Jump to content

Βατραχακι Νερου


Recommended Posts

Με τι ψαρια μπορει να ταιριαξει το βατραχακι νερου?

Link to comment
Share on other sites

Eνα απο τα δυο φανταστηκα κι εγω, το γκρι θεωρητικα μπορεις, το ασπρο οτι χωραει στο στομα του απο καποια φαση και μετα θα το καταπινει για πλακα. Εχω κρατησει και τα 2, τα γκρι για ενα φεγγαρι με μονομαχους σε palludarium με επιτυχια, και μονο για το τριμηνο του καλοκαιριου. Σημειωσε ωστοσο οτι το palludarium ηταν βαρεως φυτεμενο με παμπολες κρυψωνες και στην ουσια το ενα δεν καταλαβαινε την παρουσια του αλλου. Επισης ηταν πολλα λιτρα. Τα ασπρα ειναι θηρια. Μακρυα για μενα, εκτος του οτι πηδανε για πλακα εξω απο το νερο (και με καπακι τους αρκει και μια μικρη τρυπα, πραγματικα διαολια), ειναι δολοφονοι. Ενω τα γκρι πολυ δυσκολα θα παρενοχληχουν τα ασπρα τσιμπανε οτι μπορουν και τρωνε στη κυριολεξια ζωντανο οτι χωραει στο στομα τους. Γενικα δυσκολα για ενυδρεια μικρα και με ψαρια,χωρις πολλες κρυψωνες. Συν του οτι στο ενυδρειο που θα πρεπει να τους φτιαξεις με πολλες κρυψωνες κλπ θα πρεπει να φτυσεις αιμα για να τα μαθεις να τρωνε. Αυτα απο μενα, η εμπειρια μου ηταν θετικη γενικα οταν τα ειχα σε palludarium, εχουν πολυ χαβαλε οταν ειναι σε ομαδες αν και το περισσοτερο χρονο τους τον περνανε ημι-αιωρουμενα στα δυο ποδια κρυμμενα καπου και ακινητα κυριως λογω του μεταβολισμου τους. Επισης σπανια (εμενα ποτε) να κατσουν εξω απο το νερο συνηδειτα εκτος κι αν θελουν να την κανουν :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...