Jump to content

ερωτηση για ψαρι


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.ψαχνω καποιο ειδος ψαριου το οποιο να μην κολυμπαει στο πυθμενα του ενυδρειο μου αλλα να συνιθιζει να κολυμπαει σε πιο ψηλο σημειο.(εκτος απο γκουραμη και μονομαχους). :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.ψαχνω καποιο ειδος ψαριου το οποιο να μην κολυμπαει στο πυθμενα του ενυδρειο μου αλλα να συνιθιζει να κολυμπαει σε πιο ψηλο σημειο.(εκτος απο γκουραμη και μονομαχους). :rasp:

Απαντώ στην ερώτηση σου αλλά σίγουρα αυτή η απάντηση θα αφορά και άλλους ειδικά αρχάριους.

Τα ψάρια χωρίζονται σε τρείς κατηγορίες:

1. Αυτά που κινούνται στο βυθό

2. Στη μέση των νερών

3. και αυτά της επιφάνειας

Ο κύριος τρόπος για να ξεχωρίσεται αυτά τα είδη είναι πολύ εύκολος. Είναι βασικά η θέση του στόματος του ψαριού!!!!!

1. Τα ψάρια που συνήθως κινούνται και κυνηγούν στην επιφάνεια το στόμα τους βρίσκεται άνω.

(π.χ. δείτε πολλά από τα ζωότοκα)

2. Τα ψάρια που κινούνται στη μέση τότε το στόμα τους είναι και αυτό στη μέση (π.χ. πυράνια, δίσκοι )

3. Αυτά που κινούνται και τρέφονται στον πυθμένα το στόμα τους βέβαια βρίσκεται στο κάτω μέρος του κεφαλιού τους. (π.χ. Πλέκο, γατόψαρα )

Αυτός είναι βασικά και ο τρόπος που τα ξεχωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

Πώς τα βλέπεις να μοιάζουν δηλαδή τα scalare?

Τί ψάρια έχεις ήδη στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ.ΔΗΛ ΚΟΛΥΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΤΡΙΑ ΨΑΡΙΑ.ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΤΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΦΡΙΚΗΣ.ΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟ ΤΟΥΣpost-2512-1173256468_thumb.jpgpost-2512-1173256519_thumb.jpg.ΛΕΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ.ΔΗΛ ΚΟΛΥΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΤΡΙΑ ΨΑΡΙΑ.ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΤΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΦΡΙΚΗΣ.ΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟ ΤΟΥΣpost-2512-1173256468_thumb.jpgpost-2512-1173256519_thumb.jpg.ΛΕΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ

Oh, NO!!!

Tι ΡΗ έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Oh, NO!!!

Tι ΡΗ έχεις?

Τα αγγελόψαρα θέλουν χαμηλό ΡΗ. Οι κιχλίδες Ψηλό. Η ανώτατη τιμή του ΡΗ των αγγελόψαρων δεν αγγίζει καν την κατώτατη των Κιχλίδων Μαλάουι.

Για να δώσουμε περισσότερα δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο σου καθώς και τιμές του νερού!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελόψαρα θέλουν χαμηλό ΡΗ. Οι κιχλίδες Ψηλό. Η ανώτατη τιμή του ΡΗ των αγγελόψαρων δεν αγγίζει καν την κατώτατη των Κιχλίδων Μαλάουι.

Για να δώσουμε περισσότερα δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο σου καθώς και τιμές του νερού!!!

ΤΟ PH ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7.ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΟΜΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ PH ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7.ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΟΜΩΣ.

Εξαιρετική χαμηλό!! Οι κιχλίδες θέλουν 8.2 μέσον όρο

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ PH ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7.ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΟΜΩΣ.

