Jump to content

Σκέψεις Για Ενυδρείο Με Bumblebee Cobies


Recommended Posts

Στην συνάντηση του Μαίου ο Θοδωρής (Sturm) μου έβαλε την φιτιλιά για ενυδρείο με bumblebee gobies.

Η αλήθεια είναι ότι από φωτογραφίες στο διαδίκτυο ξετρελάθηκα. Ψάχνω πληροφορίες όμως για την διατήρησή τους.

Μπορούν να ζήσουν σε γλυκό νερό με νερό βρύσης γύρω στο 7,7 - 8? Χρειάζονται κάποια αλατότητα? Πως την επιτυγχάνουμε?

Απλό αλάτι χωρίς πρόσθετα ροής ή το αλάτι που χρησιμοποιούν στα θαλασσινα ενυδρεία?

Θα είναι εντάξει αν τρέφονται με κατεψυγμένη κυρίως τροφή? Τρώνε σπιρουλίνα σε φυλλαράκια?

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να γνωρίζουμε γι' αυτά τα ψαράκια?

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 47Χ26Χ28εκ. ύψος, σχεδόν οι ελάχιστες διαστάσεις σύμφωνα με το seriously fish (45χ30εκ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mαιρη απο οτι εχω μιλησει με το μαγαζι γιατι τα ηθελα κι εγω, μου ειχε πει πως τα εχει σε νερο βρυσης! Τωρα τι να σου πω!

Παντως στο προφιλ τους λεει πως το νερο βρυσης ενισχυει τα χρωματα τους και τη λιμπιντο!

Ενταξει δεν νομιζω να εχεις και θεμα αν βαζεις και λιγο αλατακι!

Τι θα γινεται με θερμοκρασιες και την εξατμιση θα ηταν η ανησυχια μου εμενα!

Απο τροφη πιστευω θα τον βρεις τον δρομο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα τρια-τεσσερα του seriously fish ειναι αυτο που φερνουν εδω?Το τελευταιο?

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, από την στιγμή που χρειάζονται σκληρό νερό δεν νομίζω να έχουμε μεγάλο θέμα.... Πέρυσι στα 15λίτρα λόγω εξάτμισης είχε σκληρήνει το νερό. Αυτά που θέλουν 7 - 8,5 ph νομίζω θα την βγάλουν μιά χαρά. Θα βάλουμε και τα ανεμιστηράκια για να κρατήσουμε το νερό ελπίζω στους 28 βαθμούς (πόσα ανεμιστηράκια θα βάλουμε θα δείξει στην πράξη ένα ή δύο) . Τώρα το ενυδρείο το έχω γεμίσει με κλαδέματα, έχει τις πέτρες και τα ξύλα του, πιστεύω ότι έχουν χώρο και για να κρυφτούν και να κολυμπήσουν.

Προς το παρόν περιμένω να περάσουν καμία 20αριά μέρες που θα είναι άδειο το ενυδρείο πρίν τα βάλουμε μέσα...

Γιώργο δες στο λινκ www.seriouslyfish.com/species/brachygobius-doriae ....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος αυτα τα ψαρακια μπαινουν ανετα σε νερο βρυσης Μαιρη.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτό είναι μεγάλο το πλεονέκτημά τους. Και τώρα που καλοκαιριάζει δεν θα έχω άγχος αν σκληρύνει το νερό λόγω εξάτμισης...

Δεν γνωρίζω αν χρειάζονται υποχρεωτικά και το αλατάκι τους καθώς και το κατά πόσο θα είναι εντάξει αν τρέφονται κυρίως με κατεψυγμένη τροφή. Για ζωντανή δεν με κόβω να ταΐζω σύντομα (δεν αποκλείεται τίποτα όμως)... Σίγουρα δεν μου κάνει κόπο να τα αλατίσω λιγάκι αν χρειαστεί...

Έχουν περάσει σχεδόν δύο εβδομάδες που το ενυδρείο είναι άδειο (έχει μόνο λαθρεπιβάτες) και θα ήθελα να περάσει άλλη μία πριν βάλουμε ψαράκια μέσα.

Ελπίζω να υπάρχουν ακόμα στο κατάστημα που τα είδε ο Θοδωρής όταν έρθει η ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα χρειαστει να το κανεις υφαλμηρο Μαιρη.Αν διαβασεις το προφιλ του,λεει οτι μπορει να χρειαστει να ριξεις τριμμενο κοραλι μεσα η αλατι για να παιξει το ρολο του buffer γιατι χρειαζονται σκληρο νερο,οπωτε δεν θα εχεις προβλημα αν βαζεις βρυσης που ειναι ηδη σκληρο το νερο.

Τωρα για τη διατροφη,απ οτι διαβαζω τρωνε ζωντανη κυριως και κατεψηγμενη...τα φλεικς δυσκολο να τα φανε.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω διαβασει ζουν σε υφαλμυρο νερο και οχι σε νερο βρυσης.

