Jump to content

Ανεμιστηρακια Στο Καπακι, Ροη Προς Τα Μεσα Η Εξω?


samilias21

Recommended Posts

Από το fan κρατάς το κόκκινο και το μαύρο , το κίτρινο το ακυρώνεις δεν το βάζεις.

Στο τροφοδοτικό έχει δυο μαύρα καλώδια το ένα έχει λογικά διακεκομμένη λευκή διαγράμμιση εκεί βάζεις το κόκκινο από το fan , και το μαύρο με το μαύρο.

Αυτά , ότι άλλο θέλετε εδώ.

υγ

Και το πιο εύκολο όταν θα πας να πάρεις το τροφοδοτικό του λες να σου πει πιο είναι το + εκεί βάζεις το κόκκινο καλώδιο

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Από το fan κρατάς το κόκκινο και το μαύρο , το κίτρινο το ακυρώνεις δεν το βάζεις.

Στο τροφοδοτικό έχει δυο μαύρα καλώδια το ένα έχει λογικά διακεκομμένη λευκή διαγράμμιση εκεί βάζεις το κόκκινο από το fan , και το μαύρο με το μαύρο.

Αυτά , ότι άλλο θέλετε εδώ.

Μου φαίνεται θα μαζέψω τα υλικά και θα στα φέρω να ανταλλάξουμε απόψεις και για τα κράνη μας :D

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα μαζέψω τα υλικά και θα στα φέρω να ανταλλάξουμε απόψεις και για τα κράνη μας :D

Garry McCoy

http://en.wikipedia.org/wiki/Garry_McCoy

Link to comment
Share on other sites

Από το fan κρατάς το κόκκινο και το μαύρο , το κίτρινο το ακυρώνεις δεν το βάζεις.

Στο τροφοδοτικό έχει δυο μαύρα καλώδια το ένα έχει λογικά διακεκομμένη λευκή διαγράμμιση εκεί βάζεις το κόκκινο από το fan , και το μαύρο με το μαύρο.

Αυτά , ότι άλλο θέλετε εδώ.

υγ

Και το πιο εύκολο όταν θα πας να πάρεις το τροφοδοτικό του λες να σου πει πιο είναι το + εκεί βάζεις το κόκκινο καλώδιο

δε κατάλαβες τι ρωτώ αλλά δε μπορω να σου το εξηγήσω κι αλλιώς. Τις προεκτάσεις απο τα 4 ανεμιστήρια πως τις συνδέουμε μεταξύ τους για να φτιάξουμε 1 βυσμα που θα το συνδέσουμε στο τροφοδοτικό;.....το είπα καλύτερα;
Link to comment
Share on other sites

Προτιμήστε το πρώτο βύσμα να έχει το fan που θα πάρετε .

Μην μπερδευτείτε με το από κάτω γιατί το + είναι στο κίτρινο καλώδιο

post-57435-0-62045600-1393944863_thumb.jpg

post-57435-0-01346700-1393944864_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

δε κατάλαβες τι ρωτώ αλλά δε μπορω να σου το εξηγήσω κι αλλιώς. Τις προεκτάσεις απο τα 4 ανεμιστήρια πως τις συνδέουμε μεταξύ τους για να φτιάξουμε 1 βυσμα που θα το συνδέσουμε στο τροφοδοτικό;.....το είπα καλύτερα;

Όλα τα κόκκινα μαζί όλα τα μαύρα μαζί και τέλος στο τροφοδοτικό.

Η μπορείτε να πάρετε και κάτι ανάλογο για να μην κόβετε το καλώδιο του τροφοδοτικού.

post-57435-0-70291500-1393945224.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε ευχαριστούμε, ήσουν απόλυτα κατανοητός χαχαχαχαχαχα!

......ωπα, τωρα είδα την άλλη φωτο. Τωρα μάλιστα. Κατανοητός.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κόκκινα μαζί όλα τα μαύρα μαζί και τέλος στο τροφοδοτικό.

Η μπορείτε να πάρετε και κάτι ανάλογο για να μην κόβετε το καλώδιο του τροφοδοτικού.

Αυτο το βυσμα πως το ψάχνουμε;
Link to comment
Share on other sites

dankannn άφησα την φιτιλιά και έφυγα αλλα το με κάλυψες πλήρως

το βύσμα αυτο και γενικά ολα τα dc μπλιμπλίκια μπορείς να τα βρεις σε ενα κατάστημα ηλεκτρονικών ή ψαγμένο ηλεκτρικών

βέβαια επειδή έτσι και αλλιώς θα πρέπει να κόψεις τα καλώδια απο τις προεκτάσεις κόψε και του τροφοδοτικού ένωσε τα 4 + με το + του τροφοδοτικού και τα 4 - με το - του τροφοδοτικού.

