Jump to content

Ancistrus, Plecostomus Or What?


souits

Recommended Posts

Ρε παιδιά τι ράτσα είναι αυτός ο τύπος εδώ;;;;;

th_IMG_0486_zps2b81933d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι Hypostomus plecostomus αν κ στην φωτό αυτή η άλγη με μπερδεύει λίγο ! Πού τον ανακάλυψες ρε πατρίδα;

Δες εδώ χαρακτηριστικά:

1)http://badmanstropicalfish.com/stats/stats_catfish_Pterygoplichthys_scrophus.html

2)http://www.israquarium.co.il/Fish/FishIndex/Hypostomus%20plecostomus.html

Link to comment
Share on other sites

o 1) είναι Rhino chocolate pleco της ίδιας οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε πατρίδα, από Θεσσαλονίκη τον πήρα άμα θες οδό πες να στην στείλω pm.

Link to comment
Share on other sites

o 1) είναι Rhino chocolate pleco της ίδιας οικογένειας.

Όχι δέν είναι.... :)

Φαντάζομαι εννοείς αυτό: Pterygoplichthys scrophus

Το ψάρι είναι κατά πάσα πιθανότητα Pterygoplichthys gibbiceps άν και χρειάζεται καλύτερη φωτογραφία με το ψάρι λιγότερο στρεσαρισμένο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα αλλά δεν νομίζω να είναι κανένα από αυτά που λέτε, μοιάζει με το 2ο λινκ του Kipis και με αυτό που πιστεύεις εσύ Husky(παρεμπιπτόντως έχω ένα malamute)αλλά δεν είναι από αυτά. Εάν πάτε στην φώτο κάντε φούλ ζούμ, είναι 4*** χ 2***(ανάλυση), παίρνει πολύ ζούμ.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα για Hypostomus plecostomus μου κανει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα αλλά δεν νομίζω να είναι κανένα από αυτά που λέτε, μοιάζει με το 2ο λινκ του Kipis και με αυτό που πιστεύεις εσύ Husky(παρεμπιπτόντως έχω ένα malamute)αλλά δεν είναι από αυτά. Εάν πάτε στην φώτο κάντε φούλ ζούμ, είναι 4*** χ 2***(ανάλυση), παίρνει πολύ ζούμ.

Στιο λίνκ του Kipis to ψάρι είναι Pterygoplichthys gibbiceps και όχι Hypostomus Plecostomus και είναι το ίδιο με αυτό που σου έγραψα!

Δές και στα παρακάτω λίνκ για τις διαφορές μεταξύ τους....

http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=148

http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=580

Νομίζω ότι ΄δεν κάνω λάθος.... ;)

ΥΓ.Εγώ έχω Husqvarna όχι χάσκυ!!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Στιο λίνκ του Kipis to ψάρι είναι Pterygoplichthys gibbiceps και όχι Hypostomus Plecostomus και είναι το ίδιο με αυτό που σου έγραψα!

Δές και στα παρακάτω λίνκ για τις διαφορές μεταξύ τους....

http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=148

http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=580

Νομίζω ότι ΄δεν κάνω λάθος.... ;)

ΥΓ.Εγώ έχω Husqvarna όχι χάσκυ!!!!!!!! :D

Έχεις δίκαιο, άρα είναι gibbiceps και είμαι χαρούμενος.......αλλά δεν μοιάζει τόσο πολύ με την φώτο του λίνκ, μπορεί να έτυχε.

Υ.Γ. Κ εγώ είχα ένα ΚΤΜ αλλά όταν έσπασα την σπονδυλική μου στήλη, το έκαψα , και να πω έκανα μλκια;;; Δεν έκανα...................................

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο, άρα είναι gibbiceps και είμαι χαρούμενος.......αλλά δεν μοιάζει τόσο πολύ με την φώτο του λίνκ, μπορεί να έτυχε.

Υ.Γ. Κ εγώ είχα ένα ΚΤΜ αλλά όταν έσπασα την σπονδυλική μου στήλη, το έκαψα , και να πω έκανα μλκια;;; Δεν έκανα...................................

