Jump to content

Δεχομαι προτασεις :P


Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου ακουαζοουνιστες!

Οπως πολλοι ξερετε εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο μαρκας Rena Με θερμοστατη 50w Και φιλτρο 300λιτρα ανα ωρα ( μου φενεται )

Αυτη τη στιγμη φιλοξενει μονο γυρω στα 25 μικρα γκαπακια τα οποια προηλθαν απο γεννα μου πριν μερικες μερες

Οι γονεις αναπαυονται εν ειρηνη ( μαλλον επειδη το ενυδρειο ηταν φρεσκο ακομα)

Εδω περα μπορειτε να δειτε μια φωτογραφια

enydreiotelikh0bs.th.jpg

Δεν ξερω αλλα μου φενεται λιγο ανιαρη η εικονα, και θα ηθελα να μου προτεινετε κατι που θα μπορουσα να προσθεσω ωστε να γινει λιγο πιο :blush::hysterical: harcore :blush: οπως πχ φυτο που να σχηματιζει γκαζον ή κατι τετοιο .

Γενικα δεχομαι προτασεις για τα παντα

Ευχαριστω φιλοι μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσοπικά θα αντικαθιστούσα τα πλαστικά με ζωντανά φυτά και θα έβαζα και κάποιο ξύλο για να κρύψω τον εξοπλισμό αλλά συγχρόνος να δέσω και κάποιο φυτό (π.χ. java moss,java fern,anubia) :blush:

Link to comment
Share on other sites

ΜΟνο το κοκινο φυτο ειναι ψευτικο , και τα 3 χορταρακια μπροστα ολα τα αλλα ειναι αληθινα . :blush:

Edited Που να βαλω το ξυλο?καθετος στις ακρες? :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - hiphoper
Link to comment
Share on other sites

Και επηδεί ξεχάστηκα για γκαζόν θα έβαζα Echinodorus Tenellus το οποίο είναι σχετικά εύκολο! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις ένα ξύλο με μερικές anubias δίπλα από το βράχο. Εγώ επίσης θα πρότεινα κάνα κερατόφυλλο στην δεξιά πλευρά που μεγαλώνει γρήγορα και θα κρύψει σε χρόνο dt τον εξοπλισμό. Επίσης θα μπορούσες να βρεις κάνα κοντό και λίγο μακρύ κομμάτι ξύλου, να δέσεις πάνω του java moss και να μπει μπροστά από το κερατόφυλλο (στη δεξιά πλευρά).

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι τα σκεφτομαι αυτα

btw ο φωτισμος μου ειναι μια λαμπα 15 watt , 60 hertz ( Mallon) ηταν μαζι με το ενυδρειο Rena

Ειναι καλη για τα 60λιτρα μου ή λιγη?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι τα σκεφτομαι αυτα

btw ο φωτισμος μου ειναι μια λαμπα 15 watt , 60 hertz ( Mallon) ηταν μαζι με το ενυδρειο Rena

Ειναι καλη για τα 60λιτρα μου ή λιγη?

4259[/snapback]

Tα Hertz δεν παίζουν ρόλο (τόσα είναι σε όλη την Ελλάδα :hysterical: και όχι μόνο!!!)

Η λάμπα σου είναι Τ8 ή Τ5? Στα πόσα Kelvin (μάλλον γράφει επάνω της). Αν δεν ξέρεις αυτά και ξέρεις το μοντέλο, πες μας μόνο το μοντέλο. Αλλά παρόλα αυτά μάλλον είναι λίγη (αν είναι Τ8). Αν είναι Τ8 κάνε καμιά πατέντα και βάλε άλλη μία (κατά προτίμηση Τ5).

Βέβαια με τόσα λίγα φυτά προς στιγμήν δεν θα έχεις πρόβλημα (ειδικά αν τα φυτά είναι και χαμηλών απαιτήσεων σε φωτισμό). Αυτό που προέχει είναι τα Kelvin. Όταν πεις ότι βάζεις κι άλλα φυτά ή και πιο απαιτιτικά, τότε θα χρειαστείς οπωσδήποτε κι άλλα Wattάκια.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

ΟΡιστε μια φωτο με τα πληρη χαρακτηριστικα της λαμπας

lampa2pq.jpg

Type 60

Lampe /Light 15 watt

230V / 50 Hirtz

Έγινε επεξεργασία - hiphoper
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου δείχνεις στη φωτό είναι κάποιο ballast της Rena για λάμπες 15W, αν καταλαβαίνω καλά. Πάνω στη ίδια τη λάμπα (όταν είναι σβηστή) δε γράφει τίποτα? Κάτι που να λέει τα Kelvin της? Είναι Τ5 (ψιλή) ή Τ8 (χοντρή)?

