Jump to content

Recommended Posts

Giatin giala simthono gia ena psari gia 60 litra diafono.ti einai diskos?

Ypervoli!!!!!alages nourou skoupa gia ta kaka tous kathe dvomada 10 meres tsekarisma sto filtro mpakteries eisai ok!!!♥♥♥♥

Για να καταλάβεις τη διαφορά, παρατήρησε στο βίντεο το άσπρο και το παρδαλό, είναι ψάρια πάνω από 1,5 χρονών αλλά ήταν σε 30αρι ενυδρείο, και κάνε σύγκριση με τα υπόλοιπα που είναι 2 & 2,5 χρονών και θα καταλάβεις τη διαφορά, για να ξέρεις το μεγάλο είναι ήδη 25 εκατοστά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μετά από αυτό το συγκινητικο άρθρο νομίζω θα πάω σε χρυσόψαρα και θα τα προσέξω σαν τα μάτια μου ..τι  τραβάνε τα καημένα ..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αρθρο, διαφωνω ομως σε κατι καθετα. Αυτο το ενα ψαρι ανα 30-40 λιτρα ειναι μεγα λαθος. Μια ομαδα η γενικα οπως τα ψαρια πανε στη φυση τους και τελος. Και αυτο παει και για τα 100 λιτρα. Και για τα 60 αν καποιος τα φιλοξενει εκει. 

Link to comment
Share on other sites

να'στε καλα!

 

Mf Jones , δεν καταλαβα ακριβως που διαφωνεις?

εχεις χρυσοψαρα?

Link to comment
Share on other sites

''διαφωνω ομως σε κατι καθετα. Αυτο το ενα ψαρι ανα 30-40 λιτρα ειναι μεγα λαθος.'' Μιλωντας γενικα οχι μονο για χρυσοψαρα... γιατι το γραφουνε παντου. Στη τελικη εσενα αυτο που γραφεις σου ηρθε απο την εμπειρια σου με τα χρυσοψαρα η το διαβασες καπου? Γιατι εγω απο την εμπειρια μου αποκομισα οτι ειναι πολυ κοινωνικα ψαρια και θελουν ομαδα με τη λογικη της λιμνης.. Οποτε στα 100 λιτρα αν ακολουθησω τη συμβουλη που γραφεις και που θεωρω οτι ειναι λαθος θα εχω ποσα ψαρια? 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τηρούνται όσα αναφέρεις, δηλαδή αλλαγές νερού, σκούπα και καλή φίλτρανση, όντως μπορούν να ζήσουν τα χρυσόψαρα ακόμα και σε λιγότερα λίτρα.

Αλλά:

1. θα πάθουν νανισμό

2. είναι κοινωνικά ψάρια και τους αρέσει να ζούνε σε ομάδες, οπότε σε λίγα λίτρα πόσα να βάλεις;

3. είναι ψάρια λίμνης, κανονικά δεν θα έπρεπε να μπαίνουν σε μικρά ενυδρεία αφού να φανταστείς το τελικό τους μέγεθος ξεπερνά τα 30 εκατοστά

Όταν τα είχα στη γυάλα ήταν φοβισμένα και κάθονταν στον πάτο. Όταν τα έβαλα σε 25 λίτρα άρχισαν να κολυμπάνε, όταν τα έβαλα σε 100 λίτρα μεγάλωσαν γρήγορα, έβλεπα πόσο το απολάμβαναν και είχα και γέννα. Όταν τα έβαλα στη λιμνούλα άρχισαν να μεγαλώνουν ακόμα πιο γρήγορα και τα βλέπω να νιώθουν πολύ άνετα. Όταν με το καλό καταφέρω να τους δώσω μία μεγαλύτερη λιμνούλα, είμαι σίγουρη ότι θα δω ακόμα πιο όμορφες συμπεριφορές και τα ψαράκια μου να γίνονται τεράστια! :D

Είναι δύσκολοι καιροί και συνήθως όταν παίρνουμε χρυσόψαρα δεν ξέρουμε τις απαιτήσεις τους. Αν μπορέσουμε να τους δώσουμε τα λίτρα και το χώρο που τους αξίζει δε θα το μετανιώσουμε! :)

και γω να δεις ποσό το ευχαριστήθηκα που τους εχω πλέον ένα όμορφο σπίτι 140 λίτρων:P

Πραγματικά το απολαμβάνουν και πλέον αρχίζουν και μου κάνουν "χαρές" όποτε πλησιάζω στο τζαμί και με ακολουθούν απο τη μια γωνία του ενυδρείου στην άλλη!

