Jump to content

Νεο ενυδρειο - στρωσιμο και αλλα ...


Recommended Posts

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ σε ολους στο foroum

πρεπει να πω οτι τις τελευταιες μερες διαβαζοντας το forum εχω μαθει παρα παρα πολλα πραγματα ...

λοιπον ... προσφατα αγωρασα ενα ενυδρειο 150lt 100 χ 40 χ 38

απο αυριο θα ξεκινησω το "στρωσιμο"

εχω λοιπον δυο ερωτισεις ...

1. κατα την διαρκεια του στρωσιματος το φως πρεπει να αναβει ? και αν ναι ποση ωρα ?

να σημειωσω οτι το ενυδρειο ειναι σε σχετικα σκοτεινο σημειο.

2. Σκεφτομαι μελλοντικα να βαλω corydoras aeneus . τι ειδους χαλικι μπορω να βαλω ? σιγουρα ψιλο

ποσα χιλιοστα ? 1 - 2 ??? και μπορω να βαλω λευκο ?

ευχαριστω ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ σε ολους στο foroum

πρεπει να πω οτι τις τελευταιες μερες διαβαζοντας το forum εχω μαθει παρα παρα πολλα πραγματα ...

λοιπον ... προσφατα αγωρασα ενα ενυδρειο 150lt 100 χ 40 χ 38

απο αυριο θα ξεκινησω το "στρωσιμο"

εχω λοιπον δυο ερωτισεις ...

1. κατα την διαρκεια του στρωσιματος το φως πρεπει να αναβει ? και αν ναι ποση ωρα ?

να σημειωσω οτι το ενυδρειο ειναι σε σχετικα σκοτεινο σημειο.

2. Σκεφτομαι μελλοντικα να βαλω corydoras aeneus . τι ειδους χαλικι μπορω να βαλω ? σιγουρα ψιλο

ποσα χιλιοστα ? 1 - 2 ??? και μπορω να βαλω λευκο ?

ευχαριστω ...

Όχι,δεν είναι υποχραιωτικό να ανάβει το φως, αλλά προσωπικά το άναβα για 10 ώρες τις ίδιες ώρες κάθε μεσημέρι για να συνηθήσω τη διαδικασία. Αν και κενό χαρίζει και λίγη ομορφιά το βράδυ με τα φώτα ανοικτά.

Οσο αφορά το χαλίκι, οι επιλογές σου είναι καλές αλλά με corrydoras πάει το πιο σκούρο. Δική σου επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

...Σκεφτομαι μελλοντικα να βαλω corydoras aeneus . τι ειδους χαλικι μπορω να βαλω ? σιγουρα ψιλο ποσα χιλιοστα ? 1 - 2 ??? και μπορω να βαλω λευκο ? ...

Καλώς ήρθες στο χόμπι και στο Aquazone.

Τα corydoras που θέλεις να βάλεις είναι καταπληκτικά ψαράκια και προσφέρονται πολύ για παρατήρηση της συμπεριφοράς τους αλλά και για μόνιμοι κάτοικοι ενυδρείου. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι να βάλεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κοπάδι (minimum τα 6 έως 8 άτομα) και να διαμορφώσεις το περιβάλλον έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτό που χρειάζονται - σκουρόχρωμο και πολύ ψιλό χαλίκι ~0,8 mm ή και μικρότερο. Επίσης να φροντίσεις να τα έχεις σε σχετικά μαλακότερο νερό από αυτό του δικτύου και με λίγο χαμηλότερο ρΗ. Η θερμοκρασία που προτιμούν είναι γύρω στο 24-25 και το ενυδρείο θα πρέπει να είναι φυτεμένο και με καλά οξυγονομένο νερό.

Το κυριώτερο όλων όμως είναι να ΜΗΝ τα βάλεις σε άστρωτο ενυδρείο ή να ΜΗΝ βιαστείς να τα βάλεις μόλις στρώσει το φίλτρο σου.

