Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

Πολυ ομορφο :)

Ενα λινκ καλε για τον κοντρολερ... Ειναι δυσκολο να το βαλω απ το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Thank u! Τι link θελεις για τον controller?

Link to comment
Share on other sites

Οχι εσυ βρε, καποιος αλλος να σου δωσει το λινκ που δειχνη πως να τον συνδεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μπελά βρήκα με αυτο το controller μου φαίνεται!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους χθες έγινε δουλίτσα :) ο controller συνδέθηκε και δουλεύει ρολόι! Έγινε και μια αλλαγή στο ντουλάπι αφού προστέθηκε ανα 30αρι ενυδρειακι για τις ανάγκες της αναπλήρωσης. Για να πω την αλήθεια ετσι οπως το είδα απο κάτω μου μπήκαν ιδέες για Σάμπ.. :) επόμενη εργασία, ενα ραφακι για να μπουν κάποια βασικά. Ετσι για να νοικοκυρευομαστε σιγα-σιγα.. :)

7A1B48EF-6FAB-4D17-96E2-58AC3174B50D_zps

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία μπράβο σου να σου πω την αληθεια αφού εχεις χώρο και εισαι ακομα στην αρχη δεν το ξανασκέφτεσαι για σαμπ θα σου λύσει τα χέρια στην πορεία του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο το ξέρω οτι θα μου λύσει τα χέρια το σαμπ.. το κατάλαβα αακόμα και στο μικρό με την υποτυπώδη πλάτη σαμπ.. είναι μεγάλη υπόθεση. 2 πράγματα σκέφτομαι.

1ον ο περιορισμένος χώρος στο ντουλάπι. Απ ότι βλέπεις ακόμα και με το 30αρι απο κάτω τα πράγματα είναι λίγο στριμωγμένα. αλήθεια στα πόσα λίτρα θα πρέπει να ειναι το σαμπακι για το main μου?????

2ον τα οικονομικά είναι περιορισμένα και πρέπει να μπεί πρόγραμμα στα upgrades. Τώρα σειρά έχει μια jembao RW15 και μετά μια δοσομετρική.. στη συνέχεια το sump και τα παρελκομενα του.. σιγά-σιγά όλα δυστιχώς :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα σα τον 50 λίτρων ειναι ιδανικό νομίζω απο την ώρα που το σκέφτεσαι και το βάζεις στο προγραμμα ειναι καλο οποτε σιγα σιγα και ολα θα τα κανεις αν παρω δείγμα εως τωρα τι εχεις κάνει σίγουρα θα τα πας πολυ καλα και μπράβο σου!!

Αχχχ αυτα τα οικονομικά μας εχουν τσακισει!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο, καλημέρα! Πολύ οργανωμένη προσπάθεια η οποία θα έχει όμορφο αποτέλεσμα, μακροπρόθεσμα!

Το θέμα του sump, είναι κάτι παραπάνω από βασικό τελικά στα reefs! Επειδή οι δυο μας έχουμε "μεγαλώσει" με ακριβώς ίδιο ενυδρείο (HAILEA), πολύ σωστά διαπιστώνεις το πόσο χρήσιμη μας φάνηκε αυτή η έστω μικρή πλάτη που είχε αυτός ο τύπος ενυδρείου.

Σκέψου πολύ σοβαρά την υλοποίηση του sump στο υπάρχον...άμεσα! Θα σε σώσει!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! ολα θα γίνουν με υπομονή!!

Άλλωστε στο hobby μας η υπομονή είναι αρετή ;)

Link to comment
Share on other sites

Nίκο δεν το έχω μετρήσει αλλα το 30αρι το Hailea ίσα που χωράει στο μήκος

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα σιγα σιγα σε ενα σαμπακι, εστω και 30λιτρα ειναι μια χαρα, κρυβεις εξοπλισμο, αυξανεις τα λιτρα σου οσον αναφορα την χημεια σου και κανεις πιο ευκολα αλλαγες νερου χωρις να ενοχλεις το main απο πανω....

Και φυσικα με σωστο σχεδιασμο βαζει και ενα ατς ή λιγη χαετο...

Ολα τα αλλα απ εξω :P

Link to comment
Share on other sites

τα 30 λιτρα σαμπ είναι πολύ λίγα.. που να βαλω το mce600 εκει μέσα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε γι αυτό Acanthurus Japonicus στα λίτρα μου?? θα φάω πολύ ξύλο?? :P

Link to comment
Share on other sites

Ααα ανα θελεις το 600ρι τοτε πας σε μεγαλο σαμπ και δεν σε περνει...

Αμα θελεις κρατα το κρεμαστο παντως...

Link to comment
Share on other sites

Δε μου είπατε.. ενα Acanthurus Japonicus θα το βάζατε στα λίτρα μου? :)

Link to comment
Share on other sites

Μετρα μηκος και πλατος και υψος και πες μου,εγω το ψαρι δεν θα το εβαζα γιατι να παρουμε την θετικη πλευρα να σου ζησει σε 6 μηνες θα τον βγαλεις ,γιατι θα εχει μεγαλωσει και.....

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο φίλε!!!!!Σε λίγο καιρό θα γίνει του great barrier το κάγκελο εκεί μεσα!!!!

Και φυσικά με την τρέλα που κουβαλάς βλέπω να έρχομαι καμιά μέρα σπίτι σου

και να μου λες......φίλε μου.....το καινούριο μου 500άρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μητσακο καλομελετα κι έρχεται! Θα γίνει κι αυτο κάποια μέρα, μαζι θα την κάνουμε τη λαλακια οταν ειναι!! :P περιμενω να ανοίξεις και συ θέμα τη reefάρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Δε μου είπατε.. ενα Acanthurus Japonicus θα το βάζατε στα λίτρα μου? :)

Ουτε για αστειο φιλαράκι μου...

Υπαρχουν πολλα ομορφα ψαράκια για το κιβακη σου το japonicus άστο να πάει αστο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...