Πραγματικά αξιολάτρευτα ψαράκια και πολύς κοσμος δεν το ξέρει αυτο.

Μιλάμε κανονικα κατοικίδια σαν να έχεις ένα σκυλάκι π.χ.

Εγω χάρη σε σας και κυρίως στο Γιάννη έμαθα πολλά πράγματα!

Να Στέλιος καλα σύντροφοι:P

Έγινε επεξεργασία - Giannis1979
Link to comment
Share on other sites

''διαφωνω ομως σε κατι καθετα. Αυτο το ενα ψαρι ανα 30-40 λιτρα ειναι μεγα λαθος.'' Μιλωντας γενικα οχι μονο για χρυσοψαρα... γιατι το γραφουνε παντου. Στη τελικη εσενα αυτο που γραφεις σου ηρθε απο την εμπειρια σου με τα χρυσοψαρα η το διαβασες καπου? Γιατι εγω απο την εμπειρια μου αποκομισα οτι ειναι πολυ κοινωνικα ψαρια και θελουν ομαδα με τη λογικη της λιμνης.. Οποτε στα 100 λιτρα αν ακολουθησω τη συμβουλη που γραφεις και που θεωρω οτι ειναι λαθος θα εχω ποσα ψαρια? 

τα χρυσοψαρα ειναι κοπαδοψαρα, δεν ειπε κανεις το αντιθετο..

δεν σημαινει ομως οτι αν εχεις 2 ή 3 , δεν ειναι καλα.

Εσυ ποσα fancy (γιατι κατι αλλο δεν μπαινει) θα εβαζες στο 100λιτρο?

Εγω θα εβαζα 2 , παραπανω ΔΕΝ μπαινουν!!! το 30 - 40 λιτρα ειναι ενδεικτικο , παιζουν πολλα ρολο σε αυτο..

οτι γραφω τα εχω περασει.. το αρθρο δεν το εκανα copy - paste.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

τα χρυσοψαρα ειναι κοπαδοψαρα, δεν ειπε κανεις το αντιθετο..

δεν σημαινει ομως οτι αν εχεις 2 ή 3 , δεν ειναι καλα.

Εσυ ποσα fancy (γιατι κατι αλλο δεν μπαινει) θα εβαζες στο 100λιτρο?

Εγω θα εβαζα 2 , παραπανω ΔΕΝ μπαινουν!!! το 30 - 40 λιτρα ειναι ενδεικτικο , παιζουν πολλα ρολο σε αυτο..

οτι γραφω τα εχω περασει.. το αρθρο δεν το εκανα copy - paste.

Εδω διαφωνουμε λοιπον... ''το ΔΕΝ μπαινουν'' εμενα δε μου λεει κατι και προσωπικα το θεωρω τουλαχιστον αναχρονιστικο και απολυτο. Προσωπικα τετοιες αποψεις τις εχω ''αφορισει'' εδω και πολλα χρονια γιατι ειμαι ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ. Αλλα ουσια δεν θα βρουμε οποτε ας μην το αναλυσουμε. Προσεξε ομως και μην παρεξηγεις τα λεγομενα μου κατα 99% συμφωνουμε. Το οτι στο πρακτικο εχω πολυ διαφορετικη οπτικη ειναι κυριως θεμα της καταστασης στο χομπι μας. 

 

 Καλο ειναι αυτα που γραφεις να τα εχεις περασει και αυτο το εκτιμω και φαινεται αλλωστε σε αυτα που γραφεις. Και αν θες και τη προσωπικη μου αποψη για χρυσοψαρα... λιμνη. Εχω δει πολυ καλες λιμνες και ειναι ισως ασυγκριτο θεαμα στο χομπι μας. Λοιπον καλη συνεχεια, φιλικα παντα, Νικος.

Link to comment
Share on other sites

ναι , δεν συμφωνεις αλλα δεν απαντησες στο ποσα θα εβαζες.. λιγοτερα? κανενα? ή περισσοτερα? και γιατι?

Απ την μια λες χρυσοψαρα σε λιμνη και απο την αλλη σου ξινιζουν τα 2 fancy στο 100λιτρο..

