Jump to content

Νανο Reef


Recommended Posts

Απο ενα διαγωνισμό της Ρωσιας εχω στα χερια μου ενα 50λιτρο της denerle με κρεμαστο φιλτρακι και φωτιστικό και δεν ξέρω τι να το κάνω... :) Ισως θαλλασινο ή και γαριδάδικο...

Τωρα το στηνω για το διαγωνισμο οπως ητανε και στους ορους, οποτε αν στηθει θα στηθει νοεμβρη δεκέμβρη.

Στην ακρη εχω ενα κρεμαστο καινουριο skimer, καινουριο ειναι αλλα ειναι κινεζικο το ειχα κερδισει και αυτο σε διαγωνισμο ,απο τι εγραφε ητανε για 200λιτρα ενυδρειο οποτε λογικά το καλυπτει αυτο.

Και λεω να το κάνω ή να μην το κάνω... ειμαι σε χοντρο δίλημμα.

Για πειτε ( ειμαι ασχετος απο θαλλασινο), τι ψάρια γαρίδες μπορω να βάλω σε 50 λιτρο?

Δεν θέλω πολλά ψάρια , 2 νέμο μπορω να βάλω στα λίτρα αυτα?

ή μηπως να το κάνω γαριδαδικο θαλασσινο ? :)

Απο θερμοκρασια ποιες ειναι οι ανοχές?

Εκτος απο το παραπάνω θα ηθελα να μου πειτε για την συντηρηση του τι χρειάζεται?

Αλλαγες νερου καθε πότε( γιατι διαβαζω καποιους καθε μηνα 2 μηνες) .

Απο υγρα , λιπασματα και τετοια εχει τιποτα σκόνες σαν το γλυκό? :)

Ισως δεν ξέρω , μπορει να μην θελω να μπλέξω γιατι και στο γλυκό ξεκινησα απο ενα ενυδρειο και τώρα τρεχω 10...

Αν δεν εχετε ορεξη να γράψετε αφηστε με θα τα ψάξω σιγα σιγα εγω....

Και πειτε μουσας παρακαλω οτι 50λιτρο θαλλασινό δεν γινεται...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

50λιτρο γινεται και αρκετα ομορφο μπορω να πω, αμα το εχεις κι ολας με το hardscape θα γινει σουπερ!!

Θερμοκρασιες απο 26 εως 28, αλατοτιτα 1024-1026 για ρηφ, ph 8-8.3, kh 8-9, mg 1250-1350, ca 420-480, po4 0, no2 0, no3 0-5....

Απο φωτισμο τι εχεις;;

Θελεις 5-6κιλα βραχο, 2 κιλα αραγωνιτη, εναν κυκλοφοριτη 600-1000λ/ω, ρεφρακτομετρο για την μετρησει της αλατοτιτας, αλατακι φυσικα(ξεκινα με καποιο απλο και πας με προσθετα για κοραλια στην πορεια) κανα 2 κιλα για αρχη και αλατακι για καμια 10ρια λιτρα καθε βδομαδα, τεστακια(nh3/nh4, no2, no3, ph, po4, kh και στην πορεια mg, ca), ενεργο ανθρακα και αντιφωσφορο(σιδηρου) σε ενα φιλτρακι ή εαν το σκιμμερ που εχεις εχει θεση για αυτα τα υλικα και αλλαζωνται καθε μηνα...

Ολα υπαρχουν χυμα σε σκονες και απο εταιριες συσκευασμενα και ετοιμα υγρα, αλλα για εξασφαλισει σταθεροτητας τα ριχνεις με δοσομετρικη(στο μελλον ισως σου χρειαστη)...

Μπορεις να βαλεις 2 κλοουνακια, ενα ζευγαρι μαγκνιφικα, 1 γαριδουλα, 2-5 σαλιγκαρακι και εναν μικρο ερημιτη ισως...

Κοραλλια αναλογα τον φωτισμο σου...

Εαν πας με Τ5 ή pl θελεις 40βατ περιπου και εαν πας σε λεντ θελεις 30βατ αλλα να ειναινκαλα μοιρασμενο το φως....

Αυτα :)

Υγ: θερμοστατες/ψυξη και τα σχετικα θεωρουντε στανταρ....

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασια αν ειναι μεχρι 28 μπορω νατην κρατησω και με ανεμιστηράκια.

Δεν θα χρειάστω chiller.