Το τανκ κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να "ωριμάσει" καλά από πλευράς βιολογίας/χημείας και μετά να μπούνε αυτά τα ευαίσθητα και όμορφα ψαράκια. Αυτό σημαίνει από 3 έως 5 μήνες λειτουργία και με σωστή συντήρηση. Εάν έχεις την υπομονή να το κάνεις αυτό και εάν διαβάσεις πολύ καλά ότι πληροφορίες αφορούν αυτό το είδος (υπάρχουν πολλές στο Aquazone και στο internet) θα έχεις αυξημένες πιθανότητες να τους προσφέρεις μια καλή ζωή, ώστε να τα χαίρεσαι υγιή και ευτυχισμένα στο ενυδρείο σου για πολύ καιρό. Και γιατί όχι, να χαρείς και την αναπαραγωγή τους. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το φώς θα το ανάβεις μόνο αν βάλεις φυτά μεσα!

Για το χαλίκι θελω να προσθέσω ότι δεν πρέπει να έχει σημεία που θα τραυματίσουν τα μουστάκια των ψαριών (μια και κινούνται στον πυθμένα)!

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

OK αφου μπηκε το πρωι το υποστρωμα και το χαλικακι ( 0.8 - 1,25 ) το οποιο ξεπλυνα καλα πρωτα

γεμισα το ενυδρειο ..

εβαλα το φιλτρο σε λειτουργια και τον θερμοστατη

και εριξα αμμωνια ... ισως λιγο παραπανω απο οτι επρεπε ( περιπου 8mg / lt )

KAI EKEI ... μετα απο λιγο παρουσιαστηκε η λευκη θολουρα οπως αναφερει και καποιος αλλος στο forum

τωρα που το τσεκαρα 12 ωρες μετα εχει αρχισει ηδη να υποχωρει

φανταζομαι τις επομενες μερες να φυγει τελειως.

η θερμοκρασια εχει ρυθμιστει στους 28

και εριξα σκευασμα για βακτηρια ...

για οτι νεο ή προβληματισμο να περιμενετε νεα μου !

Link to comment
Share on other sites

OK αφου μπηκε το πρωι το υποστρωμα και το χαλικακι ( 0.8 - 1,25 ) το οποιο ξεπλυνα καλα πρωτα

γεμισα το ενυδρειο ..

εβαλα το φιλτρο σε λειτουργια και τον θερμοστατη

και εριξα αμμωνια ... ισως λιγο παραπανω απο οτι επρεπε ( περιπου 8mg / lt )

KAI EKEI ... μετα απο λιγο παρουσιαστηκε η λευκη θολουρα οπως αναφερει και καποιος αλλος στο forum

τωρα που το τσεκαρα 12 ωρες μετα εχει αρχισει ηδη να υποχωρει

φανταζομαι τις επομενες μερες να φυγει τελειως.

η θερμοκρασια εχει ρυθμιστει στους 28

και εριξα σκευασμα για βακτηρια ...

για οτι νεο ή προβληματισμο να περιμενετε νεα μου !

Τη θολούρα μπορεί να τη προκαλεί η ανάπτυξη των βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

oκ με την λευκη θολουρα ... και εγω υπεθεσα οτι ηταν απο τα βακτηρια ... παρουσιαστηκε εξαλου αφου ειχα ριξει

ενα σκευασμα για βακτηρια ...

και εξαλου δεν κρατησε πολυ , μολις 1 μερα.

Σημερα ομως μετα την δουλεια παρατηρησα μια παραξενεη καφε θολουρα ...

τι ειναι τωρα αυτο ?

μολις μπορεσω θα ανεβασω φωτο.

Σημ. : Συγνωμη που σας "πριζω" αλλα με εχει φαει η ανασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

oκ με την λευκη θολουρα ... και εγω υπεθεσα οτι ηταν απο τα βακτηρια ... παρουσιαστηκε εξαλου αφου ειχα ριξει

ενα σκευασμα για βακτηρια ...

και εξαλου δεν κρατησε πολυ , μολις 1 μερα.

Σημερα ομως μετα την δουλεια παρατηρησα μια παραξενεη καφε θολουρα ...

τι ειναι τωρα αυτο ?

μολις μπορεσω θα ανεβασω φωτο.

Σημ. : Συγνωμη που σας "πριζω" αλλα με εχει φαει η ανασφαλεια.

Καλωςηρθες στην παρεα.

Η καφε θολουρα βγαινει απο τα ξυλα(τανινη), ειναι φυσιολογικο και με τον καιρο θα σταματησει.

