Jump to content

Απορία Για Emersed


Recommended Posts

Θα ήθελα να πειραματιστώ με μια ιδέα που είχα.

Σκέφτομαι να φτιάξω κάτι σαν καταρράκτη feng shui.

Η ιδέα είναι απλή, από κάτω ένα βάζω με νερό, ένα πήλινο πιάτο από πάνω (από αυτά που μαζεύουν τα νερά από τις γλάστρες) με τρύπες για να περνάει ένα λάστιχο και να στραγγίζει το νερό, ένας κυκλοφορητής να ανεβάζει το νερό πάνω, κάποιες πέτρες με τρύπες για να φτιαχτεί ο καταρράχτης και μετά φτάνουμε στο κομμάτι που χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Μέσα στο πιάτο θα βάλω πολύ λεπτό μαύρο χαλίκι ή υπόστρωμα (θα ήθελα να μου πείτε τις προτάσεις σας γι΄ αυτό) και πάνω σε αυτό θα φυτέψω cuba, sagittaria subulata, ένα πιο μεγάλο stem φυτό και πάνω στις πέτρες σκέφτομαι να πιάσω java moss.

 

Τα ερωτήματα μου είναι:

 

Με το νερό που θα ανεβάζει ο "καταρράχτης" θα καλύπτονται οι ανάγκες των παραπάνω φυτών (θα προσθέτω γενικό λίπασμα, σίδηρο και κάλιο αν παρατηρήσω ότι χρειάζονται)

Για φως σκέφτομαι ένα φωτιστικό led γύρω στα 3 watt

Αν δουλεύει γύρω στις 8 ώρες ο καταρράχτης την ημέρα θα είναι αρκετό; θα πρέπει να δουλεύει περισσότερο ή 24ωρο;

 

Y.Γ. 

Αν έχετε κάποια πρόταση ευχαρίστως πείτε μου.

Καθώς και κάθε συμβουλή για emerced θα μου είναι απαραίτητη, μιας και δεν έχω ξαναασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πειραματιστώ με μια ιδέα που είχα.

Σκέφτομαι να φτιάξω κάτι σαν καταρράκτη feng shui.

Η ιδέα είναι απλή, από κάτω ένα βάζω με νερό, ένα πήλινο πιάτο από πάνω (από αυτά που μαζεύουν τα νερά από τις γλάστρες) με τρύπες για να περνάει ένα λάστιχο και να στραγγίζει το νερό, ένας κυκλοφορητής να ανεβάζει το νερό πάνω, κάποιες πέτρες με τρύπες για να φτιαχτεί ο καταρράχτης και μετά φτάνουμε στο κομμάτι που χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Μέσα στο πιάτο θα βάλω πολύ λεπτό μαύρο χαλίκι ή υπόστρωμα (θα ήθελα να μου πείτε τις προτάσεις σας γι΄ αυτό) και πάνω σε αυτό θα φυτέψω cuba, sagittaria subulata, ένα πιο μεγάλο stem φυτό και πάνω στις πέτρες σκέφτομαι να πιάσω java moss.

Τα ερωτήματα μου είναι:

Με το νερό που θα ανεβάζει ο "καταρράχτης" θα καλύπτονται οι ανάγκες των παραπάνω φυτών (θα προσθέτω γενικό λίπασμα, σίδηρο και κάλιο αν παρατηρήσω ότι χρειάζονται)

Για φως σκέφτομαι ένα φωτιστικό led γύρω στα 3 watt

Αν δουλεύει γύρω στις 8 ώρες ο καταρράχτης την ημέρα θα είναι αρκετό; θα πρέπει να δουλεύει περισσότερο ή 24ωρο;

Y.Γ.

Αν έχετε κάποια πρόταση ευχαρίστως πείτε μου.

Καθώς και κάθε συμβουλή για emerced θα μου είναι απαραίτητη, μιας και δεν έχω ξαναασχοληθεί.

Καταρχην θα πρεπει να μας πεις τι υψος σκεφεσε να το κανεις.Εσυ βασικα θες να φτιαξεις ενα paludarium αν εχω καταλαβει καλα.

Τα φυτα που γραφεις θα ειναι εκτος νερου η εντος?

Λειπουν βασικες πληροφοριες απο αυτο που θες να φτιαξεις για να σε βοηθησουμε.

