Jump to content

Φωτιστικο Για Reef Απο E-Bay? Εχει Δοκιμασει Κανεις?


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Το ενυδρειο ειναι 130 λτ με LPS-SPS.

Στο E-bay εχει αρκετή αρκετη ποικιλία απο Led φωτιστικα καθώς και απο Τ5.

Εχει παρει κανεις απο εκει? και ποιο? εντυπωσεις?

Αρχικα να πω οτι σκεφτομαι απο Led να γυρισω σε Τ-5 (τα φωτιστικα Led ειναι ακριβα για να επαιρνα ενα). Ομως στο E-bay βρηκα φωτιστικα Led σε πολυ καλες τιμες για τα λιτρα μου ομως δεν ξερω κατα ποσο κανουν δουλεια.

Εχει δοκιμασει κανεις καποιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγω εχω πάρει το 165 watt dimmable led...και μου αρέσει πολύ. ..έχει και με λιγότερα watt..τσ ρυθμίζεις με το χέρι οχι αυτόματα. .πόσο δυνατά θέλεις,moon light,φως ημέρας κτλπ.εχει στο ημέρα φως διάφορα λαμπακια σε χρώμα. .και ήρθε πολύ γρήγορα. .Ούτε μία εβδομάδα. ..

Link to comment
Share on other sites

εχεις να μου στειλεις καποιο λινκ να το δω? Με τελωνια δεν ειχες θεμα?

Ποσο καιρο το εχεις? αναπτυξη στα κοραλια?

Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm/191126298905?nav=SEARCH...%CF'> στέλνω αυτό με τα 120 watt το έχω γύρω στους 4 μήνες. ..κοίταξε εγω δεν έχω κοράλλια. .άλλα το εχω δει σε όλους μεγαλεμπορους τις ευρωπης..πανω απο τα τεράστια ενυδρεία με κοράλλια έχουν τέτοια φωτιστικά led...
Link to comment
Share on other sites

Δειχνει οντως οτι κάνει για ενυδρεια με κοράλια. Απο οτι βλεπω γινετε μονο κρεμαστο αυτο ε? Δεν εχει βάσεις για να μπει πανω στο ενυδρειο (χωρις τρυπηματα σε τοιχους κλπ)

Link to comment
Share on other sites

καλά φαίνονται με καλη τιμη αλλα νομίζω με τα ίδια λεφτα μπορεις να φτιάξεις και μόνο σου με λέντ! αν και εγω ειμαι υπέρ τις τ5

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιανουν τα χερια μου ρε Λυκε. Εχω μεσανυχτα απο ηλεκτρονικα και δεν ξερω και καποιον να μου φτιαξει.

Βασικα για Τ-5 κοιταζα....αλλα για να φτασω τα 120 w θελω πολλες λαμπες ρε φιλε. Το μηκος του ενυδρειου ειναι 51 ποντους. Αν παω σε 18 watt Τ-5 θελω 7 Τ-5 !!! Θα κλεισει ολη η επιφανεια του ενυδρειου με ενα τετοιο πραγμα + την θερμοτητα που θα βγαζουν.

Τα 24 watt βγαινουν λιγο μεγαλα σε CM και θα μου περισευει δεξια και αριστερα εκτος ενυδρειου. :(

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω απλά ένα γυαλι απο πάνω απο το ενυδρείο και το εχω ετσι απλα απο πανω..εχω σε συνδυασμό και τις t5 αλλά άλλο πράγμα το φως με τα led..πολυ πιο ωραίο. ..Τώρα βέβαια αν μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου. .όλα καλά. ..

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου ειναι 6χ24 και ειναι 62cm αν έβαζες ενα τέτοιο 5cm δεξιά αριστερά με το ανάλογο ύψος δεν νομίζω να σου φαινόταν άσχημα!

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να πω ότι έχει ρυθμιστη εντασης φωτος, νομίζω και αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι γνωστες ηλεκτρονικων ότι τα 120 watt τα πιάνει στο maximum τις εντασης..έχει δύο ρυθμιστες ενα για το moo light και ένα για ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Το Moonlight φανταζομαι μπαινει αυτοματα. Ενα αρνητικο που βλεπω Κωστα ειναι οτι δεν εχει χρονοδιακοπτη πανω.

Link to comment
Share on other sites

του φίλου του Λυκούργου πιάνουν καλύτερα τα χέρια του και μπορεί να τα μεταμορφώνει. ..εγω εχω μονο κάτι φίλους επαγγελματίες ηλεκτρονικους..Λοιπόν δεν έχει χρονοδιακοπτη..αλλά δεν θέλεις να μάθεις πόσο έχουν αυτα με τον χρονοδιακοπτη. ..Μπορείς να βάλεις ένα δικό σου απλο...το δικο μου ήρθε από Κίνα. ..Αυτό βλέπω ότι είναι από Αμερική δεν έχει βλέπω έξοδα αποστολής. ..αν πάρεις τελικά απο Αμερική στείλε στον πωλητη ενα μήνυμα να σημειώσει ότι η αξία του είναι κατω απο 100$ να μην έχεις κανα θέμα στο τελωνείο,ή αλλιώς ψαξτο να είναι από Κίνα ή Ευρώπη,είναι ακριβώς το ίδιο. .

Link to comment
Share on other sites

το έιχα δει αυτό. .εντάξει ωραίο είναι. ..δεν είναι λίγο υπερβολή. .?..Βέβαια εαν τα δεινεις τα λεφτά,ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγακι. Αλλα τα εχει ολα ενσωματομενα στο timer. Οπωτε απλα ρυθμιζεις και απολαμβανεις χωρις να κανεις κατι εσυ. Δηλαδη αν θα λειπεις απο το σπιτι 1-2 μερες, τα φωτα θα ειναι στον αυτοματα χωρις να χρειαζετε καποιον να τα ανοιγοκλεινει.

Link to comment
Share on other sites

εχω να σου προτείνω και κάτι άλλο, που μπορεί να σε βολέψει. .ένας φιλος πηρε δυο προβολακια led 40€ το καθένα, απο μαγαζί φωτισμού τα οποια εχουν κομπιούτερ για να το αλλάξεις χρώμα, όλα τα χρώματα. .40 watt το καθένα (20 εκ × 20 εκ)

Link to comment
Share on other sites

με ένα απλό χρονοδιακοπτη (πωλειται παντου,μεχρι και στα περιπτερα)που μπαίνει στη μπριζα ανοίγω κλείνει και αυτό μόνο του. .

Link to comment
Share on other sites

καλο και αυτο....αλλα θα προτιμουσα κατι ποιο μαζεμενο. Αυτα τα προβολακια θα εχουν το καθε ενα ξεχωριστο καλωδιο, δυσκολια στην στηριξη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

αμα αυτα τα προβολακια και κάνανε δουλεια σε ενα reef ενυδρειο δεν θα δίναμε ενα σκασμό λεφτα για φωτιστικά ενυδρειακων προδιαγραφών για φωτοσυνθετικους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

τέλεια. .θα κόψεις ενα γυαλί που απλά θα παταει επάνω στο ενυδρείο και εκεί απλα θα βαλεις τα led να ξέρεις ότι τα led δεν εκπέμπουν θερμοτητα οπως τις άλλες λαμπες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...