Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιώργο το flame το είχα πανω απο 2 χρόνια και δεν είχε πειράξει τίποτα !

Μηπως οι λάμπες ειναι πολλες στο μπλε ;

Ίσως αν άλλαζες την μια ακτινικη σε κάτι πιο λευκό ;

Αυξησα τον αριθμο των μπλε για να περιορισω την αλγη.

Οταν ο υφαλος αποκτησει χαρακτηρα (βιολογια) και γινει ξανα ανθεκτικος σε κυανο και αλγες η μια μπλε θα γινει ακτινικη.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο ξαναπώ Γιώργο.....σε μερικούς μήνες το ενυδρείο σου θα είναι απίστευτο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Θα στο ξαναπώ Γιώργο.....σε μερικούς μήνες το ενυδρείο σου θα είναι απίστευτο!

Μητσαρα μου θα βοηθησετε κι εσεις σ´αυτο ετσι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Μητσαρα μου θα βοηθησετε κι εσεις σ´αυτο ετσι;

Προσωπικά όσο και όπου μπορώ να φανώ χρήσιμος και το ίδιο πιστεύω και για όλα τα υπόλοιπα παιδιά του φόρουμ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Μητσαρα μου θα βοηθησετε κι εσεις σ´αυτο ετσι;

 

Όλοι φίλε θα βοηθήσουμε όπως μπορούμε..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Και με αυτα επισης: http://www.melevsreef.com/node/439

Σαν πλαναρια ,βαλε μελανουρο μεσα,Γιωργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι του ζητας του ανθρωπου βρε θαναση...εχει γινει χαζομπαμπας πια....εχει παρει ενα συννεφο με 4 ποδια και χαζογελαει ολη την ημερα με τα καμωματα του:hehe

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καθε φορα που τελευταιος στο θεμα μου σχολιαζει ο Μιχαλης (που εξαφανηστηκες ρε μπαγασα???), καθε φορα αργω και να κανω update στο status του θεματος μου! Τυχαιο???

Και καθε φορα που αργω να γραψω ολο και κανα νταβαντουρι γινεται στο φορουμ ετσι για να θολωνει και λιγο ο αραγωνιτης.

 

Λοιπον σας ειχα αφησει στο νεο aquascape που εκανα και την νεα ψαροσυνθεση που εφτιαξα. Και μία που την εφτιαξα και αλλη μια που την εχασα. Total loss για τα ψαρια μου.

Εχανα το ενα μετα το αλλο. Εμεινα για περιπου 50 μερες χωρις ψαρι και μολις καθαρισα (απο ικ) τοτε ξεκινησα παλι με νεες προσθηκες.

Εχασα και καποια κοραλια...αλλα ετσι ειναι το χομπυ. Τουλαχιστον ηταν εις γνωση μου οτι υπηρχε μεγαλη περιπτωση να τουμπαρει το συστημα και γι'αυτο δεν το πηρα και πολυ βαρια.

 

Οι ρουτινες μου συνεχιζουν ως ειχαν:

Αλλαγες νερου 30λιτρων/εβδομαδα (οσμωση και Tropic Marin Pro) και 90λιτρα/μηνα

Καθαρισμος σκιμμερ/μηνα

Ριακτορας αντιφωσφορου 

Balling method Fauna + Trace elements

Reef snow 2ml/3days

Fuel Aquavitro 7ml/3days

 

Kh:8.2 / Ca: 430 / Mg: 1290

Το φωτιστικο ΑΤΙ με εχει δικαιωσει. Απολαμβανω τα κοραλια μου πολυ περισσοτερο απ'οτι με τα λεντ.

Να σημειωθει οτι αν και ΑΤΙ dim, τα φωτα δεν τα ντιμαρω. Ουτε ανατολες δυσες, ουτε ηλιοβασιλεματα και χαραυγες!

 

Θελω να δωσω ολα μου τα lps και οτι μαζεψω θα παει για την ενυσχηση του ταμειου για καλο σκοπο...μεγαλυτερο ενυδρειο ισως του χρονου.

Αυτα τα ολιγα...

Σας παραθετω υλικο  (video 1080hd) με την παρουσα κατασταση του υφαλου μου μετα απο περιπου 3+ μηνες ολικης αλλαγης aquascape.

 

 

Το παρακατω βιντεο το τραβηξα βαζοντας το κινητο μου (iphone) σε ενα γυαλινο ταπερ...και μετα με κυνηγουσε η γυναικα μου!!!

 

Υ.Γ. Πανο μου αναψες φωτιες βαζοντας αραγωνιτη στο ενυδρειο σου. Φοβαμαι πως αν το κανω θα τα φερω παλι ολα τουμπα. 

 

Καληνυχτα

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο το μικρό στημένο με πολύ αγάπη και φροντίδα..Μπράβο σου φίλε μου και εύχομαι τα καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πανέμορφο το ενυδρείο σου με πολύ καλές επιλογές κοραλιων! (τα είπαμε και από το τηλ)

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά με τις αλλαγές που σκέφτεσαι να κάνεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εισαι ενας εξαιρετικος χομπυστας με ενα εξαιρετικο ενυδρειο!!!! Το ταπερ ολα τα λεφτα!!!

Καλη συνεχεια και με το καλο το μεγαλυτερο!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε γιωργαρε !

Ενα υπέροχο ενυδρείο που θα θέλαμε να το βλέπουμε πιο συχνά !

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εισαι πολυλογας και κουραστικα να διαβαζω ,να διαβαζω .....χαχαχαχα ενα θα πω μπραβο ρε φιλε ειναι πολυ ομορφο παρ οές τις στραβες,παμε γερα.:thumbsu:μου αρεσει οπως σκεφτεσε.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πραγματικά το ενυδρείο σου είναι υπέροχο και το aquascape εκπληκτικό! είχα τη χαρά  και τη τιμή να το δω από κοντά πριν βουτήξει στο νερό. Ο αραγωνιτης σίγουρα θα δώσει κι άλλο στο οπτικό αποτέλεσμα. Με πολύ προσοχή -υπομονή και μετρήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.

και γω επι της ουσίας δεν έφαγα καμία τούμπα ούτε έχασα κοράλλι προσθέτοντας τον αραγωνίτη. Παρ ολίγον βέβαια γιατι εκτοξεύτηκαν τα φωσφορικά. Υπερβολική σιγουριά βλέπεις για το καλό ξέπλυμα που έκανα..

όλα θα πάνε καλά φιλαράκι!

keep reefing και μη ξεχνάς να μοιράζεσαι πιο συχνά μαζί μας το εκπληκτικό ενυδρείο σου!

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Γιωργο!!!!

Για τα 2 ψαρια μονο η ενσταση μου φαινεται οτι θελουν χωρο για κολυμπι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...