Jump to content

Σκαλάρια


Recommended Posts

Επειδη δεν εχω κατασταλάξει ακομα τελειως με τι θα κανω το ενυδρειο που σκοπεύω να αγοράσω 120 εκατοστά μήκος επι 65 ύψος (Αφρικάνοι μην βαράτε :D ) κοιτάζω μηπως παω σε Αμαζόνιο και στα αγαπημένα μου σκαλαρια τα οποια για καποιο λογω με εντυπωσιάζουν περισσοτερο απο τους δίσκους :D Λοιπον εχω διαβάσει το προφιλ τους κτλπ, αλλα θελω να μου πουν εμπειρίες ανθρωποι πολυ τα εχουν ή τα είχαν. Θελω να προσφέρω οτι καλυτερο στα ψαρια αν τελικα κατασταλαξω σε αυτα. Λοιπον ομάδα 7-10 ατόμων σκέφτομαι, σε πολλα θεματα διάβασα οτι αν βγουν ζευγάρια μετα θα γινεται χαμος και θα τραμπουκιζουν τα υπόλοιπα ετσι ειναι ; Αν βγει καποιο καλο ζευγαρι δεν με πειραζει να χαρίσω τα υπόλοιπα, αλλα θα ηθελα ενα μεγαλο αριθμό κοπάδι απο αυτα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που πρέπει να προσφέρεις στα αγγελόψαρα είναι το ύψος, το οποίο θα πρέπει να είναι ΚΑΘΑΡΑ το τονίζω ΚΑΘΑΡΑ 60-65 εκατοστά και μήκος από 80 εκατοστά και πάνω.

Από εκεί και πέρα, αν τα λίτρα σου είναι πάνω από 300 και με την προυπόθεση ότι τα ψάρια που θα πάρεις θα είναι μικρά (γύρω στα 5-6 εκατοστά) μπορείς να βάλεις ένα κοπάδι των 7 ατόμων. Στο μέλλον όμως θα αναγκαστείς να βγάλεις κάποια γιατί θα γίνουν θηρία, και εφόσον κάνουν ζευγάρια, το ενυδρείο σου θα γίνει πολεμοπέδιο.

Για συγκάτοικους εγώ θα σου πρότεινα κορυντόρας για τον βυθό (δεν τα ενοχλούν καθόλου εκτός από σπάνιες περιπτώσεις), και ένα μεγαλόσωμο είδος τέτρα (λέμον ας πούμε) και προτίμησε να βάλεις πρώτα τα τέτρα και μετά τα σκαλάρια. Όλα αυτά βέβαια προυποθέτουν και καλή φίλτρανση.

Από τροφή πίστεψε με δεν θα έχεις πρόβλημα, τρώνε οτιδήποτε και αν τους δώσεις :D Φρόντισε να κρατάς το ph κοντά στο 7 και πιο κάτω αν γίνεται.

Τέλος, υπάρχουν πολλά είδη σκαλαριών ( koi, zebra κλπ κλπ) αλλά εγώ σου προτείνω τα περουβιανά που είναι τα αυθεντικά και τα οποία είναι πανέμορφα.

Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοήθεια !!! Το θεμα ειναι πως δεν βρισκω ενυδρεια του εμπορίου με τετοιο μεγαλο ύψος :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τα παραλες λιγο john.. το 60 μεικτο υψος , νομιζω ειναι μια χαρα!

δεν εχω εμπειρια απο σκαλαρια φιλε μου, αλλα εχει ενας φιλος σε 420 λιτρα στις διαστασεις που αναφερεις και παω και τα βλεπω συχνα...

το κοπαδι του ειναι 10 ατομων ... τα εχει πανω απο 1 χρονο και σχεδον ολα ειναι ζευγαρι..

δεν υπαρχουν τρελοι τσακωμοι , το καθε ζευγαρι εχει την μερια του στο ενυδρειο .. γεννανε πολυ συχνα, αλλα ο φιλος δεν ασχολειται με αναπαραγωγες και τα αφηνει στα κορυντορας τα αυγα :D

γενικα δεν ειναι επιθετικα με τα υπολοιπα και συμβιωνουν αρμονικα θα ελεγα το καθενα στον χωρο του.. ποτε δεν ειχε τραυματισμους κλπ.

ελπιζω να βοηθησα λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που πρέπει να προσφέρεις στα αγγελόψαρα είναι το ύψος, το οποίο θα πρέπει να είναι ΚΑΘΑΡΑ το τονίζω ΚΑΘΑΡΑ 60-65 εκατοστά και μήκος από 80 εκατοστά και πάνω.