Να ψάξεις στο φόρουμ και στο ίντερνετ και να διαβάσεις ΚΑΛΑ για τις ανάγκες αυτών των ψαριών που λες ότι έχεις και ότι θες να πάρεις, για να ενημερωθείς σχετικά προτού κάνεις το οτιδήποτε! Και να μην λες τόσο ελαφρά τη καρδία ότι "θα πάρεις το ρίσκο", γιατί δεν το παίρνεις για τον εαυτό σου, αλλά για ζωές τρίτων! Πρέπει να είσαι πολύ υπεύθυνος στις όποιες κινήσεις κάνεις στα ενυδρεία σου, γιατί οι ζωές των ψαριών σου εξαρτώνται αποκλειστικά από αυτές... Αυτά τα ψάρια που λες ΔΕΝ μπαίνουν μαζί! :rasp:

Υ.Σ.: Εκτός και αν τα γράφεις αυτά για να μας "τσιγκλάς"...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΤΟΥΛΚΙΑΣ τα ψαράκια που έχεις ατο ενυδρείο σου έιναι αφρικάνικα της λίμνης του malawi.Τα ψάρια αυτά απαιτούν συνθήκες ph 7.8 - 8.5 , GH καπου στο 12 και kh απο 5 ως 10 .

Τα αγγελόψαρα είναι απο τον Αμαζόνιο και απαιτούν ph ουδέτερο ως ελαφρά όξινο , gh 6-9 περιπου .

Όπως βλέπεις και σύ πρόκειται για δυο διαφορετικούς κόσμους.Εσύ θα διαλέξεις, ή θα διατηρήσεις τις Αφρικάνες ή θα αλλάξεις τον πληθυσμό και θα βάλεις αγγελόψαρα και κάποια συμβατά με αυτά.

Το Ph που έχεις τώρα ( ph 7 ) στα αφρικάνικα είναι χαμηλό για αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα Φιλικά Σωκράτης :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ PH ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7.ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΟΜΩΣ.

Τότε γιατί ρωτάς;

Link to comment
Share on other sites

Να ψάξεις στο φόρουμ και στο ίντερνετ και να διαβάσεις ΚΑΛΑ για τις ανάγκες αυτών των ψαριών που λες ότι έχεις και ότι θες να πάρεις, για να ενημερωθείς σχετικά προτού κάνεις το οτιδήποτε! Και να μην λες τόσο ελαφρά τη καρδία ότι "θα πάρεις το ρίσκο", γιατί δεν το παίρνεις για τον εαυτό σου, αλλά για ζωές τρίτων! Πρέπει να είσαι πολύ υπεύθυνος στις όποιες κινήσεις κάνεις στα ενυδρεία σου, γιατί οι ζωές των ψαριών σου εξαρτώνται αποκλειστικά από αυτές... Αυτά τα ψάρια που λες ΔΕΝ μπαίνουν μαζί! :rasp:

Υ.Σ.: Εκτός και αν τα γράφεις αυτά για να μας "τσιγκλάς"...

ΩΠΑ ΩΠΑ ΜΕΓΑΛΕ ΜΕ ΠΗΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ.ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΛΙΓΑΚΗ.ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ.ΟΚ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΣΙΓΚΛΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΙΡΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΣΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΚ ΝΟΜΙΖΩ. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΤΟΥΛΚΙΑΣ τα ψαράκια που έχεις ατο ενυδρείο σου έιναι αφρικάνικα της λίμνης του malawi.Τα ψάρια αυτά απαιτούν συνθήκες ph 7.8 - 8.5 , GH καπου στο 12 και kh απο 5 ως 10 .

Τα αγγελόψαρα είναι απο τον Αμαζόνιο και απαιτούν ph ουδέτερο ως ελαφρά όξινο , gh 6-9 περιπου .

Όπως βλέπεις και σύ πρόκειται για δυο διαφορετικούς κόσμους.Εσύ θα διαλέξεις, ή θα διατηρήσεις τις Αφρικάνες ή θα αλλάξεις τον πληθυσμό και θα βάλεις αγγελόψαρα και κάποια συμβατά με αυτά.

Το Ph που έχεις τώρα ( ph 7 ) στα αφρικάνικα είναι χαμηλό για αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα Φιλικά Σωκράτης :rasp:

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ.

