Jump to content

Hand Collecting Marine Fish..


TAN

Recommended Posts

Με τον ορο Hand Collecting αναφερόμαστε στο ψάρεμα που γινετε επιλεκτικά απο μικρές ομαδες καλα εξοπλισμένων και εξειδικευμένων ομάδων χωρίς να στρεσάρουν τα ψάρια με την παραδοσιακή συλλογή αυτων και την αμεση αποστολή τους στους ενδιαφερόμενους.Η τιμη των ψαριών που εχουν ψαρευτεί με αυτην την μέθοδο πολλές φορες ειναι τετραπλάσια απο την κανονική τιμη αλλα τα ψαρια που εχουν ψαρευτεί ετσι δεν έχουν καμια σχεση απο άποψη υγειας και συμπεριφοράς μιας και το στρες ειναι σχεδόν μηδαμινό εναντι των κλασσικών μεθόδων..

Hand Collecting Butterflies in the Coral Sea

Hand collecting Emperors, Triggers and Butterflies in the Coral Sea

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hand collecting Wrasse, Unicorns and Lemonpeels in the Coral sea

Hand collecting rare Purplelined Fairy Wrasse in the Coral Sea

Link to comment
Share on other sites

Hand collecting Lemonpeel Angels in the Coral Sea

Hand Collecting Masked Bannerfish in the Coral Sea

Link to comment
Share on other sites

Perfect φιλαράκι πολύ ωραία δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ ωραια

Μια ερωτηση ποιες ειναι οι παραδοσιακοι μεθοδοι?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα βιντεο τα εχω πολλες φορες ,εκπληκτικος ο τροπος και η εφευρητικοτητα.μπραβο Tan.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ ωραια

Μια ερωτηση ποιες ειναι οι παραδοσιακοι μεθοδοι?

Δηλητηρια ωστε να ναρκωθουν τα ψαρια και να πιαστουν ευκολα,και μετα χορηγηση αντιδοτου.

Και μετα εμεις αναρωτιομαστε για τους αιφνιδιους θανατους που εχουμε στα ζωντανα μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλητηρια ωστε να ναρκωθουν τα ψαρια και να πιαστουν ευκολα,και μετα χορηγηση αντιδοτου.

Και μετα εμεις αναρωτιομαστε για τους αιφνιδιους θανατους που εχουμε στα ζωντανα μας ;)

Ακριβως.

Πρωταθλητές σε αυτο ειναι οι Φιλιππινέζοι που το κάνουνε συστηματικά αλλα μετά απο μεγάλη κατακραυγή και απώλειες που πλησίαζαν το 90% απο ψάρια που προέρχονταν απο αυτήν την περιοχή ψαρεμενα με δηλητήρια σχεδόν παγκοσμίως μποϊκοτάρονται οι εισαγωγές από τις Φιλιππίνες ..

Ενα βιντεακι για γερα νευρα που μας δειχνει με τι αλητια οι Φιλιππινέζοι αναζητουνε το εύκολο κέρδος μη σεβόμενοι την φύση αλλα και ολους εμάς τους τελικούς αποδέκτες κατεστραμμένων ψαριών.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο θεμα θαναση μπραβο!!αλλα απαραδεχτη η κατασταση με τους φιλιππινεζους..πιστευα οτι αυτη η δουλεια εχει πολυ αυστηρους νομους ειτε αφορα ψαρια

ειτε κοραλλια αλλα τελικα η αλητια υπαρχει παντου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:growl: ευκολος,γρηγορος τροπος να πιανεις αυτα τα ζωα,χωρις φυσικα να σε ενδιαφερει το τι θα γινουν μετα...... ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ TAN!!!!!!!!!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πραγματικά οι Φιλιππινέζοι για πολύ ξύλο..!!!

Το hand collecting πάντως πολύ καλύτερο...

Μήπως ήρθε η ώρα εμείς σαν χομπίστες (που αγαπάμε αυτό που κάνουμε και τα ζωντανά) να επενδύσουμε πλέον σε χρόνο-χώρο-χρήμα και να ξεκινήσουμε μελέτη για αναπαραγωγές εντός των ενυδρείων μας?Σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει ψάρι στην θάλασσα για να συλλεχθεί είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο...

Ίσως καποτε μπορέσουμε να κάνουμε με μεγάλη ομαδική σαν φόρουμ απο το Cairns Marine... :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ λέω να χαρούμε όσο μπορούμε τα ψάρια μας γιατί είμαι σίγουρος ότι στο άμεσο μέλλον η εξαγωγή και το εμπόριο αυτών των τροπικών ψαριων κάποια στιγμή θα απαγορεύεται υπάρχει μεγάλη θνησιμότητα στα ενυδρεία μας πανω από το 80% !!!..και συνεπώς τεράστια οικολογική καταστροφή. ..ΕΚΤΟΣ εάν φτιάξουν θαλάσσια ιχθιυοκαλλιεργεια τροπικών ψαριων χωρίς να παρενοχλουν τους φυσικούς υφαλους..χωρια ότι τα ψάρια τις ιχθιυοκαλλιεργειας θα είναι καλύτερα για τα ενυδρεία μας τρώγοντας έτοιμες συσκευασμενες τροφες...