Το μαγαζι μπορει να τα εχει σε νερο βρυσης αλλα δεν θα μςινουν για παντα εκει αλλα μεχρι να πουληθουν σε καποιον.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω διαβασει ζουν σε υφαλμυρο νερο και οχι σε νερο βρυσης.

Το μαγαζι μπορει να τα εχει σε νερο βρυσης αλλα δεν θα μςινουν για παντα εκει αλλα μεχρι να πουληθουν σε καποιον.

Καπου κανεις λαθος φιλε μου...

Διαβασε το προφιλ τους να δεις τι λεει..ζουν σε γλυκο νερο και σε υφαλμηρο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου εχεις δικιο δεν το ειχα προσεξει.

Link to comment
Share on other sites

Η τροφη τους ειναι ενα σημαντικο θεματακι και θα πρεπει να πειραματιστεις πανω σε αυτο!

Προτου βαλεις οτιδηποτε, μπολιασε απο το μεγαλο και ριξε και βακτηρια αν και νομιζω δεν θα εχεις προβλημα!

Να ξερεις αυτη τη στιγμη σε ζηλευω αφανταστα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα βάλω και μπόλι από το μεγάλο. Στεναχωρήθηκα που έφυγε ο μονομάχος αλλά και η καινούργια προοπτική με έχει ενθουσιάσει!

Link to comment
Share on other sites

Εχτές το βράδυ μπήκαν 6 bumbleBee Gobies!!! Είναι μικροσκοπικές γλύκες!

Αν ξεθαρέψουν το απόγευμα που θα ανοίξουν τα φώτα και καταφέρω να τα φωτογραφήσω, θα κάνω και την παρουσίαση.

Ευχαριστούμε Θοδωρή για την πρόταση σου για τα ψαράκια αυτά και για τον κόπο να πάμε μαζί να τα πάρουμε!! :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ψαράκι αλλά σίγουρα θα σε ενδιαφέρει/πρέπει να διαβάσεις αυτό

http://www.aquarticles.com/articles/breeding/McKane_Bumblebee_Gobies.html

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως πολυ ενδιαφερον αρθρο. Βασικα το τάισμα τους ειναι αυτο που με απασχολει... Ελπιζω να μην μου πεθανει κανενα απο την πεινα...

Link to comment
Share on other sites

Εχτές το βράδυ μπήκαν 6 bumbleBee Gobies!!! Είναι μικροσκοπικές γλύκες!

Αν ξεθαρέψουν το απόγευμα που θα ανοίξουν τα φώτα και καταφέρω να τα φωτογραφήσω, θα κάνω και την παρουσίαση.

Ευχαριστούμε Θοδωρή για την πρόταση σου για τα ψαράκια αυτά και για τον κόπο να πάμε μαζί να τα πάρουμε!! :bigemo_harabe_net-162:

Δεν κανει τιποτα, το απολαυσα!

Τωρα πρεπει να δεις πως θα τα συντηρησεις!

Link to comment
Share on other sites

Το τάισμα με έχει αγχώσει....

Link to comment
Share on other sites

Πριν βαλω δισκους τα ειχα σε ενυδρειο με υποστρωμα αραγωνιτη για 1.5 χρονο με νερο βρυσης μονο και απο ταισμα flakes και πηγαιναν μια χαρα μετα τα εδωσα γιατι εφτιαξα δισκοενυδρειο. Φωτο

post-2358-0-91440700-1401807475_thumb.jpg

post-2358-0-17816300-1401807537_thumb.jpg

post-2358-0-59531900-1401807596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν βαλω δισκους τα ειχα σε ενυδρειο με υποστρωμα αραγωνιτη για 1.5 χρονο με νερο βρυσης μονο και απο ταισμα flakes και πηγαιναν μια χαρα μετα τα εδωσα γιατι εφτιαξα δισκοενυδρειο. Φωτο

attachicon.gifCAM00299.jpg

attachicon.gifCAM00295.jpg

attachicon.gifCAM00298.jpg

Απιστευτα ψαρια! Εγω στη θεση σου θα κρατουσα αυτα! :P

Αν θες δωσε λιγες πληροφοριες πως ταιζες, τι ταιζες κτλ!

Μαιρη που ειναι οι δικες σου φωτο;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Έκανα παρουσίαση...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95616-bumble-bee-gobies/?p=950087

Έχουν πλάκα.... Ελπίζω αύριο να φάνε. Θα ξεκινήσω με φλέικς και μετά θα πάω σε κατεψυγμένη...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα να ταιζεις απο σημερα Μαιρη! Οσο πιο γρηγορα μαθουν τοσο καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή Την ώρα που μου έγραφες εγώ ήμουν στην αγκαλιά του Μορφέα (ήμουν πτώμα...)

Ταίσαμε σήμερα!! Τα τρία έφαγαν φλέικς μιά χαρά, τα δύο δοκίμασαν έφαγαν λίγο μετά έφυγαν και ένα το παίζει δύσκολο...

Πάντως ζουζούνισαν αρκετά σήμερα!! Θα ανεβάσω βίντεο στην παρουσίαση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...