Jump to content

strosimo enydriou


Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΠΙΣΤΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΙΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΒΑΚΤΙΡΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΤΟΙΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΩΣΙΜΟ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ. ΕΧΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΑΚΤΙΡΙΔΙΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ???

Link to comment
Share on other sites

...ΕΧΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΑΚΤΙΡΙΔΙΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ???

Αμμωνία... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δεν ξέρω τι άρθρα έχεις διαβάσει ή τι έχεις καταλάβει, αλλά θέλω να ξέρεις ότι στρώσιμο ενυδρείου σε δέκα μέρες δεν γίνεται. Εκτός βέβαια και αν πάρεις έτοιμες αποικίες βακτηριδίων από στρωμένο φίλτρο. Και σε αυτήν όμως την περίπτωση δεν έχεις έτοιμο ενυδρείο σε δέκα μέρες. Δεν δίνεις καμία πληροφορία όσον αφορά τα λίτρα σου, τι φίλτρο χρησιμοποιείς, τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου αν είναι ή όχι φυτεμένο το ενυδρείο σου. Ελπίζω ότι δεν έβαλες ακόμη ψάρια μέσα. Θέλω να σε ρωτήσω, γιατί ενώ ξέρεις ότι το στρώσιμο με αμμωνία είναι καλύτερο, γιατί δεν το ακολουθείς; Από αυτά που γράφεις μάλλον δεν έχεις καταλάβει τον κύκλο της αμμωνίας. Το να ρίξεις μέσα στο νερό σου ζωντανά βακτηρίδια από μόνα τους σίγουρα δεν θα καταφέρεις τίποτα. Τα βακτηρίδια χρειάζονται και αυτά με την σειρά τους τροφή. Η τροφή τους λοιπόν είναι η αμμωνία η οποία διασπάται από αυτά σε ΝΟ2 και ΝΟ3. Σου συνιστώ να ξαναδιαβάσεις το άρθρο για το στρώσιμο του ενυδρείου και να το ακολουθήσεις αν δεν θέλεις να έχεις δυσάρεστες συνέπειες στο μέλλον. Μην βιάζεσε να βάλεις μέσα ψάρια. Η μαγεία του χόμπυ είναι η προετοιμασία και ο σωστός προγραμματισμός. Το να βάλεις μέσα ψάρια πριν γίνει σωστά το στρώσιμο το θεωρώ εγκληματικό. Θα στρεσάρεις πάρα πολύ τα ψάρια σου και παίζεις και την ζωή τους κορώνα - γράμματα. Πίστεψε με δεν αξίζει για την ευχαρίστηση μερικών ημερών να τρέχεις μετά 1 μήνα και να έχεις το ένα πρόβλημα πίσω από το άλλο. Το χόμπυ αυτό δεν θέλει βεβιασμένες κινήσεις και χρειάζεται πολύ υπομονή. Ξαναδιάβασε το άρθρο και ακολούθησε το βήμα βήμα. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ή θεωρείς δύσκολο κάποιο σημείο μην διστάσεις να ζητήσεις περαιτέρω βοήθεια. Σου εύχομαι καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δεν ξέρω τι άρθρα έχεις διαβάσει ή τι έχεις καταλάβει, αλλά θέλω να ξέρεις ότι στρώσιμο ενυδρείου σε δέκα μέρες δεν γίνεται. Εκτός βέβαια και αν πάρεις έτοιμες αποικίες βακτηριδίων από στρωμένο φίλτρο. Και σε αυτήν όμως την περίπτωση δεν έχεις έτοιμο ενυδρείο σε δέκα μέρες. Δεν δίνεις καμία πληροφορία όσον αφορά τα λίτρα σου, τι φίλτρο χρησιμοποιείς, τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου αν είναι ή όχι φυτεμένο το ενυδρείο σου. Ελπίζω ότι δεν έβαλες ακόμη ψάρια μέσα. Θέλω να σε ρωτήσω, γιατί ενώ ξέρεις ότι το στρώσιμο με αμμωνία είναι καλύτερο, γιατί δεν το ακολουθείς; Από αυτά που γράφεις μάλλον δεν έχεις καταλάβει τον κύκλο της αμμωνίας. Το να ρίξεις μέσα στο νερό σου ζωντανά βακτηρίδια από μόνα τους σίγουρα δεν θα καταφέρεις τίποτα. Τα βακτηρίδια χρειάζονται και αυτά με την σειρά τους τροφή. Η τροφή τους λοιπόν είναι η αμμωνία η οποία διασπάται από αυτά σε ΝΟ2 και ΝΟ3. Σου συνιστώ να ξαναδιαβάσεις το άρθρο για το στρώσιμο του ενυδρείου και να το ακολουθήσεις αν δεν θέλεις να έχεις δυσάρεστες συνέπειες στο μέλλον. Μην βιάζεσε να βάλεις μέσα ψάρια. Η μαγεία του χόμπυ είναι η προετοιμασία και ο σωστός προγραμματισμός. Το να βάλεις μέσα ψάρια πριν γίνει σωστά το στρώσιμο το θεωρώ εγκληματικό. Θα στρεσάρεις πάρα πολύ τα ψάρια σου και παίζεις και την ζωή τους κορώνα - γράμματα. Πίστεψε με δεν αξίζει για την ευχαρίστηση μερικών ημερών να τρέχεις μετά 1 μήνα και να έχεις το ένα πρόβλημα πίσω από το άλλο. Το χόμπυ αυτό δεν θέλει βεβιασμένες κινήσεις και χρειάζεται πολύ υπομονή. Ξαναδιάβασε το άρθρο και ακολούθησε το βήμα βήμα. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ή θεωρείς δύσκολο κάποιο σημείο μην διστάσεις να ζητήσεις περαιτέρω βοήθεια. Σου εύχομαι καλή συνέχεια...

νομιζω αρχισα να καταλαβαινω , οχι μην ανισηχεις δεν εβαλα μεσα ψαρια ακομα :thaman::thaman: . το ενυδρειο μου ειναι 50 λιτρα και το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο. Δηλαδη οταν προσθεσω την αμμωνια, τι διαφορα υπαρχει αν προσθεσω τα ετοιμα βακτιριδια που αγορασα η οχι??? ειναι απαραιτητα???

Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ κουβέντα για το θέμα αυτό εδώ στο φόρουμ... Ψάξε και διάβασε τα σχετικά άρθρα και ποστ και θα καταλάβεις. Για παράδειγμα αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8837

ή αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8686

(υπάρχουν και πολλές άλλες αναφορές σε άλλα σχετικά θέματα).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Σε ανέφερε ο Κανετίδης ότι τα βακτηρίδια χρειάζονται αμμωνία. Όταν λοιπόν ρίχνουμε αμμωνία ρίχνουμε τροφή για τα βακτηρίδια και αυτά με την σειρά τους πολλαπλασιάζονται. Αυτό όπως καταλαβαίνεις χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα π.χ τα 10 να γίνου 20 τα 20 να γίνουν 40 κ.ο.κ. Εάν τώρα προσθέσεις αίτημα βακτηρίδια αυξάνεις τον πληθυσμό των βακτηριδίων αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μυώσεις τον χρόνο που χρειάζεται το ενυδρείο για να στρώση. Μην περιμένεις ώμος θαύματα ώστε να στρώση σε 10 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...