Jump to content

Οι Λεπτές Ισορροπίες Ενος Οικοσυστήματος.... 'η Μηπως Οχι?


Recommended Posts

Αυτο λεμε και μεις απο την αναποδη ομως.Περυσι την πρωτομαγια ημουν ιπποκρατειο πολιτεια.Δυο διαφορετικες οικογενειες απελευθερωσαν μεσα στη λιμνη 2 κοκκινομαγουλες χελωνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

rafael δεν ξερω αν παρακολουθησες το θεμα απ την προηγουμενη ενοτητα.αλλα εκει η κουβεντα περιστραφηκε γυρω απο αυτο μονο.η μια αποψη ηταν οτι ειναι δεδομενο ('η εστω σχεδον σιγουρο) οτι η εισαγωγη ενος ατομου σε ενα οικοσυστημα θα αλλαξει τις ισορροπιες και η αλλη οτι με ενα ατομο ειναι αδυνατο,με ενα ζευγαρι ισως και κατι να αλλαξει και οτι για να αλλαξουν ξεκαθαρα οι ισορροπιες πρεπει να γινει μαζικη μετακινηση ειδους.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχουμε αρχισει να παιζουμε με τις λεξεις.

αρχιμηδη

συμφωνα με το αρθρο που εσυ εβαλες ο ορος ανθρωπινο οικοσυστημα ειναι το τι αντικτυπο εχουν οι περιπλοκες ανθρωπινες κοινωνιες (οικονομικα,κοινωνικο-πολιτικη οργανωση,ψυχολογικοι παραγοντες κλπ) στο περιβαλλον.διακρινεις μια διαφορα αναμεσα σε αυτο και στο τι εστι φυσικο οικοσυστημα?

απο το αρθρο αλλο σου λεω εγω αλλο απομονωσες εσυ.

ναι ο μικροοργανισμος ειναι μερος της αλυσιδας αλλα δεν ψαχνουμε να βρουμε τι ειναι μερος του βιοτοπου και τι οχι, αλλα τι αλληλεπιδραση εχει το ενα απεναντι στο αλλο απ την σκοπια αυτου που θα προσθεσει ενα επιπλεον ειδος πανιδαςχλωριδας

rafael

αυτο που λες sorry κ ολας φιλε αλλα ειναι το φαινομενο της πεταλουδας και ειναι μια πιο light εκδοση της σχετικοτητας.δεν ειναι κυριολεκτικο οτι το ενα μπορει να φερει το αλλο.

δεν ειναι προβλεψεις ειναι η φυσικη ροη των πραγματων.

καλλιροη επειδη ακριβως ειναι ακραιο δεν σημαινει οτι θα το λαβουμε και υπ οψιν ομως.ειναι σαν να παρουμε μια ειδηση απο αυτες που βγαινουν και δειχνουν κατι καλαμαρια 15 μετρα και να πουμε "ααα αρα καθε καλαμαρι στα βαθια νερα γινεται τοσο!"

και επειδη κολλησες να σου απαντησω εγω! :P

δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να πεταξεις ενα χρυσοψαρο,μια χελωνα, μια στρουθοκαμηλο,εναν βραδυποδα καπου που δεν ταιριαζει.κανενας ομως.

αυτο που προσπαθω να πω απο την αρχη ομως ειναι οτι δεν ειναι και καταδικαστικο οτι θα καταστρεψει το νεο οικοσυστημα.

Κάτι που έχει λίγες πιθανότητες να συμβεί δεν μπορούμε να μην το λάβουμε υπόψη μας, αφού έχει πιθανότητες να συμβεί, έστω και λίγες. Δηλαδή δεν αμολάμε τα χρυσόψαρα και τα άλλα ζωντανά επειδή οι πιθανότητες να γίνει μεγάλη ζημιά είναι λίγες. Κι αν πέσουμε στην πιθανότητα και το ζωντανό μας προκαλέσει μεγάλη καταστροφή;

το παιδι που πασχιζει ποσο καιρο να δωσει κατι χρυσοψαρα ε?πειτε οτι θελετε εσεις ειδε κ αποειδε κ εκεινος και του βαζουμε ιδεες εμεις!

Αυτό δεν είναι σοβαρός τρόπος αντιμετώπισης των προβλημάτων. Έπειτα είναι επικίνδυνο να καλλιεργούνται νοοτροπίες του τύπου "αν δεν ξέρεις τι να κάνεις το ζωντανό σου πέτα το σε μία λίμνη".

Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα ειδα τι μου γραψες!γνωριζω πολυ καλα τι ειναι το φαινομενο της πεταλουδας.Ξερω οτι δεν ειναι κυριολεκτικο!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έχει λίγες πιθανότητες να συμβεί δεν μπορούμε να μην το λάβουμε υπόψη μας, αφού έχει πιθανότητες να συμβεί, έστω και λίγες. Δηλαδή δεν αμολάμε τα χρυσόψαρα και τα άλλα ζωντανά επειδή οι πιθανότητες να γίνει μεγάλη ζημιά είναι λίγες. Κι αν πέσουμε στην πιθανότητα και το ζωντανό μας προκαλέσει μεγάλη καταστροφή;

επειδη τοση ωρα μιλαμε γενικα να το ξαναπαμε στο ειδικο απ οπου κ ξεκινησε η κουβεντα.δηλαδη εσυ επιμενεις οτι ενα χρυσοψαρο στην λιμνη του μαραθωνα θα αλλαξει τις ισορροπιες του οικοσυστηματος?

Αυτό δεν είναι σοβαρός τρόπος αντιμετώπισης των προβλημάτων. Έπειτα είναι επικίνδυνο να καλλιεργούνται νοοτροπίες του τύπου "αν δεν ξέρεις τι να κάνεις το ζωντανό σου πέτα το σε μία λίμνη".

ειναι και περασμενη η ωρα και απο χιουμορ βλεπω δεν το χουμε :P

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει kalliroi καναμε λιγο χιουμορ επειδη βαρυνε το κλιμα

Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα ειδα τι μου γραψες!γνωριζω πολυ καλα τι ειναι το φαινομενο της πεταλουδας.Ξερω οτι δεν ειναι κυριολεκτικο!

καλα μην θιγεσαι κουβεντα κανουμε! αφου λοιπον γνωριζεις οτι ειναι απλα μια φραση τυπου κινεζικο ρητο γιατι το χρησιμοποιεις στον νομο των πιθανοτητων?πιστευω οτι καταλαβαινεις πως το εννοω!

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρυσοψαρο όχι, αλλά δύο ή περισσότερα ναι. Σπάνιο και δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Ναι, δεν το έπιασα, κοιμάμαι όρθια :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυπου κινεζικο ρητο ειναι διατυπωση μετεωρολογου καθηγητη για την θεωρια του χαους.Το χρησιμοποιησα γιατι μιλησα για χαοτικα συστηματα με απειρες παραμετρους

Link to comment
Share on other sites

Το τυπου κινεζικο ρητο παραπεμπει στην ποιητικοτητα της διατυπωσης του λορεντζ.αν δεν κανω λαθος η θεωρια του χαους μιλαει με βασικο παραγοντα την ακριβεια των δεδομενων και τον χρονικο οριζοντα αλλα τελος παντων! Αφου λοιπον καταληξαμε να το αναλυσουμε συμφωνα με την θεωρια του χαους πρεπει να παραδεχτουμε και οι μεν και οι δε(εγω δηλαδη χαχα!) οτι δεν γινεται να γνωριζουμε την εξελιξη του γεγονοτος οταν αυτο στηριζετε σε τοσες πολλες παραμετρους.

Το δια ταυτα.

Ειναι πολλοι οι παραγοντες που θα κρινουν αν ενα ατομο ειναι ικανο να αλλαξει τις ισορροπιες σε ενα οικοσυστημα. Η δικια μου λογικη (που βασιζεται σε αντιστοιχες περιπτωσεις χλωριδας) λεει οτι ειναι πρακτικα αδυνατο ενα και μονο ατομο να αλλαξει ενα οικοσυστημα.δεν εχω την δυνατοτητα να το αποδειξω ομως και το ιδιο φανταζομαι και η απεναντι πλευρα.

Οπως και να χει το συμπερασμα ειναι οτι δεν πετας ενα ζωο επειδη απλα δεν σου κανει .ασχετως αν θα αλλαξει κατι στο εκαστοτε οικοσυστημα.(για να μην μπαινουν ιδεες !)

