Jump to content

Teco


paris soroni

Recommended Posts

Κοιτα ολοι η σειρα της teco ειναι κορυφαια και με καλα καλουδια στις πιο ολοκληρωμενες της εκδοσης(θερμανση-ψυξη-uv), αλλα το θεμα ειναι οτι ανεβαζεις τον λογαργιασμο σου στην δεη, αλλα αμα μπορεις προχωρατο...

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα αλλα για τους λογαριασμους κρυβε λογια διαβαζουν και οι γυναικες μας

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ολοι η σειρα της teco ειναι κορυφαια και με καλα καλουδια στις πιο ολοκληρωμενες της εκδοσης(θερμανση-ψυξη-uv), αλλα το θεμα ειναι οτι ανεβαζεις τον λογαργιασμο σου στην δεη, αλλα αμα μπορεις προχωρατο...

Ασε που εχω το κουσουρι πρωτα αγοραζω και μετα ρωταω

Έγινε επεξεργασία - paris soroni
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι παράγει περισσότερη θερμότητα στο χώρο απ ότι θόρυβο.,,, Με λίγα λόγια αν τοποθετηθεί στον ίδιο χώρο που έχεις το ενυδρείο (σαλόνι, καθιστικό κρεβατοκάμαρα), μάλλον θα έχεις πρόβλημα τους θερμούς μήνες..

όχι στο ενυδρείο αλλά στο δωμάτιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι παράγει περισσότερη θερμότητα στο χώρο απ ότι θόρυβο.,,, Με λίγα λόγια αν τοποθετηθεί στον ίδιο χώρο που έχεις το ενυδρείο (σαλόνι, καθιστικό κρεβατοκάμαρα), μάλλον θα έχεις πρόβλημα τους θερμούς μήνες..

όχι στο ενυδρείο αλλά στο δωμάτιο ;)

Ειχες δεν ειχες νε φοβησες παλι

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το χειμωνα δε θα ξαναναψω τζακι

την πάτησες χαχαχαχα τον χειμώνα δεν δουλεύει ως ψυκτικό και δεν παράγει ζέστη. Δουλεύει μόνο ο θερμοστάτης (αν έχει)

Link to comment
Share on other sites

Ειχες δεν ειχες νε φοβησες παλι

Δεν το έκανα για να σε φοβίσω, αλλά εφ όσον το αγόρασες να είσαι προετοιμασμένος να βρεις την κατάλληλη δικαιολογία για να μην πέσει παντόφλα !!! χαχαχαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αιολε εχει θερμοστατη αλλα εχει και uv να την εχω σε λειτουργεια η να την εχω κλειστη τη λαμπα;

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα αλλα για τους λογαριασμους κρυβε λογια διαβαζουν και οι γυναικες μας

χαχαχα,κρατα τη μακρυα απο τον υπολογιστη παρηηηη!

Ασε που εχω το κουσουρι πρωτα αγοραζω και μετα ρωταω

Ετσι εχω πεταξει πολλα χρηματα φιλε μου πριν ξεκινησω να κανω το αναποδο:-)

Την ψυξη του ενυδρειου με τ'ανεμιστηρακια την εχεις εκτος πλανου;

Ειναι φθηνη και στο κοστος αγορας αλλα και λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

Mad πριν ενα μηνα εβαλα ανεμιστιρακια αλλα εχω περιπου 25 λιτρα την ημερα εξατμηση και φοβαμε για τα σκαμπανεβασματα αλατοτητας γιατι δεν ειμαι ολη μερα σπιτι για να σημπληρωνω

Link to comment
Share on other sites

Αιολε εχει θερμοστατη αλλα εχει και uv να την εχω σε λειτουργεια η να την εχω κλειστη τη λαμπα;

Εγώ την δουλεύω σε μόνιμη βάση και την κλείνω μόνο όταν κάνω χρήση κάποιων θεραπειών ή βακτηρίων.

Επίσης η λάμπα θέλει αλλαγή κάθε 6 μήνες νομίζω για να αποδίδει τα μέγιστα.