Αν σε ενοχλει βγαλε τα και βραστα.

Δεν πριζεις κανεναν,οτι απορια εχεις ρωτα!!

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες στην παρεα.

Η καφε θολουρα βγαινει απο τα ξυλα(τανινη), ειναι φυσιολογικο και με τον καιρο θα σταματησει.

Αν σε ενοχλει βγαλε τα και βραστα.

Δεν πριζεις κανεναν,οτι απορια εχεις ρωτα!!

Καλη συνεχεια.

ΛΟΙΠΟΝ για να κανω και λιγο πλακα ... aqua θυμασαι μια ταινια με τον Βουτσα ... που λεει συνεχως " ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΙΟ !! "

ετσι και εγω ...ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΥΛΑ ... ακομα τουλαχιστον ....

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο βακτηρια εβαλες τιποτε αλλο?

Τι υλικα εχεις βαλει στο φιλτρο σου?

Ανεβασε και καμια φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

OK αφου μπηκε το πρωι το υποστρωμα και το χαλικακι ( 0.8 - 1,25 ) το οποιο ξεπλυνα καλα πρωτα

γεμισα το ενυδρειο ..

εβαλα το φιλτρο σε λειτουργια και τον θερμοστατη

και εριξα αμμωνια ... ισως λιγο παραπανω απο οτι επρεπε ( περιπου 8mg / lt )

KAI EKEI ... μετα απο λιγο παρουσιαστηκε η λευκη θολουρα οπως αναφερει και καποιος αλλος στο forum

τωρα που το τσεκαρα 12 ωρες μετα εχει αρχισει ηδη να υποχωρει

φανταζομαι τις επομενες μερες να φυγει τελειως.

η θερμοκρασια εχει ρυθμιστει στους 28

και εριξα σκευασμα για βακτηρια ...

για οτι νεο ή προβληματισμο να περιμενετε νεα μου !

Τα υλικά του φίλτρου τα έχεις ξεπλύνει? Κυρίως τα μακαρίνια (κεραμικά)? Αν όχι, σε αυτό οφείλεται η λευκή θολούρα μετά και από το ξεκίνημα του φίλτρου απλά ξεπλύθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες στην παρεα.

Η καφε θολουρα βγαινει απο τα ξυλα(τανινη), ειναι φυσιολογικο και με τον καιρο θα σταματησει.

Αν σε ενοχλει βγαλε τα και βραστα.

Δεν πριζεις κανεναν,οτι απορια εχεις ρωτα!!

Καλη συνεχεια.

Η θολούρα από τις τανίνες φεύγει με ενεργό άνθρακα στο φίλτρο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι σε ολο το forum

λοιπον το ενυδρειο μου ειναι 150 lt με εσωτερικο φιλτρο 900lt/h ρυθμισμενο στο μισο της αποδοσης του ( γυρω στα 500 lt/h ) , θερμοστατη 200w, υποστρωμα της σερα και χαλικι 0.8 -1.25 mm

το φιλτρο εχει μπλε σφουγκαρι μεσα μονο.

ολα ξεπλυθηκαν πολυ καλα πριν χρησιμοποιηθουν .

ψαχνοντας αρκετα κατεληξα στο συμπερασμα οτι η καφε θολουρα ειναι εξαιτιας του υποστρωματος, θα περιμενω λιγες μερες να δω αν θα καθαρισει.

οσο για τις μετρησεις εχω ΝΗ3 ΝΗ4 σε υψηλα επιπεδα ~ 8mg/lt

ενω σημερα εκανε την εμφανιση του και ο ΝΟ2 0.02 mg/l

ειναι λογικο αυτο ? μετα απο μονο 4-5 μερες ?

για το στρωσιμο χρησιμοποιησα μονο αμμωνια και ενα μπουκαλακι με βακτηρια που αγορασα απο petshop.

Για ψαρακια σκεφτομαι για αρχη Guppy και αργοτερα ( πολυ αργοτερα ) corydoras

ταιριαζουν αυτα τα ψαρακια ? ή εχουν διαφορετικες απαιτησεις ?

