Jump to content

Φτιάχνω Κάτι!!!


Recommended Posts

Δεν πειράζει, είμαι σίγουρος ότι θα βγει εντυπωσιακό το αποτέλεσμα έτσι και αλλιώς !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα συμπλήρωσα κάποια φυτά τα οποία τα έβαλα απλά μέσα μέχρι να αναπτυχθούν. Το παλουταριο είναι κατά 30% έτυμο μένουν να μπουν κάποια φυτά ακόμη, κάποιες πέτρες και μερικά φινιρίσματα, μετά θα περιμένω την ανάπτυξη των φυτών και θα είμαι οκ.

pal2_zps00886201.jpg

pal1_zps1dbbf3c5.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο γινέται πού ωραιο...

Τα 2 μεγαλα φυτά αν φευγανε αριστερα και δεξια θα ητανε ακομη καλυτερο.

Κατι με τις ρίζες δεν μου καθεται καλά....

Αν μπορουσε να κανεις το αναποδο, δηλαδη να ειναι εξω απο το νερο, ο χοντρος κορμος προς την πισω μερια και να πηγαινουν στο νερο, θα φαινεται πιο φυσικο.

Και θα εχεις περισσοτερο χωρο και φως μεσα στην γυάλα.

post-47325-0-20399800-1406733702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για τα μεγάλα φυτά ξέρεις εσύ έδιωξα το ένα σιγά σιγά θα φύγει και το άλλο :)

όσο για τα ξύλα είναι δυο κομμάτια και δεν κάθονται αλλιώς θέλουν λίγο φάγωμα από κάτω για να τα δώσω κλήση. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι με το που τα πλαγιάζω λίγο αμέσως δημιουργούν έντονες σκιές με αποτέλεσμα από κάτω τους να μην μπορεί να Φυτράκη τίποτα. Σκεφτομε κάποιο τρόπο να προσθέσω κάποιο επιπλέον φωτισμό αλλά λίγο δύσκολα. Πάντως έτσι όπως είναι δημιουργούν την λιγότερη σκιά και μέχρι να συνέλθουν τα φυτά θα μείνουν έτσι, μετά όταν μεγαλώσουν θα γίνει το τελικό στήσιμο και φυσικά κάθε γνώμη και άποψη βελτίωσες είναι κάτι παραπάνω από δεκτή, από όλους έμπειρους και μη.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο δεν ξερω πως να εκφραστω για να ξεφυγω απο τα τετριμμενα. Ειναι απλα απιστευτο και περιμενω την συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο.

Αν θα του έδινες μια ονομασία, ένα τίτλο, πως θα το ονόμαζες ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ψάχνω όνομα ακόμη δώστε εσάς αν θέλετε :)

επειδή δεν είναι καθαρόαιμο παλουταριο ούτε ενυδρείο δεν ξέρω πως να το ονομάσω εξού και ο τίτλος.

ίσος στο τέλος όταν διαμορφωθούν όλα όπως έχω στο μυαλό μου να δώσω κάποιο όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησταρα σουπερ γινετε φιλε και μολις φουντωσουν τα φυτα θα ειναι ακομα καλυτερο.

Εχεις ψαρακια μεσα στο κυριως ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αν μη τι άλλο είναι κάτι διαφορετικό και τρομερά ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, έχει όμως πολύ δρόμο ακόμη μπροστά του, και πως θα εξελιχθεί δεν ξέρω ούτε άγω, Συνήθως αλλιώς αρχίζουμε ένα προτσεκτ και αλλιώς μας βγαίνει στην πορεία :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! Σκοπεύεις εκτός από φυτά να βάλεις κάποιον άλλο ζωντανό οργανισμό;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! Σκοπεύεις εκτός από φυτά να βάλεις κάποιον άλλο ζωντανό οργανισμό;

Εγω προτεινω βατράχια..... να τα κυνηγαει ενα ενα οταν φευγουν .... :D

Link to comment
Share on other sites

Χαχα και εγώ για αυτό έγραψα "ζωντανό οργανισμό"! Θα προτιμούσα όμως κάτι με λέπια.

Link to comment
Share on other sites

έχει μέσα για την βιολογία καμιά 30αρια ετλες απλά δεν φαίνονται στην φωτογραφία. Στο άμεσο μέλλον θα απομακρυνθούν και θα πάρουν την θέση τους 10 καρδινάλιοι αυτή θα είναι και η τελική σύνθεση του ενυδρείου με μελλοντικό σκοπό την αναπαραγωγή των καρδινάλιων (σε ενυδρείο γεννήστρα).