Απο φωτισμο εχει της denelre 24 watt στα 8000κ ,σιγουρα θα χρειαστει και αλλη με μπλε φωτισμο.

http://dennerle.com/en/products/aquaristic/aquascaping/lighting

Σιγουρα ειναι ανετα τα κλοουνάκια σε 50 λιτρο?

Μονο μια γαρίδα?:)

Τα ψάρια μηπως εχουν θέμα με το ανοιχτο ενυδρειο, τα βρώ έξω?

Τα περισσοτερα τεστ τα έχω για το γλυκο και κάνουν και για θαλασσινο.

Ξεχασα να πω εχω και κυκλοφορητη της sun sun αλλα θα πάω σε καποιο πιο οικονομικό στα watt, αυτος ητανε 13 watt αν θυμαμαι..

Ευχαριστω για τις πληροφοριες...

Σιγα σιγα θα ξεκινησω το διαβασμα..

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποσα ειναι ο sun sun, νομιζω πτι βγαινουν απο 2000-3000 λ και πανω αυτοι, πανε σε κατι οικονομικο και με μικροτερη ροη και βατ...

Βαλε δυο λαμπες 24βατ 12.000κ και μια blue plus... Αλλα περιμενε και τους αλλου γιατι δεν το χω με τις Τ5, εχω λεντ :P

Δεν ξερω εαν μπορεις να βαλεις πολλες γαριδες γιατι εκτος οτι ειναι τεραστειες σε σχεση με του γλυκου, ειναι καπως κτητικες...

Τα κλοουν σπανια πηδανε....

Καλο διαβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη απο οτι βλεπω εχεις κανει πανεμορφα πραγμτα στο φυτεμενο, ειμαι σιγουρος οτι θα ριξεις πολυ διαβασμα για το θαλασσινογια φτασεις στο ιδιο αποτελεσμα και να μας πεταξεις και εδω τα ματια...... Εχεις πολυ χρονο μεχρι τον δεκεμβριο γι αυτο δεν θα σου δωσω μασημενη τροφη, υπαρχουν ολα εδω μεσα γραμμενα και οι συμβουλες πολλες φορες οπως σιγουρα θα ξερεις μπορει να σου δειχνουν και εναν μονο απο τους πολλους δρομους που οδηγουν στο ποθητο αποτελεσμα 'η και σε αδιεξοδο....

Το μονο που θα σου πω ειναι οτι με 50 λιτρα μπορεις να κανεις παπαδες!

Link to comment
Share on other sites

Να τα, να τα ! Άντε Νίκο καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποσα ειναι ο sun sun, νομιζω πτι βγαινουν απο 2000-3000 λ και πανω αυτοι, πανε σε κατι οικονομικο και με μικροτερη ροη και βατ...

Βαλε δυο λαμπες 24βατ 12.000κ και μια blue plus... Αλλα περιμενε και τους αλλου γιατι δεν το χω με τις Τ5, εχω λεντ :P

Δεν ξερω εαν μπορεις να βαλεις πολλες γαριδες γιατι εκτος οτι ειναι τεραστειες σε σχεση με του γλυκου, ειναι καπως κτητικες...

Τα κλοουν σπανια πηδανε....

Καλο διαβασμα :)

Αστο ακυρο ο sun sun ειναι στα 3000λτ .

Εχω δει τις γαριδες απο κοντα και οντως ειναι τεραστιες ...

Απο ψάρια ισως πάω σε τπτ μικράκια, και οχι σε κλοουν .

Οσο για τον φωτισμο ισως φτιαξω κρεμαστω με t5 .

Για πες για το λέντ φωτιστικο , ποσο και απο που ?

Για κοράλια αν παω θα πάω σε σκληρα κατευθεια....

Για πειτε απο τι εχω διαβασει ο νεκρος βραχος θέλει 4-5 μηνες για να γινει ζωντανος,.

Αν παρω βραχο απο τωρα και το βάλω σε κουβα, μεχρι να το στησω θα γινει τπτ?

Και πως υπολογιζω το πόσο μεγαλο γινεται το καθε κοραλι?

Αν παραμεγαλωσει τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν παραμεγαλωσει το κοβεις(φραγκαρισμα)...

Σαν ιδεα καλη ακουγετε, δεν βρισκω καποιον λογο να μην ζωντανεψει σιγα σιγα...