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο θεμα οντως.οσο για τις αναπαραγωγες ναι ενδιεφερον θα ηταν να γινοντουσαν σε εμας για να ανταλασαμε εκτος αππ φραγκς και ψαρια...αλλα μου φαινεται υπερβολικα δυσκολο σε ενυδρειο

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με 5 δολλάρια την ώρα που δίνουν σε αυτούς τους φτωχούς και αγράμματους ψαράδες για να τα μαζεύουν γρήγορα και σε μεγάλο αριθμό, μην ελπίζετε να γίνει αναβάθμιση προς το καλύτερο στην σύλληψη αυτών των ψαριών.

Από το 1975 κατάφεραν στην Αμερική να αναπαράγουν αγγελόψαρα όπως Paru, Annularis και Asfur αλλά το κόστος ήταν τόσο μεγάλο που κρίθηκε ασύμφορο να το συνεχίσουν διότι τα ψάρια θα έβγαιναν πολύ ακριβά για τον καταναλωτή.....

Ενδεικτικά, έπρεπε κάθε 2η μέρα να αποστειρώνουν τις δεξαμενές εκόλλαψης με υπεροξείδιο του υδρογόνου H2O2 σε μεγάλες ποσότητες για να αποφύγουν την μόλυνση των αυγών.

Δυστυχώς για εμάς που τα χάνουμε στα ξαφνικά και σπάμε το κεφάλι μας τι έφτιαξε, η απάντηση είναι το βίντεο με την χρήση του κυανιδίου που παρόλα όσα λέγονται και γράφονται, ζει και βασιλεύει σε ΟΛΗ την Ασία και όχι μόνο στις Φιλιππίνες όπου το εφεύραν. Αν σκεφτείτε μάλιστα, ότι το 80% της παγκόσμιας αγοράς και πώλησης ψαριών καλύπτεται από αυτήν την περιοχή του, Μπαλί, Ινδονησίας, Τζακάρτας, Μαλαισίας και ότι κάθε ψαράς φτιάχνει μόνος του το κυανίδιο κατά προσέγγιση, άλλοτε σε ποσοστό 30% και άλλοτε σε 50% χωρίς να υπάρχει κάποια φόρμουλα ασφαλείας, είναι πραγματικά θαύμα που δεν έχουν εκλείψει ήδη τόσα είδη ψαριών αφού μιλάμε για γενοκτονία που υφίσταται κάθε μέρα προς χάρην του κέρδους και της δικής μας απαίτησης να έχουμε τέτοια θαύματα της φύσης στις γυάλες μας....

Είμαι 20 χρόνια ψαροντουφεκάς και δύτης με μπουκάλες και έχω καταφέρει πολλές φορές να συλλάβω μεσογειακά ψάρια με απόχες χωρίς χρήση αφρόδυχτου όπως στο βίντεο hand collecting και ξέρω πόσο δύσκολο και χρονοβόρο είναι πιάσεις τον αριθμό ψαριών που θέλεις.

Τουλάχιστον ας έβγαζαν ένα υγρό ασφαλές για τα ψάρια αντί του κυανιδίου να μην υπάρχει τόση μεγάλη φύρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι σα νεος σε αυτο το χομπι νομιζα οτι ολα τα ψαρια ειναι ιχθυοκαλιεργιας και οχι απευθειας απο τροπικες περιοχες....

Πραγματικα με σοκαρε αυτο το θεμα...μιλαμε για μεγαλη οικολογικη καταστροφη.Κριμα!!!

Παντως στις Μαλδιβες που ειχα παει μας τονιζαν οτι απαγορευοταν με πολυ αυστηρες κυρωσεις μαλιστα να πάρεις οτιδηποτε αππ το βυθο...και ακομα δε σε αφηναν να ταισεις οποιο ψαρι ερχοταν κατω απο το δωματιο σου για να μην ''καλομαθουν'' και χασουν τα ενστικτα τους στην αναζητηση τροφης. Πραγμα που με εντυπωσιασε στο πως προσεχαν τον φυσικο τους πλουτο.

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι και γω 25 και χρόνια μαζεύω ψάρια και τα βαζω σε ενυδρείο παλαιότερα σε μεσογειακό και τώρα σε τροπικό και τα συνδυάζω μια χαρά εχω βρει τους τρόπους και τα πιανω..αυτή την στιγμή εχω ενα μικρό Παντελη,μια μικρή καλόγρια σε ένα φίλο έχουμε τα κόκκινα ψάρια κατω απο πέτρες που ειναι,οι καρδινάλιοι. .και γυλους. και ζούνε με πανάκριβα τροπικά αγγελοψαρα,τανκς.πεταλουδες..εχω πιάσει μικρα σαλαχια,χριστοψαρο,λιτσες,παπαγαλοψαρο ολα με αποχη...έλεγα λοιπόν ότι υπάρχει τρόπος αλλά αυτους που χρησιμοποιουν κυανιο δεν τους ενδιαφέρει. .εγω έλεγα για θαλασσινη ιχθιυοκαλιεργια με τεχνιτο υφαλο..σε ενα υφαλο μονο αγγελοψαρα..σε άλλο υφαλο μονο τανκς σε άλλο μόνο πεταλούδες κτλ..Έτσι δεν θα έχουν απώλειες αυγων και πιο σκληρά ψάρια που θα τρωνε μπηλακια και κυρίως χωρίς την καταστροφή του οικοσύστηματος...

