Jump to content

Φτιάχνω τώρα το Bar ενυδρείο είναι κανείς με εισηγήσεις?


Recommended Posts

γεια και πάλι,

σας στέλνω μια φωτογραφεία με το ενυδρείο μου.

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας γι'αυτο.

Θέλει πολλή δουλεια ακόμη...Δεν έχει τελειώσει ακόμη... το καπάκι δεν είναι έτοιμο...

συγίρισμα τα σύρματα , κρύψιμο φίλτρων, διακόσμηση, φυτά κλπ

έχετε καμιά εισήγηση πως να το κάνω πιο όμορφο?

Περιμένω τους πελεκάνους να μου τελειώσουν το bar.

Πρέπει να βάλω φόντο πίσω? ή να το αφήσω έτσι?

Τι φυτά να βάλω να γίνει πιο όμορφο?

Να βάλω ρίζες?... Τι άλλα διακοσμητικά?

Τι εισηγήσεις έχετε...

Περιμένω με ανυπομονησία την γνώμη σας.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νόνη

post-3744-1174748586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες στο Aquazone!

Τι διαστάσεις έχει? Το σχήμα του μου φαίνεται πως σε περιορίζει πολύ στην επιλογή ψαριών. (είναι κάπως στενό σε σχέση με το μήκος του).

Καλή συνέχεια και όταν το δει κάποιος πιο έμπειρος από εμένα θα μπορεί να σου δώσει συμβουλές. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι 927.465 Λίτρα. Fresh Water

Έχει 105cm Υψος

242cm Μήκος

και 36.5cm Πλάτος

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

γεια και πάλι,

σας στέλνω μια φωτογραφεία με το ενυδρείο μου.

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας γι'αυτο.

Θέλει πολλή δουλεια ακόμη...Δεν έχει τελειώσει ακόμη... το καπάκι δεν είναι έτοιμο...

συγίρισμα τα σύρματα , κρύψιμο φίλτρων, διακόσμηση, φυτά κλπ

έχετε καμιά εισήγηση πως να το κάνω πιο όμορφο?

Περιμένω τους πελεκάνους να μου τελειώσουν το bar.

Πρέπει να βάλω φόντο πίσω? ή να το αφήσω έτσι?

Τι φυτά να βάλω να γίνει πιο όμορφο?

Να βάλω ρίζες?... Τι άλλα διακοσμητικά?

Τι εισηγήσεις έχετε...

Περιμένω με ανυπομονησία την γνώμη σας.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νόνη

Γειά σου και καλως όρισες στο φόρουμ. Μεγάλο και ωραίο το ενυδρείο σου και αφού μας δίνεις το δικαίωμα για εισηγήσεις θα τολμήσω! :thaman:

1. Το υψόμετρο που το έχεις βάλει είναι αρκετά χαμηλά, τόσο που θα κάνεις δύσκολη την παρακολούθηση των ψαριών σου.

2. Πιστεύω ότι για να το κάνεις μπαρ, θα βάλεις και σκαμπό στην πρόσωψη όταν το χρειαστείς. Να προσέχεις.

Φόντο να βάλεις στο πίσω μέρος ανάλογα με τα ψάρια.

Όλα αυτά που ζητάς "ρίζες, πέτρες, διακοσμητικά και φυτά " θα έρθουν αργότερα. Πρώτα να αποφασήσεις τα ψάρια που θα βάλεις μέσα.

...και καλό διάβασμα στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

για φοντο εγω θα εβαζα μαυρο χαρτονι.ο φωτισμος που εχεις ποσα watt ειναι και τι λαμπες χρησιμοποιεις?επισης αν θες να δειχνει πιο φυσικο καλο θα ηταν να εβγαζες το κιτρινο κοραλι που ειναι στη μεση και να εβαζες καποιο ξυλο( ισως και με δεμενο φυτο επανω του).co2 για τα φυτα θα χρησιμοποιησεις?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηλθες

το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομιρφο αλλα φοβαμαι οτι αν κανεις δισκοενυδρειο δεν ειναι και το καλυτερο για τους δισκους.

ειναι ψαρια που θελουν χαμηλο φωτισμο , φυτεμενο ενυδρειο με κρυψωνες καλη παρακολουθηση των παραμετρων του νερου και ησυχο περιβαλλον.