Εχω ενα diy με λεντ και υλικα απο ebay, 50βατ, κοστισε 35€ χωρις τις ψυχτρες γιατι τις ειχα... Και ενα κρεμαστο απο ebay παλι που ειναι υπο ελεχνο λειτουργεια και αποδοσης, 30€ αυτο με μεταφορικα....

Πιο μικρα απο κλοουνακια δυσκολο νομιζω, τι σε "χαλασε";

Link to comment
Share on other sites

Αν παραμεγαλωσει το κοβεις(φραγκαρισμα)...

Σαν ιδεα καλη ακουγετε, δεν βρισκω καποιον λογο να μην ζωντανεψει σιγα σιγα...

Εχω ενα diy με λεντ και υλικα απο ebay, 50βατ, κοστισε 35€ χωρις τις ψυχτρες γιατι τις ειχα... Και ενα κρεμαστο απο ebay παλι που ειναι υπο ελεχνο λειτουργεια και αποδοσης, 30€ αυτο με μεταφορικα....

Πιο μικρα απο κλοουνακια δυσκολο νομιζω, τι σε "χαλασε";

Αυτο ισχυει σε ολα τα κοραλια? Το κοβεις απλα δηλαδη στη μέση ή σε περισσότερα κοματια ετσι απλα?

Δεν με χαλαει τπτ στα κλοουν απλά νομιζω τα 50 λιτρα ειναι μικρος χωρος για αυτα...

Ασε τα λέντ θα παω αν ειναι σε κατασκευη με τ5...

Σορυ για τις ερωτησεις , αλλα καταλαβαίνεις ειμαι εντελως ασχετος με τα θαλασσινά.

Link to comment
Share on other sites

Μην ζητας συγνωμη βρε :)

Μια χαρα ειναι 50λιτρα για ενα ζευγαρακι... Αλλα οτι νομιζεις :)

Στα περισσοτερα sps(δεν ξερω βασικα καποιο που δεν γινεται ετσι), στα lps αναλογα το ειδος, στα μ****α αναλογα το κοραλλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιας και κοντευει ο καιρος....

Γαριδες μικρες δεν βρηκα, για θαλλασινο .

Μονο οι sexy ειναι οι πιο μικρες.

Θελω καποιες εξηγησεις...

Ποσα watt χρειαζομαι?

Το φωτιστικο της denerle με αλλαγη της λαμπας καλυβει ειναι 24w.

Η να παω σε diy φωτιστικο με λαμπες t5 ,αλλα ειναι στα 54 cm ενω το ενυδρειο ειναι 40 κατι...

Αραγωνιτη ποιον προτεινεται και σε τι υψος πρέπει να μπει?

Ειπαμε skimer εχω ενα, φίλτρο χρειαζεται να βάλω γιατι καπου διαβασα οτι η περισσοτερη βιολογια ειναι ο βραχος.

Βραχο εχω βρει απο φιλο ζωντανο, ποσα κιλια πρεπει να βάλω στα 50 λιτρα?

Απο κυκλοφορητες καποιους οικονομικους σε watt εχετε να προτεινετε?

ΑΠο τεστακια εχω γιατο γλυκο νομιζω κανουν και σε θαλλασινο , τι άλλο χρειάζομαι?

Api : ph 6-7 ph 7-8 no3, kh , gh

Sera po4 ,fe , o2 , gh,no3.

Tetra nh4

Απο άλατι ποιο προτεινεται ?

Καποια εχτρα για τα κοραλια θα χρειαστώ?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Βράχο 5-6 κιλα και εισαι εντάξει.

Κυκλοφορητή μια koralia nano ή κατι αντιστοιχο στα 1,600λιτρα/ωρα εισαι καλα. Να προσεξεις πως θα τη βάλεις ετσι ωστε να εχεις και μια μικρη ανατάραξη στην επιφάνεια και να περνάει απ ολο το βράχο.

Πολυ καλο θα ειναι να παρεις δυο μικρούς 600αρηδες και να τους βάλεις αντικρυστά.

Στο κρεμαστό φιλτράκι να βάλεις μεσα ενεργο άνθρακα και αντιφώσφορο.

Τεστάκια να πάρεις της salifert για θαλασσινό νερό. Για αρχή πρέπει να πάρεις ph, No2, No3, και για φωσφορικά.