Link to comment
Share on other sites

Προφανως με ενα μονο ατομο δεν θα συνεβαινε τιποτα εαν δεν ηταν ερμαφροδιτο οπως εγραψε και ο dpap.Tο θεμα ειναι οτι ειμαστε τοσοι πια που την ιδεα του χρυσοψαρου στη λιμνη θα την εχουν σιγουρα παραπανω απο ενας.Ετσι καπως με 5-6 ηλιοψαρα που αφεθηκαν απο ενυδρειαδες στις πρεσπες τραβανε σημερα τα μαλλια τους οι ψαραδες ενω η κοκκινομαγουλη χελωνα να συνανταται πλεον σε υγροβιοτοπους της ...Λεσβου.

Link to comment
Share on other sites

η εξελιξη των διαφορων ειδων σε ενα οικοσυστημα ,διαρκει πολλες χιλιαδες χρονων ,με σκοπο την επικρατηση των ''δυνατοτερων'' ειδων!!!!!!!!!!

σε περιπτωσεις αναμιξης-συγκρουσης δυο οικοσυστηματων(το οποιο εχει συμβει πολλες φορες στην ιστορια της γης),και παλι μετα απο πολλες χιλιαδες χρονια ,η εξελιξη θα επιτρεψει την επιβιωση των ''δυνατωτερων'' οργανισμων.........

η εξελιξη λοιπον,μπορει να λειτουργει ανεξελεγκτα,αλλα συνηθως(οχι παντα)περνει χιλιαδες χρονια για να επιτευχθει και να δοσει ισως εναν νεο ποιο δυνατο οργανισμο........

στις περιπτωσεις που η εξελιξη λειτουργει στγμιαια και με την βια(πχ ενας κομητης που κατεστρεψε την μιση γη)δεν δινει αναγκαστικα τον ''δυνατοτερο οργανισμο αλλα τον ''αναγκαιο'' για την επιβιωση!!!!!!αργοτερα αυτος ο ''αναγκαιος'' οργανισμος,και με το περας χιλιαδων χρονων θα ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ σε ''δυνατο''!!!!!!!!!!!

αν εμεις λοιπον οι σκεπτωμενοι αλλα και ''δυνατοτεροι'' μεσω της εξελιξης οργανισμοι του πλανητη,παρεμβουμε με ''γρηγοροτερα''βηματα εναντι της εξελιξης,αυτο μπορει να εχει ολεθρια αποτελεσματα,τα οποια η φυση και η εξελιξη και βεβαια θα διορθωσει,αλλα μετα απο χιλιαδες Η και εκατομυρια χρονια............μπορουμε πιστευετε να περιμενουμε τοσο???????????

παραδειγμα<<αν λοιπον σε ενα οικοσυστημα(μια λιμνη) ,τοποθετησουμε ενα ζευγαρι θυρευτων,τα οποια ομως στο συγκεκριμενο οικοσυστημα δεν εχουν κατι που να μειωνει τον πλυθησμο τους(ειτε συνθηκες οικοσυστηματος ,ειτε καποιον θυρευτη που θα τρωει αυτα),σε πολυ μικρο διαστημα(10-20-50 χρονια)θα φανε τα παντα και μετα μην εχοντας κατι αλλο να φανε θα πεθανουν Η αν αντεξουν πολλα χρονια με καποια αλαγη στην συμπεριφορα τους(πχ να τρωνε φυτα)θα εξελιχθουν σε κατι ''αναγκαιο'' και οχι κατι ''δυνατοτερο''....οποτε η θα εχουμε μια αδεια λιμνη,Η θα πρεπει να περιμενουμε πολλα χρονια για να εχουμε ενα ειδος κατωτερο των περιστασεων και που ισως με μια μικρη κλιματικη αλαγη δεν προλαβει ουτε να εξελιχθει!!!!!!!