βάλε μονωτική και ριχτα μέσα στο κανάλι...

δεν υπάρχει περίπτωση να ξανα ασχοληθείς με αυτα..οποτε μην το ψειρίσεις εκει..

εαν πιάνουν τα χέρια σου κανε τρύπες και κόλλησε τα βύσματα στο πλαι του καναλιού ετσι ώστε να μην το ξανα ανοίξεις ποτέ

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας τελικά καταρχήν καταλήγουμε σε μέσα και μισα έξω να φυσάνε

Link to comment
Share on other sites

βαλτα ετσι ωστε μελλοντικά να μπορείς να βάλεις αλλα 2

μόλις έρθει το καλοκαίρι κάνε πειράματα

2 εξω - 1+1 - 2 μέσα

αν δεν δεις προκοπή παρε αλλα δύο και εφάρμοσε το στήσιμο που είχε την καλύτερη απόδοση απο τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

κατοχος και γω ενος Rio 240 στο πισω φλαπ εχω βαλει 2 12αρια στις ακρες και 2 8αρια στο ενδιαμεσο.και τα 4 βαρανε μεσα και ο αερας βγαiνει απο το μπροστινο φλαπ απο το καπακι που εχει για την ταιστρα.αλλα ειδα στο δικο σου εχεις βαλει ταιστρα?

Έγινε επεξεργασία - Johnkar
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

κατοχος και γω ενος Rio 240 στο πισω φλαπ εχω βαλει 2 12αρια στις ακρες και 2 8αρια στο ενδιαμεσο.και τα 4 βαρανε μεσα και ο αερας βγαiνει απο το μπροστινο φλαπ απο το καπακι που εχει για την ταιστρα.αλλα ειδα στο δικο σου εχεις βαλει ταιστρα?

Δεν την έχω μόνιμα αλλά το καλοκαίρι που λείπω διακοπές!

Με 2 12αρια δεν θα κάνω δουλειά λες?

Από εξάτμιση πως πας με τα 4 να βαράνε μέσα!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως δεν εχω μετρησει ποσο χανω γιατι το αναπληρωνω με την εβδομαδιαια αλλαγη.απο την γραμμη του max που εχει στο πλαι πεφτει λιγο πιο κατω απο το min.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Ελπίζω Ηλία να μην σου χαλάσω το θέμα άλλα είναι σχετικό για αυτό και είπα να γράψω εδω.

Τελικά εγώ έβαλα 3 ανεμιστηρακια 80mm ENERMAX Magma 80mm (UCMA8)

και περιμένω ένα ακόμα .

Για ευκολία στο βγάλε βαλε η αν χαλάσει κάποιο fan τα έβαλα 12V 4-Pin Molex to 4x 3Pin Splitter , το molex (το φαρδύ πλαστικό το αφαιρούμε και βάζουμε με 12 V+ θετικό και γείωση GND από το καλώδιο μας προς το τροφοδοτικό, ( 12V εως 5A είναι μια χαρά σαν τροφοδοτικό και μας καλύπτει άνετα ).

Ακόμα έβαλα 80mm Dust Filter Dustproof για τις σκόνες.

Photo θα βάλω όταν τελειώσει και βάλω και το καναλάκι.

Στο δια ταύτα , έχω αρκετό θορυβώ 20dB το οποίο με ενοχλεί όταν έχω ησυχία στο σαλόνι.

Αυτό λύνετε εύκολα με μειωτήρα ( αντίσταση σε κάθε ένα από τα fan , η ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό που σημαίνει ότι θα δουλεύουν και πιο αργά τα fan).

Δεν θα έχουμε φυσικά την ίδια ροή αέρα και ακόμα δεν ξέρω αν θα έχουμε καλό αποτελεσμα , θα δοκιμασω και θα σας πω.

Εγώ είχα 27,7 C στο ενυδρείο και με τα 3 fan να δουλεύουν συνέχεια για κάνα 4 ώρες έφτασα στο 26,1 C μετά το έσβησα για βράδυ και το άνοιξα σήμερα το πρωί.

Τώρα θα παρακολουθήσω να δω τι γίνετε αφού βάλω και το 4o FAN και σε ποσό χρόνο θα πέσει η θερμοκρασία.

Φυσικά όλα τα fan φύσανε προς τα μέσα.