Τωρα απο φωτιστικό, αφου υπάρχει θεμα με το μηκος του ενυδρείου σου, για κοιτα κι αυτο: http://www.ebay.com/itm/E27-54w-Coral-Reef-Aquarium-Fish-Tank-Lighting-Lamp-Bulb-6-Blue-12-White-Led-/151182203829?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2333295bb5

Ειναι πολυ καλη καιο οικονομική λύση και σε καλύπτει 100%. Mεχρι να ερθει απο Κινα, βολεύεσαι με το denerlee. Ετσι κι αλλιως για τις πρωτες δυο-τρεις εβδομάδες δεν θα βαλεις τιποτα μεσα μεχρι να ολοκληρωθεί ο κυκλος του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Τεο πολλα λευκα εχει η λαμπα που προτηνες...

Νικολα θελεις περιπου βατ/λιτρο, αλλα αμα αφαιρεσα βραχο και αραγωνιτη πας λιιγο πιο κατω, καλα θα ηταν να σε επερνε για δυο Τ5, αλλλα μαλλον πας σε λεντ σε τετοιες διαστασης, μια λαμπα οπως αυτη που προτηνε ο Τεο πιο πανω σε αντιστοιχεια ομως μπλε/λευκα 2 προς 1 ειναι καλη περιπτωση...

Θα χρειαστης και ενα ρεφρακτομετρο για να μετρας αλατοτητα, απο αλατια αναλογα την τσεπη, θα σου γραψω μερικα ξεκινοντας απ το πιο φθηνο προς το ακριβο, red sea coral growth-tropic marin pro reef-aquavitro salinity, τα πιο γνωστα αλατια και καλα αλατια, η επιλογη δικη σου, υπαρχουν αρκετα ακομα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει γιατι δεν μου γεμιζουν το ματι....

Για κυκλοφορια αμα σε περνει για δυο 600ριδες εισαι καλα πιστευω, αλλιως εναν απο 1200 εως 1600....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και κοντευει ο καιρος....

Γαριδες μικρες δεν βρηκα, για θαλλασινο .

Μονο οι sexy ειναι οι πιο μικρες.

Θελω καποιες εξηγησεις...

Ποσα watt χρειαζομαι?

Το φωτιστικο της denerle με αλλαγη της λαμπας καλυβει ειναι 24w.

Η να παω σε diy φωτιστικο με λαμπες t5 ,αλλα ειναι στα 54 cm ενω το ενυδρειο ειναι 40 κατι...

Αραγωνιτη ποιον προτεινεται και σε τι υψος πρέπει να μπει?

Ειπαμε skimer εχω ενα, φίλτρο χρειαζεται να βάλω γιατι καπου διαβασα οτι η περισσοτερη βιολογια ειναι ο βραχος.

Βραχο εχω βρει απο φιλο ζωντανο, ποσα κιλια πρεπει να βάλω στα 50 λιτρα?

Απο κυκλοφορητες καποιους οικονομικους σε watt εχετε να προτεινετε?

ΑΠο τεστακια εχω γιατο γλυκο νομιζω κανουν και σε θαλλασινο , τι άλλο χρειάζομαι?

Api : ph 6-7 ph 7-8 no3, kh , gh

Sera po4 ,fe , o2 , gh,no3.

Tetra nh4

Απο άλατι ποιο προτεινεται ?

Καποια εχτρα για τα κοραλια θα χρειαστώ?

βραχο βάλε με το μάτι. πρόσεξε τα κομμάτια να είναι πορώδη. με 2-3 κιλα θα είσαι καλά, να έχει ένα αεράτο aquascape. κυκλοφορητή θα σου πρότεινα ενα jebao wp-10 πολύ μικρός και με καλή απόδοση. Το φως που σου postαρε ο φίλος πιο πάνω νομίζω θα σε καλύψει μια χαρά. τεστάκια salifert για να έχεις το κεφάλι σου ύσιχο. οι μετρήσεις σου θα πρέπει να είναι ακριβής. για τώρα θές Νο3, Ph και NH4. όταν μπούνε μεσα κοραλλάκι θα χρειαστείς και για Kh, Ca & Mg.

Απο αλάτια θα σου λεγα τώρα για αρχή ο Red Sea το απλό καθαρά για οικονομικά. όταν βάλεις μέσα κοράλλια ξεκίνα αλλαγές με το Red Sea Pro. Αραγωνίτης όποιος σου αρέσει στο μάτι με 3-4 εκατοστά είσαι super

Link to comment
Share on other sites

Εκανες την μελετη σου :) . Λοιπον παμε! ΚΗ βλεπω οτι εχεις, αν δεν ειναι μονο για γλυκό μας κάλυπτε απολυτα. Απο οτι ειδα αυτα που λείπουν βασικα ειναι δυο, μαγνήσιο και ασβέστιο (ca & mg). Εχεις ωραια τεστακια.