1ον. Να τον χέρεσε τον gibbi είναι πανέμορφο ψάρι και μακάρι να του δώσεις τον χώρο που θέλει.

2ον. Καλά έκανες και έκαψες τον ΚαΤιΜά γιατί φυσικά δέν είναι Husqvarna....βέβαια μετά τις τελευταίες εξελίξεις είναι το ίδιο πράγμα... :)

Link to comment
Share on other sites

1ον. Να τον χέρεσε τον gibbi είναι πανέμορφο ψάρι και μακάρι να του δώσεις τον χώρο που θέλει.

2ον. Καλά έκανες και έκαψες τον ΚαΤιΜά γιατί φυσικά δέν είναι Husqvarna....βέβαια μετά τις τελευταίες εξελίξεις είναι το ίδιο πράγμα... :)

200 λίτρα........παραπάνω δεν έχω :/ και όντος είναι τόσο απλός αλλά τόσο όμορφος ο συγκεκριμένος.

ΚΤΜ μπορεί να είχα(λόγο οικονομικών) αλλά η καρδιά εδώ χτυπάει δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

200 λίτρα........παραπάνω δεν έχω :/ και όντος είναι τόσο απλός αλλά τόσο όμορφος ο συγκεκριμένος.

ΚΤΜ μπορεί να είχα(λόγο οικονομικών) αλλά η καρδιά εδώ χτυπάει δυνατά.

Φαντάζομαι ότι αυτό το έχεις δεί:

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χασκυ σπαμαρεις και εισαι εκτος θεματος.

Υγ.

Η κ@λ@γρια

:P

Στάλθηκε από το GT-I8160 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χασκυ σπαμαρεις και εισαι εκτος θεματος.

Υγ.

Η κ@λ@γρια

:P

Στάλθηκε από το GT-I8160 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έχεις δίκιο...αυτομπανάρομαι για τις επόμενες ώρες.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχουμε καλύτερη φώτο και με ανάπτυξη.

th_2014311220313_zpsed31f3fb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφος!

τελικα ο Δημητρης ειχε δικιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταρχήν πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και το ψάρι. Χωρίς να θέλω να σπαμάρω, βλέποντας τις φωτογραφίες σου μου γεννήθηκε η εξής απορία:

Στις φωτό το ενυδρείο φαίνεται να "περισσεύει" 3-4 εκ. από κάθε πλευρά του επίπλου.

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (να ανοίξει - σπάσει κλπ?)

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο και αντιμετωπίζω παρόμοια κατάσταση.

IMG_20140122_170600_zpsef73ee4c.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και το επισημανες!

υπαρχει θεμα να εχουμε διαρροες..

ο πατος του ενυδρειου πρεπει να παταει ολοκληρος πανω στο ξυλο!

αρα numb κοιτα, αν δεν σε περνει το επιπλο του ενυδρειου, να κοψεις στα μετρα του νεου ενα ξυλο και ακουμπησε το πανω στο επιπλο.. ωστε να γλυτωσεις ξυλωματα,βιδωματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu: Αυτό άραγε ισχύει και στην περίπτωση που το ενυδρείο έχει κάτω πλαίσιο και η διαφορά είναι ελάχιστη (1 - 2εκ) ?

Link to comment
Share on other sites

για να εισαι εσυ σιγουρος , καλο ειναι να παταει ολοκληρο..

τωρα αν περισευει 1 εκ. απο την μια κι 1 εκ. απο την αλλη.. πιστευω δεν θα εχεις προβλημα... για ποσα λιτρα μιλαμε? diy ή εργοστασιακο?

Link to comment
Share on other sites

για τα χρυσοψαρα?

αν ειναι 78 cm μηκος το επιπλο σου, δεν νομιζω να εχεις προβλημα... να ειναι λιγοτερο, εγω θα το φοβομουν..

εν αναγκη ,αν δεν θελεις να παρεις ενα κομματι ξυλο, βαλε ενα dow φελιζολ στα μετρα του πατου του ενυδρειου, που ειναι και σκληρο και σιγουρα δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τα χρυσόψαρα! 78,5εκ είναι. Λογικά δεν θα πρέπει να έχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι, δεν εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...