Τα άσχημα είναι ότι έσπασα το Plexiglas όταν έκανα τις τρύπες με το ποτηροτρυπανο, παρόλο που ήμουν προσεκτικός.

Αναγκαστικά έφτιαξα το μαμά flap του rio και θα επιχειρήσω σε 2η φάση με το Plexiglas.post-57435-0-91445800-1401362448_thumb.jpg

post-57435-0-15001900-1401362450_thumb.jpg

post-57435-0-75049400-1401362451_thumb.jpg

post-57435-0-79230300-1401362452_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Η αντισταση πιστευω οτι θα ζεστενεται πολυ και δεν πρεπει να ακουμπαει καπου.δεν εχω δοκιμασει σε τοσο μικρα ανεμιστηρακια.το ειχα βαλει στν ανεμιστηρα του κλιματισμου και ζεματαγε.

Link to comment
Share on other sites

Η αντισταση πιστευω οτι θα ζεστενεται πολυ και δεν πρεπει να ακουμπαει καπου.δεν εχω δοκιμασει σε τοσο μικρα ανεμιστηρακια.το ειχα βαλει στν ανεμιστηρα του κλιματισμου και ζεματαγε.

Πρέπει να πάρεις αντίσταση με περισσότερα watts.

Link to comment
Share on other sites

Η αντισταση πιστευω οτι θα ζεστενεται πολυ και δεν πρεπει να ακουμπαει καπου.δεν εχω δοκιμασει σε τοσο μικρα ανεμιστηρακια.το ειχα βαλει στν ανεμιστηρα του κλιματισμου και ζεματαγε.

Άλλο το ανεμιστηρακι και άλλο ο ανεμιστήρας του κλιματισμού.

Κατά τα άλλα ότι έγραψε και ο eliasjuve.

Φυσικά υπάρχουν και ποτενσιόμετρα που το κάνουν αυτό.

Το θέμα είναι ότι με μειωμένη ροη δεν θα πέφτει γρήγορα η θερμοκρασία.

Θα γράψω πάλι σχετικά άλλα από εχτες έπεσε η θερμοκρασία αρκετά , όταν ανάψουν πάλι τα fan θα ενημερώσω .

Και φυσικά με 120 mm fan το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Να και δυο photos , αν και πρεπει να παρω και το 4ο fan για να το βαλω και αυτο.

post-57435-0-18862700-1401815018_thumb.jpg

post-57435-0-75240900-1401815033_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Βλέπω οτι τα ανεμιστηράκια τοποθετούνται τις περισσότερες φορές εσωτερικά του καπακιου.

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την υγρασία? (λογικά οταν δεν δουλευουν τα ανεμιστήρια γιατι οταν δουλευουν φαντάζομαι η υγρασία εξαφανίζεται κατω απο τα καπακια παρόλο που υπάρχει εξάτμιση)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι τα ανεμιστηράκια τοποθετούνται τις περισσότερες φορές εσωτερικά του καπακιου.

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την υγρασία? (λογικά οταν δεν δουλευουν τα ανεμιστήρια γιατι οταν δουλευουν φαντάζομαι η υγρασία εξαφανίζεται κατω απο τα καπακια παρόλο που υπάρχει εξάτμιση)

Εδώ και 3 χρόνια σχεδόν που τα έχω στο καπάκι δεν έχουν πάθει τίποτα, δουλεύουν μια χαρά, εξαρτάται βέβαια και από τη ποιότητα. Αυτά που έχω αυτή τη στιγμή στο φυτεμένο ήταν και μεταχειρισμένα από κανιβαλισμένα τροφοδοτικά Η/Υ, έχω βέβαια backup 2 καινούρια KONIG από πέρσι αλλά ακόμα δεν έχει χρειαστεί να τα αλλάξω.

Επίσης στο ενυδρείο της ταράτσας, παρόλο που έχω καπάκι και στο ανεμιστηράκι, έχει ξεχαστεί αρκετές φόρες ανοικτό και έχει φάει και βροχές, δουλεύει μια χαρά, και το συγκεκριμένο δουλεύει συνέχεια, και τώρα το χειμώνα ακόμα, γιατί όταν έχει λιακάδα ή όπως είναι τώρα λίγο ζεστές οι ημέρες δεν σταματάει, γιατί έχω το ενυδρείο στους 16-17 βαθμούς και με τον Ήλιο ανεβάζει και 18 και 19.

Δες στο φυτεμενο σε τι κατασταση είναι, μεσα στα άλατα, ήταν η αεραντλία ακριβως απο κάτω

oxoc_zps99d63c16.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...