Φιλε μου.. ουτε απολυτως ειμαι, ουτε αναχρονιστικος...

Απο ενυδρεια ή φυτεμενα ή αφρικανες ή θαλασσινα ή αλλα ψαρια , μπορει να μην εχω ιδεα...

απο χρυσοψαρα ομως , 5 πραγματα τα ξερω.. αρα οποιος εχει διαφορετικη αποψη απο αυτα που λεω κι εχω περασει με χρυσοψαρα αυτα τα χρονια , θελω και να μου την τεκμηριωνει κι οχι να αερολογει.

Καλη συνεχεια!  ;)

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Εδω διαφωνουμε λοιπον... ''το ΔΕΝ μπαινουν'' εμενα δε μου λεει κατι και προσωπικα το θεωρω τουλαχιστον αναχρονιστικο και απολυτο. Προσωπικα τετοιες αποψεις τις εχω ''αφορισει'' εδω και πολλα χρονια γιατι ειμαι ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ. Αλλα ουσια δεν θα βρουμε οποτε ας μην το αναλυσουμε. Προσεξε ομως και μην παρεξηγεις τα λεγομενα μου κατα 99% συμφωνουμε. Το οτι στο πρακτικο εχω πολυ διαφορετικη οπτικη ειναι κυριως θεμα της καταστασης στο χομπι μας. 

 

 Καλο ειναι αυτα που γραφεις να τα εχεις περασει και αυτο το εκτιμω και φαινεται αλλωστε σε αυτα που γραφεις. Και αν θες και τη προσωπικη μου αποψη για χρυσοψαρα... λιμνη. Εχω δει πολυ καλες λιμνες και ειναι ισως ασυγκριτο θεαμα στο χομπι μας. Λοιπον καλη συνεχεια, φιλικα παντα, Νικος.

 

Τι ακριβώς έχει αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν ώστε να το θεωρείς αναχρονιστικό; Αν έχεις γερή βιολογία, κάνεις συχνές αλλαγές νερού και βάζεις σκούπα αντιμετωπίζεις την ...σκ@τουλοφόρτιση (πως λέμε ιχθυοφόρτιση :P ) αλλά το νανισμό πως τον αντιμετωπίζεις; 

 

Εγώ έχω 7 χρυσόψαρα (1 κόμον και 6 κόμον-φάνσυ) σε 250 λίτρα στη λιμνούλα και στο 110λιτρο ενυδρείο έχω 2 οράντα ρεντ καπ και 12 μωρά τους. Σκοπεύω να κρατήσω 2 μωρά και τα υπόλοιπα να τα χαρίσω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά βλέπω πόσο γρήγορα μεγαλώνουν και πόσο τεράστια γίνονται και αν δε μπορέσω να τους δώσω περισσότερο χώρο θα χαρίσω μερικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μπράβο σου tsala , πολύ όμορφο άρθρο :bow: ! Φαίνεται ότι τα αγαπάς τα χρυσόψαρα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

να΄σαι καλα Αρτεμισια ... ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ καλό άρθρο, με βοήθησε, αλλά και το ενυδρείο σου tsala!!

 

Μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια κοινωνικού ενυδρείου με φυτά έχω καταλήξει να δημιουργήσω ένα με χρυσόψαρα ή κιχλίδες με περισσότερο να κλείνω στα χρυσόψαρα σαν πιο συμβατά με το επίπεδο της πρακτικής μου εμπειρίας μιας και είμαι αρχάριος. Και λέω πρακτική γιατί όσο θεωρητική και να έχεις αντιμετωπίζεις θέματα τέτοια που χωρίς πρακτική γνώση/εμπειρία δεν μπορείς να επιλύσεις, με αποτέλεσμα οι κάτοικοι του ενυδρείου σου να βασανίζονται. Εάν είναι λάθος η παραπάνω σκέψη διορθώστε με και ίσως να με "τρομάζει", λαθεμένα, η ιδέα για τις κιχλίδες όπου με σωστό σχεδιασμό και βοήθεια από εσάς στις ερωτήσεις-απορίες μου να μπορώ να υλοποιήσω.

