Jump to content

Xρωστική ξύλου


Recommended Posts

Ενάμιση μήνα περίπου έχω βάλει ξύλο (ελιάς) στο ενυδρείο μου με μια ανούμπια (η οποία πάει μια χαρά). Το πρόβλημα είναι οτι το ξύλο εξακολουθεί να βγάζει χρώμα και έτσι το ενυδρείο μου είναι συνεχώς σκοτεινό και καφετί. Αλλάζω το νερό κάθε εβδομάδα (30-40%). Τι άλλο μπορώ να κάνω για να αλλάξει η κατάσταση δεδομένου οτι έχω την ανούμπια και δεν μπορώ να βάλω ενεργό άνθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Ενάμιση μήνα περίπου έχω βάλει ξύλο (ελιάς) στο ενυδρείο μου με μια ανούμπια (η οποία πάει μια χαρά). Το πρόβλημα είναι οτι το ξύλο εξακολουθεί να βγάζει χρώμα και έτσι το ενυδρείο μου είναι συνεχώς σκοτεινό και καφετί. Αλλάζω το νερό κάθε εβδομάδα (30-40%). Τι άλλο μπορώ να κάνω για να αλλάξει η κατάσταση δεδομένου οτι έχω την ανούμπια και δεν μπορώ να βάλω ενεργό άνθρακα?

προτεινω να αγορασεις καποιο ειδικο ξυλο απο pet shop για ενυδρειακη χρηση και να την δεσεις εκει,υπαρχουν αρκετα ειδη και με πολλα σχεδια

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη της ανούμπιας δεν απαγορεύει τη χρήση άνθρακα. Μπορείς άνετα να τον βάλεις για να σου τραβήξει το χρώμα, εφ' όσον δεν σου αρέσει. Η ανούμπια δεν παθαίνει τίποτα από τη χρήση του άνθρακα, γιατί ακόμα και τα διάφορα οργανικά που τραβάει αυτός, το συγκεκριμένο φυτό τα χρησιμοποιεί σε πολύ μικρές ποσότητες, λόγω του ότι είναι πολύ αργής ανάπτυξης. Να ξέρεις ότι με αντίστοιχα άλλα ξύλα (καθαρά ενυδρειακά) το χρώμα μπορεί να βγαίνει ακόμα και 4 μήνες μετά (έχω εγώ 2 πολύ μεγάλα τέτοια mopani σε ένα ενυδρείο μου και βγάζουν κοκκινίλα ακόμα σαν τη πρώτη μέρα...). Φυσικά τα ψάρια δεν έχουν κανένα πρόβλημα και το καταχαίρονται, όπως και το ελαφρύ μαλάκωμα του νερού μαζί με τη μικρή πτώση του ρΗ. Οσο για μένα, μάλλον μ' αρέσει αυτό... Εχω όμως "ένσταση" και κάποια ερωτηματικά ως προς τη χρήση ξύλου ελιάς στο ενυδρείο...

- Είσαι σίγουρος ότι είναι ασφαλές και αν ναι, που το στηρίζεις?

- Εκανες κάποια ειδική επεξεργασία στο ξύλο προτού το βάλεις μέσα? Λέγεται ότι τα ξύλα αυτά δεν κάνουν για εσωτερική ενυδρειακή χρήση, γιατί βγάζουν ουσίες στο νερό που πιθανά (δεν είναι σίγουρο) μπορεί αντί για καλό να κάνουν κακό. Επίσης πολλές φορές σαπίζουν με δυσάρεστα αποτελέσματα στη βιολογία του ενυδρείου. Ξέρεις κάτι περισσότερο για το θέμα ή κάνεις δοκιμή?

- Και τι συνέπειες είχε μέχρι σήμερα στη χημεία του νερού σου (τιμές μετρήσεων για ρΗ, ΚΗ, GH) πλην του χρωματισμού?

- Παρατήρησες μήπως κάποια παράξενη συμπεριφορά στα ψάρια ή όλα είναι φυσιολογικά?

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο της ελιας αντεχει στην υγρασια αλλα σαπιζει ευκολα μεσα σε νερο .

προσοχη ομως γιατι μπορει να ειναι απο δεντρο με φυτοφαρμακα ,χαλκο, αντιβακτηριδιακα που η χρηση τους γινεται ανεξελεκτα, προσοχη στα εντομα που εχει μεσα, στα ελεα<που εχει πολλα> τις χρωστικες, κ.α,

τα δεντρα τις ελιας εχουν πολλες ασθενειες οπως καρκινοματα, μυκιτιασεις, που σε ορισμενες συνθηκες ειναι και επικυνδινες και στον ανθρωπο !

ενα ξυλο που δεν σαπιζει με τιποτα ειναι η ριζα της μουριας αλλα που την βρισκεις?