Από εκεί και πέρα, αν τα λίτρα σου είναι πάνω από 300 και με την προυπόθεση ότι τα ψάρια που θα πάρεις θα είναι μικρά (γύρω στα 5-6 εκατοστά) μπορείς να βάλεις ένα κοπάδι των 7 ατόμων. Στο μέλλον όμως θα αναγκαστείς να βγάλεις κάποια γιατί θα γίνουν θηρία, και εφόσον κάνουν ζευγάρια, το ενυδρείο σου θα γίνει πολεμοπέδιο.

Για συγκάτοικους εγώ θα σου πρότεινα κορυντόρας για τον βυθό (δεν τα ενοχλούν καθόλου εκτός από σπάνιες περιπτώσεις), και ένα μεγαλόσωμο είδος τέτρα (λέμον ας πούμε) και προτίμησε να βάλεις πρώτα τα τέτρα και μετά τα σκαλάρια. Όλα αυτά βέβαια προυποθέτουν και καλή φίλτρανση.

Από τροφή πίστεψε με δεν θα έχεις πρόβλημα, τρώνε οτιδήποτε και αν τους δώσεις :D Φρόντισε να κρατάς το ph κοντά στο 7 και πιο κάτω αν γίνεται.

Τέλος, υπάρχουν πολλά είδη σκαλαριών ( koi, zebra κλπ κλπ) αλλά εγώ σου προτείνω τα περουβιανά που είναι τα αυθεντικά και τα οποία είναι πανέμορφα.

Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια :)

Θα συμφωνησω σε ολα με τον φιλο εκτος απο το κοπαδι! Καλυτερα να μην βαλεις κοπαδι μεσα γιατι θα εχεις συνωστισμο και με τον καιρο θα αρχισεις να χανεις ψαρια!

Εγω εχω 8 σκαλαρια σε 150μ, 50 πλ και 65,5 καθαρο υψος και παλι θεωρω πως εχω πολλα ψαρια! θεωρω πως γυρω στα 6 καλα ειναι! Θα μου πεις 1 ή 2 ψαρια κανουν τη διαφορα; κι ομως την κανουν!

Επισης θελω να σου επιστησω την προσοχη σε αυτο που λεει ο john, δηλαδη μην παρεις koi, zebra κτλ αλλα να παρεις σκαλαρια wild patern και αν μπορεις και αγρια! Εντελως αλλη ομορφια αλλα και συμπεριφορες!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια, ναι αν ειναι να παρω θα διαλέξω τα κανονικα και θα προσπαθησω με χρήση α/ο να τους εχω χαμηλα το ph. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις κοντόπτερα σκαλαρια τότε και σε 50cm μπορούν άνετα να ζήσουν.

Το ενυδρείο σου με τα 65cm είναι μια χαρά αν δεν πας σε άγρια και σε αλτουμ, όλα τα άλλα είδη λόγο εκφυλισμού δεν φτάνουν το μέγεθος που αναφέρετε στο προφίλ.

Όχι Άγρια αρκετά καταπονήσαμε την φύση και εφόσον μπορούμε κάποια ψάρια να τα αναπαράγουμε καλό είναι να τα προτιμήσουμε και να αφήσουμε τα Άγρια στους ποταμούς τους.

Πάρε ότι ψάρι θέλεις και γουστάρεις βασική προϋπόθεση είναι να έχουν της κάθετες ρίγες πχ τα ζέβρα της έχουν.

Ο καλύτερος συνδυασμός σε 300 λίτρα με άλλα ψάρια είναι 6 σκαλάρια, 10-12 κορυ, 6 SAE.

Όταν με το καλό κάνουν ζευγάρι ή ζευγάρια τότε θα έχεις για 24-48 ώρες μάχες που πολύ σπάνια καταλήγουν σε μικροτραυματισμούς. Η μάχες αυτές θα επαναληφθούν για 1-2 φορές ακόμη σε διάστημα 10 με 20 ημερών πάνω κάτω)

Θέλεις πολλά φυτά με πυκνά σημεία αλλά και ελεύθερο χόρο για να κολυμπούν.

Αν θες να σου ζήσουν 10+ χρόνια τότε δώσε ποικιλία στην τροφή και μαλακό νερό ποτέ πάνω από 7 Ph το ανώτερο 6,9 Ph.

Δεν τα ενδιαφέρει αν έχεις χαλίκι ή αμμο αλλά αν βάλεις και κορυ τότε δεν το συζητώ πας σε άμμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο !!! Ήθελα πολύ τη γνώμη σου στο συγκεκριμένο θέμα μιας και ξέρω την αγάπη που έχεις αλλά και τις εμπειρίες σου με τα σκαλαρια.