 

Από την αρθρογραφία εδώ αλλά και από ότι έχω διαβάσει από βιβλία/διαδίκτυο στον αρχάριο ταιριάζουν περισσότερο τα χρυσόψαρα. Επίσης έχει λιγότερο κόστος η διατήρηση ενός υγιέστατου ενυδρείου με χρυσόψαρα παρά με κιχλίδες. Είναι έτσι; Ρωτώ γιατί το κόστος, για μένα, είναι βασικός παράγοντας για την τελική μου επιλογή.

 

Το ενυδρείο μου είναι 450lt με διαστάσεις 1.50cm x 50cm x 65cm Μ/Π/Υ με τρία εξωτερικά φίλτρα με δυνατότητα 1500lt/h ανά φίλτρο (JBL CrystalProfi e1500) και λάμπες Τ5(2x White Lighting 10.000K & 2x Red Lighting με μήκος 1149mm & 54W έκαστη).

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας αλλά και τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι μια χαρά για χρυσόψαρα, και η φίλτρανση άψογη, ο φωτισμός είναι λίγο δυνατός  για χρυσόψαρα , δεν χρειάζεται τόσο πολύ, γιατί και φυτά να βάλεις είναι αμφίβολο αν θα μείνουν, και μη καις τσάμπα ρεύμα, αν δεις πως τα ψαριά που θα βρεις  τα πάνε καλά με τα φυτά, ανάβεις και τις υπόλοιπες λάμπες. Το μόνο που δεν βλέπω και το θεωρώ απαραίτητο για χρυσόψαρα είναι το θέμα της ψύξης, το καλοκαίρι θα χρειαστείς οπωσδήποτε ψύξη, θεωρητικά τα χρυσόψαρα δεν θέλουν πάνω από 24-25 βαθμούς και καλώ είναι να τα κρατάμε εκεί κοντά, το χειμώνα δεν έχουν πρόβλημα, μη ξεχνάμε πως είναι ψαριά κρύου νερού

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό άρθρο, με βοήθησε, αλλά και το ενυδρείο σου tsala!!

 

Μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια κοινωνικού ενυδρείου με φυτά έχω καταλήξει να δημιουργήσω ένα με χρυσόψαρα ή κιχλίδες με περισσότερο να κλείνω στα χρυσόψαρα σαν πιο συμβατά με το επίπεδο της πρακτικής μου εμπειρίας μιας και είμαι αρχάριος. Και λέω πρακτική γιατί όσο θεωρητική και να έχεις αντιμετωπίζεις θέματα τέτοια που χωρίς πρακτική γνώση/εμπειρία δεν μπορείς να επιλύσεις, με αποτέλεσμα οι κάτοικοι του ενυδρείου σου να βασανίζονται. Εάν είναι λάθος η παραπάνω σκέψη διορθώστε με και ίσως να με "τρομάζει", λαθεμένα, η ιδέα για τις κιχλίδες όπου με σωστό σχεδιασμό και βοήθεια από εσάς στις ερωτήσεις-απορίες μου να μπορώ να υλοποιήσω.

 

Από την αρθρογραφία εδώ αλλά και από ότι έχω διαβάσει από βιβλία/διαδίκτυο στον αρχάριο ταιριάζουν περισσότερο τα χρυσόψαρα. Επίσης έχει λιγότερο κόστος η διατήρηση ενός υγιέστατου ενυδρείου με χρυσόψαρα παρά με κιχλίδες. Είναι έτσι; Ρωτώ γιατί το κόστος, για μένα, είναι βασικός παράγοντας για την τελική μου επιλογή.

 

Το ενυδρείο μου είναι 450lt με διαστάσεις 1.50cm x 50cm x 65cm Μ/Π/Υ με τρία εξωτερικά φίλτρα με δυνατότητα 1500lt/h ανά φίλτρο (JBL CrystalProfi e1500) και λάμπες Τ5(2x White Lighting 10.000K & 2x Red Lighting με μήκος 1149mm & 54W έκαστη).

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας αλλά και τις συμβουλές σας!