αν ψαξετε στο νετ ,πολλα τα παραδειγματα.........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή, έχω ασχοληθεί και επιστημονικά με το συγκεκριμένο ζήτημα (έχω δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό, λόγω της ιδιότητάς μου: http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10806-009-9210-5) θα πω περιεκτικά τα ακόλουθα:
Εάν ένα είδος εκτροφής απελευθρωθεί στο περιβάλλον τότε:
1. Εάν υπάρχει το είδος (άγρια άτομα) ήδη στο περιβάλλον (εάν δηλαδή δεν είναι εξωτικό το είδος που απελευθερώνεται), τότε υπάρχει ο κίνδυνος "γενετικής αλλοίωσης" των γηγενών άγριων πληθυσμών. Δηλαδή το ψάρι που μπαίνει στο περιβάλλον μπορεί να αναπαραχθεί με τα άγρια και να περάσει τα δικά του γονίδια στους άγριους πληθυσμούς - που σημαίνει ότι οι απόγονοι μπορεί να είναι λιγότερο προσαρμοσμένοι στο περιβάλλον.
2. Όλα τα εξωτικά είδη ή πληθυσμοί που δέν αναμιγνύονται με τους γηγενείς δημιουργούν α) ανταγωνισμό όσον αφορά στην τροφή και το χώρο με τα γηγενή ψάρια - άρα άμεσο ανταγωνισμό (σου τρώω τα φαί άρα δεν μένει τίποτε για σένα και εσύ ψοφάς). β) μετάδοση ασθενειών - παθογόνων στα οποία τα εξωτικά είδη μπορεί να είναι ανθεκτικά και οι γηγενείς πληθυσμοί ευάλλωτοι (σου κολλάω αρρώστιες που εμένα δεν με πιάνουν). γ) άμεση θήρευση των γηγενών πληθυσμών ψαριών και εξαφάνιση τους (σε τρώω και ψοφάς). δ) καλύτερους ρυθμούς αναπαραγωγής και επιβίωσης με αποτέλεσμα την συμπίεση των γηγενών πληθυσμών (εγώ κάνω περισσότερα και δυνατότερα παιδιά και αυτά γεμίζουν το χώρο στον οποίο τα παιδιά σου δεν έχουν πλέον τύχη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kriton τα ειπες ολα και πολυ αναλυτικα............οποτε σε καμια των περιπτωσεων ,δεν αφηνουμε οχι μονο καποιο ζωο,ψαρι,οργανισμο οπουδηποτε αλλα ουτε και φυτο.............οι συνεπειες μπορει να ειναι τρομερες και κανενας δεν μπορει να τις υπολογισει.............

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, έχω ασχοληθεί και επιστημονικά με το συγκεκριμένο ζήτημα (έχω δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό, λόγω της ιδιότητάς μου: http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10806-009-9210-5) θα πω περιεκτικά τα ακόλουθα:

Εάν ένα είδος εκτροφής απελευθρωθεί στο περιβάλλον τότε:

1. Εάν υπάρχει το είδος (άγρια άτομα) ήδη στο περιβάλλον (εάν δηλαδή δεν είναι εξωτικό το είδος που απελευθερώνεται), τότε υπάρχει ο κίνδυνος "γενετικής αλλοίωσης" των γηγενών άγριων πληθυσμών. Δηλαδή το ψάρι που μπαίνει στο περιβάλλον μπορεί να αναπαραχθεί με τα άγρια και να περάσει τα δικά του γονίδια στους άγριους πληθυσμούς - που σημαίνει ότι οι απόγονοι μπορεί να είναι λιγότερο προσαρμοσμένοι στο περιβάλλον.

2. Όλα τα εξωτικά είδη ή πληθυσμοί που δέν αναμιγνύονται με τους γηγενείς δημιουργούν α) ανταγωνισμό όσον αφορά στην τροφή και το χώρο με τα γηγενή ψάρια - άρα άμεσο ανταγωνισμό (σου τρώω τα φαί άρα δεν μένει τίποτε για σένα και εσύ ψοφάς). β) μετάδοση ασθενειών - παθογόνων στα οποία τα εξωτικά είδη μπορεί να είναι ανθεκτικά και οι γηγενείς πληθυσμοί ευάλλωτοι (σου κολλάω αρρώστιες που εμένα δεν με πιάνουν). γ) άμεση θήρευση των γηγενών πληθυσμών ψαριών και εξαφάνιση τους (σε τρώω και ψοφάς). δ) καλύτερους ρυθμούς αναπαραγωγής και επιβίωσης με αποτέλεσμα την συμπίεση των γηγενών πληθυσμών (εγώ κάνω περισσότερα και δυνατότερα παιδιά και αυτά γεμίζουν το χώρο στον οποίο τα παιδιά σου δεν έχουν πλέον τύχη).