θα προσθεσω και ριζες για να εχω πιο μαλακο νερο

καθως και αρκετα φυτα .... για αρχη κερατοφυλλα και anoubies μιας και δεν εχω παροχη CO2

και ξερω οτι τα συγκεκριμενα φυτα δεν ειναι απαιτητικα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν στήσεις το ενυδρείο με σωστές προδιαγραφές για τα corydoras μπορεί και να σου αντέξουν τα γκάππυ (πιο ανθεκτικά και πιο εύκολα προσαρμόσιμα). Εάν το στήσεις με προδιαγραφές για τα γκάππυ, είναι θέμα χρόνου να αρχίσουν τα προβλήματα από τα συγκεκριμένα γατόψαρα.

Τα γκάππυ προτιμούν σκληρά νερά και ανεβασμένο ρΗ, ενώ τα corys το αντίθετο. Πρόβλημα συμπεριφοράς μεταξύ τους, διατροφής, ή κάποιο άλλο δεν υπάρχει, παρά μόνο αυτό των παραμέτρων του νερού, στις οποίες τα corydoras είναι πιο απαιτητικά και πιο ευαίσθητα. Κανονικά (και πάντα κατά τη γνώμη μου) αυτά τα δύο είδη είναι καλύτερα να μην τα έχεις μαζί, εάν θέλεις να είσαι απόλυτα εντάξει με τις συνθήκες τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λοιπον ... ενα μηνα μετα εχουμε και λεμε ...

προσθετω καθημερινα ποσοτητες αμμωνιας , τοση ωστε να φτανει τα 4-5 mg/lt

τις τελευταιες 10 μερες "καταναλωνεται" απο τα βακτηρια μεσα σε 12 ωρες περιπου.

απο NO2 εχω πανω 50mg / lt και δεν μειωνονται με τιποτα.

ειναι φυσιολογικο αυτο ? εχει περασει ενας μηνας και εδω και 10 μερες καθε πρωι μετραω 0 αμμωνια ....

αλλα καμια μειωση στα νιτρωδη :bowdown:

Τι γινεται ποια με αυτα τα ΝΟ2 ?

ειμαι λιγο ανυπομονος...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ΝΟ3 μετράς;

εχω test της tropic marine ( ναι δουλευουν σωστα τα εχω τσεκαρει και με νερο βρυσης ) τα οποια ομως λενε οτι εαν το ΝΟ2 δεν ειναι μηδενικο τοτε το τεστ για ΝΟ3 δεν ειναι αξιοπιστο ...

παρολα αυτα σε μετρηση που εκανα πριν απο λιγο μετρησα 100 +

σε αντιστοιχη μετρηση που ειχα κανει πριν 15 μερες το ΝΟ3 ηταν 10 οσο και το νερο της βρυσης δηλαδη.

ομως τοτε το ΝΟ2 ηταν ελαχιστο 0.05 mg / lt επομενως και το τεστ ηταν αξιοπιστο.

μηπως να εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου ? και να δω πως θα παει ? αν και με 50 mg NO2 .......

Link to comment
Share on other sites

εχω test της tropic marine ( ναι δουλευουν σωστα τα εχω τσεκαρει και με νερο βρυσης ) τα οποια ομως λενε οτι εαν το ΝΟ2 δεν ειναι μηδενικο τοτε το τεστ για ΝΟ3 δεν ειναι αξιοπιστο ...

παρολα αυτα σε μετρηση που εκανα πριν απο λιγο μετρησα 100 +

σε αντιστοιχη μετρηση που ειχα κανει πριν 15 μερες το ΝΟ3 ηταν 10 οσο και το νερο της βρυσης δηλαδη.

ομως τοτε το ΝΟ2 ηταν ελαχιστο 0.05 mg / lt επομενως και το τεστ ηταν αξιοπιστο.

μηπως να εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου ? και να δω πως θα παει ? αν και με 50 mg NO2 .......

Εμένα όταν τα νιτρικά ήταν στα ύψη έκανα μια γενναία αλλαγή νερού και σε 3 μέρες όλα ήταν τέλεια... Αλλά για την δικιά σου περίπτωση καλύτερα να σου πει κάποιος έμπυρος.

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρωδη (ΝΟ2) μου ειναι το προβλημα . 50mg/lt και συνεχως αυξανονται με την προσθηκη αμμωνιας ...