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζοντας, βλέπουμε ότι ο φωτισμός σου είναι 0.25W/lt. Μάλλον φτωχός για δύσκολα φυτά ή ακόμα και για γκαζόν :hysterical:

Ρίξε μια ματιά και στο post αυτό που συζητάνε για φωτισμό σχεδόν ίδιο με το δικό σου και το τι εύκολα φυτά μπορείς να βάλεις.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,ενδιαφερον

Ειδα και τα φυτα που εβαλε ο φιλος απο το ενυδρειο του μηνα που εχουμε το ιδιο .

Θα τα γραψω σε μια λιστα και θα παω σε μαγαζι να τα παρω σβαρνα.

Α... και απο κανα ψαρακι παιζει τπτ να βαλω?Με ενδιαφερουν τα μικρα τα

Trigonostigma Heteromorpha. Πανε με τα γκαπι?

Link to comment
Share on other sites

Trigonostigma heteromorpha - formerly known as Rasbora heteromorpha

Size: 2" (5cm)

Origin: S.E. Asia

Tank setup: Planted tank with small and peaceful tank mates. Subdued lighting.

Compatibility: Peaceful community fish.

Temperature: 22-26oC (72-78oF)

Water chemistry: Fairly soft, slightly acidic (pH 6.0-6.5) preferred

Feeding: Omnivorous, most foods accepted

Sexing: The black region on males is slightly extended and rounded at the bottom. Females have a straight edge to the black portion.

Breeding: Very soft, mature acidic water required. Remove parents after spawning, eggs hatch in 24 hours.

Comments: This fish is definitely seen at its best when in a larger shoal of at least 8-10 individuals. A well established aquarium with good filtration is necessary to maintain them in good condition. A second species (T. espei) has very similar markings and may also be sold under the name 'Harlequin'.

Common names: Guppy

Scientific/Latin names: Lebistes reticulatus, Poecilia reticulata

Maximum length: Males 0.5 to 1.5 inches, females 1.5 to 2.5 inches

Colors: Red, blue, yellow, black, white, gold, green, and many more

Temperature preference: 65 to 75 degrees F, can withstand about 50 to 100 degrees F (60 to 90 for fancy varieties)

pH preference: 7 to 8.5

Hardness preference: Moderate to hard

Salinity preference: 1 Tablespoon per 3-5 gallons

Compatibility: Good but prone to chasing and nipping same and other species, voracious eaters of egg-laid fry

Life span: 2 to 5 years

Ease of keeping: Easy if water is not too soft or low in salts

Ease of breeding: Easy

Όπως βλέπεις και από τα profil που έχω βάλει παραπάνω, τα δύο αυτά είδη αν και φιλικά ψάρια, δεν ταιριάζουν και τόσο πολύ μαζί, γιατί οι διαφορές τους έχουν να κάνουν με τη θερμοκρασία και το pH.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,ενδιαφερον

Ειδα και τα φυτα που εβαλε ο φιλος απο το ενυδρειο του μηνα που εχουμε το ιδιο .

Θα τα γραψω σε μια λιστα και θα παω σε μαγαζι να τα παρω σβαρνα.

Α... και απο κανα ψαρακι παιζει τπτ να βαλω?Με ενδιαφερουν τα μικρα τα

Trigonostigma Heteromorpha. Πανε με τα γκαπι?

4424[/snapback]

Για να μην μπερδευτείς. Η alternathera reineckii θέλαι πολύ φως, διαφορετικά αναπτύσσεται προς τα πάνω πολύ γρήγορα και αφήνει μεγάλα μεσογονάτια διαστήματα (μεταξύ των φύλλων) και σαπίζει το κάτω μέρος του μίσχου. Δεν στην συνιστώ. Η Ludwigia repens μπορεί να αναπτυχθεί στον φωτισμό σου, αλλά κόκκινο χρώμα δεν θα δεις (βάλτην κάπου στο κέντρο και προς τα πίσω του ενυδρείου, ακριβώς κάτω από το φως).