Αν πάρω σκαλαρια θα διαλέξω αυτά με τις ρίγες μου αρέσουν, μικρά και θα τα μεγαλώσω στο ενυδρείο. Κάτω θα βάλω άσπρη άμμο με εύκολα και πολλά φυτά όπως βαλισβεριες, φερν, και εχινοδορους και πολλές ρίζες. Κορυ για τον βυθό δεν ξέρω μπορεί και να μην βάλω ίσως μια ομαδουλα ραμιρεζι.

Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω μια αο για να έχω μια και καλή χαμηλό ph και να μην παλεύω με τις τυρφες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυο είδη κιχλίδων σε ένα ενυδρείο δεν θα ήταν και η καλύτερη ιδέα καθώς σε αναπαραγωγικές περιόδους και τα δύο είδη θα κυνηγάν το ένα το άλλο και πίστεψε με τα ραμ δεν φοβούνται το μέγεθος, είναι τσαμπουκαλέες κιχλίδες.

Ωστόσο, θα ήταν χρήσιμη μία άποψη από κάποιον που τα διατηρούσε μαζί για καιρό στο ίδιο ενυδρείο.

Όσον αφορά το υπόστρωμα όπως σου είπε και ο Χρήστος τα σκαλάρια δεν έχουν κανένα πρόβλημα, όμως εφόσον βάλεις ραμ θα πρέπει να θεωρείται σίγουρη η παρουσία λεπτόκοκκης χαλαζιακής άμμου. Τέλος εάν στο μέλλον σκέφτεσαι να ασχοληθείς σοβαρά με τις αναπαραγωγές τους τότε θα πρέπει να κρατήσεις ένα ζευγάρι και να πας σε περισσότερα λίτρα για την ανάπτυξη των μικρών.

υγ.

Το ύψος, είπα 65 εκατοστά γιατί τα σκαλάρια αν έχουν πλήρη ανάπτυξη μπορούν να φτάσουν και τα 15 εκατοστά, όμως δεν είπα ότι δεν μπορούν και στα 55 (καθαρά) ας πούμε, εγώ πρότεινα απλώς το καλύτερο. Τα σκαλάρια είναι συναρπαστικά ψάρια και είμαι σίγουρος ότι θα τα καταευχαριστηθείς, όπως και όλοι όσοι είχαν ή έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα θεμα συμβιωσης ραμ με σκαλαρια κινουνται σε διαφορετικο επιπεδο , το δικο μου τρεχει με 4 ραμ 4 σκαλαρια και καμια 50 αρια καρδιναλιους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα εχω με μια ομαδα βολοβιανα ραμ και κανενα προβλημα απολυτως! Τα ραμ κινουνται στο βυθο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια :) οσο για την αντίστροφη όσμωση ειδα στο water waves κάποιες καλές και σε φθηνή τιμη, 1) ειναι εύκολη στην εγκατάσταση ή θα χρειαστω υδραυλικό ; 2) για να παράξω καθαρό νερο ξερω γω 100 λιτρα απο την α/ο θα πρεπει να την εχω σε λειτουργία ωρα, ολη αυτήν την ωρα θα ειναι ανοιχτή η βρύση ; Δεν θα έρχετε ο λογαριασμός πολλα λεφτα ;

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

δεν θελεις υδραυλικο...

οτι πετας νερο πετας αρκετο.. ενταξει με 4 φορες τον μηνα , λιγο παραπανω νερο , δεν θα φουσκωσει και ο λογαριασμος.. πες οτι κανεις 2 φορες παραπανω μπανιο το μηνα :)

μεχρι να μαζεψεις το νερο που θελεις η βρυση μενει ανοιχτη, το ¨καθαρο¨ νερο παει στον κουβα σου (συνηθως με ασπρο σωληνακι) και το ¨βρωμικο¨ νερο στην αποχετευση.

η ταχυτητα που μαζευεις νερο, εξαρταται απο την μεμβρανη της οσμωσης κι εσυ επειδη θα κανεις αρκετα λιτρα αλλαγη , μην κοιτας καθολου τις 50αρες(50GPD) και 75αρες μεμβρανες (απο 100 και πανω) αν δεν θελεις να περιμενεις 5-6 ωρες να μαζεψεις νερο..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κανεις αλλαγη 100% νερο Α/Ο! Ενα ποσοστο θα κανεις και το υπολοιπο βρυση!

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα! αναλογα με τις μετρησεις και τις σκληροτητες που θελεις φτιαχνεις το νερο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...