Jump to content

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ


Recommended Posts

Για σας και πάλι ,

Σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου .

Jewel record 70l

Το στρώσιμο έγινε με μπόλιασμα από φίλο .'Όπως θα παρατηρήσετε από της φωτογραφίες έχει μέσα πολύ εύκολα φυτά (μια και αρχάριος προσπαθώ να ξεκινήσω με τα εύκολα για να μην υπάρξουν απογοητεύσεις) παρακαλώ πολύ να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή στο καμάρι μου την anoubia :thaman:

Εχθές μπήκαν τα πρώτα ψάρια 5 Zebra Danios και μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα μπουν άλλα 5 συν 3 γατόψαρα μικρά .Την επόμενη εβδομάδα 10 τέτρας . Τα ψάρια θέλω να μπουν σιγά για να δω πως θα αντιδράσει το όλο σύστημα ( δεν θέλω δυσάρεστες εκπλήξεις ) .

Οι τιμές του ενυδρείου μου είναι όπως πρέπει 0 αμμωνία 0 νιτρίτης και ΝΟ κάτω από 12 και τέλος το PH 7.5

Είμαι ανοιχτός σε σχόλια αλλά και παρατηρήσεις

Ευχαριστώ

Φιλικά Χρήστος

post-3522-1174374926_thumb.jpg

post-3522-1174374942_thumb.jpg

post-3522-1174374958_thumb.jpg

post-3522-1174374969_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...Τα ψάρια θέλω να μπουν σιγά για να δω πως θα αντιδράσει το όλο σύστημα ( δεν θέλω δυσάρεστες εκπλήξεις )...

Ωραίο το ενυδρείο σου, μ' αρέσει.

Αλλά ο τρόπος που θες να βάλεις τα ψάρια δεν συμβαδίζει με αυτό που γράφεις. Ασε να περάσουν 10 γεμάτες ημέρες πριν την δεύτερη παρτίδα εισαγωγής στο ενυδρείο και μη βάλεις τα πλέκο, παρά μετά από ακόμα 10 ημέρες. Και μετά περίμενε πάλι 10 ημέρες για τα τέτρα (σύνολο 1 μήνας).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με το filoxeno και θα συμπληρωσω πως αν εχεις σκοπο να βαλεις και corydoras για γατοψαρα να το καθυστερησεις τουλαχιστον 1.5 - 2 μηνες μεχρι να κανει το κυκλο του και το υποστρωμα. Παντως μεχρι τωρα τα πας πολυ καλα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου. Συνέχυσε την καλή δουλειά και πάρε στα σοβαρά τις συμβουλές που σου έδωσαν τα παιδιά παραπάνω. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αρχή !!!

Έχω μια μικρή επιφύλαξη για την τελική ιχθυοφόρτιση που προγραμματίζεις.

10 ντάνιο + 10 τέτρα + 3 κορυντόρας μάλλον θα είναι πολλά για το σύστημά σου. Τι φίλτρανση έχεις?

Προσωπικά θα έκανα 12 τα ντάνιο και 5-6 τα κορυντόρας και τέλος. Ίσως να πρόσθετα και 3-4 γαρίδες.

Να ξέρεις ότι τα ντάνιο είναι υπερκινητικά και θα έχεις ΑΦΘΟΝΗ κίνηση στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα υπολογίζω καλά με ένα μέσω μήκος ψαρίών 3cm είμαι οριακά στα 60Λ που τόσο υπολογίζω ότι είναι και το καθαρό . Το φίλτρο είναι της μάνας του ( λεπτομέρειες θα βρώ και θα σου απαντήσω) με πολύ βιολογικό υλικό μέσα .

Link to comment
Share on other sites

Αν τα υπολογίζω καλά με ένα μέσω μήκος ψαρίών 3cm είμαι οριακά στα 60Λ που τόσο υπολογίζω ότι είναι και το καθαρό . Το φίλτρο είναι της μάνας του ( λεπτομέρειες θα βρώ και θα σου απαντήσω) με πολύ βιολογικό υλικό μέσα .

Κανένα από τα ψάρια που σκέφτεσαι να βάλεις δεν έχει μέσο μήκος 3 εκατ. Δεν ξέρω βέβαια ποιο τέτρα σκέφτεσαι, αλλα τα ντάνιο και τα κορυς να τα υπολογίζεις 5 εκατ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Συγχαρητήρια για το ξεκίνημα σου. Πρόσεξε λίγο την ιχθυοφόρτιση. Εύχομαι καλή συνέχεια. :thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...