Εγώ έχω βάλει και 2η λάμπα, καθώς και DIY CO2 και ρίχνω και λιπάσματα.

Τα υπόλοιπα φυτά είναι μια χαρά για τον φωτισμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα μου φενεται λιγο ανιαρη η εικονα, και θα ηθελα να μου προτεινετε κατι που θα μπορουσα να προσθεσω ωστε να γινει λιγο πιο  :hysterical:  :blush:  harcore 

Θα μπορουσες να υψώσεις αρκετά (να προσθέσεις ) το χαλίκι πίσω αριστερά

Θα πρόσθετες μερικές πέτρες γυρω γύρω φυσικά μικρότερες απο την φωτογραφία, και να βάλεις φυτά ψηλά πίσω και ανάμεσα στις πέτρες μερικές ανούμπιες.

Σημείωση:

Το σχέδιο έγινε στο πόδι

post-46-1131585621_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα..

Κατι για τη λαμπα τωρα, μπορω να παω τη λαμπα στο καταστημα και να τους ζητησω να μου δωσουν σε ιδιο μεγεθος μια με μεγαλυτερε ισχυ?

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα..

Κατι για τη λαμπα τωρα, μπορω να παω τη λαμπα στο καταστημα και να τους ζητησω να μου δωσουν σε ιδιο μεγεθος μια με μεγαλυτερε ισχυ?

4497[/snapback]

Για μεγαλύτερη ισχύ αλλάζει και το μέγεθος.

Δεν εχει λάμπες στο ίδιο μέγεθος με διαφορετική ισχύ όπως γίνεται στις κοινές λάμπες.

Αναγκαστικά θα πρέπει να προσθέσεις ακόμη μια λάμπα

Το θέμα ειναι πιάνουν τα χέρια σου?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω προς το παρόν να το αφήσεις όπως είναι με μόνη αλλαγή μια άλλη λάμπα πιο εξειδικευμένη για φυτά όπως η gro-lux, ή Phillips TLD/89 aquarelle που είναι και πιο εύκολο να την βρεις στα μαγαζιά με ηλεκτρικά είδη και σε πολύ καλύτερη τιμή. Εγώ το είχα έτσι το ενυδρείο μου για ένα χρόνο και μετά έπεσα στα σκληρά, αφού απόκτησα πρώτα λίγη εμπειρία.

Αν από την άλλη θέλεις να ξεκινήσεις στα βαθιά κατευθείαν, να ξέρεις ότι θέλει αρκετή δουλειά γιατί πρέπει να βγει τελείως το κουτί με τον μετασχηματιστή και την λάμπα και να τοποθετηθεί κάπου έξω από το ενυδρείο, να μπουν από την αρχή ακοροφύσια στηριγμένα και βιδωμένα στο καπάκι και να στεγανοποιηθούν.

Έγινε επεξεργασία - ThDam
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε νεα φωτοοοοοο

Οπως το εκανααα

+ 3 Ξιφοφοροι

+3 Κορυντορας ( ενα παντα , και αλλα 2 διαφορετικα που μου διαφευγουν τα ονοματα τους)

Και μια ΡΙΖΑ ΜΟΠΑΝΙΙΙΙ

dsc007273im.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό το ξεκίνημα, μόνο την anubia ξέθαψέ την. Το ρίζωμα από όπου ξεπηδούν τα φύλλα πρέπει να είναι πάνω από το χαλίκι αλλιώς σαπίζει. Μπορείς να χώσεις στο χαλίκι τα ριζίδια που φυτρώνουν κάτω από αυτό ή να το δέσεις με πετονιά στην πέτρα ή στο ξύλο. Επίσης όπως σου πρότεινε ο Lasal βάλε ένα μάτσο ceratophyllum demersum ή limnophilla sessiliphlora τα οποία μεγαλώνουν γρήγορα και θα κάνουν ωραίο κοντραστ με τα άλλα φυτά που έχεις. :blush::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα και κατι να καλυψει το φιλτρο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...