Για την χρήση της υπάρχουν διάφορες απόψεις που αντικρουει η μία την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Θελω πολυ μια αναπληρωση αλλα το ενυδριο δεν ειναι κοντα στην οσμοση και επειδη το χωρο που απομενει κατω απο το ενυδριο τον χρειαζομε γιατι θελω επιτελους μολις μπορεσω να βαλω ενα σαμπ και ετσι δεν εχω χωρο για να βαλω καποιο δοχειο για αναπληρωση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δουλεύω σε μόνιμη βάση και την κλείνω μόνο όταν κάνω χρήση κάποιων θεραπειών ή βακτηρίων.

Επίσης η λάμπα θέλει αλλαγή κάθε 6 μήνες νομίζω για να αποδίδει τα μέγιστα.

Για την χρήση της υπάρχουν διάφορες απόψεις που αντικρουει η μία την άλλη.

Καταλαβα berdeway καταστασεις..
Link to comment
Share on other sites

Βαλε αναπληρωσει καλητερα και εκει που θα παει το ψυκτικο ας βαλεις το δοχειο, ενα μπουκαλι απο νερο ψυκτη ειναι οτι πρεπει!!

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε σαμπ... Το ψυκτικο που θα το βαλεις;;

Link to comment
Share on other sites

Το ψυκτικο θα παει κατω απο το ενυδριο και διπλα θα γινει το σαμπ αν αφησω χωρο για δοχειο αναπληρωσης μικρενει κατα πολυ ο χωρος που απομενει για σαμπ και ετσι θα μειωθουν κατα πολυ τα λιτρα του σαμπ

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτηνα να κανεις μια ωραια κατασκευη με 3-4 12ρια ανεμηστηρακια και να βαλεις το δοχειο αναπληρωσεις εκει που θα εμπαινε το chiller....

Αμα εχεις ορεξη για μια δοκιμη ακομα, αλλιως προχωρατο οπως το εχεις τωρα στο μυαλο σου...

Απλα θα εξοικονομησεις χρηματα απ τον λογαριασμο-την πωλησει του chiller, χρηματα που μπορεις να δωσεις σε εξοπλισμο(κυκλοφορητες-φωτισμο), ζωντανα(κοραλλια-ψαρια) και φυσικα ενα δωρακι για το κοριτσι σου που σε ανεχεται!

Υγ: το ανεχεται ειναι για ξεκαρφωμα ;)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρη αριστερα του επιπλου εξω βαζεις ενα ντουλαπι απο το πρακτικερ π.χ. με 2 θεσεις ειτε στο υψος ειτε στο πλατος και βαζειςστο ενα ντουλαπι το ψυκτικο απο πισω ανποικτο και στο αλλο ενα κουβα απο αλατι και βαζεις την αναπληρωση,μετα κλεινεις τις πορτες και φαινετε ενα ωραιο ντουλαπι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα berdeway καταστασεις..

Μπα. Ολα ειναι στο τι σύστημα θελουμε να εχουμε. Θες uv? Την βάζεις, δεν θες? Δεν την βάζεις.

Ολο το θεμα ειναι εσυ τι θες να εχεις στο ενυδρειο σου. Αν εχεις απορία για κατι το ψάχνεις πως δουλευει και γιατι και καταλήγης. Κοινός εσυ την θέλεις την uv; Θεωρείς οτι εχεις φορτωμένο ενυδρειο και ευαίσθητα ψαράκια και ζωντανα; Αν ναι την ανοίγεις, αν οχι ξανά σκέψου το :)

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Ολα ειναι στο τι σύστημα θελουμε να εχουμε. Θες uv? Την βάζεις, δεν θες? Δεν την βάζεις.

Ολο το θεμα ειναι εσυ τι θες να εχεις στο ενυδρειο σου. Αν εχεις απορία για κατι το ψάχνεις πως δουλευει και γιατι και καταλήγης. Κοινός εσυ την θέλεις την uv; Θεωρείς οτι εχεις φορτωμένο ενυδρειο και ευαίσθητα ψαράκια και ζωντανα; Αν ναι την ανοίγεις, αν οχι ξανά σκέψου το :)

θεωρω οτι δεν ειναι φορτομενο το ενυδριο μου απλα επειδη το τεκο εχει πανω uv αλλα εχω βρει και οζονιστηρα απλα αναρωτιεμε τι ειναι καλυτερο uv. VS ozon
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απο τα δυο παρη:-)

Μια χαρα μπορει να υπαρξει ενα ενυδρειο χωρις τιποτε απο τα δυο,ακομα και υψηλων απαιτησεων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...