η ερωτηση μου ειναι αν ειναι λογικο μετα απο 30 μερες στρωσιμο και με ΝΗ3 = 0 ... να μην εχουν αρχισει ακομα να μειωνονται τα ΝΟ2 ?

μηπως μειονονται με αργους ρυθμους και καποια στιγμη παρει μπροστα και μειωθουν ?

μηπως πρεπει καπως να επεμβω ?

ΑΧ τι τραβαω ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνήθως αργούν σε σχέση με αυτά που διασπάνε το ΝΗ3-4 πάντως καλό είναι να περιμένεις!

Να μην κάνεις αλλαγή νερού!

Να πάρεις άλλη μάρκα τεστ και να μετρήσεις ταυτόχρονα!

Και αν θες να επέμβεις το μόνο που θα πρότεινα είναι να βάλεις ενεργά βακτήρια που θα επιταχύνουν τους ρυθμούς με τους οποίους μεγαλώνουν οι αποικίες σου!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ το ενυδρειο εδω και μια βδοβαδα περιπου ειναι στρωμενο ...

εχουν μπει μεσαιων απαιτησεων φυτα

Cryptocoryne x 3

Hygrophila polysperma αρκετα

Vallisneria americana x 2

Vallisneria nana

ψαχνω να βρω και κλαδεματα απο κερατοφυλλο ( οποιου περισευουν ας στειλει ενα pm )

θα βαλω και καποια annubia

ισως και java moss πανω σε ενα ξυλο ( αν βρω σε καποιο μαγαζι )

και ηδη το ενυδρειο εχει τον πρωτο του κατοικο

ενα ancistrus μικρουλη που εχει πιασει δουλεια και γλυφει τα παντα

μετρησεις

ΝΗ3 = 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 < 5 ( εδω εχω ενα προβληματισμο .... πριν βαλω φυτα ειχα ΝΟ3 ~ 20 )

PH = 7,5

σκεφτομαι να βαλλω καποια ζωοτοκα ( μαλλον guppy )

και αργοτερα corydoras aenaeus ή sterbai

νομιζω οτι τα ψαρακια ταιριαζουν απο αποψη συνθηκων

αν και για τα guppy αναφερεται οτι θελουν υφαλμυρο νερο

εχω διαβασει οτι ειναι εξισου καλα και σε νερο χωρις προσθηκη αλατιου.

ειμαι ανοικτος σε προτασεις και συμβουλες για τους κατοικους του ενυδρειου μου

εξαλου ακομα δεν εχω κατασταλαξει και εγω ακριβως ...

.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλλω καποια ζωοτοκα ( μαλλον guppy )

και αργοτερα corydoras aenaeus ή sterbai

νομιζω οτι τα ψαρακια ταιριαζουν απο αποψη συνθηκων

αν και για τα guppy αναφερεται οτι θελουν υφαλμυρο νερο

εχω διαβασει οτι ειναι εξισου καλα και σε νερο χωρις προσθηκη αλατιου.

ειμαι ανοικτος σε προτασεις και συμβουλες για τους κατοικους του ενυδρειου μου

εξαλου ακομα δεν εχω κατασταλαξει και εγω ακριβως ...

.

:buttrock:

Σύμφωνα με αυτό :http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/aquarium5.html μπορείς να συνδυάσεις cory με mollies (ίσως και με guppies αν και θέλουν dh=20).

Έπίσης εδώ:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant&op=entry_view&iden=577

και εδώ:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant&op=entry_view&iden=566

θα δείς πληροφορίες και για τα δύο είδη.

Καλή αρχή σου εύχομαι και ελπίζω να βοηθάω.

:thumbup:

aquarium5_1_.html

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ3 έπεσε μια και το καταναλώνουν τα φυτά (αποτελεί θρεπτικό συστατικό για αυτά)!

Ανάλογα με την φυτομάζα και το είδος των φυτών ίσως να χρειαστείς μια μικρή και ελεγχόμενη προσθήκη Νιτρικών για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα με την ανάπτυξη των φυτών σου!

Μεγάλη προσοχή και πολύ μελέτη όμως σε αυτή την περίπτωση!

Αν βάλεις εύκολα φυτά δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...