όσο για τα βατράχια αν ήταν κλειστού τύπου θα έβαζα αλλά τώρα μόνο βαλσαμωμένο με παίρνει να βάλω :)

Link to comment
Share on other sites

πες μου εσύ ένα που να μπαίνει στα λίτρα μου, να μην πηδάει εκτός νερού, να αντέχει σε όξινο νερό με χαμηλές σκληρότητες να το βρίσκω στην Ελλάδα και να μην κοστίζει μια περιουσία και να έχει και λίγο χρώμα φυσικά..., α ξέχασα θέλω αν λέει και ιστοριούλες το βράδυ πριν τον ύπνο :)

Link to comment
Share on other sites

πες μου εσύ ένα που να μπαίνει στα λίτρα μου, να μην πηδάει εκτός νερού, να αντέχει σε όξινο νερό με χαμηλές σκληρότητες να το βρίσκω στην Ελλάδα και να μην κοστίζει μια περιουσία και να έχει και λίγο χρώμα φυσικά..., α ξέχασα θέλω αν λέει και ιστοριούλες το βράδυ πριν τον ύπνο :)

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πες μου εσύ ένα που να μπαίνει στα λίτρα μου, να μην πηδάει εκτός νερού, να αντέχει σε όξινο νερό με χαμηλές σκληρότητες να το βρίσκω στην Ελλάδα και να μην κοστίζει μια περιουσία και να έχει και λίγο χρώμα φυσικά..., α ξέχασα θέλω αν λέει και ιστοριούλες το βράδυ πριν τον ύπνο :)

Για σενα Χρησταρα εχω...δες το Tateurdina ocellicauda!

Εχει ολα οσα ζητας,συν οτι μπορεις να το αναπαραγαγεις σχετικα ευκολα.Στα λιτρα σου βαζεις ανετα ενα χαρεμακι! :)

Link to comment
Share on other sites

όσα προφίλ και να διάβασα λένε να μην τα έχουμε σε ανοιχτά ενυδρεία γιατί πηδούν έξω. Αυτό είναι ένα πρόβλημα στα ανοιχτά ενυδρεία που σε περιορίζει στην επιλογή ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, το ξέχασα το θέμα με το ανοιχτό ενυδρείο, έχεις δίκιο

Link to comment
Share on other sites

πες μου εσύ ένα που να μπαίνει στα λίτρα μου, να μην πηδάει εκτός νερού, να αντέχει σε όξινο νερό με χαμηλές σκληρότητες να το βρίσκω στην Ελλάδα και να μην κοστίζει μια περιουσία και να έχει και λίγο χρώμα φυσικά..., α ξέχασα θέλω αν λέει και ιστοριούλες το βράδυ πριν τον ύπνο :)

Δεν ζητάς τίποτα δύσκολο από ότι βλέπω !

Να ένα ωραίο ζευγαράκι, μόνο που δεν λένε ιστορίες

Για αυτήν την περίπτωση υπάρχει αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

......Λάμπες EUROLAMP HELLAS.....

Πρόσφατα έμαθα για αυτές της λάμπες και είπα να της δοκιμάσω.

Σήμερα λοιπόν αγόρασα 3 λάμπες Ε27 (βιδωτές)

συγκεκριμένα δυο από αυτές

και μια από αυτήν.

Σύνολο έχω 165watt και 9900 lumen

Πάντως με το μάτι από ότι βλέπω έχω μπόλικο φως.

Έως τώρα άρχισα με μια led 20watt 1700 lumen, μετά πήγα σε δυο Philips 865 50watt 2900 lumen και δεν είχα πρόβλημα αλλά ούτε και την τρελή ανάπτυξη φυτών γιατί είχα λίγα λούμεν.

Το θετικό είναι ότι δεν έχω ούτε ίχνος από αλγη να φανταστείτε δεν έχω καθαρίσει ακόμη τα τσάμια.

Τώρα έχω αγονία να δω με το παραπάνω φως και με της νέες λάμπες αν αποκτήσω άλγη ή όχι και αν έχω καλύτερη ανάπτυξη φυτών ή όχι. Πιστεύω πως σε μια εβδομάδα πάνω κάτω θα ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...