Τα φυτα θα πρεπει να παραμενουν υγρα ολο το 24 ωρο,αν δεν τρεχει νερο απο τον καταρακτη και τα φυτα ειναι εκτος νερου θα πρεπει να τα ψεκαζεις.

Λεντ με τοσα βατ,δεν φτανει ουτε για πλακα..θελεις πολυ παραπανω φως.

Θα πρεπει καπως να εχεις υγρασια μεσα στο paludarium αλλιως δεν θα κανεις δουλεια.

Δωσε μας οσες πιο πολλες πληροφοριες απο αυτο που θα φτιαξεις για να σου πουμε τι πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας βάλω φωτογραφίες το συντομότερο δυνατό, για να δείτε τι ακριβώς έχω στο μυαλό μου

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο πιάτο που βλέπετε θα βάλω τούλι και από πάνω λεπτό χαλίκι ή υπόστρωμα και τα φυτά θα ποτίζονται από το νερό που θα τρέχει από την πέτρα.

Ελπίζω με την φωτογραφία να λύθηκαν πολλές απορίες.

post-57053-0-07654200-1400093764_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα φυτεψεις?

Δηλαδη θα ειναι μια γλαστρα με φυτα με λιγα λογια?

Αν ειναι ετσι,τοτε λογικα τα φυτα θα εχουν ολο το 24ωρο νερο,αν δεν εχουν θα πρεπει να τα ψεκαζεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι ερωτήσεις μου είναι:

Τα φυτά θα είναι καλύτερα με απλό χαλίκι ή με υπόστρωμα;

Ποσά watt/kelvin να είναι η λάμπα;

Και πόση ώρα να ανάβει το φως;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες απο κατω υποστρωμα για φυτα,σιγουρα τα πραγματα θα ηταν καλυτερα.Υποστρωμα για φυτα απο κατω και απο πανω χαλικακι ψιλο.

6500 κελβιν να ειναι η λαμπα,τωρα βατ δεν ξερω να σου,αναλογα ποσο μεγαλο ειναι αυτο που θες να κανεις.Με καμια 10αρια βατ πιστευω εισαι καλα.

Ωρες φωτισμου 12-14 ειναι καλα.Να κοιτα να μην μενει πολυ νερο στο υποστρωμα,να μη λιμναζει δηλαδη απλα να ειναι νωπο,Αυτο ειναι ενα θεμα τωρα για σενα που εχεις καταρακτη.

Εναλλακτικα βαλε το φως για 8 ωρες μονο,θα εισαι πιο σιγουρος πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

Άλλη μια απορία, έχω διαβάσει για διάφορα "υποστρώματα" γνωστών εταιρειών όπου μπαίνουν χωρίς χαλίκι από πάνω. Το Fluval Stratum είναι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αυτο ειναι τετοιο.Το seachem flourite ειναι ενα τετοιο καλο υποστρωμα που μπαινει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Να μην λιμναζει και να δουλευει αντλια ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Θελεις φυτα ενυδρειου,το υποστρωμα ειναι δευτερευον.Μπορεις να βαλεις ενα δευτερο πιατο μικροτερης διαμετρου ετσι ωστε να δημιουργηθει χωρος για φυτεμα στην περιφερεια και χωρος για καταρακτη στο κεντρο.Παντως η αντλια θα τραβαει απο λιμνουλα αλλιως θα καει !

Link to comment
Share on other sites

Να μην λιμναζει και να δουλευει αντλια ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ (Έχω κάνει αρκετές τρύπες για να μένει όσο το δυνατών λιγότερο νερό). Θελεις φυτα ενυδρειου,το υποστρωμα ειναι δευτερευον(υδρόβια φυτά θα βάλω, που επιβιώνουν και σε emersed κατάσταση).Μπορεις να βαλεις ενα δευτερο πιατο μικροτερης διαμετρου ετσι ωστε να δημιουργηθει χωρος για φυτεμα στην περιφερεια και χωρος για καταρακτη στο κεντρο(αυτή την ιδέα δεν την κατάλαβα, είναι εύκολο να μου την περιγράψεις καλύτερα; ).Παντως η αντλια θα τραβαει απο λιμνουλα αλλιως θα καει(εννοείται πως η αντλία θα είναι πάντα βυθισμένη) !

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...