αλλα και να την βρις πως την βγαζεις??? εμεις οι κοινοι αστοι δεν μπορουμε !!

φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζα τίποτα απο αυτά. Ούτε οτι η ανούμπια αντέχει στο άνθρακα ούτε οτι το ξύλο ελιάς μπορεί να προκαλέσει αρνητικές επιπτώσεις στο ενυδρείο. Πάντως μέχρι τώρα τα ψάρια δεν έχουν δείξει διαφορετική συμπεριφορά. Αλλά εφόσον ισχύουν αυτά που μου λέτε θα το αλλάξω σίγουρα με ένα ενυδρειακό ξύλο (αυτά δλδ απο τι είναι?). Πάντως πριν το βάλω το είχα βράσει αρκετή ώρα και το είχα τρίψει καλά. Τώρα που έχει αρχίσει να ριζώνει η ανούμπια πως θα τη βγάλω απο πάνω του?

Πρέπει να πω πάντως οτι είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ οτι το ξύλο δεν έχει κ πολύ μεγάλη σημασία απο τι είναι (αν θυμάμαι καλά έλεγε συγκεκριμένα οτι κ αυτά που ξεβράζει η θάλασσα καλά είναι).

Ευχαριστώ για την ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

καλος εκανες και ρωτησες!

εγω δεν ειπα να το βγαλεις απλος ειπα καποια κακα που εχει και πιθανα προβληματα !!!

αν το εβρασες και το ξεπληνες καλα ειναι ενα ομορφο ξυλο !!

εγω το εχω 2 με τρια χρονια σε ενυδρειο το οποιο το ειχα ψησει καλα και το ξεπλενα σχεδον ενα μηνα αλλα ακομη βγαζει καφε χρωμμα χωρις να ενοχλει τα ψαρια <το ξυλο ηταν απο αγρια ελια>. αλλα ουτε και εμενα!!!

παρακολουθα το ομως μην τυχων αρχιζει και σαπιζει..

να προτιμας αλλη φορα ριζες δεντρων που δεν εχουν χλωροφιλη χρωστικες και αλλα και ειναι ποιο σκληρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μας ειπες ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και τη ψαρια εχεις.Αν εχεις ζωοτοκα δεν κανει να βαλεις κορμο.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα σημαντική η πληροφορία σου! Στο 60 lit ενυδρείο έχω και molly μέσα. Γιατί όμως επηρεάζει τα ζωοτόκα?????

Έγινε επεξεργασία - diman
Link to comment
Share on other sites

...Αν εχεις ζωοτοκα δεν κανει να βαλεις κορμο.

Αυτό δεν ισχύει, εάν φροντίζεις να διατηρείς σταθερά τις συνθήκες του νερού εκεί που πρέπει για τα ψάρια αυτά (αλκαλικό περιβάλλον - πάνω από 7,4 - και υψηλές σκληρότητες).

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι με αντίστοιχα άλλα ξύλα (καθαρά ενυδρειακά) το χρώμα μπορεί να βγαίνει ακόμα και 4 μήνες μετά (έχω εγώ 2 πολύ μεγάλα τέτοια mopani σε ένα ενυδρείο μου και βγάζουν κοκκινίλα ακόμα σαν τη πρώτη μέρα...). Φυσικά τα ψάρια δεν έχουν κανένα πρόβλημα και το καταχαίρονται, όπως και το ελαφρύ μαλάκωμα του νερού μαζί με τη μικρή πτώση του ρΗ. Οσο για μένα, μάλλον μ' αρέσει αυτό... Εχω όμως "ένσταση" και κάποια ερωτηματικά ως προς τη χρήση ξύλου ελιάς στο ενυδρείο...

:thumbup:

Εγω έχω ξεπεράσει το 6μηνο (πάω ήδη για χρόνο) και τα ξύλα (είναι και πολλά) βγάζουν σταθερά χρώμα!

Κατα συνέπεια ακόμα και άνθρακα να βάλεις ενδεχομένος να μην έχεις το αποτέλεσμα που ζητάς μια και όταν τον βγάλεις μπορεί να ξαναγίνει όπως ήταν!

Επίσης, η χρήση του άνθρακα θα πρέπει να γίνετε με πολύ προσοχή (σύμφωνα με τισ οδηγίες του) για να μην υπάρχουν στο τέλος και αρνητικές συνέπειες απο την χρήση του!

Τέλος, θα συμφωνίσω με τον Ντίνο ως προς την αισθητική του χρωματισμένου νερό, απλά πρόσεξε πώς αυτή θα επιρεάσει τις τιμές σου!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ισως ενα καλο βρασιμο του ξυλου πριν μπει στο ενυδριο επισπευσει την διαδικασια κατα καποιους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...