηρούν σε μικρές εγκαταστάσεις και έτσι διαμορφωμένες που το ψάρι νοιώθει συνεχώς ανασφάλεια και άγχος, γιατί δεν μπορεί ούτε να κολυμπήσει άνετα, ούτε να κρυφτεί όταν νοιώθει απειλή... Και μην ξεχνάτε ότι δεν είναι σαν άλλα ψάρια αντίστοιχου μεγέθους, γιατί το συγκεκριμένο είδος θέλει ΠΟΛΥ ελεύθερο χώρο για να κολυμπάει...

δεν θα διαφωνησω στα οσα αναφερεις αλλα το γεγονος οτι ειχα 3 παγκασιους χωρις να περασουν ποτε την παραμικρη ασθενεια και μαλιστα ο ενας να φτασει στην ηλικια των 17 ετων πιστευω πως δεν ειναι τυχαιο......(οποιος εχει απορια τι απεγιναν οι αλλοι 2 η απαντηση ειναι οτι τους ανταλλαξα σε γνωστο καταστημα με ενυδρεια οταν ηταν 9 και 11 ετων αντιστοιχα λογω αλλαγης setup στο ενυδρειο μου)

φιλικα aquamania

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει συμβεί, δεν αμφισβητώ αυτά που λες. Και γι' αυτό έγραψα:

...Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι κάτω από 3 μέτρα ενυδρείο και τουλάχιστον 1200 λίτρα όγκου (και λίγα λέω...), δεν κάνει να έχεις τέτοιο ψάρι (ενήλικο ή σχεδόν ενήλικο) αν θέλεις να του παρέχεις το στοιχειώδη απαραίτητο χώρο..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι τέτοια ψάρια δεν θα έπρεπε να πουλιούνται καν, διότι πολλοί λίγοι είναι ης θέση να τους προσφέρουν το κατάλληλο ενυδρείο.

Γενικά είμαι κατά της συντήρησης υπερβολικά μεγάλων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι τέτοια ψάρια δεν θα έπρεπε να πουλιούνται καν ...

:rasp: ........ούτε και να αγοράζονται.

Link to comment
Share on other sites

οσο του αυξάνεις τον προσωπικό του χώρο τόσο αυτό θα μεγαλώνει...σε λιμνες κοιτα ποσο μεγεθος μπορει να εχει..εγω ειχα 2 γκαλαχερ,ειχα βγαλει ολα τα διακοσμητικα απο το ενυδρειο επειδη ολο εκοβαν το χειλος τους...το ενα απεβιωσε λογω ασθενειας και το αλλο αναγκαστηκα να το δωσω για να ειναι πιο ανετα σε καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο....μπορεις να βαλεις αλλα ψαρακια στο ενυδρειο σου,εξ'αλλου υπαρχουν τοσα ειδη!!!! :rasp:

post-1581-1173450220_thumb.jpg

post-1581-1173450229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οσο του αυξάνεις τον προσωπικό του χώρο τόσο αυτό θα μεγαλώνει...σε λιμνες κοιτα ποσο μεγεθος μπορει να εχει..εγω ειχα 2 γκαλαχερ,ειχα βγαλει ολα τα διακοσμητικα απο το ενυδρειο επειδη ολο εκοβαν το χειλος τους...το ενα απεβιωσε λογω ασθενειας και το αλλο αναγκαστηκα να το δωσω για να ειναι πιο ανετα σε καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο....μπορεις να βαλεις αλλα ψαρακια στο ενυδρειο σου,εξ'αλλου υπαρχουν τοσα ειδη!!!! :lmao:

Αυτό θα κάνω.... :rasp: Κρίμα........Αλλά δεν πηράζει θα έχω πολλά απο τα αγαπημένα μου σκαλάρια.......:lmao:

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...