πληρως εμπεριστατωμενη η αποψη σου και σε ευχαριστω!αλλα εχω μια απορια.τα συμπερασματα ειναι ανεξαρτητως αριθμου νεων ειδων?

kriton τα ειπες ολα και πολυ αναλυτικα............οποτε σε καμια των περιπτωσεων ,δεν αφηνουμε οχι μονο καποιο ζωο,ψαρι,οργανισμο οπουδηποτε αλλα ουτε και φυτο.............οι συνεπειες μπορει να ειναι τρομερες και κανενας δεν μπορει να τις υπολογισει.............

καλα ολα τα υπολοιπα συμφωνω αλλα για τα φυτα πως φτασαμε στο ιδιο συμπερασμα?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι συμβαίνει με τα ψάρια μπορεί να συμβεί και με τα φυτά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το Δελτίο Τύπου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αναφέρονται ως ξένα ζημιογόνα χωροκατακτητικά είδη, όχι μόνο ζώα, αλλά και φυτά. Για παράδειγμα, αναφέρεται ένα ζιζάνιο που λέγεται πολύγονο και κάνει ζημιές σε υποδομές, και η αγριοκερασιά μπορεί να προκαλέσει σοβαρή διαταραχή των δασικών οικοσυστημάτων. Δεν γνωρίζω αυτά πως ακριβώς μπορούν να επηρεάσουν την βιοποικιλότητα, ίσως ένας γεωπόνος να μπορούσε να μας το εξηγήσει. Αναμένεται να δημιουργηθεί ένας πίνακας με ξένα χωροκατακτητικά είδη που προκαλούν ζημιές.

Link to comment
Share on other sites

θα ηταν χρησιμη η γνωση ενος γεωπονου γιατι εγω σαν δασοπονος μπορω να εκφερω αποψη μονο για δασικα ειδη δυστυχως.και αν και στην Ελλαδα εχουμε πληθωρα ειδων που εχουν την δυνατοτητα να προκαλεσουν διαταραχη σε καποιο δασικο οικοσυστημα(ιξος,κισσος,μανιταρια κλπ) ποτε η κατασταση δεν εγινε ανησυχητικη .και μιλαμε για μια χωρα που τα τελευταια 50 χρονια δεν εγινε η παραμικρη ελενκτικη παρεμβαση σε δασικο οικοσυστημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα αποτελέσματα σε σχέση με τα φυτά μπορεί να είναι ακόμα χειρότερα. Υπάρχει ένα ζωντανό χαρακτηρισιτκό παράδειγμα στη Μεσόγειο. Γύρω στη δεκαετία του 70 "ξέφυγε" από το ωκεανογραφικό μουσείο του Μονακό το φύκος Gaulerpa (οι ίδιοι το αρνούνται βέβαια) το οποίο σύντομα γέμισε όλη τη μεσόγειο ανεξέλεγκτα καταστρέφοντας τεράστιες εκτάσεις από γηγενή φύκια με αποτέλεσμα κάποια να έχουν μειωθεί δραματικά (όπως τα δάση της πωσειδωνίας). ακόμα και σήμερα που μιλάμε το πρόβλημα παραμένει οξύτατο. θα συναντήσετε μάλιστα δίπλα στον όρο Gaulerpa και τον όρο killer algae ακριβώς λόγω της τοξίνης που παράγει για να εξποντώσει τα άλλα φύκη γύρω του. Φίλε chinook ως δασολόγος θα ξέρεις ότι ο "χημικός πόλεμος" είναι συνηθισμένος μεταξύ χερσαίων φυτών & δέντρων. Το ίδιο ισχύει και για τα φύκη.

Όσον αφορά στον αριθμό, αυτός δεν έχει απαραίτητα σχέση με τις καταστορφικές συνέπειες που μπορούν να υπάρξουν - μπορεί όμως και να έχει. Εξαρτάται. Και να ξέρετε ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Συνήθως, τόσο τα οικοσυστήματα όσο και οι εισβολείς είναι πολυπαραγοντικά συστήματα, οπότε είναι πολύ δύσκολο να κανεις προβλέψεις. Δυστυχώςστις περισσότερες των περιπτώσεων οι βλάβες φαίνονται εκ του αποτελέσματος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ως χημικο πολεμο εννοεις την αλλιλεπιδραση μεταξυ παρασιτου-ξενιστη / γηραιοτερου νεαροτερου ειδους κλπ ?ναι στα δασικα συστηματα ειναι κατι το συνηθισμενο αλλα και φυσιολογικο (τις περισσοτερες φορες).

