Jump to content

Tangs Και Reef


ΣΤΑΜΟΣ

Recommended Posts

Στο ευδρειο μου εκτος απο reef safe (βαση βιβλιογραφιας) ψαρια εχω 4 αγγελοψαρα ( ενα anularis ,ενα paru ,ενα flame και ενα coral beauty ) και 5 tangs ενα Αχιλλεα ,ενα χαβανεζο ,ενα olivaseus ,ενα strigosus και ενα λευκοστερνο.

Παρακολουθουσα τα αγγελοψαρα , μηπως και κανουν καμμια επιθεση στα lps και δεν μεινει τιποτα αλλα αν και φοβομουν το paru και τον anularis , δεν αγγιζαν τιποτα .

Πριν καμμια εβδομαδα παρατηρησα μια εφυλια και μια καταλαφυλλια να εχουν κομμενους πολυποδες κοι οποιοι αιωρουνταν στο νερο.

Το μυαλο μου πηγε στο paru και για να ειμαι σιγουρος να τον "εξορισω" αρχισα να παρακολουθω τη συμπεριφορα του , επαθα σοκ οταν ανακαλυψα οτι υπαιτιος ηταν ο λευκοστερνος .

Μεσα σε δυο ημερες και τα δυο lps τα ειχε αφησει χωρις ουτε ενα πολυποδα. Καθε φορα που περναγε απο διπλα εριχνε και μια τσιμπια.

Τελικα και τα reef safe εχουν ρισκο;

Link to comment
Share on other sites

Στο ευδρειο μου εκτος απο reef safe (βαση βιβλιογραφιας) ψαρια εχω 4 αγγελοψαρα ( ενα anularis ,ενα paru ,ενα flame και ενα coral beauty ) και 5 tangs ενα Αχιλλεα ,ενα χαβανεζο ,ενα olivaseus ,ενα strigosus και ενα λευκοστερνο.

Παρακολουθουσα τα αγγελοψαρα , μηπως και κανουν καμμια επιθεση στα lps και δεν μεινει τιποτα αλλα αν και φοβομουν το paru και τον anularis , δεν αγγιζαν τιποτα .

Πριν καμμια εβδομαδα παρατηρησα μια εφυλια και μια καταλαφυλλια να εχουν κομμενους πολυποδες κοι οποιοι αιωρουνταν στο νερο.

Το μυαλο μου πηγε στο paru και για να ειμαι σιγουρος να τον "εξορισω" αρχισα να παρακολουθω τη συμπεριφορα του , επαθα σοκ οταν ανακαλυψα οτι υπαιτιος ηταν ο λευκοστερνος .

Μεσα σε δυο ημερες και τα δυο lps τα ειχε αφησει χωρις ουτε ενα πολυποδα. Καθε φορα που περναγε απο διπλα εριχνε και μια τσιμπια.

Τελικα και τα reef safe εχουν ρισκο;

Ο δικος μου Λευκοστερνος για ενα μεγαλο χρονικο διάστημα δάγκωνε ολες τις μοντιπορες με προτίμηση στην κόκκινη και πορτοκαλί...

Αυτο κράτησε περιπου 1 μηνα αύξησα την ποσότητα τροφης με μεγαλύτερη ποικιλία και σταδιακά το σταμάτησε ι ...

Σε αλλου φιλου ενα japonicus του ξεπάτωσε μια goniopora και μια alveopora αλλα καθώς τελείωνε την δεύτερη του πρήστηκαν τα χίλια απο τις τοξίνες των πολύποδων και ετσι φρέναρε με το να ασχολείται με τα lps..

Link to comment
Share on other sites

Θαναση ο δικος σου ηταν μεγαλος; Γιατι με τη φορα που εχει παρει θα κανει το ενυδρειο fo.

Και η πλακα ειναι οτι ορμαει στα κοραλλια και μετα τα ταισματα.

Link to comment
Share on other sites

Θαναση ο δικος σου ηταν μεγαλος; Γιατι με τη φορα που εχει παρει θα κανει το ενυδρειο fo.

Και η πλακα ειναι οτι ορμαει στα κοραλλια και μετα τα ταισματα.

13-14cm αυτήν την στιγμή....

Λογικά απο το πολύ δάγκωμα θα του πρηστεί και του δικού σου το στόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...