Jump to content

Τα φώτα σας!!!


Recommended Posts

Έκανα κάποιες μετρήσεις σήμερα γενικά να δω πως βρίσκεται το νερό στο ενυδρείο και πως το νερο της βρύσης και μου βγήκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ (Test Tetra Υγρά)

PH: 9

KH:12

GH: 25

NO3:50mg/lt

ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (Test Tetra Υγρα)

PH: 7.5

GH: 25

KH: 9

NH4: 0

NO2: >1mg/lt (Έχει ξεπεράσει την κλίμακα που έχει μέσα) (To συγκεκριμένο τέστ έγινε με της JBL υγρό και όχι Tetra)

ΝΟ3: 50mg/lt

ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (Test Sera Υγρα)

ΝΗ4: 0,5mg/lt

NO2: 2mg/lt

NO3: 50mg/lt

Εδώ τώρα χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω κάποιες απορίες. Καταρχάς τα νιτρόδη γιατί ανεβήκαν ενώ όταν πρωτοέκανα το τεστ με τα υγρά της Tetra ήταν 0,05mg/lt και αυτό ήταν την Κυριακή που τα πήρα. Μέχρι τότε είχα της Sera αλλά μου είπαν ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστα όποτε πήρα της tetra. Δεν θα έπρεπε τώρα να κατεβαίνουν αφού το ενυδρείο είναι σε λειτουργεία 1 μήνα; Τώρα όσο αφορά το PH. Ήταν γύρω στο 8,5 έβαλα ένα ξύλο και έπεσε στο 8 τώρα έβαλα δεύτερο και φυτά και έπεσε στο 7,5. Το ξύλο το δεύτερο το έβαλα την Κυριακή. Το PH όμως θα παραμένει στο 7,5 ή θα μεταβάλεται, λόγω του ότι το νερό της βρύσης έχει PH 9, κατα την διάρκεια αλλαγής του νερού; Και τέλος όσο αφορά την σκληρότητα επείδη απ' όσο ξέρω είναι αρκετά υψηλή σκέφτομαι να πάρω αντίστροφη όσμοση. Αυτό θα επηρεάζει αρκετά το PH; Σκέφτομαι να πάρω ένα της RO-MAN που είδα στο ίντερνετ όπου είναι 4 σταδίων και βγάζει κάπου 285lt την ημέρα και το βρήκα γύρω στα 110-120 ευρώ. Είναι καλό; Να το παραγγείλω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μπορώ να σου απαντήσω για όλα αλλά για τα νιτρικά ,μήπος έριχνες πολλή τροφή ,έπληνες το φίλτρο στην αλλαγή με νερό της βρύσης με αποτέλεσμα να χαλάσεις τις αποικίες των βακτηριδίων; όσο για το ξύλο το έβρασες πρίν το βάλεις στο ενυδρίο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω για όλα αλλά για τα νιτρικά ,μήπος έριχνες πολλή τροφή ,έπληνες το φίλτρο στην αλλαγή με νερό της βρύσης με αποτέλεσμα να χαλάσεις τις αποικίες των βακτηριδίων; όσο για το ξύλο το έβρασες πρίν το βάλεις στο ενυδρίο;

Τροφή ρίχνω 3 φορές την ημέρα τόση ποσότητα ώστε να την τρώει σχεδόν άμμεσα. Το φίλτρο το έπλυνα τώρα επείδη είχε μπουκοσει με αποτέλεσμα να έχει πέσει η στάθμη του νερού λίγο σε σημείο που ίσα που κάλυπτε τα υλικά και το μόνο που έπλυνα ήταν τα σφουγγάρια και αυτά με το νερό του ενυδρείου. Το ξύλο δεν το έβρασα γιατί δεν είχα κατσαρόλα που να το χωράει αλλά το ζεμάτισα με καυτό νερο για αρκετή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ταισμα τρεις φορες την ημερα ειναι υπερβολη,μια φορα την ημερα καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πόσες φορές πρέπει να ταίζω; Ταίζα μια φορά την ημέρα και μου είπαν εδώ στο φόρουμ ότι καλύτερα είναι να ρίχνω 3 φόρες την ημέρα τόσο ποσότητα ώστε να την τρώνε άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... Για τι ψάρι μιλάμε? (είδος, μέγεθος, ηλικία)

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα θέλουν συχνό τάισμα και από λίγο. Καλά κάνεις και ταΐζεις 3 φορές αλλά να προσέχεις το πόσο. Να μοιράζεις σε 3 δόσεις τη ποσότητα που πρέπει να τρώει καθημερινά και να μην του δίνεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...