φοβαμαι οτι σε εντονη δραστηριοτητα γυρω απο το BAR τα ψαρια και ειδικα οι δισκοι θα στρεσαριστουν ασχημα .

τελος να πω οτι προσωπικα ποτε δεν θα εκανα κανενος ειδους ενυδρειο για BAR καθως μιλαμε για ενα κοματι φυσης στο χωρο μας και οχι για ενα "πρωτπτυπο" επιπλο , πολυ δε περισσοτερο δεν θα εκανα δισκοενυδρειο.

φιλικα :thaman:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι,

σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Κάποιος που ρωτά τι φωτισμό έχω βάλει..

είναι λάμπες Aqua medic T5 Sunbeam 2x80W,

Αγόρασα ένα φίλτρο ¨οσμωσης.

¨εχω βάλει εξωτερικό φίλτρο EXeim 2260,

1 Aqua medic electronic tempeture Controller 230V/50hz (2 θερμάστρες Aqua medic titanium 220-240V)

1 Exeim αυτόματο σύστημα ταίσματος 2 φορές την ημέρα και 2 πόμπες μετακίνησης του νερού Ocean Runner PH 2000 της Aqua Medic.

Σε 2-3 ημέρες θα βάλω και ένα σύστημα CO2.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, θα χρησιμοποιηθεί και σαν bar...? Δηλαδή θα κάθεστε γύρω-γύρω και θα ακουμπάτε τα ποτήρια σας, τα τασάκια και τα μπουκάλια, τους ξηρούς καρπούς και όλα τα υπόλοιπα, στο καπάκι του, ακούγοντας μουσική..? :thaman:

Σε αυτή τη περίπτωση (παρακαλώ διευκρίνησέ το) η προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι εντελώς λάθος το όλο project που σχεδίασες και υλοποιείς..! :wootwoot: Και εισηγούμαι να αλλάξεις τα πλάνα σου για το όλο θέμα, γιατί εκτιμώ ότι σύντομα θα αντιμετωπίσεις προβλήματα υγείας στα ψάρια που θα βάλεις μέσα, πράγμα που φυσικά απεύχομαι σφόδρα... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο τον in the pond ,εάν σε παίρνει τώρα να το σηκώσεις, που είναι νωρίς ακόμη , δεν ξέρω πως θα κάνεις τον πάγκο του μπαρ από πάνω αλλά πιστεύω ότι καλό θα είναι να μην έρχεται σε επαφή με το υπόλοιπο σύνολο για να μην συντονίζονται τα όποια χτυπήματα στο ενυδρείο από μπουκάλια η ότι άλλα αντικείμενα ακουμπάς πάνω στο μπαρ

Link to comment
Share on other sites

Νόνη με πολύ καλή διάθεση, για τον κόπο και την προσπάθειά σου , θα συμφωνήσω με τον filoxeno. Αν και έχουμε δει συχνά τέτοιες κατασκευές δεν σημαίνει ότι είναι και ό,τι καλύτερο για τους οργανισμούς που διατηρούμε, ίσα-ίσα. Καταρχήν το ενυδρείο ακουμπάει στο πάτωμα... Κάθε μικρός η μεγάλος κραδασμός (μουσική, home cinema, βήματα κλπ) θα μεταδίδεται στο ενυδρείο ως μπουμπουνητό. Για το θέμα του θορύβου στα ενυδρεία υπάρχει σε άλλο post ενδιαφέρουσα συζήτηση που τρέχει τώρα. Ο χώρος θα είναι πολυσύχναστος με εξωτερικούς φωτισμούς που θα αλλάζουν συχνά, επάνω στο καπάκι θα φτιάχνετε ποτά και θα κάθεστε γύρω γύρω να περνάτε ευχάριστα την ώρα σας αγαπητή μου Νόνη, όμως για τους δίσκους όλο αυτό το σκηνικό θα είναι εφιάλτης. Τα δε σκαμπώ που ανέφερε ο in the pond (που μάλλον είστε πατριώτες μου φαίνεται :thaman: ) για τα ψάρια θα είναι τόσο τρομακτικά που δεν νομίζω να ξεμυτάνε ποτέ από τις κρυψώνες τους. Απο και και πέρα έχω ενστάσεις και για το aqua scape αλλά αυτό μάλλον είναι άνευ σημασίας τώρα. Αφού θέλεις τόσο πολύ ένα ενυδρείο έστω στο σαλόνι γιατί δεν βλέπεις θετικά την ιδέα για ένα 900 λιτρο σε μία σχετικά πιο ήσυχη γωνιά του σαλονιού με τον φωτισμό του και το μεθοδικά σχεδιασμένο του τοπίο ?? Από εξοπλισμό βλέπω ότι έχεις πάρει ο,τι καλύτερο αλλά όπως όλοι ξέρουμε δεν αρκεί μόνο αυτό για να έχουν τα ψάρια μας υγεία στον περιορισμένο χώρο που τα διατηρούμε ώστε να τα χαιρόμαστε κι εμείς για πολλά χρόνια χωρίς ιδαίτερα προβλήματα.