Το ενυδρειο που εχεις δεν το γνωριζω αλλα ο φωτισμος καλο ειναι να ειναι στα 40w+ για τα λιτρα του ενυδρειου σου, αν μπορεις να βάλεις αλλη μια Τ5 καπου θα ειναι λουκούμι και έλυσες ολα τα θεματα σου με το φωτισμο. Αν δεν χωράει γιατι ειναι κύβος τοτε ειτε PL (power compact) να παρεις ειτε να πας σε led φωτιστικο. Δωσε μας ακριβείς διαστασεις και μια φωτογραφια αν μπορεις να ειμαστε ποιο ακριβείς στις γνώμες μας ;) .

Η βιολογία στον ύφαλο παει καπως ποιο μπροστα απο το γλυκό αλλα η βαση ειναι ιδια. Οπως στο φυτεμένο υπαρχει βιολογία παντού, ετσι και με το βραχο υπαρχει βιολογία παντού, ακουγετε πολυ χοντρικα αλλα για να παρεις μια ιδεα ειναι αρκετο.

Απο αλάτι σαν αρχη θα σου προτεινα το Red Sea pro γιατι εχει παντα στάνταρ τιμες. Συνηθως ολα εχουν αλλα το συγκεκριμενο ειναι καπως ποιο σταθερό. Αυτο θα σε βοηθησει σαν αρχη να μάθεις τις τιμες του ενυδρειου σου με καλυτερο έλεγχο. Οταν τα μάθεις καλα αυτα, εξαιρετικό αλάτι που μου αρεσει πολυ εμενα ειναι το tropic Marin pro. Αλλα επι τις ουσίας οποιο καλο αλάτι εμπορίου βάλεις μια χαρα θα εισαι, διαφορες θα δεις αμα δεις σε αρκετα μεγαλο επίπεδο και αφου εχεις το ενυδρειο και τα κοραλια χρονια για να γνωριζεις καθε καπρίτσιο τους, ολα τα αλλα για άμεση διαφορα ενω ακομα το ενυδρειο ειναι φρέσκο ειναι μούφες.

Για τα έξτρα που ρώτησες, αν αλλάζεις νεράκι καθε βδομαδα δεν βάζεις σκιμμερ, περιττό. Τωρα για θεματα ροών εκει να ξερεις οτι με μια μονο αντλία θα εχεις θεματα οσο κατάλληλη και να ειναι. Μια δυο έξτρα μικρούλες καπου κρυμενες μονο καλο κάνουνε.

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο εχει διαστασεις 45 x 31 x 36 cm (WxHxD).

Εψαξα για led αλλα δεν βρηκα κατι αξιολογο..

Και οι περισσοτεροι λενε οτι με τα led δεν....

Παλι σε pl αν παω , βλέποντας και το pl της denerle δεν με ενθουσιασε απο φωτισμο.

Ασε που εχει 20ευρω η λαμπα τους μονο.. :)

Σκεφτομαι για 3 ατι λαμπες 2 μπλε 1 λευκη στα 24 watt η καθεμια.

Επειδη θα το βάλω στο γραφειο μου, πρεπει να φτιαξω επιπλο και κρεμαστο φωτιστικο.

Το προβλημα ειναι δεν ξερω πως θα φαινεται στο ματι που το ενυδρειο θα ειναι μικροτερο απο το επιπλο, για δειτε και το σχεδιο που εχω κανει...

Οποτε να μην βάλω το σκιμερ εφοσον θα αλλαζω 10 λιτρα την εβδομάδα?

Να βαλω απλα ενα φιλτρακι για να κραταει τα μικροσωματιδια?

To ενυδρειακι

DSC_8108_zpsa5dbfcfc.jpg

post-47325-0-79332100-1413360284_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το skimmer δεν ειναι απαραιτητο σε αυτα τα λιτρα

αν κανεις και εβδομαδιαιες αλλαγες 8-10 λιτρα

Δεν νομιζω να φαινεται ασχημο....

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρακι αμα θες βαλε αντιφωσφωρο,πολυ ομορφο θα φαινετε μην ανησυχεις,μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα θα προχωρησει στην δημιουργια θαλασσινου

γιατι περιμενω πως και πως θαλασσινο γαριδαδικο

απο εσενα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...