Link to comment
Share on other sites

Πωωωω ξεφυγε πολυ η συζητηση και σε ποιον να πρωτοαπαντησω!

Λοιπον θα βγαλω ρεζουμε!

Πιστευω η φυση μας εχει χε@@@ους! Οτι και να κανουμε!

Τα φυτα και τα ζωα που εμεις λεμε ενδημικα στα τοσες δις χρονια που υπαρχει η ζωη ισως να ηταν καπου αλλου! Ολα αυτα ειναι θεμα εξελιξης! Μεχρι κι ο ανθρωπος δεν ηταν σε ολο τον κοσμο!

Το αν καποια ειδη εξαφανιζονται μην γελιεσται δεν φταιει ο ανθρωπος! Εχουν εξαφανιστει πολλα περοσσοτερα ειδη πολυ πριν εμεις ξεκινησουμε να περπαταμε! Και θα συνεχισουν να εξαφανιζονται! Ισως κι εμεις μαζι!

Η γη και να γινει σαν το mad max ( πολυ μου αρεσε αυτο ) θα επανελθει μονη της με τον καιρο! Το χει ξανακανει και οχι μια φορα!

Ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη ουτε 2 χρυσοψαρα την καταστροφη!

Ο ανθρωπος εκτος απ το να εξαφανιζει εχει και την ιδιοτητα να σωζει κι αυτο επισης εχει γινει αρκετες φορες!

Τελος πιστευω ειναι ανευθυνο να φουνταρουμε οτι βαρεθηκαμε σε αλλους βιοτοπους!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή με κάνεις να επαναλαμβάνομαι: αν τα δύο χρυσόψαρα είναι ζεύγος και πολλαπλασιαστούν και χαλάσουν τις ισορροπίες της λίμνης; Από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα από το γιατί να μην αμολήσουμε τα χρυσόψαρα που δε θέλουμε σε μία λίμνη. Θέλουμε να περάσουμε αυτό το μήνυμα, αμολήστε τα ζωντανά σας άφοβα γιατί δεν θα φέρουν την καταστροφή και η λίμνη με μαγικό τρόπο θα επανέλθει;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καμια δυναμη να ξανακανουμε ολη την κουβεντα απο την αρχη αλλα το συμπερασμα οτι περναμε αυτο το μηνυμα απο που βγηκε?γιατι εχω την εντυπωση πως και οι δυο πλευρες ξεκαθαρισαν οτι αυτο ειναι ανεπιτρεπτο και απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή με κάνεις να επαναλαμβάνομαι: αν τα δύο χρυσόψαρα είναι ζεύγος και πολλαπλασιαστούν και χαλάσουν τις ισορροπίες της λίμνης; Από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα από το γιατί να μην αμολήσουμε τα χρυσόψαρα που δε θέλουμε σε μία λίμνη. Θέλουμε να περάσουμε αυτό το μήνυμα, αμολήστε τα ζωντανά σας άφοβα γιατί δεν θα φέρουν την καταστροφή και η λίμνη με μαγικό τρόπο θα επανέλθει;

Χρυσανθη με κανεις κι εμενα να επαναλαμβανομαι!

Μπορει να κανουν αυγα να αναπαραχθουν και μπλα μπλα μπλα! Παραταυτα μην ξεχνας τον παραγοντα της λιμνης! Και γιατι δηλαδη να αναπαραχουν και να μην γινουν μεζες κι αυτα και τα αυγα τους;

Ολα τα οντα του πλανητη ανηκουν στον πλανητη! Καποια που δεν μπορουν να προσαρμοστουν θα χαθουν!

Ειτε ριξεις χρυσοψαρα, ειτε πιρανχας, ειτε χελωνες ειτε δεινοσαυρους! Τα δυνατα θα επιβιωσουν!

Ολα τα οντα απο καπου αλλου ξεκινησαν και καπου αλλου βρισκονται τωρα! Οπως κι ο ανθρωπος! Αυριο μεθαυριο δεν ξερεις αν θα ειναι καπου αλλου για αλλη μια φορα!

Οποιος νομιζει οτι μπορει να επιρρεασει την φυση ειναι πολυ γελασμενος και φαντασμενος!

Παρα ταυτα ξαναλεω οτι θεωρω ανευθυνο να φουνταρουμε αυτα που βαριομαστε σε βιοτοπο διαφορετικο απο εκει που προερχονται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...