Αν υπάρχει περιθώριο ξανασκέψου το

Πολύ φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

α.Η μουσική αν δεν είναι σε τρελές εντάσεις δεν δημιουργεί πρόβλημα.

β.Τα ποτήρια κτλπ μπορούν να τοποθετηθούν σε βάση επάνω από το καπάκι,

χωρίς δηλ επαφή με το ενυδρείο.

Αυτά στα οποία έχω ενστάσεις είναι τα εξής:

1.Τα πόδια που θα πηγαίνουν και έρχονται στην πρόσοψη του ενυδρείου

δεν θα προκαλούν στρες στα ψάρια;

2.Από τη στιγμή που είναι ουσιαστικά κάτω από το μπαρ,ποιός θα μπορεί

να παρατηρεί τα ζωντανά;

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλη η ιδεα σου :thaman::thaman::wootwoot:;) συγχαρητηρια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

NONH πολύ όμορφο το μπαρ-ενυδρείο σου.

Μιας και δεν έχεις φτιάξει ακόμα το καπάκι… τι θα έλεγες για κρυστάλλινο?

Έτσι θα βλέπεις το ενυδρείο και τα ψάρια του ακόμα και όταν κάθεσαι σε σκαμπό στην μπάρα.

Το ύψος των μπαρ είναι κλασσικά στο 1,2 μέτρα από το πάτωμα, τα δε σκαμπό-μπαρ έχουν ύψος 0,8 μέτρα. Επειδή έχεις ήδη φωτιστικό σύστημα (θα σου πρότεινα κρεμαστό φωτισμό) κάλυψε το επάνω μέρος του με μαύρη ή ανοξείδωτη επένδυση, ώστε να μην ενοχλεί στα μάτια αυτόν που βλέπει το ενυδρείο πάνω από την γυάλινη μπάρα.

Το κρύσταλλο του καπακιού θα είναι τροχισμένο-γυαλισμένο και κατά συμβουλή μου για ασφάλεια αλεξίσφαιρο (5/5/5=1,5 πόντους ή 8/8/8=2,4 πόντους) και θα πατάει επάνω σε λάστιχα που θα είναι κολλημένα στο ενυδρείο σου.

Βέβαια αν προσέχεις στο μπαρ της φωτο ACD-WATERBAR 1991, θα παρατηρήσεις ότι η εσωτερική πλευρά του ενυδρείου μου είναι κατά 20 πόντους κοντύτερη, ώστε να έχω εύκολη πρόσβαση στο εσωτερικό του. Σωστή η παρατήρηση κάποιου φίλου περί βάθους και δύσκολης συντήρησης από εσένα λόγω του ότι δεν θα φτάνεις στον πάτο το χέρι σου… όμως υπάρχουν εργαλεία να το κάνεις, όπως τσιμπίδες, λαβίδες, μακριές απόχες, μαγνήτες καθαρισμού άλγης που δεν βουλιάζουν… κλπ.

Σχετικά με την διακόσμηση θα είναι καλύτερα αν πίσω από τα ψάρια δεν θα φαίνονται πόδια, μπουκάλια, κλπ. Θα σου πρότεινα αποξηραμένα κοράλλια φτέρες όπως στο ACD-WATERBAR 1984, η κάποιο άλλο φυσικό διακοσμητικό που θα καλύπτει την πλάτη.

Ελπίζω να σε βοήθησα στην κατασκευή σου

Φιλικά

Ν.Σ

www.aquaclubdesign.gr

www.aquaclubdesign@first.gr

post-3562-1174939274_thumb.jpg

post-3562-1174939302_thumb.jpg

post-3562-1174939335_thumb.jpg

post-3562-1174939367_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...