Link to comment
Share on other sites

Ολα εχουν να κανουν με το κόστος. Σε μια ποιό ευαισθητοποιημένη κοινωνία ίσως και να γινόταν αυτο που λες kostasXatz. Βεβαια θα μου πεις αν σταματησει εντελως ομως ΜΑ εντελως το ψάρεμα άγριων πλυθησμων τοτε εσυ, εγω και ο κάθε ψαροχομπύστας πιθανόν να προσαρμοστεί στο κόστος του ψαριού μιας τέτοιας επιχείρησης καθώς δεν θα έχουμε άλλη επιλογή στο να βρούμε ψάρια. Αυτο όμως αποτελεί και έναν κίνδυνο αποχώρησης απο το χομπυ. Τι εννοώ: Οταν ξεκινησα το χομπυ έκανα έρευνα αγοράς. Είδα πάνω κάτω ποσο κοστίζουν τα "απλά" ψαράκια("απλά" = κλόουν, Blue tang, Yellow, damsel, blenny, gobby) και είπα " ΟΚ. Αντεχει η τσέπη μου" Αν οι τιμές ήταν τριπλάσιες ή και τέτραπλάσιες θα ξαναέφτιαχνα ενα ενυδρείο γλυκού νέρου και όχι θαλασσινό. Δεν θα έδινα δηλαδη 200 ευρώ για να πάρω ενα Blue tang. Θα προτιμούσα να έδινα 50 ευρώ σε γλυκο νέρο και να γέμιζα με κοπαδακί Zebra danio (Brachydanio rerio) σε ενα καταπράσινο βυθο, με γαριδούλες και μυστήρια γατόψαρα :)

Αλλα και πάλι θεωρώ ότι δεν θα συμφαίρει τον επιχειρηματία. Το κόστος να διατηρήσεις μια μονάδα ιχθυοκαλλιέργειας δεν ειναι καθόλου λίγο, ιδιαίτερα για τα πρώτα 2-3 χρόνια.

Mε τα παραπάνω δεν τάσομαι υπερ τις αλιείας με το υδροκυάνιο(προς θεου δηλαδη) απλα εξέφρασα τις σκέψεις μου για το πώς πιστεύω οτι θα ήταν τα πράγματα σε μία διαφορετική και ευαισθητοποιημένη προς το περιβάλλον μας κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περαιτέρω ανάγνωση

http://www.fishchannel.com/sustainable-reefkeeper/why-wild-caught.aspx?utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=email&utm_campaign=05-13-2014%20%281%29&

Έγινε επεξεργασία - ifestion
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

έτσι είναι και γω 25 και χρόνια μαζεύω ψάρια και τα βαζω σε ενυδρείο παλαιότερα σε μεσογειακό και τώρα σε τροπικό και τα συνδυάζω μια χαρά εχω βρει τους τρόπους και τα πιανω..αυτή την στιγμή εχω ενα μικρό Παντελη,μια μικρή καλόγρια σε ένα φίλο έχουμε τα κόκκινα ψάρια κατω απο πέτρες που ειναι,οι καρδινάλιοι. .και γυλους. και ζούνε με πανάκριβα τροπικά αγγελοψαρα,τανκς.πεταλουδες..εχω πιάσει μικρα σαλαχια,χριστοψαρο,λιτσες,παπαγαλοψαρο ολα με αποχη...έλεγα λοιπόν ότι υπάρχει τρόπος αλλά αυτους που χρησιμοποιουν κυανιο δεν τους ενδιαφέρει. .εγω έλεγα για θαλασσινη ιχθιυοκαλιεργια με τεχνιτο υφαλο..σε ενα υφαλο μονο αγγελοψαρα..σε άλλο υφαλο μονο τανκς σε άλλο μόνο πεταλούδες κτλ..Έτσι δεν θα έχουν απώλειες αυγων και πιο σκληρά ψάρια που θα τρωνε μπηλακια και κυρίως χωρίς την καταστροφή του οικοσύστηματος...

Δυστυχώς τα αγγελόψαρα, τα tang και άλλα πολλά ψάρια δεν αφήνουν αυγά επάνω σε βράχια για εκκόλαψη όπως τα κλουνάκια αλλά με ταυτόχρονη έκκριση σπέρματος και ωαρίων από το αρσενικό και θυληκό ψάρι στην στήλη του νερού και τα γονιμοποιημένα ωάρια ταξιδεύουν στον ωκεανό μέχρι να εκκολαφθούν τα ψαράκια που δεν έγιναν γεύμα και να αρχίσουν να κινούνται αυτόνομα.

Οπότε η λύση του περιφραγμένου υφάλου, τεχνητού ή μη είναι ατελέσφορη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...