 

Φίλε john θα ήταν προτιμότερο να άνοιγες ένα νέο θέμα για το ενυδρείο σου, για να σε συμβουλέψουν καλύτερα οι φίλοι, και ετσι να είναι μαζεμένες οι πληροφορίες που θα αφορούν το ενυδρείο σου σε ένα δικό σου θέμα για να είναι πιο ευχρηστο για όλους μας. :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε john θα ήταν προτιμότερο να άνοιγες ένα νέο θέμα για το ενυδρείο σου, για να σε συμβουλέψουν καλύτερα οι φίλοι, και ετσι να είναι μαζεμένες οι πληροφορίες που θα αφορούν το ενυδρείο σου σε ένα δικό σου θέμα για να είναι πιο ευχρηστο για όλους μας. :thumbup:

 

 

Σε ευχαριστώ Σωτήρη για την συμβουλή. Θα γράψω αλλού αλλά σε ποια θεματική κατηγορία είναι σωστό να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Σωτήρη για την συμβουλή. Θα γράψω αλλού αλλά σε ποια θεματική κατηγορία είναι σωστό να γίνει;

 

Μιας και προσανατολίζεσαι σε χρυσόψαρα άνοιξε το στην κατηγορία ψάρια κρυου νερού.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και προσανατολίζεσαι σε χρυσόψαρα άνοιξε το στην κατηγορία ψάρια κρυου νερού.

 

Σ΄ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

δε βγαζω ακρη ειλικρινα,εχω ενα βιβλιο για χρυσοψαρα γραφει 3cm ψαριου αντιστοιχουν σε ενα λιτρο,σε εναν αλλο που ρωτησα που εχει καταστημα μου ειπε το αλλο 1cm ψαριου αντιστοιχουν σε 2 λιτρα νερο,δηλαδη 40cm ψαριου θελουν 80 λιτρα νερο,εδω μεσα γραφει οτι τα κοινα χρυσοψαρα θελουν 40 λιτρα το καθενα,σε αλλο φορουμ γραφει 70 λιτρα ανα χρυσοψαρο,υπαρχουν πολλες γνωμες και δε βγαζω ακρη,εχω 4 χρυσοψαρα σε μια μεγαλη γυαλα την οποια ανανεωνω το νερο καθημερινα,σκεφτομαι στην αρχη να παρω ενα ενυδρειο γυρω στα 65 λιτρα και το πασχα να αγορασω αλλο ενα 180 λιτρα,σε ενα ενυδρειο 180 λιτρων με 4 χρυσοψαρα αντιστοιχει 45 λιτρα στο καθενα,θα ειμαι οκ??? 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους «εφευρέτες» αυτής της φόρμουλας περί εκατοστών ψαριού και λίτρων, η φόρμουλα συγκρίνει κυβικά εκατοστά ψαριού. Και παρότι σε μικρόψαρα τα κυβικά εκατοστά ταυτίζονται περίπου με το μήκος τους, στα μεγάλα ψάρια θέλουμε όλες τις διαστάσεις τους. Έτσι π.χ. ένα μέσο χρυσόψαρο των 30εκ μήκος σώματος, έχει ύψος σώματος 10εκ και φάρδος 5εκ., άρα είναι 1500κυβικά εκατοστά(30x10x5=1500).

Οπότε όπως και να το πάρεις, κάτω από 500λ είναι πολύ λίγα για ένα ψάρι 30εκ... Εκ των πραγμάτων, 4 ψάρια 30εκ δεν μπαίνουν σε 200λ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Kostas G. έγραψε:

Σύμφωνα με τους «εφευρέτες» αυτής της φόρμουλας περί εκατοστών ψαριού και λίτρων, η φόρμουλα συγκρίνει κυβικά εκατοστά ψαριού. Και παρότι σε μικρόψαρα τα κυβικά εκατοστά ταυτίζονται περίπου με το μήκος τους, στα μεγάλα ψάρια θέλουμε όλες τις διαστάσεις τους. Έτσι π.χ. ένα μέσο χρυσόψαρο των 30εκ μήκος σώματος, έχει ύψος σώματος 10εκ και φάρδος 5εκ., άρα είναι 1500κυβικά εκατοστά(30x10x5=1500).

Οπότε όπως και να το πάρεις, κάτω από 500λ είναι πολύ λίγα για ένα ψάρι 30εκ... Εκ των πραγμάτων, 4 ψάρια 30εκ δεν μπαίνουν σε 200λ 

 

Δηλαδη εαν βαλω 4 χρυσοψαρα σε 200 λιτρα ενυδρειο δε θα εχουν ομαλη αναπτυξη??? παιζει αυτο περι νανισμου??? 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...