Link to comment
Share on other sites

ΩΠΑ ΩΠΑ ΜΕΓΑΛΕ ΜΕ ΠΗΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ.ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΛΙΓΑΚΗ.ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ.ΟΚ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΣΙΓΚΛΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΙΡΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΣΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΚ ΝΟΜΙΖΩ. :rasp:

Εντάξει, συγνώμη που ήμουν απότομος, αλλά κατάλαβέ με... "εξερράγην" με το γεγονός ότι ενώ σου έγραψαν ότι τα ψάρια είναι τελείως ασύμβατα, εσύ απάντησες επιμένοντας ότι "θα το ρισκάρεις"... Και ξανακοίταξε το ρΗ σου γιατί θεωρώ ότι αν έχεις πράγματι 7,0 (= ουδέτερο, πράγμα που είμαι σίγουρος ότι κάνεις λάθος) τότε οι αφρικάνες σου δεν μπορεί να είναι ζωντανές εδώ και πολύ καιρό...

Μήπως το μετράς με στικ? Αν ναι, τότε κάνε μέτρηση με υγρά για να το δεις που είναι πραγματικά. Μέτρηση 7,0 ρΗ θα είχες μόνο στην περίπτωση που βάζεις νερό από όσμωση, ή χρησιμοποιείς τύρφη σε μεγάλες ποσότητες, ή προσθέτεις μπόλικο διοξείδιο ή ρίχνεις τα ανάλογα χημικά του εμπορίου γι' αυτό το λόγο μέσα... Οι αφρικάνες δεν ζουν σε τέτοιες συνθήκες και το νερό του δικτύου στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει να είναι πουθενά τόσο. Αντίθετα είναι αρκετά σκληρό και ειδικά στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί ρωτάς;

[/qu

ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΓΝΩΜΗ ΖΗΤΗΣΑ ΜΕΓΑΛΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, συγνώμη που ήμουν απότομος, αλλά κατάλαβέ με... "εξερράγην" με το γεγονός ότι ενώ σου έγραψαν ότι τα ψάρια είναι τελείως ασύμβατα, εσύ απάντησες επιμένοντας ότι "θα το ρισκάρεις"... Και ξανακοίταξε το ρΗ σου γιατί θεωρώ ότι αν έχεις πράγματι 7,0 (= ουδέτερο, πράγμα που είμαι σίγουρος ότι κάνεις λάθος) τότε οι αφρικάνες σου δεν μπορεί να είναι ζωντανές εδώ και πολύ καιρό...

Μήπως το μετράς με στικ? Αν ναι, τότε κάνε μέτρηση με υγρά για να το δεις που είναι πραγματικά. Μέτρηση 7,0 ρΗ θα είχες μόνο στην περίπτωση που βάζεις νερό από όσμωση, ή χρησιμοποιείς τύρφη σε μεγάλες ποσότητες, ή προσθέτεις μπόλικο διοξείδιο ή ρίχνεις τα ανάλογα χημικά του εμπορίου γι' αυτό το λόγο μέσα... Οι αφρικάνες δεν ζουν σε τέτοιες συνθήκες και το νερό του δικτύου στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει να είναι πουθενά τόσο. Αντίθετα είναι αρκετά σκληρό και ειδικά στη Θεσσαλονίκη.

Και εγώ στην θέση σου απότομος θα ήμουν. Ακου εκεί "θα το ρισκάρω" :rasp: ...

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ........ :rasp::lmao::lmao:

ΕΙΠΑΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην θέση σου απότομος θα ήμουν. Ακου εκεί "θα το ρισκάρω" :rasp: ...

Το site φτιάχτηκε για να δίνει τις σωστές βάσεις για την διάδοση και επιτέλους σωστούς παραμέτρους δημιουργίας ενυδρείων στα σπίτια μας. ΔΕΝ γίνεται λόγος για "απότομους εκνευρισμούς". Αν και μεγάλοι άνθρωποι, πολλοί από τα νέα μέλη, όταν ακούσουν "ενυδρείο" εννοούν βέβαια να το γεμίσουν νερό και οτιδήποτε ψάρια και αν βάλεις είναι εντάξει. Καθώς πρωτομπαίνει κάποιος στο site βλέπει πρώτα πρώτα τις νέες δημοσιεύσεις και μπαίνει στον κόπο και ρωτάει όπως εκείνος τα εννοεί. Αυτό δεν είναι παράξενο αλλά ούτε και καταδικασταίο. Απλά οι υπόλοιποι προσπαθούν να κατατοπίσουν τον "νέο". Δεν χρειάζονται εκνευρισμοί.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...